• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар бојлер кај нас

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
396
Купив Тинг другар, да ја подржиме нашата економија и да покажеме верност кон наши рабоници. Горење е отпад Кинески со пластични казани а Bosch отпад Бугарски.
Купив и јас,се надевам дека ќе се покаже.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,329
1,424
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Bosch Отпад :) :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дали некој имал искуство со овој тип на бојлер?

Спецификации: сива боја во долниот и горниот дел хаха.

Го имам во викендица 1-2 пати користен. Е сега турбо брзо со 3кв зависи што рачунаш за турбо. Во принцип околу 20-40 мин. од скроз ладна вода му требаа да загрее.

Мислам дека нема ништо „турбо“ кај него, обичен бољер е. Кога ќе насобере бигор поспоро ќе грее.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,880
4,107
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Некој ако се разбира да даде совет, прегоре греачот на бојлерот, мајстор дојде смени греач и извади едно 20 кила бигор. Вчера-завчера добро беше све, од синоќа почна некои јаки звуци да пушта кога се грее водата, онака бучи, зуи, не знам како да опишам, слично на рингла кога пишти чајник или слично. Што може да е причината?

Иначе се работи за бојлер Кончар купен ноември 2016-та, нешто под 6к денари мислам беше цената. Чистете бигор редовно ако сте во Скопје, зезната работа е.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,453
14,407
Некој ако се разбира да даде совет, прегоре греачот на бојлерот, мајстор дојде смени греач и извади едно 20 кила бигор. Вчера-завчера добро беше све, од синоќа почна некои јаки звуци да пушта кога се грее водата, онака бучи, зуи, не знам како да опишам, слично на рингла кога пишти чајник или слично. Што може да е причината?

Иначе се работи за бојлер Кончар купен ноември 2016-та, нешто под 6к денари мислам беше цената. Чистете бигор редовно ако сте во Скопје, зезната работа е.
Сигурносниот вентил го сменивте?
Да не е подесен премногу да грее? Ова се подесува од долната страна на термостатот. Има мало ротирачко "подесувало" (не мислам на главното тркало)
 
Последна промена:

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,041
1,570
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
ARISTON VELIS VLS EVO 80 EU имал ли некој искуство со моделот?
Или некој друг од оваа Ево серија на Аростон.

 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
996
1,387
Некој ако се разбира да даде совет, прегоре греачот на бојлерот, мајстор дојде смени греач и извади едно 20 кила бигор. Вчера-завчера добро беше све, од синоќа почна некои јаки звуци да пушта кога се грее водата, онака бучи, зуи, не знам како да опишам, слично на рингла кога пишти чајник или слично. Што може да е причината?

Иначе се работи за бојлер Кончар купен ноември 2016-та, нешто под 6к денари мислам беше цената. Чистете бигор редовно ако сте во Скопје, зезната работа е.
Не би требало да е проблем, би те советувал да почекаш една-две недели или најдобро прашај го мајсторот што го менувал грејачот.

Според мене, можно е од бигорот (минералите) што се лепат на новиот грејач да се слушаат такви звуци или аку не го исчистил бојлерот и останле траги од бигор низ него и сега при греење вртат низ водата и грејачот. Претпоставувам не си слушнал така зошто претходниот грејач бил полн со бигор. Патем, за долгорочно решение барај филтер што се инсталира на цревото за вода што ќе ти ја претвора истата од тврда во „мека“ за да немаш мака со бигор. Истиот е пожелно да се користи и на машини за перење.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,880
4,107
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Сигурносниот вентил го сменивте?
Да не е подесен премногу да грее? Ова се подесува од долната страна на термостатот. Има мало ротирачко "подесувало" (не мислам на главното тркало)
Не би требало да е проблем, би те советувал да почекаш една-две недели или најдобро прашај го мајсторот што го менувал грејачот.

Според мене, можно е од бигорот (минералите) што се лепат на новиот грејач да се слушаат такви звуци или аку не го исчистил бојлерот и останле траги од бигор низ него и сега при греење вртат низ водата и грејачот. Претпоставувам не си слушнал така зошто претходниот грејач бил полн со бигор. Патем, за долгорочно решение барај филтер што се инсталира на цревото за вода што ќе ти ја претвора истата од тврда во „мека“ за да немаш мака со бигор. Истиот е пожелно да се користи и на машини за перење.
Фала за помошта дечки. Се слушнав со мајсторот, не чепкал ништо кај термостатот, а сигурносен вентил не сменивме. И он истото ми го кажа дека највероатно останале траги од претходните наслаги и тие го прават звукот. Не можел 100% да исчисти јбг, многу имаше.
Ќе разгледам тоа за филтрите, ја препрочитував темава и видов на некоја од претходните страни е зборено за тоа. И во кујна две чешми со проточни бојлери ми се уништија од бигор, сега третава со алкохолен оцет ја чистам на секои 2 недели ама замарање е.
 

antikmkd

Intern
3 јули 2016
29
3
Дечки, кажете совет за филтрирање на бигор од Скопскава вода, оти изгинавме, најпрво за болјер, а и за пиење. За болјер гледав има филтер во Бентенпан 2.500ден, мењаш патрон на 6-12 месеци или 20.000литри вода, мислам чини 1.500ден. Во Гранитерм имаат некое чудо за бигор Minidue (го има и на ebay), пред довод на болјер се става 4.900ден, мењаш патрони како кесички се 250ден за 11.000литри вода, од истата може да се користи и за пиење т.е да се стави и на чешма. Некој совет, искуство за ова, а и за Реверзна осмоза ако знаете споделете искуство.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
Дечки, кажете совет за филтрирање на бигор од Скопскава вода, оти изгинавме, најпрво за болјер, а и за пиење. За болјер гледав има филтер во Бентенпан 2.500ден, мењаш патрон на 6-12 месеци или 20.000литри вода, мислам чини 1.500ден. Во Гранитерм имаат некое чудо за бигор Minidue (го има и на ebay), пред довод на болјер се става 4.900ден, мењаш патрони како кесички се 250ден за 11.000литри вода, од истата може да се користи и за пиење т.е да се стави и на чешма. Некој совет, искуство за ова, а и за Реверзна осмоза ако знаете споделете искуство.
Реверзна осмоза не можеш на бојлер пошо обично системите се со мало резервоарче. Водата се филтрира бавно така шо целта на резервоарот е да држи акумулација на филтрирана вода до дека да има потреба да се искористи. Коа ќе се искористи дел, остатокот бавно се надополнува.

Обично системите се монтираат кај умивалник во кујната, и се додава втора чешма со помал проток која ти дава пристап до оваа филтрирана вода и најчесто е наменета за пиење.

За у бојлер ти треба нешто со непречен проток. Оние со патрони двофилтерските или трофилтерски системи кои се монтираат на влез на доводот во куќата или пак ете ако сакаш пред самиот бојлер само - се доста океј но не очекувај перфекции или чуда. Ги имаш од различни фирми, мислам дека имаше опции и од по 1500 по патрон така нешто, со тоа што првичната инсталација со самите држачи ќе те кошта баш околу 2500-3000 по филтер. Ти требаат барем еден механички и еден со кристали за да имаш добра комбинација. Механичкиот е туку-речи пластична решетка и само се чисти/мие на одредено време. Кристалниот (големи парчиња кристали) е активен и се менува на 6 месеци ко шо кажа.

1609723523623.png
 

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
57
ARISTON VELIS VLS EVO 80 EU имал ли некој искуство со моделот?
Или некој друг од оваа Ево серија на Аростон.

Ја го земав овој бојлер за да го ставам во ново изграден стан поради немање место за нормален. Зборев со архитектот што го праи станот и ми кажа дека бојлериве биле супер али уште чекам да се доврши станот па да можам да пробам што како работи. AAC3BF22-5943-4DFD-9959-1327A55B9E61.jpeg
 
Последна промена:

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Atlantic STEATITE

Две години секојдневна употреба.

Sent from my Redmi
@alkibijad01 од Скопје си?
Читам за бојлерот дека е со греач сместен во специјален емајлиран дел, без контакт со вода, плус го рекламираат како отпорен на бигор.
Дали си го чистел од бигор? Дали е намален капацитетот на греење или грее исто?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #215

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,712
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@alkibijad01 од Скопје си?
Читам за бојлерот дека е со греач сместен во специјален емајлиран дел, без контакт со вода, плус го рекламираат како отпорен на бигор.
Дали си го чистел од бигор? Дали е намален капацитетот на греење или грее исто?
Не е од Скопје, од Нерези е :ROFLMAO:
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
230
211
@alkibijad01 од Скопје си?
Читам за бојлерот дека е со греач сместен во специјален емајлиран дел, без контакт со вода, плус го рекламираат како отпорен на бигор.
Дали си го чистел од бигор? Дали е намален капацитетот на греење или грее исто?
Од Скопје, за разлика од @Astro . Бојлерот е активен секој ден и немало (барем досега) потреба од чистење.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,225
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Малку Офтопик, да прашам за микровална некоја препорака?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,329
1,424
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Samsung
Најголема што може (ако дозволува просторот)
I second that. Не знам какви се другите модели, ама имам дома една Samsung земена пред 7 години и си работи супер. Не дека ја користиме секој ден ама често се користи.
Мислењето е автоматски споено:

Ко ја видов темата мислев почна и на бојлери да се копа
Следна тема, дискусија за нефер цени на бојлери заради мајнинг.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
ARISTON VELIS VLS EVO 80 EU имал ли некој искуство со моделот?
Или некој друг од оваа Ево серија на Аростон.

Веројатно досега си завршил работа, но морам да се зачудам зошто за исти/слични пари да не се земе добар проточен бојлер од квалитетен бренд? ОК, освен ако нема добра трофазна електрична инсталација во бањата, ама и тоа се средува.

На пример:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,225
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Веројатно досега си завршил работа, но морам да се зачудам зошто за исти/слични пари да не се земе добар проточен бојлер од квалитетен бренд? ОК, освен ако нема добра трофазна електрична инсталација во бањата, ама и тоа се средува.
А бигор?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Што да ти кажам, јас го имам посилниот модел на таа Сименс серија, 24киловатниот модел (непотребно силен, никад, ни во зима не го користиме над 50-60% моќност) и еве да чукнам во дрво не сум имал проблеми до сега.

Овој модел е со бакарни цевки внатре, сервисер ми кажа дека ако затреба полесно се чистат од модели со пластични цевки. Односно подобро издржуваат чистење, не се оштетуваат од чистење. Чистењето им било едноставно, цевките ги приклучуваат на сад со разредена киселина која со пумпа ја вртат одредено време.

Освен тоа, проточен бојлер не ја загрева водата на 90+ степени, туку на температура на тело или малку изнад тоа. Не би требало да има создавање бигор, или барем не многу... Има само една финта, има едно решетче во фитингот после грејачите. Ми рекога тоа извади го, пошто тука се нафаќа бигор и се затнува после неколку години. Го извадив пред монтажата, е сега дали помогна - не знам. Ама сигурно не одмогна. :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,329
1,424
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Три години го користам истиот модел со бакарни цевки секојдневно (и со кујна ми е врзан) до сега проблем со бигор немало да не урочам. Исто ми кажаа и на мене, бакар тешко бигор, пластика полесно.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,932
Има едно што се вика немање на притисок, т.е. едвај тече вода ко ќе пуштиш славината. Мислам дека во такви ситуации проточни бојлери воопшто не се опција.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,026
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно