• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Playstation 5

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Dali mislite deka prednarackata ke ja pocnat pred 15 dekember ili vo 15 dekember ke ja zapocnat prednarackata?
Тоа никој со сигурност не може да ти го каже. Мислам дека пред Божиќ ќе биде сигурно, т.е 25 Декември, прати ги Галерија на ФБ, таму ќе ажурираат инфо најбрзо. А и овде ќе постира некој ако начека некое инфо.
друго што ме интересира, со картичка тешко да купиш игра од sony playstore, а?

и кој е најефикасен начин да купувам игри, прашам бидејки сега ке дадам еден пример, ја купив marvel's avengers, играта кошта 30 долари. пробав да платам со картичка, не одеше, ми даваше од листа на држави само USA да одберам. ок, тоа, отидов на g2a и купив PSN ваучер од 30 долара (имав од порано останато некој 5 долара и доволно ми беа) е сега дилемата ми е PSN ваучеров што го купив од g2a кошташе некој 30 евра (имаше плус некој попуст 10-15% и на крај испагаше тие 30 евра кога ке ги конвертираш и + со попустот испагаа 30 долара). кога го купив од картичката ми земаа 37 долара + кога платив ми змеаа ште 2% такса, и на крај игра од 30 долара ме чинеше 40 долара бидејки неможам да платам директно со картичка.

така да има некој бајпас за ова или јок? искрено не сум некој богаташ ама не ми е проблем да платам за игра 4-5 долара повеке, али кога ке видиш дека на 5-6 купени игри една гратис ми иде, па што да не.... а купувам, секој месец по 2-3 игри купувам како ништо.... тек па аватари за fortnite.... али тоа за некоја друга пригода
Јас од cdkeys зедов кредит за ПС Сторе што ми требаше, не ми зедоа провизија за плаќање со картичка. Имаш опција и од difmark, ама тие наплаќаат провизија мислам, зависи пак од продавачот. Некои земаат преку Амазон, јас пробав ама не успеав. Некаде прочитав креирање на амерички пејпал акаунт за да го користиш на Амазон, имаш доста опции.

Моментално е out of stock.
 

Perata

Intern
31 октомври 2017
24
33
Нарачуваш РЅ5, ако си среќен ја добиваш скарата на Џорџ Форман, ако си помалку среќен ќе добиеш храна за мачката што ја чуваш, ако си од најбаксузните т.е. немаш мачка а добиeш храна за мачки ќе треба да си купиш една (extra cost) за да не ти пропадне нарачката.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
459
405
друго што ме интересира, со картичка тешко да купиш игра од sony playstore, а?

и кој е најефикасен начин да купувам игри, прашам бидејки сега ке дадам еден пример, ја купив marvel's avengers, играта кошта 30 долари. пробав да платам со картичка, не одеше, ми даваше од листа на држави само USA да одберам. ок, тоа, отидов на g2a и купив PSN ваучер од 30 долара (имав од порано останато некој 5 долара и доволно ми беа) е сега дилемата ми е PSN ваучеров што го купив од g2a кошташе некој 30 евра (имаше плус некој попуст 10-15% и на крај испагаше тие 30 евра кога ке ги конвертираш и + со попустот испагаа 30 долара). кога го купив од картичката ми земаа 37 долара + кога платив ми змеаа ште 2% такса, и на крај игра од 30 долара ме чинеше 40 долара бидејки неможам да платам директно со картичка.

така да има некој бајпас за ова или јок? искрено не сум некој богаташ ама не ми е проблем да платам за игра 4-5 долара повеке, али кога ке видиш дека на 5-6 купени игри една гратис ми иде, па што да не.... а купувам, секој месец по 2-3 игри купувам како ништо.... тек па аватари за fortnite.... али тоа за некоја друга пригода
Направи си јузер од место Oregon таму нема да ти зима данок ;)
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
307
358
Нарачуваш РЅ5, ако си среќен ја добиваш скарата на Џорџ Форман, ако си помалку среќен ќе добиеш храна за мачката што ја чуваш, ако си од најбаксузните т.е. немаш мачка а добиeш храна за мачки ќе треба да си купиш една (extra cost) за да не ти пропадне нарачката.
Колку и да е утепана државава бар немавме проблеми со скалпери и вакви работи.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Изгледа вработените кои ги пакувале си ги зеле за нив и ставиле што им се нашло во рака :ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Perata

Intern
31 октомври 2017
24
33
во amazon неколку камери го снимаат дур пакува :D нема шанси хаха
Истрагата е сеуште во тек, во ју ес енд еј се докажа дека преварите ги преавеле вработените во Fedex ,а за измамата во Англија не се знае каде и од кого е направена операцијата скалпер.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Знам тоа дека се под надзор, ама сигурно има некоја мучка во ланецот од пакување до достава :ROFLMAO:
Сѐ е испобудалено во последно, хахахах
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,903
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мислења за Demon Souls?

Вчера гледав клип од Video Game Dunkey (ако го знае некој), на половина си помислив дека трола и снимката е од старата Demon Souls. Мислам дека без разлика на графиката и ефектите, анимациите им се останати во 2009-та година (а и за тогаш би рекол дека се застарени), искрено малку тажно ми е што ова е еден од поимите за next-gen...
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
583
651
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,001
1,481
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Можеле да врзат и некој поевтин 25-30К телевизор со понудава.
 

Dakota

Intern
19 јуни 2020
47
23
Decki dali moze ubavo da mi se objasni za kupuvanjeto igri na digitalnata verzija na ps5 sakam da go kupam ama nesakam da se zaebam da nemozam igri da kupam od playstore zosto sum slusnal vo mkd ne e dozvoleno da se kupuva igri od playstation storeto online a na you tube sum videl makedonci sto ja imaat digitalnata verzija i kupuvaat igri online ako moze da mi se objasni podetalno fala vi mnogu pozz
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
Decki dali moze ubavo da mi se objasni za kupuvanjeto igri na digitalnata verzija na ps5 sakam da go kupam ama nesakam da se zaebam da nemozam igri da kupam od playstore zosto sum slusnal vo mkd ne e dozvoleno da se kupuva igri od playstation storeto online a na you tube sum videl makedonci sto ja imaat digitalnata verzija i kupuvaat igri online ako moze da mi se objasni podetalno fala vi mnogu pozz
Немој да се заебеш само на УК или ЕУ сторе да се пријавиш, таму игрите ќе бидат поскапи до 80€ (имаше статија на ИТ). Инаку картицата од Нлб банка функционира на регион Словенија, потврдено од некој член беше, јас не сум тестирал, мислам дека е најлесен начин за обичен човек да го користи Сторот без замарање. Pali vozi što bi rekle na Reklama5.
 

Dakota

Intern
19 јуни 2020
47
23
Немој да се заебеш само на УК или ЕУ сторе да се пријавиш, таму игрите ќе бидат поскапи до 80€ (имаше статија на ИТ). Инаку картицата од Нлб банка функционира на регион Словенија, потврдено од некој член беше, јас не сум тестирал, мислам дека е најлесен начин за обичен човек да го користи Сторот без замарање. Pali vozi što bi rekle na Reklama5.
Brat jas neznam ni da se zaebam prv pat kupuvam ps taka da ne razbiram bash so mi kazuvas zatoa prasav kaj se prijavuva i sto se pravi me interesira celiot proces :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,505
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно