1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

1. marv

marv
    Practice makes perfect

1,856
    1,100
    5 oктомври 2007
    Машко
    Со ЕДЛ се решава и тоа.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

2. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

618
    1,183
    10 Март 2011
    Машко
    Designer
    Втор акаунт не беше креиран ни по грешка, ни по случајност, ни па господ се симнал и креирал друг акаунт. Еден акаунт беше креиран на почеток и за тоа сум 100% сигурен. Го спомнав истото и претходно.

Земајки го тоа во предвид, како е ова грешка на корисникот?

Проблемот е во тоа што фирма како нептун нуди производи со гаранција од фирма/сервис кој немаат услови/знаење/уреди за поправање на истите. Не е проблемот во наоѓање вина кај корисникот...

3. ksimon

ksimon
    Gaining Experience

363
    197
    29 Април 2011
    Дечки, дали некому му се случило да му се изгаси тел при 40- 50 посто батерија? Дали е до верзијата на МИУИ или дотраена е веќе батеријата..Мислење? Иначе Ми Макс е телефонот.

4. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,375
    4,088
    23 Јуни 2015
    Машко
    Можно е да се и двете работи. Пробај прво со фактори ресет, дали ќе помогне нешто.

На ksimon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ksimon

ksimon
    Gaining Experience

363
    197
    29 Април 2011
    Колку капацитет имаат батериите отприлика? Постои таква информација? Колкав век ..

6. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,294
    1,414
    25 Март 2013
    Машко
    Ти пишува во спецификациите вообичаено околу 3-4000 mAh. Со правилна употреба треба да ти трае бар 3 години, но зависи и од бројот на полнења/циклуси, дали играш игри по цел ден, дали капацитетот е правилно оформен...

На ksimon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,142
    2,834
    24 Септември 2012
    Во ситимол нептун го има изложено MI MIX 3 (s845). Телефонот е неверојатно прекрасен. Мислам дека е без конкуренција најдобар телефон што сум го видел. Многу ми е жал што малку е мала батеријата и е со претходниот чипсет. Инаку без коментар. Пре-кра-сен.

Псајсајд многу ја фали камерата на ми8, а овој би требало да ја има истата.

Ах како го нема во телеком...

8. Balanar

Balanar
    Practice makes perfect

978
    1,011
    6 Декември 2016
    Машко
    Прекрасен телефон со фингерпринт позади во 2019.
    Лол, не.

9. marv

marv
    Practice makes perfect

1,856
    1,100
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ствар на вкус. Јас го обожавам заден фингерпринт сензор. Некако мене ми е по ергономски. И е побрз пробано.

На Sukhoi, DonFrozex, Скоти и уште 4 други им се допаѓа ова.
  10. Avid

Avid
    Unbeatable

3,298
    4,779
    21 Јануари 2009
    Ама ама ама на маса кога е треба да го кревам ама ама ама.

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  11. marv

marv
    Practice makes perfect

1,856
    1,100
    5 oктомври 2007
    Машко
    Хахаххаха. Е да. Ама Ама ама ем нема да сум модерен. Иначе за на маса пин, +2сек.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Balanar

Balanar
    Practice makes perfect

978
    1,011
    6 Декември 2016
    Машко
    Во 2019 кога и смешни фирми веќе имаат in-display FP и чиста позадина само со камери и блиц - грдо изгледа Шаомито од позади.

13. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,142
    2,834
    24 Септември 2012
    Штета што не е со 855 за да е поефикасен или со 4000мах батерија барем. Или пак двете. ;)

14. lynx

lynx
    Unstoppable

3,292
    2,861
    4 Септември 2008
    Имам користено телефон со напред фингерпринт физички, имам пробано модел и фингер на дисплејот и од сите можам да кажам дека физички фингерпринт позади е најдоброто нешто. До сега два модела на Xiaomi со позади фингер позгодно нешто не постои, поинтиутивно е него ли напред да биде, па дури и на дисплеј кој не е толку брз.

На marv и mdeni им се допаѓа ова.
  15. Avid

Avid
    Unbeatable

3,298
    4,779
    21 Јануари 2009
    Има ли начин да се намести кога ќе го отворам клинерот по дифолт да не е штиклиран делот packages?
    upload_2019-5-18_8-47-27.png

16. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

708
    689
    5 Април 2015
    Машко
    Ќе задржиш на фолдерот и ќе му дадеш add to exceptions

Sent from my MI 5X using Tapatalk

17. Avid

Avid
    Unbeatable

3,298
    4,779
    21 Јануари 2009
    Закон. Функционира. Фала многу.

На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,672
    1,720
    8 Мај 2007
    Машко
    сервис за редми ноте 3?
    Откажува микрофонот, многу слабо ме слушаат.

19. head1

head1
    Intern

27
    23
    15 ноември 2016
    Со оглед дека моментално е актуелен Редми ноте 7, тешко дека ќе најдеш делови за него пред се.
    Едино да направиш дијагностика на телефонот у хи сторе или по мобилариве, да ти кажат кој дел е за замена, па да го бараш делот на Алиекспрес.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk

20. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,672
    1,720
    8 Мај 2007
    Машко
    Тоа што стигнало до 7 не ме тангира. Конечно има наследник што е подобар, оти тие до сега не беа баш нешто спектакуларни.
    А тоа кажува дека телефонот сеуште е добар за користење (брзина, батерија, камера) па не би да го оставам ради микрофон.

На fiatf му/ѝ се допаѓа ова.
  21. ensiero

ensiero
    Intern

1
    0
    4 Јули 2016
    Машко
    Имам Ми8 Глобал, и сеуште сум со фабричкото Миуи и андроид 8. Сакам да го апдејтувам, меѓутоа како што читам овде, повеќето се жалат од апдејти, во смисол дека нешто им се заебува. Ако може препорака од искуство која верзија до сега се има покажано како најдобра?..највеќе ми е за nightscene модот на камерата и батеријата да не почне побрзо да се троши. Фала многу.

22. head1

head1
    Intern

27
    23
    15 ноември 2016
    Ти го кажувам ова од искуство мое лично. Ја до пред две години имав редми ноте 3 про, и тогаш имав проблем екран да најдам. Го немаше ниту во Хи сторе (официјалниот застапник).
    На крајот, си нарачав од Алиекспрес и во Хи сторе ми го сменија за 1000-ка.
    А телефонот дека е топ, тука нема збор, само слабо со "резервни делови" стои...

Sent from my EML-L29 using Tapatalk

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  23. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

586
    657
    2 Март 2011
    Машко
    Каква среќа си имал чудо некое. Дај првичен впечаток за новиот телефон према стариот.

24. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

618
    1,183
    10 Март 2011
    Машко
    Designer
    Првичен впечаток: Епа се деси банот за Хуавеи неколку дена откако го земавме :D

Шала на страна, до сега уште не сум седнал да го расчепкам и бар некое време јас да го користам, али вака по муабет само со госпожата:
    • Батеријата - за нијанса послаба од Pocophone (држи ден ипол лабаво, со лајт користење),
    • Перформанси - зачудувачки одлично се држел и покрај сите тие додатни сервиси и апликации од Huawei (иако некои од нив и се допаѓаат ептен), па дури и по smooth и работел од Pocophone-от.
    • Камера - подобра од Pocophone

25. psyside

psyside
    Rising Star

24,663
    24,646
    4 Септември 2008

Сподели

Вчитување...