• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
944
491
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
решил да им руши цена :)
у реду е тоа, ама ако овие се поевтини дека не даваат фискални због данок, како може овие да се поевтини,
едино што ми текнува у моментов е дека моделите за у кина и индија се поевтини па да се тие.
сакам да го купам ама да не се модели за кина со преинсталиран софтвер...
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
706
562
у реду е тоа, ама ако овие се поевтини дека не даваат фискални због данок, како може овие да се поевтини,
едино што ми текнува у моментов е дека моделите за у кина и индија се поевтини па да се тие.
сакам да го купам ама да не се модели за кина со преинсталиран софтвер...
Ѝм бараш кутија и Имеи број, го внесуваш овде Product Authentication и гледаш што е што

Sent from my MI A3 using Tapatalk
 

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
69
26
Зошто кога ставам слушалки не работи микрофонот само може да се слуша,пробав и со други слушалки но повторно исто до пред неколку недели си работеше супер па има ли чаре некое?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,561
8,749
Скопје
Колку се петардирани овие Шаоми бе, апдејтот сега веќе не го дава, а не прочитав на нет да има некои мејџр багз.
 

tonii29

Баниран/a
4 октомври 2018
17
8
drustvo sto se sekirate za xiaomi nema taka da lesno se predadat taka da znajte Sto e so Realme ili POCO tel pa tie se pod kapata na XIAOMI gledam dobri recenzii sporedbi na tel i samasung nikad pojke ne e toa sto bese samsung
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
147
99
drustvo sto se sekirate za xiaomi nema taka da lesno se predadat taka da znajte Sto e so Realme ili POCO tel pa tie se pod kapata na XIAOMI gledam dobri recenzii sporedbi na tel i samasung nikad pojke ne e toa sto bese samsung
Само човек што не се разбира од технологија може да биде у глава у ѕид и збори дека Samsung се најјаки, најдобри све друго е шкарт/кинеско. Шо да не све што е внатре е Samsung?

За екраните свака им част... подобри нема. Ама телефонот се состои од многу повеќе делови, исто како и компјутерот. Така да, све што е внатре се зима од други производители и се склопува у еден телефон.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
944
491
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,475
1,093
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
51
78

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
147
99
Huawei еднаш имав у животов и никогаш повеќе (Додека имаше Google Services). Кој имал P20 Lite знае какви маки имал со овај телефон... GPS не работи ; Одлепување на екран ; Пожолтување на екран.

Една пофалба имам само за нив, батеријата. Досега ниеден телефон од моево искуство на паметни телефони (Samsung ; Xiaomi ; Huawei) не држел толку многу батерија ко Huawei-то.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Huawei еднаш имав у животов и никогаш повеќе (Додека имаше Google Services). Кој имал P20 Lite знае какви маки имал со овај телефон... GPS не работи ; Одлепување на екран ; Пожолтување на екран.

Една пофалба имам само за нив, батеријата. Досега ниеден телефон од моево искуство на паметни телефони (Samsung ; Xiaomi ; Huawei) не држел толку многу батерија ко Huawei-то.
Исто како на IOS, така и на EMUI батеријата е превара т.е. ги кине сите апликации од позадина при што вештачки добиваш на батерија, нема вистински мулти-таскинг.
 

TheSchumann

Gaining Experience
27 јануари 2017
86
100
Скопје
Направи ли некој апдејт на А3 на Андроид11? Сега читав дека проблемот со брикнувањето го решиле, ама на некои корисници им се појавуваат зелени линии кога гледаат видеа.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,505
685
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Озбилно ми е прашањево, јес да сум прост, но зошто се уште има побарувачка за Huawei телефони кога нема Google services?
Има work-arounds со емулатор за андроид. Има и die hard фанови.

Квалитетен созреан бренд. Жаоми не се на исто ниво ама користат дупка во законlujge sto e so drugite tel Sony itn HTC Blackberry
Sony: уште се во игра Xperia 1 II и Xperia 5 II.

HTC и Blackberry имаа внатрешни проблеми. Хтц излезе од игра пред 3 години а Блекбери имаше еден телефон извадено пред две години ама не им се продаваше доволно и изгледа се повлекоа.

Онтопик: Жаоми се 3 во светот после ејпл и самсум

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
ASSA затворија дуќан?

Син ми си го скрши USB портот на неговиот Redmi Note 5 Pro барам сервис, повеќето кај што се јавив „донеси го ќе видиме“.

За ќе видиме ќе порачам цела плочка од али, ама сакав за побрзо. Овие од хај стор се прават наудрени нешто.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сепак работеле, телефонот им беше исклучен до 10 сабајле. 1500 денари за цела плочка бараат. 2-3 долари е на али. Малиов ќе ме умре додека дојде :(
 

Nitram

Intern
10 мај 2011
21
1
Овие од хај стор се прават наудрени нешто.
Незнам зошто ама и јас имав лошо искуство со хај за сервисирање.Не сакаа да го сервисираат оти не бил купен кај нив, која им е логиката на тоа стварно незнам


Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Незнам зошто ама и јас имав лошо искуство со хај за сервисирање.Не сакаа да го сервисираат оти не бил купен кај нив, која им е логиката на тоа стварно незнам


Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
Телефенот е од Анхоч купен, не е преку нив затоа нејќат. Ама и овие од ASSA ми побараа IMEI да проверат од каде е купен. Им реков дека не е под гаранција ќе си платам, ако ако мора рече госпожата. Баш ме интересира да не беше од Анхоч дали ќе прифатеа.

На крај во ледиком да одам со две раце ќе го прифатат :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,279
2,642
Телефенот е од Анхоч купен, не е преку нив затоа нејќат. Ама и овие од ASSA ми побараа IMEI да проверат од каде е купен. Им реков дека не е под гаранција ќе си платам, ако ако мора рече госпожата. Баш ме интересира да не беше од Анхоч дали ќе прифатеа.

На крај во ледиком да одам со две раце ќе го прифатат :)
Не прифаќаат ако не е купен од кај нив. Небитно во или вон гаранција. Пробано.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
706
562
Дали некој доби Андроид 11 апдејт на Mi Note 10 Lite Global stable? И дали апдејтира?
Читам лоши коментари и неодобрувања од корисниците. IMG_20210126_152220.jpg

Sent from my MI A3 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно