• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
296
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
4:55 - ЦПУ а? Ахаа. :D

Многу ладење, најверојатно и хбокс Х ќе е сличен, ако не е повеќе на бакар јер ипак 12 вс 10 терафлопи.

Мада кај ПЦ не е меродавно тоа терафлопс, 3080 чинам 36 TF мери, па пак се лади некако.
100% е "ненамерно" оставен детал :D
Многу ладење, а пак е празна кутија. Многу глуп дизајн за било која јапонска компанија, не ми се верува.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
200
323
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Redragon VATA
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
Преголема е конзолава, не ми се свиѓа

Sony можеше и мораше подобро


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
554
560
Скопје

Ова ќе биде nobrainer за зимање само веројатно нема да важи и кај обичниот PSPlus (т.е. за PS4) туку само за новиот PS+ Collection (PS5).

Како и да е вреди да се претплатиш дури и да немаш сеуште купено/нарачано само за да ги добиеш за во иднина.
Истата претплата е, но не знам дали ги добиваш игрите на ПС4 (може си во право за тој дел).

Не се сложувам со повеќето од математиките погоре. Јас 90% од луѓето што ги знам околу мене се на US акаунти. Другите 10% се бугарски, UK, DE, HR etc. Значи таму ќе си се $70 игрите. US маркет колку што знам има најчесто попусти на најголем број на наслови. И овие игри сега што излагаат ќе бидат и на 15% и на 25%, а некои и на 40-50% попуст во текот на 2021. Јас генерално сум купувал игри кога се намалени, ептен треба да ми е мерак за на release да земам PS игра и тоа биле под 5 случаи full price да платам.

Околу PS+, моментлано е 30 евра на 50% попуст е. Доколку го пропуштите попустот се наоѓа за 35-37 евра секогаш на G2Play / G2A, секогаш сум купувал вака, со тоа добиваш минимум 24 игри годишно, некои солидни, некои trash. + Сега цела таа нова колекција.

Малце е глупа споредбата што ја правите за исплатливост vs PC Gaming според мене.

Од дизајнот не сум импресиониран, не ми е ни лош, ни добар. Океј е 6/10. 4ката беше многу поубава.

Conclusion -> Да, малце ќе е поскапено, но нема да се сменат драстично работите во споредба со PS4. + Не значи и дека нема да поскапат PC насловите во блиска иднина.
Мислењето е автоматски споено:

FAQ за PlayStation Plus Collection:

When will it be available?
The collection will be available from the launch of the PlayStation 5 on Nov. 12. It seems like the collection will be around for a long time, so players don’t have to rush getting their subscriptions when they get their PlayStation 5.

Is it exclusive to the PS5?
Yes, the collection is exclusive to the PlayStation 5. The good news is that if players have the PlayStation 4 version of the game and they would like to continue their progress on the next-gen console, they can do so via the cloud save.

Is an extra payment needed?
The PlayStation Plus Collection is a benefit of being subscribed to Sony’s PS Plus. This subscription is account-wide and cross-platform. This means the PSN account with PS Plus that players are using on the PlayStation 4 will work on the PlayStation 5.

No extra payment is needed, as players will only need to be subscribed to the premium service.
 
Последна промена:

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,075
498
Многу е грда и огромна конзолата, се надевам ќе има некоја Slim варијанта за две-три години

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
296
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,090
2,480
Истата претплата е, но не знам дали ги добиваш игрите на ПС4 (може си во право за тој дел).

Не се сложувам со повеќето од математиките погоре. Јас 90% од луѓето што ги знам околу мене се на US акаунти. Другите 10% се бугарски, UK, DE, HR etc. Значи таму ќе си се $70 игрите. US маркет колку што знам има најчесто попусти на најголем број на наслови. И овие игри сега што излагаат ќе бидат и на 15% и на 25%, а некои и на 40-50% попуст во текот на 2021. Јас генерално сум купувал игри кога се намалени, ептен треба да ми е мерак за на release да земам PS игра и тоа биле под 5 случаи full price да платам.

Околу PS+, моментлано е 30 евра на 50% попуст е. Доколку го пропуштите попустот се наоѓа за 35-37 евра секогаш на G2Play / G2A, секогаш сум купувал вака, со тоа добиваш минимум 24 игри годишно, некои солидни, некои trash. + Сега цела таа нова колекција.

Малце е глупа споредбата што ја правите за исплатливост vs PC Gaming според мене.

Од дизајнот не сум импресиониран, не ми е ни лош, ни добар. Океј е 6/10. 4ката беше многу поубава.

Conclusion -> Да, малце ќе е поскапено, но нема да се сменат драстично работите во споредба со PS4. + Не значи и дека нема да поскапат PC насловите во блиска иднина.
Мислењето е автоматски споено:

FAQ за PlayStation Plus Collection:

When will it be available?
The collection will be available from the launch of the PlayStation 5 on Nov. 12. It seems like the collection will be around for a long time, so players don’t have to rush getting their subscriptions when they get their PlayStation 5.

Is it exclusive to the PS5?
Yes, the collection is exclusive to the PlayStation 5. The good news is that if players have the PlayStation 4 version of the game and they would like to continue their progress on the next-gen console, they can do so via the cloud save.

Is an extra payment needed?
The PlayStation Plus Collection is a benefit of being subscribed to Sony’s PS Plus. This subscription is account-wide and cross-platform. This means the PSN account with PS Plus that players are using on the PlayStation 4 will work on the PlayStation 5.

No extra payment is needed, as players will only need to be subscribed to the premium service.
Кај е на попуст ПС+ ? Кај мене си го дава регулар прајс. УС акаунт.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
296
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
ова експертско мислење? хаха баш се до сега покажува дека е тивка и ладна при работа
Никаде не спомнав дека грее и бучи, незнам од каде го извлече тоа, реков дека дизајнот е безвезе и дека изгледа ефтино.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,100
1,001
Скопје
Никаде не спомнав дека грее и бучи, незнам од каде го извлече тоа, реков дека дизајнот е безвезе и дека изгледа ефтино.
Може да не е на пример безвезе дизајнирана <-- ова значи дека нема поента дизајнот, а има поента да лади ефикасно .. дал ти се свиѓа естетски тоа мање више твое право
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,075
498

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,090
2,480
Јас си реков регулар има попуст. Не пазарам од овие шиткачиве, разно разни, имав лошо искуство. Само легал канали.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
822
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Може лесно да се направи US акаунт или мора VPN и американски документи?
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
459
405
Може лесно да се направи US акаунт или мора VPN и американски документи?
Може лесно да се направи не ти треба никаков VPN, се изнакажавте а заборавите на течниот метал?!? Што ветува ладна и тивка конзола
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
296
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Може да не е на пример безвезе дизајнирана <-- ова значи дека нема поента дизајнот, а има поента да лади ефикасно .. дал ти се свиѓа естетски тоа мање више твое право
Нема поента дизајнот во целост, панелите немаат НИКАКВА поента, ќе видиш какви слим, минималистички кастм панели ќе има, тотално непотребно футуристички диазјнирани се овие сток панеливе. Ќе биде огромна брука ако на тоа куќиште со огромен ладњак и телен метал да грее, тек тогаш ќе биде блам.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
945
2,364
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Многу знаеме ние македонците.
На моменти мислам и превише,затоа не ни иде

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

airdustcan

Intern
21 октомври 2019
12
4
Знаете како иде.. изглед = +30 FPS. Може да изгледа на канта, се дур има добар перформанс за добри пари нема проблем.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
• ⁠Same stand for horizontal and vertical use

• ⁠Side plates user-removable (presumably replaceable)

• ⁠M.2 expansion slot bag is behind a single screw/cover

• ⁠2x Dust catchers, which can be vacuumed out

• ⁠Liquid metal cooling the APU

• ⁠Heat sink is massive

• ⁠Dual intake fan from both sides

Мислам дека целиот дизајн е да конзолата биде тивка и да одржува температура, пс4 про звучи како авион да полетува ако не го исчистиш хитсинкот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,090
2,480
• ⁠Same stand for horizontal and vertical use

• ⁠Side plates user-removable (presumably replaceable)

• ⁠M.2 expansion slot bag is behind a single screw/cover

• ⁠2x Dust catchers, which can be vacuumed out

• ⁠Liquid metal cooling the APU

• ⁠Heat sink is massive

• ⁠Dual intake fan from both sides

Мислам дека целиот дизајн е да конзолата биде тивка и да одржува температура, пс4 про звучи како авион да полетува ако не го исчистиш хитсинкот.
Додатно имаше Сони самиот пред година две истражување дека најголем дел од сервисите, како причина се прегревање настанато од корисници кои ја спикуваат конзолата во невозможни места и не и оставаат простор да дише. Е вака сега со овој дизајн и на тоа мислеле. Спикај ја колку сакаш, таа сепак има место од кај ќе дише.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,100
1,001
Скопје
:oops: се надевам имаат добар o-ring дизајн. Ова е потенцијална катастрофа.
https://patentscope.wipo.int/search/en/detail.jsf?docId=WO2020162417&tab=PCTBIBLIO еве го дизајнот наводно две години го тинтрале хаха

не се ни први .. АСУС РОГ лаптопи новите наводно идат со исто
View: https://www.youtube.com/watch?v=pbCw1FD22Bo
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
148
93
Сони5 ќе биде како ништо досега видено во гејминг индустријата и мене лично ама ич не ме занима каков бил дизајнот.

Е сега, и Хбокс ќе го има секако новиот енџин и начин на кој се калкулира геометријата и светлината, меѓутоа сите тие игри за ХБокс можеш да ги играш на ПЦ - иако не со најновиот енџин, и не за уште некој извесен период.
 
  • Хаха
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,330
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно