• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Паметни часовници

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
За ова со звонење на телефон, имам наместено гласовно да ми чита, така да уште одма знам дали вреди да посветам внимание или не...не знам зашто сите не го правите тоа :D
Затоа што не треба сите во околина да знаат кој ѕвони, кого игнорираш, кого не. :D
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
692
437
Друга работа ако сакате да го користите за мотивација, како идеја да ви дадам. Соберете се друштво со фитнес саати и ставајте ги статистиките у некоја апликација со предизвици. Кој повеќе ќе истрча месецов, кој повеќе у ден или како сакате. Кога ставаш друштвен наптреварувачки аспект у вежбањето ќе имаш дополнителна мотивација
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
895
734
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Друга работа ако сакате да го користите за мотивација, како идеја да ви дадам. Соберете се друштво со фитнес саати и ставајте ги статистиките у некоја апликација со предизвици. Кој повеќе ќе истрча месецов, кој повеќе у ден или како сакате. Кога ставаш друштвен наптреварувачки аспект у вежбањето ќе имаш дополнителна мотивација
Има ли за мерење кој повеќе скара ќе изеде или пиво ќе испие?
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
109
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Има ли за мерење кој повеќе скара ќе изеде или пиво ќе испие?
За скара не знам, ама за пиво имаше некои апликации на Гармин, сигурно и на другиве му текнало на некој :D

edit: ете ги

1611855986784.png
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
32
59
Skopje
Xiaomi amazfit GTR 2 знае некој дали се продава кај нас?
Пристигна во Mi Store.
Многу личен на изглед.
Има вградено микрофон и може да кренеш на call да збореш дирекно на часовникот.

Link: Amazfit GTR 2 паметен часовник – Mi Store Screenshot_20210213-134248.jpeg

Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
163
227
Дали сеуште имаат проблеми со точноста на сензорите за Heart Rate и GPS?
Пошто претходно такви муабети се ширеа и за овие и за Huawei а реално најдобри саати имаат.... амолед, со две недели батерија и екстра цена.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дали сеуште имаат проблеми со точноста на сензорите за Heart Rate и GPS?
Пошто претходно такви муабети се ширеа и за овие и за Huawei а реално најдобри саати имаат.... амолед, со две недели батерија и екстра цена.
Јас го користам GTR, ако мислиш на Amazfit моделите... Немам проблем со GPS, освен кога сум меѓу згради во град. Генерално на Водно, поред Вардар, Маврово (скијање) точен е и прецизен. Heart Rate мониторот е е ист на Samsung Galaxy Watch и на Huawei Watch GT. :)
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
32
59
Skopje
Дали сеуште имаат проблеми со точноста на сензорите за Heart Rate и GPS?
Пошто претходно такви муабети се ширеа и за овие и за Huawei а реално најдобри саати имаат.... амолед, со две недели батерија и екстра цена.
Не знам да ти кажам.
Бев само да го видам во Mi Store-ГТЦ.
Многу ми се допаѓа на изглед.
Еден од фаворитите ми е за следен smartwatch.

Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
175
184
Пристигна во Mi Store.
Многу личен на изглед.
Има вградено микрофон и може да кренеш на call да збореш дирекно на часовникот.

Link: Amazfit GTR 2 паметен часовник – Mi StoreПогледнете го атачментот 97327

Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
Море грдотија, ко за 10 годишнаци да е направен.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
163
227
Јас го користам GTR, ако мислиш на Amazfit моделите... Немам проблем со GPS, освен кога сум меѓу згради во град. Генерално на Водно, поред Вардар, Маврово (скијање) точен е и прецизен. Heart Rate мониторот е е ист на Samsung Galaxy Watch и на Huawei Watch GT. :)
А дали ја имаш споредено измерената дистанца со друг уред до сега (Гармин саат или телефон) ?

Пошто на претходните 2 страни членот @Juve_fanatic пишуваше за грешки во мерење.
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
8
2
Некој да не поседува Amazfit Bip S? Го видов во анхоч и го гуглав, викаат дека е доста прецизен и дека има шанси да се синхронизираат на страва податоците. Генерално би го користел за точак возење.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,020
1,533
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Да ве прашам на кој принцип функционираат и мерат чекори овие паметниве часовници, Fitbit апликации и остали електронски фитнес курчеви? :D
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
Акцелерометрите се доста напреднати, т.е. во три оски `можат да детектираат промени, потоа тие податоци се процесираат и според одредени пресметки часовникот категоризира дали се стои, оди, трча ...

Едит: ова генерално важи за сите уреди, поскапите можно да имаат корекции базирани на GPS или други сензори
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,020
1,533
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Акцелерометрите се доста напреднати, т.е. во три оски `можат да детектираат промени, потоа тие податоци се процесираат и според одредени пресметки часовникот категоризира дали се стои, оди, трча ...

Едит: ова генерално важи за сите уреди, поскапите можно да имаат корекции базирани на GPS или други сензори
Тогаш објасни ми зошто пола сат вожња во кола ми е 1000 чекори? :)
Пример ради реда

Као да речеме GarminFenix од 68.000ден,
Што прави пиздарии
https://www.reddit.com/r/GarminFenix/comments/hdrph0 View: https://www.reddit.com/r/GarminFenix/comments/hdrph0/is_there_any_way_to_keep_from_counting_steps/
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас кога куцам на тастатура ми брои скоро секогаш. :) Многу ја дигам раката изгледа :)
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
Тогаш објасни ми зошто пола сат вожња во кола ми е 1000 чекори? :)
Пример ради реда

Као да речеме GarminFenix од 68.000ден,
Што прави пиздарии
https://www.reddit.com/r/GarminFenix/comments/hdrph0 View: https://www.reddit.com/r/GarminFenix/comments/hdrph0/is_there_any_way_to_keep_from_counting_steps/
Смарт часовниците не се спремни за нивелираните шахти во Македонија.
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
389
864
Користи ли некој Galaxy watch 2018? Наеднаш саатот почна да не брои чекори, нити да детектира спиење. Си работеше со месеци супер, меѓутоа еве веќе 3 ден заебава, т.е само еднаш се десило да мери чекори потоа не. Сабајлево кога станав исто немаше детектирано спиење. Некој со сличен проблем ?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Користи ли некој Galaxy watch 2018? Наеднаш саатот почна да не брои чекори, нити да детектира спиење. Си работеше со месеци супер, меѓутоа еве веќе 3 ден заебава, т.е само еднаш се десило да мери чекори потоа не. Сабајлево кога станав исто немаше детектирано спиење. Некој со сличен проблем ?
Јас имам Galaxy Watch Active 2 и мислам дека нема проблеми со чекорите, но проблеми има со спиењето од време на време. Минатата недела на пример еднаш не измери спиење, неколку пати како да сум спиел по 5 саати а нема врска сигурен сум дека спиев добро и и сто како претходната недела :) Дај му време уште некој ден сам од себе се оправа. Во меѓувреме подеси го малце погоре над зглобот или стегни го да видиш дали има промена...
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
389
864
Јас имам Galaxy Watch Active 2 и мислам дека нема проблеми со чекорите, но проблеми има со спиењето од време на време. Минатата недела на пример еднаш не измери спиење, неколку пати како да сум спиел по 5 саати а нема врска сигурен сум дека спиев добро и и сто како претходната недела :) Дај му време уште некој ден сам од себе се оправа. Во меѓувреме подеси го малце погоре над зглобот или стегни го да видиш дали има промена...
Буквално од нигде никаде настана овој проблем. Секогаш на иста рака го носам саатот и цело време е исто затегнат.https://us.community.samsung.com/t5/Galaxy-Watch/New-Galaxy-Watch-does-not-count-steps/td-p/384843/page/45
На форумов читам дека има доста луѓе кои го поседуваат и го имаат истиов проблем. Имаше апдејт вчера, мислев дека нешто ќе се реши ама ништо.
Од 7 сум станат и во 11 часот покажува 0 чекори, а на Samsung Health на телефонот, апликацијата вика 2000 чекори. Кога го синхронизирав со Bluetooth и на часовникот пишуваше 2000 меѓутоа тие се превземени од телефонот.
Мислењето е автоматски споено:

Edit: Мислам дека има некако проблем со сензорот што мери пулс. Не сакаше никако пулс да ми измери на раката, цело време пишуваше stay still, го рестартирав, измерив пулс и почна да мери чекори. Ќе видиме што ќе се случува деновиве.
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Буквално од нигде никаде настана овој проблем. Секогаш на иста рака го носам саатот и цело време е исто затегнат.https://us.community.samsung.com/t5/Galaxy-Watch/New-Galaxy-Watch-does-not-count-steps/td-p/384843/page/45
На форумов читам дека има доста луѓе кои го поседуваат и го имаат истиов проблем. Имаше апдејт вчера, мислев дека нешто ќе се реши ама ништо.
Од 7 сум станат и во 11 часот покажува 0 чекори, а на Samsung Health на телефонот, апликацијата вика 2000 чекори. Кога го синхронизирав со Bluetooth и на часовникот пишуваше 2000 меѓутоа тие се превземени од телефонот.
Мислењето е автоматски споено:

Edit: Мислам дека има некако проблем со сензорот што мери пулс. Не сакаше никако пулс да ми измери на раката, цело време пишуваше stay still, го рестартирав, измерив пулс и почна да мери чекори. Ќе видиме што ќе се случува деновиве.
Плус чисти го почесто (ја со влажна марамица не знам баш колку е правилно) ) и види дали има разлика после полнење. Ако го ставаш после полнење а пред спиење тогаш може да го збуниш барем за сонот. А исто кажи дали мери скали правилно? Кај мене не. На втор спрат живеам и во 9 од 10 случаи ми пишува еден спрат качен :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,643
Чистење со влажна марамица јок. Сите содржат какви такви сапуни, разредени помади и глупости, и прават еден вид на невидлив филм врз сензорите.
Книжна салфета, тоалет... и алкохол. Не ракија, мастика или слично.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
389
864
Со чист 96% етанол го исчистив ама мислам дека не е во тоа проблемот. Stress level мери и си работи сензорот а heart rate нејќе цело време ми пишува try to relax. После рестартирање некое време работеше, ама сеа пак не работи. Чекори вчера и денеска сабајлево еве мери, па ќе видиме, искрено не знам шо се дешава со уредов.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Чистење со влажна марамица јок. Сите содржат какви такви сапуни, разредени помади и глупости, и прават еден вид на невидлив филм врз сензорите.
Книжна салфета, тоалет... и алкохол. Не ракија, мастика или слично.

Sent from Телефон using Tapatalk
Па добро, после тоа го бришам со чиста сува памучна крпа.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Nebitno, izbegnuvaj vlazni. Bolje starinski hukni i izbrisi so toa pamucnata.

Sent from Телефон using Tapatalk
Во нормални ситуации да, ама иди хукни после вежбање кога си утоп од глава до пети :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
846,160
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно