• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
353
767
Aerodrom
После користењето на оутему плави не сакам баш тактилни да користам пак.

Сепак останува тоа ако може да ги пробам жолтите кај тебе и да добијам еден гатерон свич од некој да пробам дали ќе влезе кај мене или треба да планирам друга тастатура да земам :D
Тактилноста што се добива од clicky свич е доста поразлична од обичен тактилен свич. И не се грижи дали ќе ти влезе во сокетот или не, ако си е mx style нема да имаш проблем, тоа што се подебели пиновите на некои не мења ништо.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
Тактилноста што се добива од clicky свич е доста поразлична од обичен тактилен свич. И не се грижи дали ќе ти влезе во сокетот или не, ако си е mx style нема да имаш проблем, тоа што се подебели пиновите на некои не мења ништо.
Ќе се сретнеме со hpetrovski ќе ми покаже неколку различни свичови. :)
 

Miroslav Ilic

Gaining Experience
18 ноември 2012
208
68
Купив eshark kodachi esl-k1 пред 2 месеци и пред некое време почнаа одредени копчиња да не се респонзивни како што треба односно бараат повеќе пати да се кликне. Имал ли некој сличен проблем со оваа или друга механичка тастатура? Дали ако им ја вратам од анхоч, би имало шанси да ми ја сменат со оглед на тоа што е под гаранција ако успеам да поминам без 'работи ова, не може да го смениме'?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,747
1,768
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Купив eshark kodachi esl-k1 пред 2 месеци и пред некое време почнаа одредени копчиња да не се респонзивни како што треба односно бараат повеќе пати да се кликне. Имал ли некој сличен проблем со оваа или друга механичка тастатура? Дали ако им ја вратам од анхоч, би имало шанси да ми ја сменат со оглед на тоа што е под гаранција ако успеам да поминам без 'работи ова, не може да го смениме'?
Види да не имаат некој фирмвер за тастатурата на официјалниот сајт. Ако не, враќај одма, земи си асална :)
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
160
389
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
После користењето на оутему плави не сакам баш тактилни да користам пак.
Оутему се далеку од репрезентативен квалитет на било што, најмалку па тактилни свичеви.
Од тактилни свичеви мој предлог би бил kailh box, и додека не ги пробаш реално не можеш донесеш финален заклучок (а тоа да биде информиран заклучок).
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
Оутему се далеку од репрезентативен квалитет на било што, најмалку па тактилни свичеви.
Од тактилни свичеви мој предлог би бил kailh box, и додека не ги пробаш реално не можеш донесеш финален заклучок (а тоа да биде информиран заклучок).
Прилично добар свич се плавите на оутему, а моментално и црните би рекол дека се прилично добри. Скоро исти се со старите Чери Црни што ги имав.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
На различни луѓе им се допаѓаат различни работи.
Секому неговото.

Мене ми е само проблематично (или нереално би бил подобар израз), тоа што тврдиш дека плавите оутему се „прилично добар свич“ - ама воедно и после „доброто“ искуство со оутему си решил дека повеќе нема да користиш тактилни свичови... Патем кои други тактилни свичеви си ги користел? Кога оутему ги карактеризираш како добри - со кои тактилни свичеви ги споредуваш?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
На различни луѓе им се допаѓаат различни работи.
Секому неговото.

Мене ми е само проблематично (или нереално би бил подобар израз), тоа што тврдиш дека плавите оутему се „прилично добар свич“ - ама воедно и после „доброто“ искуство со оутему си решил дека повеќе нема да користиш тактилни свичови... Патем кои други тактилни свичеви си ги користел?
Едноставно не ми се свиѓа да ми крцка нешто под прст. Чери Кафени имам пробано.
Плавите ги сменив затоа што беа прегласни и ме замараа. Тактилноста само не ми се свиѓаше ама се трпеше.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Повторно, личен избор е личен избор, секому неговото. Јас само се обидов да ти појаснам дека заклучокот ти е донесен врз база на проекции и неискуство.

Две мои согледувања:
- гласнотијата е прво карактеристика на тастатурата, а потоа на свичот.
- кафеави Чери (или било кој друг бренд) и Оутему плави се добри - всушност одлични се, ама за да ги скараш луѓето со тактилни свичеви и општо со механички тастатури.


Во одбрана на Оутему, не дека се до толку ужасни. Не се тие криви што ги вградуваат во најевтините кинески тастатури каде расклатената бука што ја предизвикуваат, била последната работа на која мислел производителот... Патем, си слушнал некој да одбере да вградува оутему свичови, или да прави DIY тастатура со нив?

За кафеавите свичови, барем ~90% од корисниците ги менуваат тастатурите за други тактилни свичеви, ~9% се префрлаат на линеарни свичеви. И тек понекој се навикнува на нив и ги користи, најчесто пошто не му се даваат пари за нова тастатура... Кафеавите (Чери) мене ми се како црвените Чери, ама како парче скршена пластика од стемот да е заглавена во свичот, и помалку гребе на стискање. Кафеавите свичеви се за тактилноста, отприлика она што нашиот Премиер е за флуидноста во говорење странски јазици.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
Плавите и Црните на Оутему се буквално копии на Чери, ми текна и Чери Плави дека имам пробано. Идентични се свичевите скоро. Во mech community гледам многу елитизам и тоа не ми се свиѓа ич.

Моментално највалиден тест за кој свич е најдобар ми е тој од LTT.

Оутему Црни не ми се мазни како Чери Црните што ги имав на CMStorm Trigger, би се вратил на таа тастатура ама преголема ми е.
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
111
279
Скопје
www.instagram.com

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Плавите и Црните на Оутему се буквално копии на Чери, ми текна и Чери Плави дека имам пробано. Идентични се свичевите скоро. Во mech community гледам многу елитизам и тоа не ми се свиѓа ич.

Моментално највалиден тест за кој свич е најдобар ми е тој од LTT.

Оутему Црни не ми се мазни како Чери Црните што ги имав на CMStorm Trigger, би се вратил на таа тастатура ама преголема ми е.
Дефинитивно не разбираш. Не постои „најдобар свич“, или барем не постои тест/ривју кој кажува кој е најдобар свич. Ти сам за себе си гледаш кој е за тебе најдобар свич. Нешто читаш, нешто пробуваш - колку можеш и кога можеш. И после заклучуваш од искуство, свое и туѓо... Ама не врз база на две тастатури/свичови и без да истражиш консенсуз.

Од ова што гледам за тебе, ти се допаѓаат линеарни свичови. Тоа е во ред, во ред е дури и ако мислењето ти е засновано врз основа на неискуство. Не е во ред тоа што си упорен во презентирање општи заклучоци за тактилните свичеви само врз база на користење на оутему плави и еднаш пробани чери плави.

Вака... Клоновите на Чери не се ни блиску до нив. Самите Чери на времето беа етаблон за тактилен свич, но денес се надминати... Муабетот ми е дека од Чери има објективно подобри тактилни свичеви и тие свичеви се прилично подобри од клоновите на Чери (посебно клоновите на плавите). Ти велам земи пребарај на нет и најди колку ентузијасти прават DIY тастатури со оутему свичови... А тоа што ги клоновите на плавите Чери како Оутему ги ставаат во најевтините тастатури, тоа само ги амплифицира недостатоците на клоновите.


П.С. За некој е „елитизам“ сѐ што е посакапо од евтина мембрана, иди објасни му зошто да даде 100-200-??? евра за тастатура кога има и за 300 денари... Се додека не проба нема да знае (а исто и ти).
Мислењето е автоматски споено:

Мене најмногу ме интересира од кое истражување @Lokvan ги цитирал статистиките за корицници на MX Browns?
Ги извадив од ракав... Ама тука се некаде. :)
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
962
2,069
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Зависи и шасија бе, плоча, пцб. Сум прошол еден куп свичеви, од чери, каил, оутему, гат, од сите. На малиот (6г) му купив една white shark со outemu blue со RGB за да не ми ги гњави моиве тастатури. Звучи и работи ко да била заглавена во Mariana trench 7 години, извадена, издувана со фен, сушена на сонце 3 ипол недели и после спакувана. Стабилизаторите рикаат, пластиката пука и се витка, безвеза.
Имам 2 тастатури со идентични (kailh white) свичеви, едната во полн алуминиум, другата во пластика, па светлосни години се во филинг.

И да, ако не погодивте, најдобар свич на сите времиња и простори во мултиверзумот е kailh box white (стоп linear банда си знаете кој сте)
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Не следам како е сега, ама пред година дена се наоѓаа релативно приступачни кинески тастатури со kailh box white. Под приступачни мислам не многу поскапи од тастатурите со чери клонови (најчесто со оутему пошто се најевтини). Само не ги знаат луѓево каил а поевтино е поевтино.

И само уште нешто за чери клоновите: линеарните се осетно подобри од тактилните. Поради две работи, клоновите на тактилните не им успева да ги копираат доследно, а линеарните на Чери од старт не се ништо посебно.

најдобар свич на сите времиња и простори во мултиверзумот е kailh box white
kailh box PINK!
Белите не се за „тешки“ раце (Шака Зулу), прелесни се, се актуираат од одмарање прсти врз нив. И jade имам, и тие се лесни.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Не следев некое време што се дешава со линеарните свичеви, изгледа Гатерон Инкс се добри - иако по цена се приближуваат до Телиос и Сакуро.
View: https://www.youtube.com/watch?v=h9QlGRQpFdI


Барам линеарен свич со тежина меѓу Cherry Black и Red. Постои таков?
На „погрешна нога“ го фативме муабетов.
Еве ти неколку опции за добри линеарни свичеви, според тоа што кажуваш дека сакаш.


NovelKeys Creams се линеарни свичеви направени целосно од POM пластика (помала фрикција). Скапички се ама тежината им е некаде баш на пола пат од црвни до црни.

1609233387960.png

Еве ривју:
View: https://www.youtube.com/watch?v=iICikICuWa4


Интересни се и Гатерон жолти Инк (не зборувам за обичните жолти). Ботом-оут имаат на 67 грама (со малку пократок од, 3.4мм). Oва би јас би го одбрал кога би правел тастатура со линеарни свичеви.


Гледано од аспект на вредност за пари, нема подобра буџетска линеарна опција од обичните Гатерон жолти:


Исто ме интересира дали некој од форумот има Gateron Yellow 1 парче да ми даде да пробам дали ќе влезе на мојата тастатура.
Имам kailh box црвени, ама тежината е иста како и кај чери. Ако си радознал да ги пробаш, можам да ти позајмам.
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
111
279
Скопје
www.instagram.com
Неколку ствари што би сакал да ги потенцирам за луѓе што се понови во хобито:

-Creams се малку поразлична категорија од другиве. Stock се многу scratchy АМА со добар break-in период во хотсвап тастатура од 2 месеци, па потоа подмачкување стануваат солидни 8/10 во scratchiness. Во секој случај, creams земаш за специфичниот sound signature, не дека се мазни.
-Ако бркаш да е свичот мазен и не те интересира акустика, земаш JWK свич и чао пријатно. Тоа значи Alpacas, Tangerines, Mauves, Lilacs, H1s, Everglide/Durock L серија и уште еден куп recolors. Најбитна работа тука е што JWK свичеви НЕ СЕ СТЕГНАТИ и 10/10 би препорачал инсталирање на свич филмс, како и рачно подмачкување со 205г0 и вадење на сток лубрикантот. Во истава категорија спаѓаат Tealios, ама не би можел да препорачам пошо се 30 центи поскапи.
-Не сите чери свичеви се лоши. Чери имаат поминато многу retooling фази преку годините, и не секој Cherry Black или Cherry Brown е ист. Генерално користен Vintage Black>NOS Vintage Black>Hyperglide MX Black>2012 па наваму retooled MX Black>Pretooled MX Black. Истово ова важи и за browns.
-Cherry spring weight толеранција е +-15г, а consistency>scratchiness во мое искуство, такада афтермаркет пружини се секогаш препорачани. Имено TX спрингс се моментално голд стандард.
-Gateron Yellows се нај bang4buck опција, ради то шо можиш да ги најдиш на таобао за 15 центи и да нарачаш +100% и да си ги одбериш најмазните за билдот, ради то шо како шо кажав, не секој свич е ист.
-Можиш да искористиш Гатерон Милки топс на други свичеви, како на пример Tangerines V2 и да добиеш 8/10 мазен свич со одлична акустика. 9.5 станува со свич филм и 55г TX spring кога би бирал јас.
-Инкс не вредат за парите, према што е пристапно на маркетот моментално
-Тактилни MX-style свичеви треба да се запалат.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,171
1,127
Скопје
Дечки мислење за Logitech MX Keys за office работа?
Perfect stroke системот на Logitech им е топ, и е екстра тивок .. не би знаел конкретно за тој модел, ама ако е до некаде бар слично со Logitech К740, нема утка .. се надевам годиниве навака од кога е стариов модел, на подобро е отидена работата :)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,080
1,566
Налетав на ова подолу за алтернативи на крајтокс лубриканти. Можеби ќе го интересира некој:
https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/comments/691ryr View: https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/comments/691ryr/modification_lets_talk_about_keyboard_lube/
Може и ова
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
111
279
Скопје
www.instagram.com
Спреј подмачкување единствено би било океј ако мораш да користиш некоја нај-entry level тастатура од 1000че. Нема замена за добро подмачкан свич со соодветен лубрикант и успут рискираш да ја сјебиш тастатурата. Има причина зошто ентузијасти користат high-performance лубриканти за кастм билдс, и тоа е бидејќи знаеш дека свичот ќе остане ист во наредните 2-3 години. Истото не можеш да го гарантираш за мешање на синтетичка маст со синтетичко масло ради одвојување и сушење преку време.

TL;DR, купете си 50 грама Krytox директ од DuPont или Specialtylubricants и ќе имате доволно за сите билдови до крајот на животот.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,542
957
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
хеј, не знам дали сте го виделе програмов/web странава

можеш да си скицираш layout на тастатура и сл.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,169
1,470
Скопје
Другари, предлог онлајн продавница за keycaps што испорачува во МК а да не е Aliexpress или Glorious? Барам PBT backlit keycaps, не можам да најдам

Евентуално некој да има сет за продавање?
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
155
105
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Можеби вака нешто, само прашај пак дали испорачуваат. Имаат и продавница на Aliexpress.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,306
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно