1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет провајдер во 2019

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од gokica, 4 Март 2019.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Кој провајдер и од кај е статистикава?
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,175
  830
  1 Јуни 2016
  Поранешно Blizoo, сегашно Вип.
  100/3 пакет.

  Статистика, од странава (не знам дали работи за нови корисници).
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 123456

  123456
  On your way to fame

  969
  524
  12 Април 2013
  Машко
  не си приметил дека ти намалиле ти сепак имаш добра брзина после 500гб ти кратат на 30мбс, пошто погоре пиша 3тб си симнал затоа мислев да си на ЛАН зона
   
 4. 123456

  123456
  On your way to fame

  969
  524
  12 Април 2013
  Машко
  одма другар а поминам над 500гб се ресетира нетот и одма после тоа нетот пага на 30мбс.

  blizoo.png
   
 5. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  55
  48
  5 Февруари 2019
  Машко
  Mystery solved за Телеком. Прашано сабајле, Л пакетот по дифолт е оптика, новата брзина на пакетите е 60/60 ;)
   
  Ragnar, TexasUS, MasteR_#0 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,175
  830
  1 Јуни 2016
  Ако имам време до крај на месец, ќе го тестирам ова.
   
 7. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  Кај мене е сеуште 50/10 Magenta L (VDSL), претпоставувам дека покачувањето е само кај оптиката.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,313
  14 Декември 2010
  Машко
  На Magenta 1 со L интернет пакет сум на оптика, исто од пред некој ден приметив дека се зголеми брзината за десетина Mbps:

  [​IMG]

  Сега во склоп со брзините редно ќе е и лимитот од 1TB да го накачат :D
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,461
  10,406
  13 Јуни 2009
  Да оптика.
   
 10. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  650
  604
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  со оглед дека нема посебен пакет за ВДСЛ туку е истиот Л пакет како за оптика, и само се користи каде сеуште нема оптика, брзината на папир треба да е зголемена исто .. ама со ВДСЛ сепак фактор е далечина и колку може да постигне преку бакарот и сл.
   
  На gokica и Avid им се допаѓа ова.
 11. 123456

  123456
  On your way to fame

  969
  524
  12 Април 2013
  Машко
  клошарана за 15мин сум успеал да потрошам 37гб нормално поминати 500гб ми ја намалиле брзината, и тоа 3 дена по ред тросам точно исто што тоа е невозможно.

  vip.png
   
  На The-spiki и Avid им се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  10,009
  9,645
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако знаат и они што прават со логовите.
  Кај мене е слично, само не ми брои на аплоад.

  Screenshot from 2019-04-19 00-40-59.png

  Друг акаунт што релативно малку троши нет, небитно.

  Screenshot from 2019-04-19 00-44-49.png
   
  Последна промена: 19 Април 2019
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  Би сакал да знам дали е истиот интернет кабелтел како неотел ? оптиката ? ме интересира на орце николов спроти ГШ.
  Неотел ме нервират дека за првиот пакет за бизнис корисници намалиле трансфер на 300ГБ што е ептен малце. ако може некој од тој реон да сподели или да препорача на кој оператор да одам
   
 14. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  225
  134
  25 Февруари 2017
  Машко
  Крш им е цел систем за мерење потрошен сообраќај. Кај мене едно година две незнам зошто покажуваше некои 60% помалку од реално поставеното и си ќутев. После го средија, па неколку месеци воопшто не им работеше, па откако проработе не ни знаев, само ми се јавија после неколку дена (тогаш сеуште немаа политика на фер) ми викаат имате невообичаено потрошен сообраќај 5 TB, а немав ни 300 GB, па пак не им работеше и ми кажаа некои проблеми имале често со мерачите во мојот реон, и така.
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Јас би се јавил во АЕК.
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  Поднеси приговор, очигледна е грешката, три дена по ред истиот промет.
   
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,586
  3,588
  12 Јануари 2016
  Машко
  За такви што немаат потпишано нов договор (ВИП во случајов), и во последниот договор немаат момент со успорување после надминување лимит, ретроактивно важи тоа и го применуваат?

  Не дека трошам толку проток, онака ме интересира.
   
 18. 123456

  123456
  On your way to fame

  969
  524
  12 Април 2013
  Машко
  се јавив уште нокта, ми вика да си потрошил 504гб, му викам ај влези денови виде денешен датум 19. вика 37гб му викам можно ли е за 15мин да потрошам толку, вика не е, срека фин беше иначе отидоа мајки шајки па ке ми се јавеле да виделе што е проблемот.
   
  На The-spiki и Avid им се допаѓа ова.
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  969
  524
  12 Април 2013
  Машко
  важи за сите, јас кога потпишав договор пред 3години немаше лимит, затоа идам сега месец за месец за подобар нет во мој реон ама уште абер нема (локација драчево).
   
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  Само писмен приговор. Може и по мејл. Пиши се како што, дека и тој на телефон ти потврдил дека е грешка, сликите во прилог. Така ќе мораат писмено да ги одговорат, што е неопходно ако се жалиш во АЕК доколку има потреба.
   
 21. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  54
  43
  19 Март 2014
  Машко
  Тие што се на Неотел оптика, што рутер ви дадоа?

  Јас сум на ZTE ont f660 произведен 2014год.
   
 22. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  55
  48
  5 Февруари 2019
  Машко
  Исто ZTE, не знам само што модел.
   
  На Foldalot му/ѝ се допаѓа ова.
 23. 123456

  123456
  On your way to fame

  969
  524
  12 Април 2013
  Машко
  Пак за 20 минути 30гб поебани не се нормални пак се јавив да пријавам.

  Screenshot_20190421-003413.png
   
 24. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Изгледа сите се на ЗТЕ, бидејќи и OLT во централата е најверојатно ЗТЕ. Обично при инсталација на GPON се практикува ист производител и на двете страни.
   
  На Foldalot му/ѝ се допаѓа ова.
 25. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,175
  830
  1 Јуни 2016
  Јас пак денес потрошив некои 60GB, арно ама

  upload_2019-4-21_0-49-15.png
   

Сподели

Вчитување...