• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

xCorbe

Gaining Experience
1 мај 2014
222
172
Prilep
Нема основа. Само шо нешто прочитал, чул. Стварта е шо ја го убедувам да си земе Шаомче од овие последните модели кои се ефтини а гром спецификации, а он мисле дека моторолата се безбедни. Затоа би сакал да прочитам нешто од вас тука. Посебно ако има некој шо живее у УК кој користе Шаоми и на него има paypal, ebay, amazon итн.
Еве јас сум УК, зедов поко х3 и користам ebay, amazon, aliexpress, lloyds banking па немам проблем

Sent from my POCO X3 NFC using Tapatalk
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Еве јас сум УК, зедов поко х3 и користам ebay, amazon, aliexpress, lloyds banking па немам проблем

Sent from my POCO X3 NFC using Tapatalk
Добро Pocoto е причлично нов. И јас му го препорачувам истио. А претходно користеше друг Шаоми, Хуавеи или друг кинески бренд?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,090
2,480
Нема основа. Само шо нешто прочитал, чул. Стварта е шо ја го убедувам да си земе Шаомче од овие последните модели кои се ефтини а гром спецификации, а он мисле дека моторолата се безбедни. Затоа би сакал да прочитам нешто од вас тука. Посебно ако има некој шо живее у УК кој користе Шаоми и на него има paypal, ebay, amazon итн.
Имам 2ца другари, едниот летово си зеде од тука Шаоми и го однесе таму, а другиот долги години е Шаоми корисник (си ги набавуваше од Холандија кога немаше во УК). Никој не ми се пожалил, а работат се од набројаното плус банкарски апликации.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
890
808
Дечки! Брат ми кој живее у англија сака да се поднове со нов мобилен..
Погледните два кој ги користел се моторола. Моторола наводно има безбедносна заштита на личните податоци како paypal, ebay и слични акаунти. Шаоми му се сумњиви дека лесно се шпијунират акаунтите. Шо ќе кажете у вези овоа?
На Amazon.uk Mi10T Pro Global 8-256 ти е некој 530 ојра со попусти
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,090
2,480
Друже, ја промашуваш поентата. Не тражам савет каков теелфон да се купе. Туку за безбедноста на акаунтите.
А мене друго не ми е јссно. Мора ли искуството да е УК ? Дали ние овде, или во Германија, Кина или незнам каде, користиме различни акаунти? Или со различна заштита? Или целиов муабет е од УСА/УК паранојата Кинезите не шпиунираат, а ние со Моторола и слични не. Дека сите на државно дури ниво шпионираат е сигурно, ама дали сте прочитале дека досега ете му украле така лесно податоци, било каде кај што се користат тие и тие мобилни. Тоа до сега ќе беше општо познат факт.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
890
808
Друже, ја промашуваш поентата. Не тражам савет каков теелфон да се купе. Туку за безбедноста на акаунтите.
Блекбери,нека не се заебава со кинези, ќе му влезат у траг и нае**л,цел свет ќе дознае кај е што е.

Sent from my Mi using Tapatalk
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
А мене друго не ми е јссно. Мора ли искуството да е УК ? Дали ние овде, или во Германија, Кина или незнам каде, користиме различни акаунти? Или со различна заштита? Или целиов муабет е од УСА/УК паранојата Кинезите не шпиунираат, а ние со Моторола и слични не. Дека сите на државно дури ниво шпионираат е сигурно, ама дали сте прочитале дека досега ете му украле така лесно податоци, било каде кај што се користат тие и тие мобилни. Тоа до сега ќе беше општо познат факт.

Sent from Телефон using Tapatalk
Не мора да е УК. Битно од западните земји нели пошто они имаат поубав стандр од нас балканците тука.
Туку добро е. Веќе го убедив 99 % да си земе Xiaomi Poco X3 NFC.
Се слушнавме, му ги кажав маабетие од тука на темата дека дечки по УК користат шаоми и немале проблем и он е веќе 99% спремен да го порача.
Така да очекувам принт скрин од кога ке го порача :)
Благодарам дечки :)
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
668
526
После ре-флешување на MIUI за Mi A3 (истата верзија) gCam нејќе да работи.
Сликам и останува на Processing HDR+ и не се трга освен force stop.

Реинсталирана камерата и рестартиран телефонот. Пак нејќе.

Не ми се пробува друга бидејќи исконфигурирана е оваа верзија.

Чаре?

Update: пробав друга, понова верзијата од истата gCam. Работи. Само овојпат, нема опција да ставиш custom xml фајл.
Која ја проба? А не можи конфигс да се стави?
Јас сум на оваа:
Urnyx's 7.3 v2.4: GCam_7.3.018_Urnyx05-v2.4.apk (Urnyx05, 2020-10-31, configs)

Sent from my MI A3 using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,587
1,174
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Која ја проба? А не можи конфигс да се стави?
Јас сум на оваа:
Urnyx's 7.3 v2.4: GCam_7.3.018_Urnyx05-v2.4.apk (Urnyx05, 2020-10-31, configs)

Sent from my MI A3 using Tapatalk
Инсталирав Stock rom пак синоќа, MIUI е превише спор и багосан.
EvoX новиот со андроид 11 е одличен, ама месенџер знае да ти го закочи цел телефон. Прочитав дека е до андроид 11 тој проблем.
Инаку сеа ја имам MGC_7.3.020_Parrot043-v2 (со laurel-a10-best.xml config).
 

SYM_J

Intern
3 декември 2012
34
13
На Poco X3 NFC звучникот е многу гласен кога правам муабет иако ми е подесен на најтивко. Во потивка просторија сите го слушаат соговорникот што зборува.

Порано имав некој друг модел на Xiaomi и имаше некое скриено мени каде се подесуваше позадински колку да биди гласен звучникот.

Има некој начин да се направи да биде потивок или некој да знае како се влегува во тоа скриеното мени што го спомнав?
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,433
На Poco X3 NFC звучникот е многу гласен кога правам муабет иако ми е подесен на најтивко. Во потивка просторија сите го слушаат соговорникот што зборува.

Порано имав некој друг модел на Xiaomi и имаше некое скриено мени каде се подесуваше позадински колку да биди гласен звучникот.

Има некој начин да се направи да биде потивок или некој да знае како се влегува во тоа скриеното мени што го спомнав?
Јас на мојот телефон ( Mi note 3) го појачав без никаков проблем.
Прво изгуглај дали и други корисници имаат ист проблем (mi community и на xda-developers) и ако не ти се брза почекај го следниот update, може ќе го средат.

Ако нема друг избор, самиот процес на намалување/зголемување на јачината на earpiece се сведува на менување на две бројки, ама ќе мораш да го рутираш телефонот.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
25
9
Најверојатно си имал Шаоми со Медиатек чипсет. Јас така порано правев промени околу звукот и микрофонот ама на Снапдрагон мислам дека чарето е рут само.
На Poco X3 NFC звучникот е многу гласен кога правам муабет иако ми е подесен на најтивко. Во потивка просторија сите го слушаат соговорникот што зборува.

Порано имав некој друг модел на Xiaomi и имаше некое скриено мени каде се подесуваше позадински колку да биди гласен звучникот.

Има некој начин да се направи да биде потивок или некој да знае како се влегува во тоа скриеното мени што го спомнав?
Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Не мора да е УК. Битно од западните земји нели пошто они имаат поубав стандр од нас балканците тука.
Туку добро е. Веќе го убедив 99 % да си земе Xiaomi Poco X3 NFC.
Се слушнавме, му ги кажав маабетие од тука на темата дека дечки по УК користат шаоми и немале проблем и он е веќе 99% спремен да го порача.
Така да очекувам принт скрин од кога ке го порача :)
Благодарам дечки :)
Фала богу. Конечно го излажа ме брат ми да си порача Poco :LOL:
Туку за само 180 фунти од амазон. Кај нас е поскап. :unsure:
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
58
62
Фала богу. Конечно го излажа ме брат ми да си порача Poco :LOL:
Туку за само 180 фунти од амазон. Кај нас е поскап. :unsure:
Со здравје да си го користи кога ќе му стигне, топ избор :D

Кај нас е поскап. :unsure:
Нормално дека кај нас е поскап, кај нас е парата, висок стандард, горе во УК едвај крај со крај сврзуваат :cool:
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,395
1,371
Drachevo
Како ли и се исплаќа бога ми? У анхоч е 17500.
Данок 18% плаќа ANhoch, без данок би му дошла цената 14830.
За тие 1300 денари повеќе ја плаќаш гаранцијата која ја немаш во Лејдиком (Ваљда)
Инаку моменталната цена на телефонот е 175 евра на бангоод.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Данок 18% плаќа ANhoch, без данок би му дошла цената 14830.
За тие 1300 денари повеќе ја плаќаш гаранцијата која ја немаш во Лејдиком (Ваљда)
Инаку моменталната цена на телефонот е 175 евра на бангоод.
За жал банггуд повеќе не праќаат телефони кон Македонија. Пополека ќе не банираат отсекаде.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,395
1,371
Drachevo
За жал банггуд повеќе не праќаат телефони кон Македонија. Пополека ќе не банираат отсекаде.
Добро дека сме стока народ, заслужуваме да не банираат. Зар африканците и азијатите се помала стока, дали се тие банирани?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Добро дека сме стока народ, заслужуваме да не банираат. Зар африканците и азијатите се помала стока, дали се тие банирани?
Па изгледа многу од нашиве нарачуваат и потоа ги бараат парите назад со изговор дека пратките не стигаат. Заради таквите, поштени луѓе го јадат стапот. Два телефони имам купено од бенггуд, и ете си шибаат без проблеми.

Сега ми требаат Nohon батерии за Ајфон, ги има на али, ама и тие не праќаат во МК. Можно е заради истата причина како и останативе продавачи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,326
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно