• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој модел на мобилен/смартфон користите?

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
372
237
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Користам Samsung A52 4G 6/128 веќе месец и пол. Презадоволен. Highly recommended!

1622697367235.png
 

theee

Gaining Experience
19 декември 2012
99
103
theee's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 @ 3.60GHz
Motherboard
Gigabyte B360M H
Storage
Samsung SSD 860 EVO 250GB
PSU
500W Deepcool DN500
RAM
2x GB DDR4 2400MHZ HYPER X
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
Mouse
ASUS Cerberus
Keyboard
Genesis RX39
F57E87C3-8B2F-48D2-B323-9649AB9650FA.jpeg

12 pro max
 

Serko

Gaining Experience
30 август 2018
93
174
Земав Xiaomi Mi 10T Lite 5G пред некој ден, мајка ми се шокираше кога прочита дека има 5 "Гига" и ми рече дека ќе ме исфрли од дома ако го уклучам.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

rotkiv

Intern
5 јуни 2016
26
17
Користам Xiaomi Pocophone F1 уште од септември 2018. Телефонот со Pixel Experience ROM е на друго ниво, андроид 11.

Сега баш пред малку видов на оглас дека се продава за 100евра, многу евтино за многу добар телефон. Сензорот на камерата е феноменален, уште подобар кога се користи Google Camera. Најдобриот телефон што сум го имал до сега.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Користам Xiaomi Pocophone F1 уште од септември 2018. Телефонот со Pixel Experience ROM е на друго ниво, андроид 11.

Сега баш пред малку видов на оглас дека се продава за 100евра, многу евтино за многу добар телефон. Сензорот на камерата е феноменален, уште подобар кога се користи Google Camera. Најдобриот телефон што сум го имал до сега.
Xiaomi се добри телефони.
Јас исто така сум многу задоволен од брендот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Користам Xiaomi Pocophone F1 уште од септември 2018. Телефонот со Pixel Experience ROM е на друго ниво, андроид 11.

Сега баш пред малку видов на оглас дека се продава за 100евра, многу евтино за многу добар телефон. Сензорот на камерата е феноменален, уште подобар кога се користи Google Camera. Најдобриот телефон што сум го имал до сега.
Сензорот е 4 години стар, без OIS, и површина 2-5x помала од модерните телефони, кој дел и што го прави феноменален?

Пример сензорот во RN10P го прави масакар. Ако зборуваш за цената, повторно не е некој аргумент, затоа што новите буџет чипови се веќе горе доле на ниво меѓу S835/845, а некои се и на ниво на 855. Ако зборуваме за твоја преференца и потреба тоа е друго.
 

zipi123

Gaining Experience
14 јануари 2016
547
499
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
Radeon RX 560 2gb
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Iphone 8plus 64gb
Со оглед на тоа дека телефонот ми служи за ало ало и да се види нешто на нет ми нема голема разлика во брзина од претходнио (iphone 6s)
Единствена пречка што е голем (навикнат сум на мали компактни телефони iphone 5/6 макс)
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,905
1,408
Неготино
S20 FE.
2 месеци го имам, некни падна од 20цм висина, пукна екранот, додека претходниот шаоми од 250 евра, има од 2 метра паѓано и мака нема, гребнатинка нема на него.
Ужас телефон.
 

rotkiv

Intern
5 јуни 2016
26
17
Сензорот е 4 години стар, без OIS, и површина 2-5x помала од модерните телефони, кој дел и што го прави феноменален?

Пример сензорот во RN10P го прави масакар. Ако зборуваш за цената, повторно не е некој аргумент, затоа што новите буџет чипови се веќе горе доле на ниво меѓу S835/845, а некои се и на ниво на 855. Ако зборуваме за твоја преференца и потреба тоа е друго.
Океј, да, ама споредуваш телефон од 2021 со телефон од 2018. Сакам да кажам дека телефонот уште се држи и не губи на никакви перформанси. Нормално е дека поновите ќе покажат подобри резултати.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
101
40
Скопје
Користам Xiaomi Mi 9 6/64 за жива глава не го давам (едино за OnePlus 7/8 би го менувал дека сум фанатик нивен ) го купив кога излезе и уште го користам активно гејмање, зборење сурфање, еднина мана е малата батерија за тие преформанси негови ама се друго нема збор и издржливост, камера елегантност :D
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Користам Nokia 5 и тапа е, ама ме мрзи да го сменам.
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,128
2,069
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Xiaomi Mi 11i скоро две недели и засега сум задоволен.

Sent from my Lenovo TB-X605L using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Океј, да, ама споредуваш телефон од 2021 со телефон од 2018. Сакам да кажам дека телефонот уште се држи и не губи на никакви перформанси. Нормално е дека поновите ќе покажат подобри резултати.
Нема збор дека уредот е повеќе од добар сеуште, него изјавата за фантастичен сензор ја коментирав највеќе. Ако го менуваш, кога ќе искочи асален ром, смени го со RN10P, стај му GCAM, и прати што се случува. Нереални фотки се вадат, преку ден скоро да нема разлика од подобриот HMX кој е во Mi сериите,
Користам Nokia 5 и тапа е, ама ме мрзи да го сменам.
Легенда, сличен проблем со Mi11U
 
Последна промена:

Flipsof

Intern
18 декември 2020
18
16
Јас користам Samsung A70, скоро две години. Супер ме служи, одличен голем екран, социјални мрежи, сурфање, игри нема проблем.
Камерата веќе почнува да ме нервира, ја потсредија малку со некои апдејти, ама сепак нема доволна бистрост.
Би го менал во блиска иднина за А72 веројатно, освен ако не даде буџетот да земам некој од серијата на Note 20.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
913
574
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Xiaomi note 10 lite. Prezadovolen odlicna kamera za moite potrebi. Brz i odlicen dizajn.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас користам Samsung A70, скоро две години. Супер ме служи, одличен голем екран, социјални мрежи, сурфање, игри нема проблем.
Камерата веќе почнува да ме нервира, ја потсредија малку со некои апдејти, ама сепак нема доволна бистрост.
Би го менал во блиска иднина за А72 веројатно, освен ако не даде буџетот да земам некој од серијата на Note 20.
Гигантски скок во камера е 72. Чекај го A52s, или земи S21FE/S10 lite/S20FE (Snapdragon)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,867
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно