1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предложете добар Андроид бокс за KODI?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од skullmonkey, 22 ноември 2017.

 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,821
  3,935
  5 Јули 2013
  Каде може да се најди/нарача уредов?
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,079
  4,474
  4 ноември 2013
  Машко
  Overnet.mk
   
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Gearbest.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  amazon.de / amazon.com / ebay.com

  Не сум сигурен за Али (ама и да го има мислам дека ќе биде фалсификат)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,474
  18 Април 2007
  trinity-systems.com.mk , baska go imaat na lager.

  Overnet se zanesuvaat so cenite.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  242
  224
  25 Април 2011
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,474
  18 Април 2007
  Озбилно препорачувате Андроид бокс од $144?

  За $120 се купува mini pc со Windows и Атом процесор.
   
  На DrMTR, Luidgi, Astraion и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  242
  224
  25 Април 2011
  Муабетов ти е зошто купувате iPhone X од 1000 долари кога имате Android Flagship од 500?
  Се зависи од потребите, во зависност од потребите се бира уредот.
  Човекот побара Android TV Box, препорачавме Android TV Box.
  Плус ако го виде мојот пост назад ќе видиш дека има препорака за истиот бренд кој го посочуваш со истиот процесор како U9-H за помалку од пола од парите, но сепак има нешто зошто е таа цена.
  Build quality, firmware updates, брзина на внатрешна меморија read/write без конкуренција (освен Shield), community support.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Исто мислам дека за 149$ би идел на nVidia Shield
   
  Astraion, DareDevil и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 10. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  242
  224
  25 Април 2011
  Исто и јас доколку цената на Shield била $149.
  Колку што знам верзијата со 16GB е $200, а PRO верзијата $300.

  P.S. Незнам како успеавте да ја видите највисоката цена од сите 3 линка . Ете за која цена реално се купува U9-H

  IMG_20171128_124024.png
   
  Последна промена: 28 ноември 2017
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Разликата во цените е што во оваа поевтината не е вклучен airmousе-от.
  Гледаш пише Neo U9H ONLY.
   
 12. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  242
  224
  25 Април 2011
  Колку што разбрав бараме TV Box нели?
  Не TV Box + Air Mouse.
  Ако додадеш Air-Mouse на било кој од останатите ќе крене цена...
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Да, но цената од 14х долари е цена со маус. Без маус кој поседно се продава за дваесетина долари доаѓаме до цената од твојот пост. Тоа е тоа. А ваков бокс да земеш без ермаус или тастатура, џабе го земаш.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  242
  224
  25 Април 2011
  Во тој случај треба сите останати препораки да ги сметаме + $20.
  Инаку имаш и повеќе од солиден Air Mouse za $9.99 немора да е и тој од Minix.
   
 15. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,630
  2,461
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Секако дека има, ама ти си се решил за андроид бокс од 120 зелени и сега ќе се ценкаш за 10 за подобар Air Mouse?

  [​IMG]
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Tочно, како што има и боксови за 20-30 долари.
  Муабетот беше дека горните цени беа со аир маус, а твојата е без. Не дека сме ние мутави па не знаеме да најдеме поевтино.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fikus

  fikus
  Intern

  3
  0
  6 Декември 2016
  Машко
  Да се пријавам и јас за линк за CS. Фала
   
 18. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  242
  224
  25 Април 2011
  Чекај малку. Значи муабетот беше:
  Тоа што сакав да кажам е дека сепак U9-H е дури и поефтин од BT3 Pro, а не дека сте мутави.
  Доколку вие сметате дека ви треба Air Mouse секако дека ќе си доплатите и за едниот и за другиот.
   
 19. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  253
  98
  5 Јуни 2007
  Машко
  Гледам дека ти препорачаа бокс од брендот Beelink. Јас го имам Beelink GT1 и имам негативно искуство. Првенствено мислам на самата фирма и мислам дека се недораснати за нешто посериозно. Боксот го купив лани и тогаш беше со најнов чип и подобри перформанси и мемории од дотогашните (барем во буџет класата, не сметајќи ги nVidia Shield и останати).

  Освен мене, и многу други корисници на нивниот форум се жалеа за некои проблеми, но катастрофалната грешка фирмата ја направи пролетта, кога пуштија автоматски апдејт на firmware на уредите, но со згрешени чипсети. Односно за еден модел - firmware од друг модел. На голем број луѓе им ги оштетија боксовите. Знам дека некои успејаа да ги оправат. Јас мојот не успеав да го вратам во живот.

  Моментално имам еден бокс Mecool M8S Pro+, кој и не ни го користам. Компјутерот го поврзав преку HDMI со телевизорот и така користам содржини (гледање филмови итн).

  Поздрав.

   
 20. mkdboy

  mkdboy
  Intern

  70
  6
  16 Септември 2010
  koj saka najdobar iptv neka pise u pp
   
 21. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  914
  1,401
  6 ноември 2007
  Предложете го најевтиниот Андроид ТВ бокс со 2GB RAM, 16GB internal memory и Bluetooth за до 2000ден.?
  Го најдов ова Tanix TX2 - R2 TV Box Android 6.0 2G RAM + 16G ROM-$29.99 Online Shopping| GearBest.com ама е со RK3229, па сега се прашувам дали ќе успеам да најдам со S905W за тој ценовен ранг :)
  Мислам дека добро ги прочешлав Aliexpress Bangood и Gearbest ама сепак да не сум пропуштил...
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Јас користам Tanix TX9 Pro (АМЦ ~ 5800) Amlogic S912 3GB RAM + 32GB ROM со fully loaded KODI (сите плагини кои можат да се замислат)
  Гигабитна мрежа + 2,4 и 5 GHz Wi-Fi.

  На него има приклучено 500GB HDD и „стварта“ работи прилично брзо. Цената е висока но ми се смачи да се расправам со кинези а згора на се не ми се даваше над 100 евра за NEO и слична преценета екипа.
  Има Андроид 7.1.1 и мислам дека е рутиран од мајка но не сум сигурен. Има кастм ланчер кој не е претерано убав но е функционален. Останатото ако го раскажувам ќе биде опис на Андроид телефон, мислам дека се разбираме.
  KODI работи стабилно, боксот работи стабилно, подржува HDMI CEC и HDR<>SD конверзија (преку Андроидот), .H265..

  Не би ти препорачал да земаш слаб бокс. Хардверски слаб
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 23. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  234
  384
  8 ноември 2009
  FLEGMA овој Tanix TX9 Pro 4K TV Box 1080P Octa-core 3GB+32GB Android 7.1 1000M LAN BT 4.1 | eBay е истиот што го имаш, и дали се исплаќа да се земе од ebay или од амц, гледано од аспект што преку ebay нема гаранција и има можност да биде оцаринето и оданочено, или да се земе од амц.
  За оваа разлика на цена вреди да се ризикува или не?
   
 24. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вреди, скоро дупло е поевтин.


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,405
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ми треба мала помош, деновиве прекинаа сите апликации да ми ги наоѓаат уредите на мрежа, ни на боксот ни на телефон не ми се појавуваат. А ништо не е сменето во мрежата дома.
   

Сподели

Вчитување...