• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,368
2,885
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Мора да ги следат цените, не дека тоа е нивен избор. Сигурно ќе ги продадат конзолите и за минимум 50+ еур.
Да јасно, ама муабетот ми беше дека барем од овој поглед не се чувствуваме како третокласна земја. Она што го добиваш во Германија, Англија, САД, го добиваш и тука.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
282
299
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Е ајде сеа малку весела математика:
ПС5-400€ или 500€
претплата: 50€ годишно
една игра: 80€ ексклузива, 70€ некоја понеизвикана и околу 60€ ексклузива на попуст. Во просек 70 € од игра,за 3игри, 210 годишно
Ако земеме за тригодишен план рачуницата е:
400€(500€)+3год.*50€претплата+210€игри*3години=1180€(1280€) за 3год.
- 5год. е 1600€ т.е. 1700€, ама 5год. е долг период, ќе поевтини конзолата, игрите и друга е рачуницата. Оваа математика е чисто заради споредба со трошоците за некое ПЦ или за Икс боксот. Оставам на вас да го израчунате.
ПС. Меракот не треба да е предмет на математикава.
 
Последна промена:

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
308
358
Е ајде сеа малку весела математика:
ПС5-400€ или 500€
претплата: 50€ годишно
една игра: 80€ ексклузива, 70€ некоја понеизвикана и околу 60€ ексклузива на попуст. Во просек 70 € за три игри годишно.
Ако земеме за тригодишен план рачуницата е:
400€(500€)+3год.*50€претплата+70€игри*3години=760€(860€) за 3год.
- 5год. е 1000че т.е. 1100€, ама 5год. е долг период, ќе поевтини конзолата, игрите и друга е рачуницата. Оваа математика е чисто заради споредба со трошоците за некое ПЦ или за Икс боксот. Оставам на вас да го израчунате.
ПС. Меракот не треба да е предмет на математикава.
Во евра само физички копии треба да рачунаш кои што можеш да ги продадеш со загуба од некои 1000-1500 денари зависи од играта и колку време ти треба да ја изиграш и продадеш.

Се друго е долари на us account.

Ps plus моментално е $30 за цела година.

Не викам дека не е трошок ама и на писи ако немаш пиратерија е скоро исто. А пиратерија се послабо.

Најдобро е да имаш уште некој со кој ќе можеш да делиш се на пола. Тогаш дигитална игра ќе те фати $35 од човек и можете да ја играте двајца во исто време. Исто и за psplus.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
139
145
Е ајде сеа малку весела математика:
ПС5-400€ или 500€
претплата: 50€ годишно
една игра: 80€ ексклузива, 70€ некоја понеизвикана и околу 60€ ексклузива на попуст. Во просек 70 € од игра,за 3игри, 210 годишно
Ако земеме за тригодишен план рачуницата е:
400€(500€)+3год.*50€претплата+210€игри*3години=1180€(1280€) за 3год.
- 5год. е 1600€ т.е. 1700€, ама 5год. е долг период, ќе поевтини конзолата, игрите и друга е рачуницата. Оваа математика е чисто заради споредба со трошоците за некое ПЦ или за Икс боксот. Оставам на вас да го израчунате.
ПС. Меракот не треба да е предмет на математикава.
Математиката ако гледаш вака е иста и за филмови, серии и се што треба да се плати легално. Пример Мулан ти е 20$ да го изнајмиш на Дизни плус, филм што ќе го гледаш и ќе го заборавиш. За игрите е друго, плус онлајн играње на пиратски игри е заебанција жива. Направете ја истата математика ама со легално купување на игрите, бидејќи на крајот споредуваш легално и пиратско.
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
282
299
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Све се тоа комбинации кој го прават домаќини. Западот тоа, двајца, тројца јок. Во секој случај намерата ми беше некој реален просек да извадам. Комбинации и помали цени се разбира дека ќе има. Еве од ракав ќе намалам, колку? 200€ ? Пак е околу 1000че за три години. ПЦ или Иксбокс за 1000че дали се конкуренција или не?
 
Математиката ако гледаш вака е иста и за филмови, серии и се што треба да се плати легално. Пример Мулан ти е 20$ да го изнајмиш на Дизни плус, филм што ќе го гледаш и ќе го заборавиш. За игрите е друго, плус онлајн играње на пиратски игри е заебанција жива. Направете ја истата математика ама со легално купување на игрите, бидејќи на крајот споредуваш легално и пиратско.
Споредувам реални трошоци. Сигурно со чипуван ПС не си купил игра хахаха
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,103
2,492
Све се тоа комбинации кој го прават домаќини. Западот тоа, двајца, тројца јок. Во секој случај намерата ми беше некој реален просек да извадам. Комбинации и помали цени се разбира дека ќе има. Еве од ракав ќе намалам, колку? 200€ ? Пак е околу 1000че за три години. ПЦ или Иксбокс за 1000че дали се конкуренција или не?
 

Споредувам реални трошоци. Сигурно со чипуван ПС не си купил игра хахаха
Ајде најпрај ја ти математиката и за тие две платформи, се нафати на орото.

п.с. чипуван ПС4 нема.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
139
145
Све се тоа комбинации кој го прават домаќини. Западот тоа, двајца, тројца јок. Во секој случај намерата ми беше некој реален просек да извадам. Комбинации и помали цени се разбира дека ќе има. Еве од ракав ќе намалам, колку? 200€ ? Пак е околу 1000че за три години. ПЦ или Иксбокс за 1000че дали се конкуренција или не?
 

Споредувам реални трошоци. Сигурно со чипуван ПС не си купил игра хахаха
Види сум играш и чипуван Xbox 360 и потоа преминав на ПС4. Можам да ти кажам дека огромен дел од игрите не се веќе стандардни single player кампања па да не ти треба простап до нивем сервер за да играш. Ја свртев ГТА 5 на хбох и искрено кога ја свртев на сони сфатив дека огромен дел од играта се пропушта со кракуваните верзии. Генерално секој со изборот, кога купиваш конзола се впушташ бо тој трошок. Компјутер е најисплатливо за помлади личности на кои брзо им здосадуваат игрите и нормално немаат примања.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Абе не знам што се филмате за галерија и траскате зелени дека ќе имаат повисоки цени. Значи тоа е msrp на ниво на Европа, ако не даваат по такви цени губат дилерство едноставно е. Значи они се официјален дистрибутер.

Ако ништо друго, Галерија има пофер цени и за Razer, Logi и Alienware од Анхоч и од Нексио. Одличен support имаат и си се топ фирма.

Истото иде и со сите акции што ги прават. Тие идат на ниво на цела Европа и мора да се следат.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,931
5,332
Мелмак
Претпоставив дека е за приордер на ПС5 па ми текна после коментарот и отидов на сајтот и видов.

Реално цените се тоа шо очекував - 500еур на рамно у наши пари +- некое денарче. Официјален дистрибутер се така шо тие се цените.

Е сеа муабетите за од Грција конзоли шо сите на форумов ги имаме зборено у моментов не се applicable така шо тоа е шо е. Ако отворат граници ќе биде друга приказна.

Како и да е, супер си тера Галерија.

На тема за ПС5 лично не ми се свиѓа дизајнот ич. Перформансите мислам ќе се тука негде и на ПС5 и на ХБОХ така шо игрите ќе се пресуден фактор.

Ако Мајкрософт (ко шо иам прочитано негде) стварно стави Steam и други гејминг платформи на самиот икс бокс мислам дека ќе е ноу брејнер за сите Пи Си гејмери.

Во таков случај ко шо пишав на темата за нВидиа - купи си икс бокс и плејстејшн (обете) и играј си ги Пи Си игрите на Икс Бокс (посебно дека Мајкрософт веќе сите игри кои ги купуваш на една платформа демек имало нешто шо ти овозможува да ги играш на сите платформи кои ги поддржуваат), а ПС5 ексклузивите на плејстејшнот.

Цените на ПЦ графички моментално (не знаеме АМД шо ќе извади може ќе смени нешто) се доволно високи да за цената на солидна 1440п накај 4К конфигурација ќе платиш најмалку 1000 евра - пари за кои шо добиваш две премиум конзоли кои се мислам подеднакво моќни ко 1000 еур конфигурации (each).
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Претпоставив дека е за приордер на ПС5 па ми текна после коментарот и отидов на сајтот и видов.

Реално цените се тоа шо очекував - 500еур на рамно у наши пари +- некое денарче. Официјален дистрибутер се така шо тие се цените.

Е сеа муабетите за од Грција конзоли шо сите на форумов ги имаме зборено у моментов не се applicable така шо тоа е шо е. Ако отворат граници ќе биде друга приказна.

Како и да е, супер си тера Галерија.

На тема за ПС5 лично не ми се свиѓа дизајнот ич. Перформансите мислам ќе се тука негде и на ПС5 и на ХБОХ така шо игрите ќе се пресуден фактор.

Ако Мајкрософт (ко шо иам прочитано негде) стварно стави Steam и други гејминг платформи на самиот икс бокс мислам дека ќе е ноу брејнер за сите Пи Си гејмери.

Во таков случај ко шо пишав на темата за нВидиа - купи си икс бокс и плејстејшн (обете) и играј си ги Пи Си игрите на Икс Бокс (посебно дека Мајкрософт веќе сите игри кои ги купуваш на една платформа демек имало нешто шо ти овозможува да ги играш на сите платформи кои ги поддржуваат), а ПС5 ексклузивите на плејстејшнот.

Цените на ПЦ графички моментално (не знаеме АМД шо ќе извади може ќе смени нешто) се доволно високи да за цената на солидна 1440п накај 4К конфигурација ќе платиш најмалку 1000 евра - пари за кои шо добиваш две премиум конзоли кои се мислам подеднакво моќни ко 1000 еур конфигурации (each).
А знаеш и уште еден интересен момент. Дека работата ми е цел ден пред компјутер и некако покомотно ми е и да си гејмам на конзола. Компјутерот ме асоцира со работа, со дедлајни :D

Така да, ја ќе чекам негде накај нова година и ќе си се подновам и со PS5.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
664
365
Со среќа користење. Сигурно го добиваш на денот кога ги пуштаат во продажба?
Да, Ноември 19 на врата дома пише :D по групиве читам дека така ќе е. Само проблемот е додека дојде 19т ноев. :D

Фала да се враќа дупло
 

K3nPa4i

Intern
2 декември 2015
33
34

Ова ќе биде nobrainer за зимање само веројатно нема да важи и кај обичниот PSPlus (т.е. за PS4) туку само за новиот PS+ Collection (PS5).

Како и да е вреди да се претплатиш дури и да немаш сеуште купено/нарачано само за да ги добиеш за во иднина.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
200
323
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Redragon VATA
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
171
176
Да во право си. Кај губиме на конверзија долар-евро па уште и 10 евра поскапи. Џабе е конзолата 500 евра кога 5 игри ќе бидат толку
Во Америка данокот не е вклучен во цената, во Европа е вклучен. Данокот во Америка се плаќа на каса.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
297
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Многу ефтино, неквалитетно изгледа, покрај Xbox е како некоја ефтина копија од пазар купена.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,183
8,388
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Многу ефтино, неквалитетно изгледа, покрај Xbox е како некоја ефтина копија од пазар купена.
4:55 - ЦПУ а? Ахаа. :D

Многу ладење, најверојатно и хбокс Х ќе е сличен, ако не е повеќе на бакар јер ипак 12 вс 10 терафлопи.

Мада кај ПЦ не е меродавно тоа терафлопс, 3080 чинам 36 TF мери, па пак се лади некако.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
308
358
>Same performance as a vapor chamber

Ептен се посветиле на ладењето. Конзолава е огромна.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,110
1,012
Скопје
4:55 - ЦПУ а? Ахаа. :D

Многу ладење, најверојатно и хбокс Х ќе е сличен, ако не е повеќе на бакар јер ипак 12 вс 10 терафлопи.

Мада кај ПЦ не е меродавно тоа терафлопс, 3080 чинам 36 TF мери, па пак се лади некако.
го имаш и за xbox видео растурено и како се склапа, извини на мобилен мука ми е да го закачам .. чанк имаат они блок цел ко коцка ладењето
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,493
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно