• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Jas sakav PS5 da go zemam ali mi se ukaza sansa i sea imam Xbox Series X doma,kupiv Live Gold na Brazilski region za 12 meseci i za nekoi smesni 30 evra imam godina dena Game Pass Ultimate,skoro site top igri gi imaat vo passot.Epten sum zadovolen i od toa kako se ponasa konzolata,mada merak mi e za PS5 i cim dojde kaj nas na zaliha ke go pazaram i nego odma.A ova so Game Passot e bagatela dur imaat promocija da mergnes current subscription so nivna promocija za 1$ Game Pass Ultimate,znaci ako imas 6 meseci live gold pretplata mozes da ja mergnes za 1 dolar da imas 6 meseci game pass ultimate koj razvaluva,edino najnovive igri gi nemaat.
Да така. Ама ама ако имаш гејмпас за 1$ со него имаш и голд. Секој месец нов акаунт, еден главен ти стои. Финтата е што еден акаунт на конзолата ако има GP сите имаат.

Во checkout ја има Македонија? Вршат достава овие?
Да, само рачунај дека ќе ја царинат + данок. Однапред да ти одговорам појма немам колку.
 

joeymkk

Intern
9 февруари 2016
26
15
Jas sakav PS5 da go zemam ali mi se ukaza sansa i sea imam Xbox Series X doma,kupiv Live Gold na Brazilski region za 12 meseci i za nekoi smesni 30 evra imam godina dena Game Pass Ultimate,skoro site top igri gi imaat vo passot.Epten sum zadovolen i od toa kako se ponasa konzolata,mada merak mi e za PS5 i cim dojde kaj nas na zaliha ke go pazaram i nego odma.A ova so Game Passot e bagatela dur imaat promocija da mergnes current subscription so nivna promocija za 1$ Game Pass Ultimate,znaci ako imas 6 meseci live gold pretplata mozes da ja mergnes za 1 dolar da imas 6 meseci game pass ultimate koj razvaluva,edino najnovive igri gi nemaat.
Вакво земаш и го менуваш?

 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
611
632
Скопје
Одвреме ја ставаат и ПС5 на залиха, само што е дигиталната верзија од 350€+ДДВ, не верзијата со Блуреј.
Мене таа и ми треба искрено.

Иначе, не знам што се чудите толку сите Business and Economics Lesson 1: Supply and Demand.
A сите што се правите светци, на било кој од вас да му паднат од небо 10 конзоли сега, сигурен сум дека нема да ги дадете по MSRP во време кога има побарувачка за 1000еur/конзола. И мене ме нервира што е вака, ама така функционираат работите за жал.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Мене таа и ми треба искрено.

Иначе, не знам што се чудите толку сите Business and Economics Lesson 1: Supply and Demand.
A сите што се правите светци, на било кој од вас да му паднат од небо 10 конзоли сега, сигурен сум дека нема да ги дадете по MSRP во време кога има побарувачка за 1000еur/конзола. И мене ме нервира што е вака, ама така функционираат работите за жал.
Да само што конзолите не паѓаат туку така од небо. Туку некој што ич таквото не го боли за PS5 ги купува од продавница сите 10 конзоли и после ги препродава по огласи 3 пати поскапо. Тоа е главниот проблем, а не луѓе што купиле 1 конзола, им здосадила па сега ја продаваат за некој ќар.
 

inSertCoiN

Intern
22 декември 2020
49
33
После возењето од страна на Галерија дека PS5-ки ќе има на продажба во март, па во април, па во мај... најновата информација од нивна страна е "да не очекуваме до летоска".

Земајќи во предвид дека кај нас последен пат јавно се продаваа PS5-ки во декември, додека цел свет добива намален но константен прилив, мислам дека Пан Европа заслужува да потпишеме петиција и да ја испратиме до Sony да им се одземе лиценцата и да се даде на друга фирма, бидејќи:
1. Се неспособни, или поверојатната варијанта 2. Ги продаваат на скалпери, што е недозволиво за Sony застапник

Што викате, би потпишале ли петиција и дали би помогнале за шерување да се соберат што повеќе потписи?
 

neobugs

Intern
11 април 2020
23
16
После возењето од страна на Галерија дека PS5-ки ќе има на продажба во март, па во април, па во мај... најновата информација од нивна страна е "да не очекуваме до летоска".

Земајќи во предвид дека кај нас последен пат јавно се продаваа PS5-ки во декември, додека цел свет добива намален но константен прилив, мислам дека Пан Европа заслужува да потпишеме петиција и да ја испратиме до Sony да им се одземе лиценцата и да се даде на друга фирма, бидејќи:
1. Се неспособни, или поверојатната варијанта 2. Ги продаваат на скалпери, што е недозволиво за Sony застапник

Што викате, би потпишале ли петиција и дали би помогнале за шерување да се соберат што повеќе потписи?
аххахаахаххахаах
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Гарант ги шиткаат по дупла цена зад сцена сите залихи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
После возењето од страна на Галерија дека PS5-ки ќе има на продажба во март, па во април, па во мај... најновата информација од нивна страна е "да не очекуваме до летоска".

Земајќи во предвид дека кај нас последен пат јавно се продаваа PS5-ки во декември, додека цел свет добива намален но константен прилив, мислам дека Пан Европа заслужува да потпишеме петиција и да ја испратиме до Sony да им се одземе лиценцата и да се даде на друга фирма, бидејќи:
1. Се неспособни, или поверојатната варијанта 2. Ги продаваат на скалпери, што е недозволиво за Sony застапник

Што викате, би потпишале ли петиција и дали би помогнале за шерување да се соберат што повеќе потписи?
И? На која фирма би и ја дал ти лиценцата. Иако не е баш лиценца, тоа е партнерство и најверојатно сони си има удел во продавницата.

Ако сакаш да се жалиш на сони не ти треба петиција, еве ти адреса. Јас сум бил љубезни се ќе те сослушаат.


Сони Европа Лимитед -Претставништво Скопје, Република Македонија
Soravia Centar Skopje,
Vojvoda Vasil Ajilarski bb
1000 Skopje
Republic of Macedonia
Регистерски број на компанијата е: 6512674
ДДВ број: 4080009505405
 

Trajcheve

Intern
7 мај 2021
2
1
Здравo, сакам да купам ПС5 за мoетo дете, наjдoв вo Ирак за 900$, меѓутoа незнам ништo за ПС, дали е пoдoбра дигиталната дали таа сo ЦД...некoj сoвет штo уствари треба да гледам мемoриjа или ... штo иде сo неа....некoj сoвет oд Вас..
Благoдарам
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
380
554
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit

Saso PC

Gaining Experience
5 април 2018
165
242
Потпишувам
После возењето од страна на Галерија дека PS5-ки ќе има на продажба во март, па во април, па во мај... најновата информација од нивна страна е "да не очекуваме до летоска".

Земајќи во предвид дека кај нас последен пат јавно се продаваа PS5-ки во декември, додека цел свет добива намален но константен прилив, мислам дека Пан Европа заслужува да потпишеме петиција и да ја испратиме до Sony да им се одземе лиценцата и да се даде на друга фирма, бидејќи:
1. Се неспособни, или поверојатната варијанта 2. Ги продаваат на скалпери, што е недозволиво за Sony застапник

Што викате, би потпишале ли петиција и дали би помогнале за шерување да се соберат што повеќе потписи?
Испратено од SM-M307FN преку IT.mk форум апликација
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,036
1,566
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Е јбг толку можат да наштанцаат


PS5 за ист период се има продадено скоро 500.000 примероци повеќе од PS4.
Или PS54 e негде околу 8 мил. додека PS4 за ист временски период бил 7.5мил.

Побарувачката е поголема од можноста за производство.
Отворете ја темата за PS4 ќе видите како тоа има 2-3 забегани ликови кои Новембар-Децембар 2013 блекале по PS4 и некој што пека по чипови и хакови па штама до Black Friday Новембар 2014-та па џааа бууу пак некој блека за PS4. Интерес? Zero - Sub-Zero

Е сега одеданаш имаш 80 членови на IT Forum кој кукаат како тоа чекаат спремни со 500€ под перница за Pan Evropa да им донесе brand new PS5.
Помножи тоа X 8 милијарди луѓе на Планета Земја и имаш криза на задоволување на пазарот со PS5 конзоли.

Незнам на што се должи ова... искрено... Ваљда со Коронова луѓево поише време дремат дома или вишак пари, ускратени одмори проводи а пари мора да се трошат некаде...
Или генерациски влагаме во време каде конзолите стануваат примарна и доминантна мултимедиална платформа која мора да се има во секој дом. Ако е ова последново тогаш не можам ни да замислам што ќе се случува со PS6 или PS7..
Сони и остали конкуренти треба да прават нови производствени погони уште од сега. да се спремаат за инфлуксот на потрошувачи кои ќе ги имаат за 7-8години.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Е јбг толку можат да наштанцаат


PS5 за ист период се има продадено скоро 500.000 примероци повеќе од PS4.
Или PS54 e негде околу 8 мил. додека PS4 за ист временски период бил 7.5мил.

Побарувачката е поголема од можноста за производство.
Отворете ја темата за PS4 ќе видите како тоа има 2-3 забегани ликови кои Новембар-Децембар 2013 блекале по PS4 и некој што пека по чипови и хакови па штама до Black Friday Новембар 2014-та па џааа бууу пак некој блека за PS4. Интерес? Zero - Sub-Zero

Е сега одеданаш имаш 80 членови на IT Forum кој кукаат како тоа чекаат спремни со 500€ под перница за Pan Evropa да им донесе brand new PS5.
Помножи тоа X 8 милијарди луѓе на Планета Земја и имаш криза на задоволување на пазарот со PS5 конзоли.

Незнам на што се должи ова... искрено... Ваљда со Коронова луѓево поише време дремат дома или вишак пари, ускратени одмори проводи а пари мора да се трошат некаде...
Или генерациски влагаме во време каде конзолите стануваат примарна и доминантна мултимедиална платформа која мора да се има во секој дом. Ако е ова последново тогаш не можам ни да замислам што ќе се случува со PS6 или PS7..
Сони и остали конкуренти треба да прават нови производствени погони уште од сега. да се спремаат за инфлуксот на потрошувачи кои ќе ги имаат за 7-8години.
Досадно им е на луѓето ради рекордното време кое се троши седејќи по дома. Оние кој работат во сектори што не се толку лошо ударени од корона имаат до некаден намалени трошоци, пари за одмор сега нема како да се трошат, американците добиваат огромни чекови и покрај тоа што голем дел од нив си зимаат нормална редовна плата итн. Сето тоа придонесува до екстремен консумеризам, се одрази на конзолите и на пц делови.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,711
9,088
Скопје
Ако е ова последново тогаш не можам ни да замислам што ќе се случува со PS6 или PS7..
Па ништо нема да се случува, коронава и вакциниве ќе си ја завршат својата гејцова депопулација и таман ќе сме.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
43
63
Струмица
Само што се јавив до Mobelix, видов реклама од Instagram дека имат залиха.
820 евра, официјален скалпер дистрибутер. Језус.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,073
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно