1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Раскинување договор со ВИП

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од Sm0k3y25, 27 Јули 2017.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,036
  3,346
  7 ноември 2014
  Машко
  Ај прочитај си ги двете реченици во редослед и види убаво, па размисли и врати се и пиши овде. ПРЕОСТАНАТ сообраќај, ако кај тебе се случило некој баг, тоа не е така кај другите.

  Јас сум Магента 1 корисник и можам да потврдам дека само ПРЕОСТАНАТИОТ интернет се префрла, кај тебе единствено објаснување е ако првиот месец не си потрошил воопшто, па потоа се префрлиле цели 8 гига и во наредните месеци не успеваш вишокот да го потрошиш, па ти се префрла цело време.

  Размисли убаво и не шири дезинформации.

  Еве ти цитат ДИРЕКТНО ОД ТЕЛЕКОМ:

  „Неискористениот интернет сообраќај се префрла во наредниот месец“
   
 2. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
  @olikomerc Или си среклија или не ги трошиш 16те гига месечно и ти останат 8 гига што ти ги префрлат секој месец. Мене ми префрла 8 гига ако имам преостанато 8 гига (од 16-те од претходен месец), минатиот месец ми остана околу 1 гиг и толку ми префрлија.
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,036
  3,346
  7 ноември 2014
  Машко
  Шириш дезинформации на IT форум, каде што другите се прелажаа и почнаа да прават математики според тоа што го пиша. Морав да интервенирам, а реагирав остро на твојот иницијален коментар зашто мислев дека намерно ги лажеш луѓето.

  Ако не било намерно и едноставно не си знаел како стојат работите, тогаш извини што остро ти реагирав. Во секој случај, не си во право - се префрла само ПРЕОСТАНАТИОТ сообраќај од минатиот месец.

  Доказ е страната на Телеком, а не скриншоти без контекст.

  едитирано од модератор.
   
  Изменето од модератор: 13 Август 2017
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,521
  15 Јануари 2011
  Машко
  И јас имам по 16 секој месец како оли, не знам зашто.
   
 5. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,036
  3,346
  7 ноември 2014
  Машко
  Многу едноставно, никогаш не си го потрошил бонусот (дополнителни 8гб) и секој месец ти се префрлаат другите 8 вклучени во тарифата. Размислете малку, ако е вистина тоа што он го збори, тогаш ќе го рекламираат пакетот како 16GB, зашто после првиот месец и да ти останат 2 мегабајти, ќе си добиеш 16GB во наредниот и сите наредни после него.

  Нема апсолутно никаква логика, треба некој во Телеком буквално да е ретардиран ако ги смислил на тој начин пакетите. :)

  На крај краева, еве ви го сајтот на Телеком за Магента 1 пакетите и услови на користење:

  https://www.telekom.mk/content/pdf/Дополнителни информации за Magenta 1.pdf

  Конкретно, по 3ти пат ќе ја ставам истата реченица - Неискористениот интернет сообраќај се префрла во наредниот месец.

  Да ја завршиме дискусијата тука за ова, очигледно е како функционира Магента 1 и мобилниот интернет, вашите индивидуални случаи само може да збунат други форумџии, а секако не сте во право.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,521
  15 Јануари 2011
  Машко
  Се разбираме, но трошам месечно. И без разлика што трошам, секогаш имам 8ГБ од претходниот и 8ГБ од актуелниот месец за вкупно 16. Во спротивно ќе имав 3ГБ на пример од претходниот и 8ГБ од актуелниот за 3+8=11, но јас имам секогаш 16 откако се префрлив на магента1.


   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,383
  12,506
  2 Август 2012
  Машко
  Зошто некој од вас не се јави на 122 да праша? Јас не користам таков пакет иначе би се јавил.
   
 8. Roncic

  Roncic
  Гостин

 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,974
  25,207
  4 Септември 2008
  Какво јавување бе, немој да сте се јавиле, ќе го средат :D :D
   
  На turbiny и TylerMkD им се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,207
  11,241
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас мислам дека ги лимитира преостанатите (тие што се префрлаат) на 8 Gb.

  На пример, ако првиот месец ти останале 3 Gb, вториот месец имаш 11 Gb. Потрошиш од нив 2 и третиот месец би требало да имаш 17. Потрошиш 3 и месецот по него 22, и така ќе расте...

  Многу лесно може да се провери дали некој имал повеќе од 16 во кој било момент.
   
 11. martinmilcev

  martinmilcev
  Gaining Experience

  277
  255
  23 oктомври 2015
  Машко
  Неможеш да имаш повеќе од 16гб т.е. не значи ако не трошиш ич дека ќе ти се "трупаат" секој месец. И не се префрлаат повеќе од 8гб. На пример, ако имаш 11 гига преостанато, ќе се префрлат за другиот месец само 8.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Metuzalem и mviktors им се допаѓа ова.
 12. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,036
  3,346
  7 ноември 2014
  Машко

  Многу е едноставно, ама луѓето сакаат со сила да комплицираат работи. Секогаш се префрла само вишокот од редовниот интернет кој ти следува.

