• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,460
13,564
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
203
219
големи квадратни икони, часовникот, анимациите и ако уште прочепкам ќе му најдам уште
Интересна промена е според мене, секако треба навикнување али не би рекол дека е тиња. Дефинитивно најголема естетска промена на Андроид во последните години.
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
452
612
Интересна промена е според мене, секако треба навикнување али не би рекол дека е тиња. Дефинитивно најголема естетска промена на Андроид во последните години.
Бета верзиите не беа многу интересни, ги користев сите за на крај 11ка да си ставам. Ама денес финалнава ми се свиѓа, културолошки шок од интерфејсот немам дека ми е познат, а после пола ден користење ми личи на брз и стабилен како што треба.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,484
1,930
Се гледа дека не знаат кај тераат со оглед на тоа дека го викнале Снепчет CEOто да збори за камерата, а моментално instagram и тикток се најпопуларни платформи.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,817
1,104
Не ми се веруваше кога на крајот покажаа превод на едно интервју со една Јапонка, Јапонски на Англиски и обратно. Значи лажат на големо, тоа се виде дека е скриптирано, пошто јапонскиот јазик е многу комплициран и е најтежок за машинско преведување. Можеа да изберат било кој друг јазик во тоа демото и немаше толку да се брукаат.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не ми се веруваше кога на крајот покажаа превод на едно интервју со една Јапонка, Јапонски на Англиски и обратно. Значи лажат на големо, тоа се виде дека е скриптирано, пошто јапонскиот јазик е многу комплициран и е најтежок за машинско преведување. Можеа да изберат било кој друг јазик во тоа демото и немаше толку да се брукаат.

Почекај да видиме, не избрзувај па после критика.

@mdeni, серизно? Pixel 6 е најдобрата комбинација на хардвер/цена/софтвер во моментов.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,331
4,103
Почекај да видиме, не избрзувај па после критика.

@mdeni, серизно? Pixel 6 е најдобрата комбинација на хардвер/цена/софтвер во моментов.
Ај нека дојде па ќе го видиме тој делот „цена“ во равенката. :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@PandaBomber @Necromancer

Destroyed.

MmiEKcy.jpeg


П.С. Сликава е едно 90% валидна, не сме 100% сигурни за изворот ама со голема веројатност е валдина.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,195
3,778
@PandaBomber @Necromancer

Destroyed.

Погледнете го атачментот 105386


П.С. Сликава е едно 90% валидна, не сме 100% сигурни за изворот ама со голема веројатност е валдина.
Ова демек се исплашил ајфонот, па извадил ваква слика. Редми 6 подобри слики прави од овие :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ова демек се исплашил ајфонот, па извадил ваква слика. Редми 6 подобри слики прави од овие :)


Колку слики во фул резолуција и рецензии за иПхоне 13 про изгледа?

Новите иПхоне имаат лош HDR + голем буст во контраст кој го прави тој ефект, ваљда ќе средат али не се надевам, наводно тврдат дека така требало да изгледа.


On, 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,195
3,778
Колку слики во фул резолуција и рецензии за иПхоне 13 про изгледа?

Новите иПхоне имаат лош HDR + голем буст во контраст кој го прави тој ефект, ваљда ќе средат али не се надевам, наводно тврдат дека така требало да изгледа.
Сигурно многу помалку од тебе, но доволно да знам дека самиот ајфон не вади таква слика. Ова е сериозно подескпонирано односно сликано во некој мод или со подесувања за да излезе таква.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сигурно многу помалку од тебе, но доволно да знам дека самиот ајфон не вади таква слика. Ова е сериозно подескпонирано односно сликано во некој мод или со подесувања за да излезе таква.

Грешка си, токму тоа е критиката за него. Сликата е скоро сигурно од него, буквално ип13 изглед фото. Разгледај рецензии и на темата за Samsung имаш видео со истите проблеми.


Едит, Дали и оваа е намерно правена за да изгледа така?


night images the iPhone 13 Pro captures good detail in faces when the flash triggers. However, dynamic range is limited which leads to highlight clipping and underexposed backgrounds. These samples show the Apple iPhone 13 Pro’s night performance in flash-off mode


FlashOffShop_AppleiPhone13Pro_DXOMARK_06-00.jpeg


Mi11U,

FlashOffShop_XiaomiMi11Ultra_DxOMark_06-00.jpg


Тука исто ли е местено?


Тука? Што е со дрвата?

gsmarena_103.jpg
 
Последна промена:

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
Грешка си, токму тоа е критиката за него. Сликата е скоро сигурно од него, буквално ип13 изглед фото. Разгледај рецензии и на темата за Samsung имаш видео со истите проблеми.


Едит, Дали и оваа е намерно правена за да изгледа така?

FlashOffShop_AppleiPhone13Pro_DXOMARK_06-00.jpeg


Mi11U,

FlashOffShop_XiaomiMi11Ultra_DxOMark_06-00.jpg


Тука исто ли е местено?

Имаш извор за сликиве? или повторно од некоја телеграм група
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Имаш извор за сликиве? или повторно од некоја телеграм група


Ма се е местено батко, нели гледаш дека никој не ги сака Епл.

Еве и тука у заклучоков исто gi mestat, sigurno nekoi izmisluva pa se vadi so telegram

Overall, the images are decent, but nothing remarkable. You do get good sharpness and detail in reasonably lit scenes captured on the actual telephoto, not so with the main camera-sourced ones. In any case, these tend to be underexposed for our liking, which is a shame because we see reserves in highlight dynamic range, which could accommodate a boost in exposure.

Low-light samples, telephoto camera (3x), Auto Night mode - f/2.8, ISO 640, 1/8s - Apple iPhone 13 Pro Max review
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сериозно не правиш разлика меѓу сликата од куќата и овие другите? Ден и ноќ е разликата, ако се сите ноќно време сликани.

Горе имаш слики и извадоци, информирај се како работи AI/night mode, и како може да претера со контраст буст во една сцена а во другата да не е толку лошо, во другите примери горе се гледа истиот проблем во поумерена ама сепак јасно присутна верзија, а имаш и извадок кој точно тоа го кажува, повеќе не трошам време на вакви дискусии, верувајте во што сакате.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
НА линков од GSMarena мене ми изгледаат супер сликите :)
Mислев извор кога ставаш онакви Mi 11 Ultra vs iPhone 13, али нема везе ок е.
Боље е GCam-oт, продолжи да постираш такви споредби
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
НА линков од GSMarena мене ми изгледаат супер сликите :)
Mислев извор кога ставаш онакви Mi 11 Ultra vs iPhone 13, али нема везе ок е.
Боље е GCam-oт, продолжи да постираш такви споредби

Изворот e dxo mark, но бијдеќи суптилно обвинуваш дека лажам, што екстремно ме нервира затоа што не е така ќе смениме начин на дискусија.

Исто така не ти требаше моментот со телеграм затоа што на скоро сите слики имаше exif, а како капак на другата тема ти признав дека 13 мини го тепа S21 во камера, и после тоа се понашаш вака со цинички коментари ме правиш лажов и смешковци ставаш?

Моја грешка , сега фино лепо идеш на игнор, мислев дека си човек на место - коректен, ама не било така.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
Темава е за пиксел телефони :) што ставаш сегде Шајоми vs iPhone.
Паметно е да ставиш извор, ќе делуваш покредибилно.
Да добивам впечаток дека лажеш, неам време и желба да се замарам и да гледам EXIF.

Да ШАЈОМИ е најбоње камера најбоље телефон за најболње цена, скидам капу, цареви се.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,195
3,778
Горе имаш слики и извадоци, информирај се како работи AI/night mode, и како може да претера со контраст буст во една сцена а во другата да не е толку лошо, во другите примери горе се гледа истиот проблем во поумерена ама сепак јасно присутна верзија, а имаш и извадок кој точно тоа го кажува, повеќе не трошам време на вакви дискусии, верувајте во што сакате.
Таа слика воопшто нема проблем со преголем контраст, има со експонирањето.
Не мора да дискутираш ни да ми веруваш, ама направи поединечни слики од двете, отвори хистограм и увери се сам. Па пробај малку играј со параметри за осветлување, можеби ќе е доволно само на „ауто“ да стиснеш, и изненади се.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
164
124
@psyside секоја чест како ги бараташ/разбираш сликиве, а и споредби меѓу контрасти/буст итн. За нуб како мене, сите слики се исти.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,152
1,609
Неготино
Ајде уште малце па псај ќе го изигнорира пола форум затоа што не се негови миленичиња како што тој сака. Душичка он бе.
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
b5f8e70a538c3b6fb5e1f822e5f6d87e.jpgSent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Таа слика воопшто нема проблем со преголем контраст, има со експонирањето.
Не мора да дискутираш ни да ми веруваш, ама направи поединечни слики од двете, отвори хистограм и увери се сам. Па пробај малку играј со параметри за осветлување, можеби ќе е доволно само на „ауто“ да стиснеш, и изненади се.

sdg2a.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,805
Членови
30,762
Најнов член
ristecona
На врв Дно