• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како изгледа вашето компјутерско биро

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,180
3,761
на шалтер у банка ли си па да ти е толку круцијално да имаш нумпад :D
Од непроценливо значење е што и да работиш што користи кратенки. Во некои ситуации и тоа е малку, па се користат тастатури со додатни копчиња.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,817
3,170
Од непроценливо значење е што и да работиш што користи кратенки. Во некои ситуации и тоа е малку, па се користат тастатури со додатни копчиња.

На погрешен чоек му го прајш муабетов за додатни копчиња :D

 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,492
3,876
Битола
Како живеете без numpad бе? :rolleyes: Одлично биро иначе.
Па дупли бројки се тоа, нема потреба од нив. xD. Дури и оваа е голема, сакам помала, но Function Row-от ми е од големо значење за игрите.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,920
12,425
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
20211010_012906-jpg.104996


Жалче со single-channel RAM, ама ќе се оправиме :)
 

Атачменти

  • 20211010_012906.jpg
    15.2 MB · Прегледи: 630

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,812
1,102
Земи си конторлер одма, не бива да играш такви игри со маус и тастатура :)
Иако и јас ја играв со контролер, поубаво се нишани со маус пошто играта нема ауто аим,посебно додека со во движење.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Иако и јас ја играв со контролер, поубаво се нишани со маус пошто играта нема ауто аим,посебно додека со во движење.

Па тоа е финтата, малце предизвик, иначе со маус си OP :D
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
205
391
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Gigabyte G27QC Curved Gaming Monitor VA Panel 1440p 165Hz 1ms MPRT
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Во последно време децата се почесто ме бркаат од десктоп-от, затоа решив да си направам едно мало катче за мене само. Малку тесничко испаѓа со двата монитора + лаптопот на биро. Да пробам лаптопот да го сместам под биро на некое постоље, ама па да не го мавам со ноџињата. Или пак вториот монитор да се мести по потрба, ама пак ненако многу стави вади ке биде. Ке треба нешто да смислам.
Еве кај си седев предходно:
IMG_20210807_151945.jpg

А еве сега кај се пикнав:
IMG_20211011_145436.jpg
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,817
3,170
Во последно време децата се почесто ме бркаат од десктоп-от, затоа решив да си направам едно мало катче за мене само. Малку тесничко испаѓа со двата монитора + лаптопот на биро. Да пробам лаптопот да го сместам под биро на некое постоље, ама па да не го мавам со ноџињата. Или пак вториот монитор да се мести по потрба, ама пак ненако многу стави вади ке биде. Ке треба нешто да смислам.
Еве кај си седев предходно:
Погледнете го атачментот 105111

А еве сега кај се пикнав:
Погледнете го атачментот 105112

Monitor arm за едниот монитор (или двата), и лаптопот затворен на местото од stand-от :) Или вертикален држач за лаптоп, па затворен и залепен десно на крај.
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
205
391
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Gigabyte G27QC Curved Gaming Monitor VA Panel 1440p 165Hz 1ms MPRT
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Monitor arm за едниот монитор (или двата), и лаптопот затворен на местото од stand-от :) Или вертикален држач за лаптоп, па затворен и залепен десно на крај.
Викаш да ги закачам на ѕид мониторите и да се отвори просторот под нив. Не ти е лоша идејата, ај да пробуричкам што држачи има по нашиви продавници.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,817
3,170
Викаш да ги закачам на ѕид мониторите и да се отвори просторот под нив. Не ти е лоша идејата, ај да пробуричкам што држачи има по нашиви продавници.
Не мораш на зид. И на плочата од бирото е опција веројатно, секако добиваш многу простор а не го бушиш зидот. Кај нас барај во Анхоч, Рувекс и Логинг, а имаш нешто и во Ergonomics, ама се скапи.
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
205
391
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Gigabyte G27QC Curved Gaming Monitor VA Panel 1440p 165Hz 1ms MPRT
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Ги разгледав овие monitor arm stand што ги има кај нас ама највероватно ова ке биде привремено решение за зимово, па не ми се трошат повеќе пари. Како и што спомнав погоре го ставив лаптопот доле под бирото на еден сталак кој го имав и сега добив пристоен оперативен простор на бирото.
Еве како испадна:
IMG_20211012_203104.jpg
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
164
207
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,134
1,598
Неготино
Why? Не наидов на проблеми никогаш.
Таблетот ми е врзан на вифи.
Е сега, од тој рутер имам пуштено лан кабел до друг рутер, па од вториот рутер со лан кабел оди до куќиштето. Поради ова ваљда, не сака да го пронајде компјутерот. Претходно немаше проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,550
Членови
30,693
Најнов член
RL
На врв Дно