• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
98
170
Дечки ми8 цава е нешто феноменално! дечково алал да му се парите џилит со три маски како од салон сочувана ептен кејф ми се направи, кутија спакувано до најситно упатство се внатре како од салон... иначе не се споредува со ми а3 ката што ја имав во брзина! камерата исто предобра турив и gcam... overall ПРЕЗАДОВОЛЕН!
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
80
28
Дечки ми8 цава е нешто феноменално! дечково алал да му се парите џилит со три маски како од салон сочувана ептен кејф ми се направи, кутија спакувано до најситно упатство се внатре како од салон... иначе не се споредува со ми а3 ката што ја имав во брзина! камерата исто предобра турив и gcam... overall ПРЕЗАДОВОЛЕН!
Со здравје да го користиш и убај фотки да вадиш

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
78
75
Дечки ми8 цава е нешто феноменално! дечково алал да му се парите џилит со три маски како од салон сочувана ептен кејф ми се направи, кутија спакувано до најситно упатство се внатре како од салон... иначе не се споредува со ми а3 ката што ја имав во брзина! камерата исто предобра турив и gcam... overall ПРЕЗАДОВОЛЕН!
Ептен кејф прави кога некој ти го продава телефонот во фабричка состојба. Се гледа дека го пазел, чувал. Мерак да ти е да го имаш.
Со здравје да си го користиш. Чекаме фотки во другата тема. :D
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
706
562
После неколку перипетии, twrp-a, проблем со синхронизација со ми акаунт, Redmi Note 9 Pro 6/128 во xiaomi.eu руво.
По 7 дена чекање за отклучување на бутлоадерот вчера без проблем го отклучив, морав да инсталирам прво постара верзија twrp, потоа лесно преминав на xiaomi.eu
Маката беше да се активира SIM картичката и да се активира синхронизација со ми акаунтот, првпат ваков проблем да ми се појави во овие 6-7 години со xiaomi модели и мојот mi account.
За сите неуспешни обиди А1 ме чарџа со 354 денари...
Софтверот онаков како што јас го навикнав, сѐ ми е на место, респонзивен, мазен и дефинитивно подобар од глобал стабилниот.
Поздрав и пријатна вечер IMG_20210228_182757.jpg IMG_20210228_183713.jpg

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Последна промена:

bookoo

Intern
12 декември 2017
80
28

conquaestor

Gaining Experience
9 октомври 2010
331
279

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
100 пати имам верифицирано, ниту еднаш не ми наплатиле.
@mnikolce дали апдејтира на андроид 11 на Ми А3 пред да го смениш? Ако да, плс ДМ да те прашам нешто да не спамаме тука.

Фала.
 
Последна промена:

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
706
562
100 пати имам верифицирано, ниту еднаш не ми наплатиле.
@mnikolce дали апдејтира на андроид 11 на Ми А3 пред да го смениш? Ако да, плс ДМ да те прашам нешто да не спамаме тука.

Фала.
Не, цело време беше на А10.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Се мислам од МИУИ да се префрлам на stock A11 ... и 2 дена тоа се мислам веќе :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
После неколку перипетии, twrp-a, проблем со синхронизација со ми акаунт, Redmi Note 9 Pro 6/128 во xiaomi.eu руво.
По 7 дена чекање за отклучување на бутлоадерот вчера без проблем го отклучив, морав да инсталирам прво постара верзија twrp, потоа лесно преминав на xiaomi.eu
Маката беше да се активира SIM картичката и да се активира синхронизација со ми акаунтот, првпат ваков проблем да ми се појави во овие 6-7 години со xiaomi модели и мојот mi account.
За сите неуспешни обиди А1 ме чарџа со 354 денари...
Софтверот онаков како што јас го навикнав, сѐ ми е на место, респонзивен, мазен и дефинитивно подобар од глобал стабилниот.
Поздрав и пријатна вечерПогледнете го атачментот 97950Погледнете го атачментот 97951

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Другар, не е 2012 да се ебаваме со флешување на ромови, па да било успешно, па да плаќаме 350 денари и што уште не, значи шанси нема. Да беше сигурно без шанса за brick и едноставно ок ќе беше. Телефоните (RN9P) што се во МК, и од А1, и од Телеком, а и од мобилари не работат оптимално, и се далеку од мазни како што кажуваш. Друго, твоето знаење за флешување го имаат 0.0000000000000000000000001% од популацијата, едноставно е, и порано имаше уреди со Кинески ромови, па немаше вакви проблеми, знам од користење на RN2P, Mi 3, Mi 6, Mi8, и ред други Xiaomi уреди.

Дури и MI Note 10 имав со Кинески ром, па леташе, со скоро ист чип.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Другар, не е 2012 да се ебаваме со флешување на ромови, па да било успешно, па да плаќаме 350 денари и што уште не, значи шанси нема. Да беше сигурно без шанса за brick и едноставно ок ќе беше.
Не се слагам. Секој Xiaomi телефон што ми поминал низ раце со глобален или кинески ром бил катастрофа. Блотвер, реклами, кинески ствари и што немало внатре. Дури и некој си дајлери инсталирани од гугл или други компании имам начекувано во по-нискобуџетски телефони како Redmi 7/A, Note 9T итн.
Не само што е осетно побрз и почист Xiaomi.eu, туку ги има и сите features што ги нуди MIUI (EU, Global често знаат да ги делкаат од некои си причини).
Што се однесува до плаќање, може да го користиш и без да се најавиш на Mi Account, барем јас ги користам така, не ми треба клауд и фајнд дивајс, а во случајов секој неуспешен обид си има наплаќано.
И тоа што голем дел од популацијата не знаат, односно не се замараат каков ROM користат, е тоа што не дели нас како заедница, како ентузијаисти во оваа област.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не се слагам. Секој Xiaomi телефон што ми поминал низ раце со глобален или кинески ром бил катастрофа. Блотвер, реклами, кинески ствари и што немало внатре. Дури и некој си дајлери инсталирани од гугл или други компании имам начекувано во по-нискобуџетски телефони како Redmi 7/A, Note 9T итн.
Не само што е осетно побрз и почист Xiaomi.eu, туку ги има и сите features што ги нуди MIUI (EU, Global често знаат да ги делкаат од некои си причини).
Што се однесува до плаќање, може да го користиш и без да се најавиш на Mi Account, барем јас ги користам така, не ми треба клауд и фајнд дивајс, а во случајов секој неуспешен обид си има наплаќано.
И тоа што голем дел од популацијата не знаат, односно не се замараат каков ROM користат, е тоа што не дели нас како заедница, како ентузијаисти во оваа област.
Ти може да не се слагаш за функции, и најверојатно кога се збори за нив си во право. Ама никој жив нема да ме убеди дека Кинеските и глобалните верзии се блокираат, лагираат и што уште не а тие што се "прави ЕУ" нема. Затоа што во минатото, нити еден Кинески или глобал не ми кочел, лагирал се блокирал, или не реагирал на команда по цели 5 секунди, тоа е сериозен проблем. Рифлеш на сток ром не е исто со инсталирање на TWRP, и играње коцка дали ќе го брикнеш или не, да беше методот на Xiaomi без чекање, и straightforward немаше збор да кажам, вака цеиот тој ризик, чекањето, и дискутабилноста на бенефитите на еу ромовите од аспект на решавање на лагирањето и перформансите ме прават супер скептик дека цела таа процедура се исплати.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
706
562
Не се слагам. Секој Xiaomi телефон што ми поминал низ раце со глобален или кинески ром бил катастрофа. Блотвер, реклами, кинески ствари и што немало внатре. Дури и некој си дајлери инсталирани од гугл или други компании имам начекувано во по-нискобуџетски телефони како Redmi 7/A, Note 9T итн.
Не само што е осетно побрз и почист Xiaomi.eu, туку ги има и сите features што ги нуди MIUI (EU, Global често знаат да ги делкаат од некои си причини).
Што се однесува до плаќање, може да го користиш и без да се најавиш на Mi Account, барем јас ги користам така, не ми треба клауд и фајнд дивајс, а во случајов секој неуспешен обид си има наплаќано.
И тоа што голем дел од популацијата не знаат, односно не се замараат каков ROM користат, е тоа што не дели нас како заедница, како ентузијаисти во оваа област.
Еве, супер си напиша @Weeaboo до збор го делам мислењето, едноставно глобал или чајна софтвер нешто не е во ред, според тоа во право е и @psyside дека Xiaomi не смее да си дозволи такви работи еден RN9P да разочарува во перформанси, или Ноте 10 или било кој, затоа и ја плаќаме цената (поефтин мобилен - полошо корисничко искуство) но тука има едно затоа, и овде како заедница сме да споделиме, дали се исплаќа - апсолутно се исплаќа, кој не сака да се замара ете постојат другите брендови - пали вози
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

bookoo

Intern
12 декември 2017
80
28
Не може ЕУ ромот што се базира на сток ромот од истиот телефон да е толку подобар од оригиналот. Еве јас го имам RN9S и телефонот од август кога го земав ни сецка ни закочува како што некој тука преувеличува. Кинески ствари фала богу нема, блоутвер во секој случај има помалку од Самсунг и Хуавеи и тие апликации се бришат повеќето, ако не disable, и трето рекламите ги има само во фајл менаџер и Security како што имам приметено ама кој не прочепкал во сетингс нема ни да знае дека се гасат.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,279
2,642
Не може ЕУ ромот што се базира на сток ромот од истиот телефон да е толку подобар од оригиналот. Еве јас го имам RN9S и телефонот од август кога го земав ни сецка ни закочува како што некој тука преувеличува. Кинески ствари фала богу нема, блоутвер во секој случај има помалку од Самсунг и Хуавеи и тие апликации се бришат повеќето, ако не disable, и трето рекламите ги има само во фајл менаџер и Security како што имам приметено ама кој не прочепкал во сетингс нема ни да знае дека се гасат.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Види можело. Значи дечкиве погоре зборат за xiaomi.eu ром, што е кастм. Не за официјачниот ЕУ што го дава Шаоми за одредени уреди како мисли Псај.
.еу ромот е досра исчистен, испеглан, средени многу работи под хауба и слично. Едноставно стабилните верзии работат помасно од официјалните ромови на шаоми.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,279
2,642
Ти може да не се слагаш за функции, и најверојатно кога се збори за нив си во право. Ама никој жив нема да ме убеди дека Кинеските и глобалните верзии се блокираат, лагираат и што уште не а тие што се "прави ЕУ" нема. Затоа што во минатото, нити еден Кинески или глобал не ми кочел, лагирал се блокирал, или не реагирал на команда по цели 5 секунди, тоа е сериозен проблем. Рифлеш на сток ром не е исто со инсталирање на TWRP, и играње коцка дали ќе го брикнеш или не, да беше методот на Xiaomi без чекање, и straightforward немаше збор да кажам, вака цеиот тој ризик, чекањето, и дискутабилноста на бенефитите на еу ромовите од аспект на решавање на лагирањето и перформансите ме прават супер скептик дека цела таа процедура се исплати.
Се збори за неофицијалнике кастм xiaomi.eu ромови, не за официјалните ЕУ, иако дури и тие се далеку постабилни и со помалце глупости од чајна и глобал.
И да побрзи, почисти, помал мемориски футпринт имаат, помазни се, итн ...

И башка нели е ИТ форум. Што би значело анлокирања, ТВРП и остало не би требало да е проблем. Барем за Самсунг вака збориш у темата.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
915
834
Ти може да не се слагаш за функции, и најверојатно кога се збори за нив си во право. Ама никој жив нема да ме убеди дека Кинеските и глобалните верзии се блокираат, лагираат и што уште не а тие што се "прави ЕУ" нема. Затоа што во минатото, нити еден Кинески или глобал не ми кочел, лагирал се блокирал, или не реагирал на команда по цели 5 секунди, тоа е сериозен проблем. Рифлеш на сток ром не е исто со инсталирање на TWRP, и играње коцка дали ќе го брикнеш или не, да беше методот на Xiaomi без чекање, и straightforward немаше збор да кажам, вака цеиот тој ризик, чекањето, и дискутабилноста на бенефитите на еу ромовите од аспект на решавање на лагирањето и перформансите ме прават супер скептик дека цела таа процедура се исплати.
При инсталација на EU ромот (стејбл или девелопер) се замараш само еднаш кога ќе го отклучиш телефонот (и тоа не е некоја процедура што е сложена) и кога инсталираш TWRP и темава е за нас кои нешто од нешто познаваме. Ромот е custom ROM i сите нови функционалности кои се имплементираат штом има апдејт од Кина истиот момент е имплементирано и во EU ромот. Си добиваш OTA апдејт и за пет минути го има инсталирано на телефонот. Моментално сум на MiMix 2S и ќе пукнам што веќе е EOL, не можем да користам MIUI 12.5 односно не знам,ни користам новитети кои секоја недела ги имаше додека имаше ЕУ апдејт за него.
btw Се согласувам дека Кинеските и глобалните верзии се ОК, но исчистени и мазни како ЕУ ромот мислам дека не се.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
78
75
Нема полошо нешто од тоа да дадеш 250 евра за телефон и притоа да имаш багови, лагирање, кочење на уредот после 3 месеци. Едноставно ова не е допуштливо во 2021.
Тоа имам да кажам.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
915
834
Нема полошо нешто од тоа да дадеш 250 евра за телефон и притоа да имаш багови, лагирање, кочење на уредот после 3 месеци. Едноставно ова не е допуштливо во 2021.
Тоа имам да кажам.
Ај 250 и така и така ама па иљадарче да се фркнеш па да добиеш телефон со багови?

Sent from my Mi using Tapatalk
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
80
28
Види можело. Значи дечкиве погоре зборат за xiaomi.eu ром, што е кастм. Не за официјачниот ЕУ што го дава Шаоми за одредени уреди како мисли Псај.
.еу ромот е досра исчистен, испеглан, средени многу работи под хауба и слично. Едноставно стабилните верзии работат помасно од официјалните ромови на шаоми.

Sent from Телефон using Tapatalk
Pa na toj i mislev customot, sigurno nema da zboram za oficiajlniot eu (eea) sto e isto kako i sekoj drug stock miui.
A xiaomi.eu e debloat na oficijalniot

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,279
2,642
Pa na toj i mislev customot, sigurno nema da zboram za oficiajlniot eu (eea) sto e isto kako i sekoj drug stock miui.
A xiaomi.eu e debloat na oficijalniot

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
На кој официјален. У 99% од случаите е на чајна ромот. И не е само деблоат.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно