1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  482
  425
  27 oктомври 2016
  Нема спас кој и да е фирмвер (xiaomi за poco) флешнат на прво сетирање ќе си го побара пасвордот од ми акаунтот што е споен со тој уред. Извини ама мислам дека ова пред сѐ е грешка на корисникот, како инаку ќе објасни дека кога го купил сѐ сетирал од прва, а по неколку месеци покото си бара пасворд, кој никој не го знае...

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,989
  1,217
  5 oктомври 2007
  Машко
  Со ЕДЛ се решава и тоа.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 3. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  640
  1,275
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Втор акаунт не беше креиран ни по грешка, ни по случајност, ни па господ се симнал и креирал друг акаунт. Еден акаунт беше креиран на почеток и за тоа сум 100% сигурен. Го спомнав истото и претходно.

  Земајки го тоа во предвид, како е ова грешка на корисникот?

  Проблемот е во тоа што фирма како нептун нуди производи со гаранција од фирма/сервис кој немаат услови/знаење/уреди за поправање на истите. Не е проблемот во наоѓање вина кај корисникот...
   
 4. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  364
  197
  29 Април 2011
  Дечки, дали некому му се случило да му се изгаси тел при 40- 50 посто батерија? Дали е до верзијата на МИУИ или дотраена е веќе батеријата..Мислење? Иначе Ми Макс е телефонот.
   
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,543
  4,343
  23 Јуни 2015
  Машко
  Можно е да се и двете работи. Пробај прво со фактори ресет, дали ќе помогне нешто.
   
  На ksimon му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  364
  197
  29 Април 2011
  Колку капацитет имаат батериите отприлика? Постои таква информација? Колкав век ..
   
 7. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,348
  1,472
  25 Март 2013
  Машко
  Ти пишува во спецификациите вообичаено околу 3-4000 mAh. Со правилна употреба треба да ти трае бар 3 години, но зависи и од бројот на полнења/циклуси, дали играш игри по цел ден, дали капацитетот е правилно оформен...
   
  На ksimon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,236
  2,930
  24 Септември 2012
  Во ситимол нептун го има изложено MI MIX 3 (s845). Телефонот е неверојатно прекрасен. Мислам дека е без конкуренција најдобар телефон што сум го видел. Многу ми е жал што малку е мала батеријата и е со претходниот чипсет. Инаку без коментар. Пре-кра-сен.

  Псајсајд многу ја фали камерата на ми8, а овој би требало да ја има истата.  Ах како го нема во телеком...
   
 9. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,041
  1,087
  6 Декември 2016
  Машко
  Прекрасен телефон со фингерпринт позади во 2019.
  Лол, не.
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,989
  1,217
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ствар на вкус. Јас го обожавам заден фингерпринт сензор. Некако мене ми е по ергономски. И е побрз пробано.
   
  На Sukhoi, DonFrozex, Скоти и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,462
  5,010
  21 Јануари 2009
  Ама ама ама на маса кога е треба да го кревам ама ама ама.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,989
  1,217
  5 oктомври 2007
  Машко
  Хахаххаха. Е да. Ама Ама ама ем нема да сум модерен. Иначе за на маса пин, +2сек.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,041
  1,087
  6 Декември 2016
  Машко
  Во 2019 кога и смешни фирми веќе имаат in-display FP и чиста позадина само со камери и блиц - грдо изгледа Шаомито од позади.
   
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,236
  2,930
  24 Септември 2012
  Штета што не е со 855 за да е поефикасен или со 4000мах батерија барем. Или пак двете. ;)
   
 15. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,353
  2,955
  4 Септември 2008
  Имам користено телефон со напред фингерпринт физички, имам пробано модел и фингер на дисплејот и од сите можам да кажам дека физички фингерпринт позади е најдоброто нешто. До сега два модела на Xiaomi со позади фингер позгодно нешто не постои, поинтиутивно е него ли напред да биде, па дури и на дисплеј кој не е толку брз.
   
  На marv и mdeni им се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,462
  5,010
  21 Јануари 2009
  Има ли начин да се намести кога ќе го отворам клинерот по дифолт да не е штиклиран делот packages?
  upload_2019-5-18_8-47-27.png
   
 17. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Ќе задржиш на фолдерот и ќе му дадеш add to exceptions

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,462
  5,010
  21 Јануари 2009
  Закон. Функционира. Фала многу.
   
  На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,728
  1,801
  8 Мај 2007
  Машко
  сервис за редми ноте 3?
  Откажува микрофонот, многу слабо ме слушаат.
   
 20. head1

  head1
  Intern

  27
  23
  15 ноември 2016
  Со оглед дека моментално е актуелен Редми ноте 7, тешко дека ќе најдеш делови за него пред се.
  Едино да направиш дијагностика на телефонот у хи сторе или по мобилариве, да ти кажат кој дел е за замена, па да го бараш делот на Алиекспрес.

  Sent from my EML-L29 using Tapatalk
   
 21. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,728
  1,801
  8 Мај 2007
  Машко
  Тоа што стигнало до 7 не ме тангира. Конечно има наследник што е подобар, оти тие до сега не беа баш нешто спектакуларни.
  А тоа кажува дека телефонот сеуште е добар за користење (брзина, батерија, камера) па не би да го оставам ради микрофон.
   
  На fiatf му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ensiero

  ensiero
  Intern

  1
  0
  4 Јули 2016
  Машко
  Имам Ми8 Глобал, и сеуште сум со фабричкото Миуи и андроид 8. Сакам да го апдејтувам, меѓутоа како што читам овде, повеќето се жалат од апдејти, во смисол дека нешто им се заебува. Ако може препорака од искуство која верзија до сега се има покажано како најдобра?..највеќе ми е за nightscene модот на камерата и батеријата да не почне побрзо да се троши. Фала многу.
   
 23. head1

  head1
  Intern

  27
  23
  15 ноември 2016
  Ти го кажувам ова од искуство мое лично. Ја до пред две години имав редми ноте 3 про, и тогаш имав проблем екран да најдам. Го немаше ниту во Хи сторе (официјалниот застапник).
  На крајот, си нарачав од Алиекспрес и во Хи сторе ми го сменија за 1000-ка.
  А телефонот дека е топ, тука нема збор, само слабо со "резервни делови" стои...

  Sent from my EML-L29 using Tapatalk
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  740
  826
  2 Март 2011
  Машко
  Каква среќа си имал чудо некое. Дај првичен впечаток за новиот телефон према стариот.
   
 25. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  640
  1,275
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Првичен впечаток: Епа се деси банот за Хуавеи неколку дена откако го земавме :D

  Шала на страна, до сега уште не сум седнал да го расчепкам и бар некое време јас да го користам, али вака по муабет само со госпожата:
  • Батеријата - за нијанса послаба од Pocophone (држи ден ипол лабаво, со лајт користење),
  • Перформанси - зачудувачки одлично се држел и покрај сите тие додатни сервиси и апликации од Huawei (иако некои од нив и се допаѓаат ептен), па дури и по smooth и работел од Pocophone-от.
  • Камера - подобра од Pocophone
   

Сподели

Вчитување...