• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
При инсталација на EU ромот (стејбл или девелопер) се замараш само еднаш кога ќе го отклучиш телефонот (и тоа не е некоја процедура што е сложена) и кога инсталираш TWRP и темава е за нас кои нешто од нешто познаваме. Ромот е custom ROM i сите нови функционалности кои се имплементираат штом има апдејт од Кина истиот момент е имплементирано и во EU ромот. Си добиваш OTA апдејт и за пет минути го има инсталирано на телефонот. Моментално сум на MiMix 2S и ќе пукнам што веќе е EOL, не можем да користам MIUI 12.5 односно не знам,ни користам новитети кои секоја недела ги имаше додека имаше ЕУ апдејт за него.
btw Се согласувам дека Кинеските и глобалните верзии се ОК, но исчистени и мазни како ЕУ ромот мислам дека не се.
Би те замолил да ги читаш целосно постовите кои ги пишувам ако ме цитираш. Реков,

"Рифлеш на сток ром не е исто со инсталирање на TWRP, и играње коцка дали ќе го брикнеш или не, да беше методот на Xiaomi без чекање, и straightforward немаше збор да кажам, вака целиот тој ризик, чекањето, и дискутабилноста на бенефитите на еу ромовите од аспект на решавање на лагирањето и перформансите ме прават супер скептик дека цела таа процедура се исплати"

Имавме и 2-3 приказни од ПОСТАРИ членови, кои се искусни со телефони а ги брикнаа своите уреди со овие или слични методи, тоа е разликата.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Би те замолил да ги читаш целосно постовите кои ги пишувам ако ме цитираш. Реков,

"Рифлеш на сток ром не е исто со инсталирање на TWRP, и играње коцка дали ќе го брикнеш или не, да беше методот на Xiaomi без чекање, и straightforward немаше збор да кажам, вака целиот тој ризик, чекањето, и дискутабилноста на бенефитите на еу ромовите од аспект на решавање на лагирањето и перформансите ме прават супер скептик дека цела таа процедура се исплати"

Имавме и 2-3 приказни од ПОСТАРИ членови, кои се искусни со телефони а ги брикнаа своите уреди со овие или слични методи, тоа е разликата.
Јас на Mi 9T воопшто не чекав, мислев недела дена ќе се чека според Google, но испадна инстантно. Исто и на Note 9 Pro.
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
35
61
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Дали некој има проблеми со Messenger после последниот негов update? На Mi note 10 Lite MIUI 12.1.1 станува unusable кога се користат chat heads... Го укочува цел UI на телефонот.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
915
834
Би те замолил да ги читаш целосно постовите кои ги пишувам ако ме цитираш. Реков,

"Рифлеш на сток ром не е исто со инсталирање на TWRP, и играње коцка дали ќе го брикнеш или не, да беше методот на Xiaomi без чекање, и straightforward немаше збор да кажам, вака целиот тој ризик, чекањето, и дискутабилноста на бенефитите на еу ромовите од аспект на решавање на лагирањето и перформансите ме прават супер скептик дека цела таа процедура се исплати"

Имавме и 2-3 приказни од ПОСТАРИ членови, кои се искусни со телефони а ги брикнаа своите уреди со овие или слични методи, тоа е разликата.

Можеш и ти да ме прочиташ малку,јас реков дека и TWRP не е некоја сложена процедура, а чекањето(мада не сум чекал никогаш) као проблем кој го наведуваш за мене е нерелевантен. Бенефити се дискутабилни за секој апдејт,тоа секој субјективно си одлучува. Е сега, ,брик поимот не се појави со Xiaomi така да која сакаш фирма чепкај ја постои тој ризик.


Sent from my Mi using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Можеш и ти да ме прочиташ малку,јас реков дека и TWRP не е некоја сложена процедура, а чекањето(мада не сум чекал никогаш) као проблем кој го наведуваш за мене е нерелевантен. Бенефити се дискутабилни за секој апдејт,тоа секој субјективно си одлучува. Е сега, ,брик поимот не се појави со Xiaomi така да која сакаш фирма чепкај ја постои тој ризик.


Sent from my Mi using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Beast, ова со GCAM ќе кине :cool:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Одлични резултати, се држеше добро, иако не се согласувам дека победи во night mode.


Тука во некои слики ги победи Mi 11 & Mi 10 Pro, WTF! поготово има подобра динамика....страшно.
 
Последна промена:

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,588
978
На 8 и 9 март ќе има флеш сејл на Редми Ноте 10 про од 250€ на Алиекспрес, претпоставувам дека ќе биде ЕУ и развиен свет онли, но ако имате услови мислам дека вреди по таа цена, е сега видов дека има и Макс и не макс верзија, не знам која ќе се продава таму.
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
341
265
Има ли некое инфо за Редми Ноте 10 серијава какви цени ќе има кај нас?
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
78
75
Има ли некое инфо за Редми Ноте 10 серијава какви цени ќе има кај нас?
Редми Ноте 10 би бил на старт околу 13-14 000 денари.

Додека Редми Ноте 10 Про кој е сега 260$ од фабрика, кај нас ќе е 17-18 000 денари.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,466
1,445
Drachevo
50% се шансите дека ќе добиеш xiaomi уред чиј chipset/memory/storage кој не поминал quality control и бил пратен на scrap, па ќе се чудиш зошто ти кочи, не е мазен, не реагира....
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
944
491
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
50% се шансите дека ќе добиеш xiaomi уред чиј chipset/memory/storage кој не поминал quality control и бил пратен на scrap, па ќе се чудиш зошто ти кочи, не е мазен, не реагира....
моментално дома имаме 4 шаоми, ниеден не кочи. плус пријатели неколку имаат.

од кај е ова инфо?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,379
8,665
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
50% се шансите дека ќе добиеш xiaomi уред чиј chipset/memory/storage кој не поминал quality control и бил пратен на scrap, па ќе се чудиш зошто ти кочи, не е мазен, не реагира....
Може ако го купиш од битпазар. Може и екран да нема хаха.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,379
8,665
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Некој да не се соочува со random restarts?
(Poco X3, MIUI Global 12.0.7)
Не сум на тој уред, но чисто информативно, сум имал таков проблем на друг уред и проблемот не беше софтверски, него хардверски, поточно расипано беше power дугмето. Провериси случајно тоа дали прави проблем или можеби заштитна маска доколку користиш да не стега отповеќе.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
348
191
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Некој да не се соочува со random restarts?
(Poco X3, MIUI Global 12.0.7)
Порано кога имав Mi 4 правеше така кога почна батеријата да откажува по 2.5 год користење. Не би требало да е случај кај тебе, пошто телефонот ти е нов.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Некој да не се соочува со random restarts?
(Poco X3, MIUI Global 12.0.7)
Најверојатно е до тебе, или до тоа што не користиш кастом еу ром. Е сега ако го брикнеш при инсталација тоа е тоа, не го измислија Xiaomi брикот.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
706
562
Најверојатно е до тебе, или до тоа што не користиш кастом еу ром. Е сега ако го брикнеш при инсталација тоа е тоа, не го измислија Xiaomi брикот.
Па кај ѝм е умот, да пуштат глобал стабилен а баг да има - рестарт да прави, луди кинези...
Ви велам јас еу да си инсталирате :)

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,095
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно