1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,731
  24,792
  4 Септември 2008
  @vlavot, на апарати :oh:
   
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,167
  949
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ќе го почекам на XEU или Шпанија да излезе. Не ми се свиѓа на германскиот како ми ги пишува контактите.
   
 3. freebird

  freebird
  Intern

  22
  17
  30 ноември 2016
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,474
  4,253
  23 Јуни 2015
  Машко
  Screenshot_20190619-203658_Contacts.jpg
  Се менува тоа во опции.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,167
  949
  2 Јануари 2012
  Машко
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,864
  2,801
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Човече па вие се радувате на апдејт кој секако касни 7 месеца после андроид конкуренцијата на телефон кој е само претходна генерација флегшип на самсунг.
  Значи после s9 имате само с10.
  Па ако и за претходниот флегшип не извади бар 2 мејџр апдејти јас како Самсунг корисник би требало [​IMG]
  Кажете ми како е ситуацијата со galaxy s8?

  У меџувремена, некаде таму далеку, дааааалеекуууу у иднината
  [​IMG]
  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На mdeni и Goran. им се допаѓа ова.
 7. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  883
  1,307
  13 Јануари 2014
  Машко
  S8 уште си добива security updates секој месец. Ги доби двата големи апдејти што беа ветени, и уште го одржуваат. Јасно ми е дека едно време Samsung беа ужас за софтвер, како за usability така и за апдејти, ама сменети се работите.
   
 8. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,845
  3,392
  5 Декември 2009
  Машко
  Нема тема за смартвачи, па да ја искористам оваа. Имено, откако го апдејтував Watch 46mm (BT) на OneUI, имам проблеми со Samsung Health, поточно кога одам на гаџетот што е за чекори, мерач на срце, калории... добивам Loading... и не се трга никако тоа.
  123.jpg

  Истотака, цело време добивам инфо дека има апдејт на Samsung Health апликацијата, но при трансфер на саатот, го дисконектира и дава failed. За ова прочитав и други корисници дека се жалеле.

  Некој да ги има истиве проблеми, или решение?

  Благодарам.
   
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,864
  2,801
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Секако дека се подобруваат и со софтвер, всушност сеа прочитав дека galaxy s8 добил one ui, почнуваат да се поправаат дека фурање зилјон мегабајти рам, и 28383к резолуција и нз што меморија на телефон не е решение, дека треба да смират топката и да поработат на софтвер и константно корегирање на багови.
  Тоа што го правеше самсунг пред 3 години сеа го прават кинезите, фураат топ спецификации ама за софтвер ти треба генијалци, едноставно не можеш да нарачаш од квалком.

  Само мене проблемот ми е што премногу тешко ги заработувам парите за да ги лупнам на телефон од компанија која енос почнува да сфаќа дека грижа за корисници и софтвер е фундамент на совршен смартфон, коа веќе постои 10 години компанија која го нуди тоа.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  883
  1,307
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ова според мене не е ни најмалку точно. Двете се битен фактор, ама се повеќе личен став отколку факт. Мене, пример, џабе ми е и софтверот и грижата за корисници ако максимум customization што имам на телефонот ми е да сменам позадина и рингтон. Истите работи ги имав на Alcatel-от што си го купив во четврто одделение, така да очекувам нешто повеќе денес. Работа на вкус е, и џабе ќе дискутираме, секој со своето.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  635
  667
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @vlavot Несакаш да земеш телефон и да нема потоа софтверска поддршка, те разбирам, работат на случајот и еве ги С8 има СловМо, можеби ќе добијат и Најт мод, неможе одма да извадат за сите уреди, прво доби С9, па Ноте9, наскоро можеби и 8ците.
  Муабетот ми е, Самсунг на првиот фирмвер ќе биде секогаш подобар од сите Ајфони на било кој фирмвер :D многу јасно, поради супериорните екрани, камери, дизајни, батерии... затоа ги зимаме и ги даваме нашите мили пари за самсунг :)

  И да те потсетам, дека пред 7 месеци Ноте9 владееше со Ноќни слики, барем со гугл апк, а без тој апк со сток камерата каде каде го бришеше подот со ХS, како што е и денес на Ауто и како што е и денес со Најт мод 7х пати подобра слика што вади од ХS..
  Каснел некаснел, тоа е, размисли пак на што ги даваш парите:zzz::zzz:
   
  На Скоти и psyside им се допаѓа ова.
 12. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  635
  667
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  ерор 404. грешка
   
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,474
  4,253
  23 Јуни 2015
  Машко
  Незнам зашто си ја мачите душичката да се објаснувате.
  Screenshot_1.png
   
  The Geek Boy, tupacan, Tomislav96 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,731
  24,792
  4 Септември 2008
  1. Отвори ги 2 те слики во посебни табови

  2. Сфати дека Apple e 5 години назад

  3. Не постирај веќе

  https://images.anandtech.com/galleries/7148/IXS_IMG_0709.jpg

  https://images.anandtech.com/galleries/7148/P30Pro_IMG_20190604_232547.jpg
   
  Jovan2389, Balanar, Скоти и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,864
  2,801
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Прво ме тагираш а после да не постирам веќе.
  [​IMG]


  Не верувам дека има полојални дајхард фанови Самсунг никаде во светот.
  Наоружени со Галакси Фолд и нов најт моуд (кој секако не е еден од базилјон гимикс на Самсунг до сеа)
  А какво ви е искуството со галакси фолд до сеа?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,731
  24,792
  4 Септември 2008
  Какво е искуството со air power aka fake продуктот што ве лажеа дека постои и дека го направиле тоа што никој не можел? Мала доза golden shower :oh:

  Свесен си дека андроид веќе долго време се апдејтува од плеј стор директно така?

  Исто така апдејтите за безбедност и апликации се независни од системските, така да аргументи за поддршка ти се комедија буквално.

  Фолд и да искочеше без 1 мана е дел продукт, додека не е целосно флексибилен се друго е meh.

  Night mode e gimmick?
   
 17. SpiritBond

  SpiritBond
  Gaining Experience

  236
  494
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Night mode e gimmick се додека не е имплементиран во iPhone/iOS, се до тогаш е гола вода;) :D
   
  На Jovan2389, Chiron, Gumirano и уште 5 други им се допаѓа ова.
 18. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  916
  404
  7 Март 2014
  Машко
  Во 2019 добија Dark Mode, па и уште на презентација го ставија... хаха.
   
  Скоти, SpiritBond и на Krk198 им се допаѓа ова.
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,184
  6,284
  27 Март 2014
  Тогаш ке биде Feature :D
   
  Gumirano, Скоти и на SpiritBond им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,731
  24,792
  4 Септември 2008
  Наводно средена е компресијата кај инстаграм, проверете.
   
  DrMTR, Скоти и на aleksandardespotovikj им се допаѓа ова.
 21. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  687
  205
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Сподели импресии од S10+ во форма на фотки :)

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 22. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  119
  57
  19 Септември 2017
  Машко
  Читав еве ќе го пуштале Fold.
  Браво.

  Ќе има ли храброст некој и доверба во супер моќниот бренд да го купи?
  Слушам дека од старт ќе има Најт Мод :).

  Го отековте форумот со Најт модот на Сасмусг.

  Искрено пролистајте ги вашите фотографии и запрашајте се зошто немате ноќни слики.
  Па на која будала му треба слика од лулашка во 12 саат навечер?!?!

  Еве за овој погорниот што ги праве споредбите и плука се што не е Самсунг.

  Аппле откажал уште едно кабелче немало да го произведува.

  Сега среќен ли си?

  Ај дај уште една слика направена во Wc со изгасена сијалица и затворена врата.Да ја видеме бојата на плочките.

  Може?

  Форумов од страна гледан е ц ц ц.
   
  На eX3v1l и DrMTR им се допаѓа ова.
 23. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,474
  4,253
  23 Јуни 2015
  Машко
  Иронијата е што го имаш аватарот кој најдобро те опишува.
   
  Balanar, Скоти и на aleksandardespotovikj им се допаѓа ова.
 24. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  119
  57
  19 Септември 2017
  Машко
  Точно така ,

  Затоа не пробувам да те аргументирам.
   
 25. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  116
  99
  25 Јули 2008
  Машко
  Момци едни прашање.

  Дали некој може да каже или некако потврди, дали Samsung Note 9 Unlocked + USA варијанта (SM-N960U, со SDM845 Snapdragon 845 chipset), работи океј на сите наши оператори?
   

Сподели

Вчитување...