  Пример:

  Прв месец ти останале сите 8 гига, ти се префрлаат сите - вториот месец имаш 16 гига (8 редовен и 8 вишок)
  Вториот месец трошиш 4 гига од 16, но не ти се префрлаат 12 гига, туку само 8 кои ти биле дел од редовниот интернет.

  Во ниеден момент не може да имаш повеќе од дупло од твојата редовна претплата, елегантно и логично решено. Ако некој не знае што прави со својот интернет или му се случуваат багови, не треба да создава конфузија кај други корисници.

  Се префрла преостанат неискористен интернет сообраќај од редовна тарифа и се додава на редовен сообраќај за нареден месец. Едноставно е, не го комплицирајте. :)
   
  moongose, Metuzalem и на Oktar им се допаѓа ова.
 13. Roncic

  Roncic
  Гостин

  [​IMG]
  Sea ti kompliciraj I objasnuvaj kolku sakas.

  Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Boce! и goran_oh им се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,383
  12,506
  2 Август 2012
  Машко
  Ногу си јак со теорија ама праксава кажува дека тие не се придржуваат кон тоа и свесно излегуваат надвор од договореното (за среќа во полза на корисниците)
  Очигледно е дека вака ќе прават додека не добијат пријава од конкуренцијата. Гледам последно време прават отстапки и на други полиња како на пример простување на цела месечна сметка заради прекини, грижа за корисниците (ти се јавуваат дали е се океј и дали се отклонил проблемот) и сл.

  „Не им верувај на Данајците ни дарови кога носат“ - Флегма велит.
   
  Boce!, Costigan_Jr и на goran_oh им се допаѓа ова.
 15. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,293
  1,067
  26 Април 2013
  Машко
  Вака испадна дека сите што се на магента 1 има се префрла интернетот наредниот месец цели 8гб ако ги потрошил скоро сите во предходниот месец,значи и еден 1мб да ти остани во месецот наредниот ги добиваш 8гб, @olikomerc е во право потврдено и од други корисници дека е така.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 16. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,293
  1,067
  26 Април 2013
  Машко
  Ти си во право Али во пракса гледаш дека не е така,не води инает залудно,еве гледаш дека и други корисници го потврдуваат тоа што оли го кажа.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 17. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,036
  3,346
  7 ноември 2014
  Машко

  Ќе ви објаснам за последен пат - ти стига порака почеток на јули дека ти е префрлен бонус од 8 гига, потоа во јули НЕМАШ ПОРАКА дека си го искористил бонусот, значи имаш користено помалку од 8 гига и ти се префрла тарифниот сообраќај во август.

  @goran_oh , склучив договор со телеком во април, мене не ми се случува ова што и на шака корисници наводно. Тројца се појавија на темава, така? Слободно верувајте им нив него на здрава логика и договори од Телеком. Не викам дека не може да се случи, ама да склучиш договор со нив и да очекуваш дека ќе имаш 16 гигабајти место 8 гигабајти треба да си наивен...
   
 18. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
  @TylerMkD очигледно има баг телеком. Во скринот на @Roncic во јуни го потрошил целиот и во јули пак му дале 8 гига.

  Не е првпат да имат багови телеком, јас пред 2-3 години немав никакви лимити на интернет + ми стигаше 500-600 денари помала сметка од договореното ама јас будала пратив приговор бидејќи ми е помала сметката :D , тек после 3 месеци се среди иако после првиот месец поднесов приговор.
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,383
  12,506
  2 Август 2012
  Машко
  Ова ти е, најверојатно, една од попаметните одлуки кои си ги донел во животот. Ако не си ги направел ова да бидеш сигурен дека ќе ти ги побарале парите и тоа со камата. Таму имаш, низ договорот, обрска да пријавиш нереглураности во врска со сметката.
  После поднесувањето на приговорот ако не реагираат е нивни проблем.
   
  На Boce! и HocusPocus им се допаѓа ова.
 20. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,064
  1,565
  25 Јануари 2008
  Машко
  После ова секој месец имам 8 + 8
  Скоро никогаш не сум потрошил повеќе од 8 гига и пак добивам 16 за нареден.[​IMG]
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,383
  12,506
  2 Август 2012
  Машко
  Ете кај бил гличот. Доделиле што доделиле и сега неискористените само се префрлаат.
  Јас вака го тумачам ова. Иначе логиката е на страна на @TylerMkD
   
  На Oktar и tomaso им се допаѓа ова.
 22. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
  Фала за инфо. Иако кога поднесував приговор таа операторката ми се смееше оти сакам да поднесам приговор за помала сметка. И баш од причини да не ми ги бараат подоцна поднесов приговор.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 23. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  166
  77
  20 Декември 2016
  Машко
  Багови имале и секогаш ке имаат штедат на програмери исто ко ВИП (не можат да ја средат апликацијата за ИОС од времето на спојување со ОНЕ)
  баг имаше 2/3 пати во еле... надополнување и i g o t околу 2000€ препаид
  Ама тоа беше пред неколку години немојте да очекувате дека пак ке има такво нешто
  Кој не верува ПП број се слушаме на лице место проверка  N56 via jailbroken Monarch
   

Сподели

Вчитување...