1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Колку ви трае батеријата на вашиот смартфон?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Allex, 27 Август 2013.

 1. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  585
  549
  20 ноември 2013
  Машко
  1+ 7T Pro Screenshot_20200308-114828.jpeg Screenshot_20200308-114833.jpeg
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  779
  639
  8 Јануари 2008
  Машко
  [​IMG]
  iphone 11 pro со нон стоп уклучено 4G (VoLTE on) ,wifi и bluetooth.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  780
  12 Април 2017
  Машко
  Ептен си ја претерал со социјалните мрежи :D
   
  На Todor91 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  780
  12 Април 2017
  Машко
  Energizer:
  [​IMG]
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,594
  3,343
  24 Септември 2012
  Точно така. Да имаше нешто ново и салам со НЕНОРМАЛНАТА потрошувачка на батерии за коли ќе излезеше нешто. Ама ништо не излегува освен 1-4% подобрување чат-пат.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,286
  934
  1 Јуни 2016
  Mi A3, MIUI 11 со последен апдејт.
  SOT 8h.
  [​IMG]
   
 9. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  212
  229
  26 Декември 2013
  Машко
  Huawei P30 pro. Стар 10 месеци, осветлување 60-70%.
  Презадоволен.
  П.С. Super fast charge - 50% за 18 мин. 100% за 1 саат и 5мин. Screenshot_20200405_101436_com.huawei.systemmanager.jpeg Screenshot_20200405_101501_com.huawei.systemmanager.jpeg

  Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
   
  На Tenny и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,173
  3,894
  5 Декември 2009
  Машко
  Mi 9t, Xiaomi Eu rom, 11.0.4 QFJCNXM
  Многу послаба батерија за разлика од глобалниот. Проблемот со блутут е сеуште тука, не е среден..
  Screenshot_2020-04-06-21-13-47-310_com.miui.securitycenter.jpg Screenshot_2020-04-06-21-14-04-406_com.miui.securitycenter.jpg Screenshot_2020-04-06-21-14-11-936_com.miui.securitycenter.jpg

  Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
   
 11. Tobey

  Tobey
  Intern

  190
  45
  23 Април 2017
  Здраво, некој со ајфон 8 обичниот не плус ако може да сподели колку вади screen on time
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Излезе најновиот споредбен тест на издржливост на батерии на најновите флегшипој:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=nYY2tqrIRYE


  На кратко, вака заврши тестот:
  upload_2020-4-15_18-33-19.png

  А вака се одвиваше етапно
  upload_2020-4-15_18-32-1.png

  Ајфонот има најмало екранче и најмало освежување од само 60 hz, што најверојатно е единствената причина за добриот резултат. Овој пат му се исплатеше што е најзаостанат.
  upload_2020-4-15_18-36-2.png
   
  На Astraion, NikolovskiM, bandrej и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. krstevski.m

  krstevski.m
  Intern

  13
  4
  5 Декември 2017
  Машко
  Galaxy S8 - Купен јуни 2017
  Screen On time - Помалку од 2ипол часа..
   
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  @psyside ај одбрани го егзиносот сега да те видам, катастрофа батери лај има.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,412
  4 Септември 2008
  Што има да се брани? тестот не е валиден, Ultra е на 120hz, другиве се на аuto switch, (може да се 60hz 90% од времето) и пак има 90 минути разлика само, а згора на тоа 8H SOT, демек малце е 8h SOT или?
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,594
  3,343
  24 Септември 2012
  Самсунг се потрудиле да исфејкаат донра батерија со тоа што покажува 30% батерија кога е на 20% батерија.

  Згора на тоа најлош резултат.
   
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  Wow s20 exynos со најголема 5000 батерија со FHD последен хахахаха. ОП8ПРО ме изненади. Иако е на ауто почнува со QHD 120hz, а другите освен ОППО се FHD.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  780
  12 Април 2017
  Машко
  Исто така е и на FHD и има +500 милиампери поголема батерија.
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,412
  4 Септември 2008
  И другите се на FHD
   
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  780
  12 Април 2017
  Машко
  Не се, бар не цело време. Сигурен сум дека овие шо се на ауто пагаат на FHD по неко е време - можеби под 30-40%, али не се цело време.
   
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  Не ја паѓаат резолуцијата OPPO и ONEPLUS туку refresh rate-от. OPPO-то и ONEPLUS користат идентичен дисплеј направен од Самсунг и таму подесуваш резолуција мануелно и имаш опција за refresh rate set Или automatic. При помалку батерија и/или во одредени видови апликации refresh rate-ot се намалува да зачува батерија или ако е непотребен, а резолуцијата си останува иста. Во оваа статија има официјални одговори за тоа како функционира дисплејот:

  The OnePlus 8 Pro 5G earns a best display award, and we have the tests to demo why

  Што значи, OP8PRO го вади овај резултат цело време на QHD и започнува со 120 којшто се менува зависно употребата (ако така сакате), додека самсунг тера FHD 120 hz. Не земајте туѓи мислења здраво за готово, проверете за себе.
   
  Последна промена: 16 Април 2020
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  780
  12 Април 2017
  Машко
  Се намалува само кога апликациите не подржаваат голема Херцажа, така да нема ни да приметиш ништо од тоа - значи бе з даунсајд е.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,600
  1,222
  2 Јануари 2012
  Само 90? :D
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,412
  4 Септември 2008
  Да, само 90, знаејќи дека Ultra e на фиксни 120 само 90.
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,600
  1,222
  2 Јануари 2012
  1 и пол саат е огромна разлика.
   

Сподели

Вчитување...