• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,220
16,748
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,257
2,858
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Добро бе, ние старциве со рефлекси ко мртов коњ, измелен и извалкан во презла, не сме гејмери?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Добро бе, ние старциве со рефлекси ко мртов коњ, измелен и извалкан во презла, не сме гејмери?
Чим ја неможам и ти не си далеку. Ако се здружиме дабл фејл.

пс. Чув дека WinWin (врање имаат дуќан) имале 3060 за само 1190 еур.

 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Иначе јас не мислам дека има било каква позадинска игра. Just Elon being Elon.

Шитнал 3-4 илјади биткоини, твитнал, си ги купил истите, му останале 30-40 милиони долари разлика.

Јок, Елон може да биде Елон со Догекоин и да се заебава по твитер, ама зборуваме за метод на плаќање што воведоа за коли, тука неможе така неозбилно да си игра со клиентите.

Исто не би го користил овој начин ни за краткорочни манипулации на цената, не заборавајте дека сите трансакции остануваат вечно видливи на блокчеинот и многу лесно ќе се утврди ако е правел такво нешто, дури и ако денешната власт го подржава, не се знае утре кој ќе биде на власт.

Објаснението е далеку поедноставно: Некој помоќен што не го сака bullrun-от го тапнал по рамо: “Еј олади тоа со биткоинот“.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Пукна балонот. Ефтино графички ајмо.. 185426969_4329934540384365_4245536372023235581_n.jpg
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,192
1,669
Јок, Елон може да биде Елон со Догекоин и да се заебава по твитер, ама зборуваме за метод на плаќање што воведоа за коли, тука неможе така неозбилно да си игра со клиентите.

Исто не би го користил овој начин ни за краткорочни манипулации на цената, не заборавајте дека сите трансакции остануваат вечно видливи на блокчеинот и многу лесно ќе се утврди ако е правел такво нешто, дури и ако денешната власт го подржава, не се знае утре кој ќе биде на власт.

Објаснението е далеку поедноставно: Некој помоќен што не го сака bullrun-от го тапнал по рамо: “Еј олади тоа со биткоинот“.
Како се видливи транзакциите? Нели криптото е анонимнои тоа се збори во темава цело време.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
553
378
На гробишта
Како се видливи транзакциите? Нели криптото е анонимнои тоа се збори во темава цело време.
Видливи се трансакциите, но неможиш да видиш кој конкретно ја направил трансакцијата, мислам дека само кај Монеро не можиш да ги гледаш трансакциите
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Како се видливи транзакциите? Нели криптото е анонимнои тоа се збори во темава цело време.
Дури и да не каже Елон јавно која му е адресата на биткоин блокчејнот, има други во компанијата што ја знаат (сигурно Елон не ги администрира wallet-ите лично), а верувам и на регулаторите ќе мора да им ја покаже (и моменталните и идните регулатори).
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
528
668
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
сеуште не разбирам каква е таа „слободна“ валута, кога еден чоек како Илон можи да си игра кур-ташак со истата, кога и да му прдни.

А и зошто воопшто да си горд дека си дел од една ваква перипетија?
Во најмала рака глуп испаѓаш ако свесно оставаш некој од укурац да ти игра со животната заштеда.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
553
378
На гробишта
сеуште не разбирам каква е таа „слободна“ валута, кога еден чоек како Илон можи да си игра кур-ташак со истата, кога и да му прдни.

А и зошто воопшто да си горд дека си дел од една ваква перипетија?
Во најмала рака глуп испаѓаш ако свесно оставаш некој од укурац да ти игра со животната заштеда.
Илон Маск не игра со валутата, игра со луѓето, како шо му свири на тие шо држат коин така му играт, тој лично неможи ништо сам да напрај на коино, ама ако речи маск купи овците купват, ако речи маск ова не чини, овците продават, не е тој крив дека народот е неписмен
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
сеуште не разбирам каква е таа „слободна“ валута, кога еден чоек како Илон можи да си игра кур-ташак со истата, кога и да му прдни.

А и зошто воопшто да си горд дека си дел од една ваква перипетија?
Во најмала рака глуп испаѓаш ако свесно оставаш некој од укурац да ти игра со животната заштеда.
download.jpg
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,444
14,387
сеуште не разбирам каква е таа „слободна“ валута,
Мислиш стабилноста не ја разбираш а не слободата, така?

Еве што ќе се случи! Нубски објаснето ама на таму тера работата
Со вешти шпекулации ќе пробаат да створат паника за „имателите“ да почнат да го продаваат. Толку е паметно (и безобразно!) осмислено што никој не претпоставува дека главоњи како Маск и останата магнатска екипа ова го имаат разработено [sic] математички прецизно.

Берзанските шпекуланти имаат стратегија како ова да го направат! Ова го надминува секој разум и логика кои ги поседува Викоторче и другарите со нивните ригови.

Едноставно кажано. Све ќе купат по ниски цени, нормално.
Сите биткоини и етериуми ќе бидат кај 7 до 10 ликови.

Потоа што ќе се случува никој не знае да каже. Игриве се како на берза. Од точка до запирка
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сликава се врти денес и вчера на нет, наводно поплавен рудник.

1621266891393.png
 
И

Избришан член 18474

Гостин
сеуште не разбирам каква е таа „слободна“ валута, кога еден чоек како Илон можи да си игра кур-ташак со истата, кога и да му прдни.

А и зошто воопшто да си горд дека си дел од една ваква перипетија?
Во најмала рака глуп испаѓаш ако свесно оставаш некој од укурац да ти игра со животната заштеда.
Секаде има манипулации не само во Крипто..
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,257
2,858
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Секаде има манипулации не само во Крипто..
Разликата е што за инсајдер трејдинг, маркњт манипулации и слични работи се иде затвор. За крипто манипулации само клетви :)
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Разликата е што за инсајдер трејдинг, маркњт манипулации и слични работи се иде затвор. За крипто манипулации само клетви :)
Од регуларниот маркет...
Insider trading and Congress: How lawmakers get rich from the stock market
Од нашиот..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,016
Мислења
854,650
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно