• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    429

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
Пробај со бројот на нарачката што се генерира при самото купување!
Пробано со се. Затоа барав некој шо успеал да провери нарачка од GearBest.
А Пошта можи да ги види само кодовите кои се на пратката, како на сликата, и од нив да генерира мк код, а мене не ми е јасно кој код или кој дел од код го употребиле.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
700
709
Пробано со се. Затоа барав некој шо успеал да провери нарачка од GearBest.
А Пошта можи да ги види само кодовите кои се на пратката, како на сликата, и од нив да генерира мк код, а мене не ми е јасно кој код или кој дел од код го употребиле.
Што се шконтариш со овие квази шифри?
Што не си доплатиш за препорачана пратка? Ем башка ќе си добиеш регуларен тракинг број - регуларен према светска поштанска федерација: почнува со R, па уште една буква, па девет бројки, па две букви кои покажуваат од која земја тргнува пратката. Таа пратка можеш да ја следиш на милион веб страни на интернет.
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
Да, секогаш мора да биде бројот до бар кодот, види која е земјата од каде е испратена пратката и побарај веб страница за следење и напиши го тој број.
 

shadowQQ

Intern
28 ноември 2015
12
37
Битола
shadowQQ's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 Stock Cooler
Motherboard
MSI B450 Tomahawk
Storage
HDD: Toshiba 1 TB, SSD: Kingston HyperX Fury 120GB, M2: Samsung 970 EVO Plus 240GB
PSU
NZXT C650
RAM
G.SKILL Trident Z RGB DDR4-3000 16GB
Video card
Saphrie Pulse RX5700 8G
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G703
Audio
HyperX Cloud Flight
Monitor
Dell U2417H
Некој шо има искуство со пратки од GearBest, кој код го користат во пошта за да генерираат нивни код?
Ми стигна пратката дома а со никој код од неа (и разни комбинации од кодовите како без букви и слично) не можеше да се види на страната на Македонски Пошти до каде е?!
Ова го прашвам бидејќи очеквам друга пратка која ми е многу битна.
На GearBest има 2 видови на шипинг. Еден е unregistered кој е поевтин или бесплатен а другиот е registered кој се наплаќа некој 1-2$ и со него следува тракинг бројче. Досега сите порачки од GearBest ми биле со registered и сум добивал тракинг број.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
Бројот под бар кодот!
NRxxxxx ...
На тракингот на Пошта не излегва ништо со тој број.
Да, секогаш мора да биде бројот до бар кодот, види која е земјата од каде е испратена пратката и побарај веб страница за следење и напиши го тој број.
Не ми треба да го следам во странство туку кога ќе влези во МК додека да стигни кај мене во локална пошта. Затоа и пишувам во темата за Македонски Пошти.
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
Додека не влезе пратката во МК нема ништо да се случи.


Sent from my ипхоне using Tapatalk
Влезена е во МК, и стои кај мене на маса веќе. Финтата е шо ме изненади пристигнувањето бидејќи неможи да се провери на МК Пошта пратка од GearBest.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
Тогаш не го минале преку системот, т.е. не му опнале македонско тракинг бројче, туку одма го препратиле до локална пошта!
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,017
620
Има голем застој кај кинезиве поради 11.11 . Дури вчера стигнаа во Чешка нарачани 3 пратки од 1 - 10 Ноември.

Хонг конг стига за 2 недели.
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
Тогаш не го минале преку системот, т.е. не му опнале македонско тракинг бројче, туку одма го препратиле до локална пошта!
И за ова си грешка, има македонско тракинг бројче кое јас незнам со кое бројче од пратката го поврзале.
Единствено логично ми е да го лупнале мк бројот, рандом, без да е поврзан со брочето од GearBest.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,009
1,505
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
WISH邮 - Wishpost
Магичниот број 83803917147

Кина - Скопје: 10дена
Скопје - Кичево: 18дена и тераме до даље

Паричник е во прашање. Јас мислам идеален подарок за господинот вработен во Царинска управа или поштарот....
Со здравје да си го служите господа.
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
WISH邮 - Wishpost
Магичниот број 83803917147

Кина - Скопје: 10дена
Скопје - Кичево: 18дена и тераме до даље

Паричник е во прашање. Јас мислам идеален подарок за господинот вработен во Царинска управа или поштарот....
Со здравје да си го служите господа.
Друже , не верувај на тракингот на кинезите...! Ова не е ни тргнато од Кина, и јас имав таков случај со Yanwen стигна дури после 20-30 дена од тоа што пишат дека е пристигнато. Ќе стигне не се коси, вработен не би ризикувал да изгуби работно место за ситни глупости..
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Темата е поставена како важна.
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
Уште е застојот во прага?? Ги нема да стигнат 7 пратки без тракинг очекувам а на сите помина рокот за достава. :(
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
12/22/2017, 11:10:00 AM - Send item abroad (EDI-received)

штурци...
Рано е за ова, во периодов скоро 2 недели треба па да се појави во европски транзит центар. По после тоа уште некое време до МК (зависи каде во Европа ќе биди).
 

martinmilcev

Gaining Experience
23 октомври 2015
254
241
martinmilcev's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3-3220 & DeepCool Gammaxx 400
Motherboard
GiGABYTE GA-B75-D3V LGA 1155
Storage
500gb Sata 2 HDD
PSU
500W Gembird PSU6X-12-B Black Power Series
RAM
12GB (2x4GB & 2x2GB) Kingston Hyper X Blu
Video card
GiGABYTE GTX 650 Ti BOOST 2GB GDDR5
Case
SAMA K4 Gaming Black
Mouse
Motospeed V30
Keyboard
Rampage KB-R88
Audio
SteelSeries Siberia V2
Monitor
Dell S2415H
OS
Windows 10
2017-11-21 07:10 Malaysia, BUTTERWORTH, MALAYSIA, Send item abroad (EDI-received)

Не си може со мојава, Руше рекорди мојата.. До душа не оди преку прага ама......?
Малезија... illuminati confirmed xD

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

DeltronZero

Intern
6 декември 2014
38
48
Same here,
Czech Republic (the) PRAHA 120 12/20/2017, 9:50:00 PM Send item abroad (EDI-received)
Нејќе да чуе да се смени состојба.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,082
1,316
Ајде за арно за убаво нека е... почаа да стигат пратките од Чешка

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,088
Мислења
838,213
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно