• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Интернет провајдер во 2019

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,980
12,231
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Нема универзално решение. Пинг до гугал.мк не значи и дека точка.цом.мк ке работи одлично, серверот на точка може да е во Франкфурт, а овој на гугал е во самиот датацентар на провајдерот. Некои провајдери имаат врски преку бугарија, некои преку србија, некои се дел од групација и имаат одлични линкови до германија... ама џабе ако серверот до кој ти пристапуваш е во хонк конг.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
932
859
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
За да мериш најточно кој пинг го имаш за твојот провајдер го пингаш само твојот провјадер т.е серверот на твојот провадјер.
Сите други сервери кои ги пингаш кои не се наоѓаат во нашата држава и воедно во нашата држава твојот провајдер не го итнересираат дека они си знаат точно колку е пингот и до колку може да им варира, со тоа што ова само стручни луге кои се разбираат во мрежи можат да го разберат , а не овците кои идат во салони тетките убави да им намугнуваат и лажат и да потпишуваат договори , а незнае ни самиот што потшал и после олелел мајко кога некој ќе му објасни.Повеќето корисници не знаат кои пакет го имаат и мислат дека 30/5 е ВРВ НА ИНТЕРНЕТОТ и дека на него можеш да упалиш 3 компијутери и на сите 3 да играат фортнајт покрај тоа он да упали нетфликс и плус уште еден телефон да гледа фул хд 1080п јутубе и у вц ќерката негова да стрима како се шминка на јутубе....не се пронаѓајте во ова го давам како пример.... и ви кажувам како функционираат сите провајдери кај нас.
Затоа најубаво е ако си на телеком го пингаш на телеком серверот, ако си на неотел го пингап на неотел серверот, и така натаму сите други сервери не викам не може да бидат со исти рзултат или да варира малце или некоја ситница да има која ќе те вади од такт.
Со тоа што германски сервер кога пингаш треба да знаеш колку да очекуваш и зависно што сервер е од 30 до 44мс.
Има бугарски сервер каде што јас играм понекогаш кантер пингот е 12 13мс а на наши хостирани во мк е 44 50 и по тоа гледаш која вукојебина сме ние.
Така да сакајте критикувајте ме сакате не јас знам дека сум си во право затоа што секој ден се сретнувам со многу луге и не им го разбирам нивното мислење т.е мислењето како комшијата има а јас немам, а незнае он ко прво каква опрема има комшијата и колку пари фрлил за таа опрема и што е најважно каков пакет на интернет има он одберено.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,082
3,078
Битола
Jасно да. Зависно оддалеченоста на серверот, толку пингот ќе се намалува/зголемува. Мисијата ми е да најдам провајдер што нуди најнизок пинг (надвор од оптичкиве) до сите сервиси што ги користам. Дали конекција со хонг конг ќе има пинг 370мс на AI или 330 на неотел, дали Гугл ќе има 44 на А1 или 5 на неотел.

Дали јас не можам да извлечам заклучок ПРЕКУ мерење пинг до Гугл за тоа која конекција ќе ми дава најнизок пинг и логиката да ми следи:

Еј на неотел го пингам гугл за 5мс, а на А1 за 44мс. Тоа значи на Неотел ќе го пингам Хонг Конг за 330мс, а на А1 за 370мс. Не ми е на место логиката?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,980
12,231
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дали јас не можам да извлечам заклучок ПРЕКУ мерење пинг до Гугл за тоа која конекција ќе ми дава најнизок пинг и логиката да ми следи:

Еј на неотел го пингам гугл за 5мс, а на А1 за 44мс. Тоа значи на Неотел ќе го пингам Хонг Конг за 330мс, а на А1 за 370мс. Не ми е на место логиката?
Nope. Гугал и Хонк Конг се различни сервиси, независни еден од друг и неможеш никако да ги поврзеш.
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
201
180
Куманово
A1 оптика vs Неотел оптика

ЕДИТ: Ме интересира ова А1 оптика дали има некој воопшто? :)

Што да зимам, дајте мислење ваши искуства, трето мислам дека нема(зaшто Телеком е поскап/има 600GB лимит а Неотел 5TB и A1 1TB wtf?)
Цел живот сум на А1, а ова не сум ни знаел дека има оптика и тоа по иста цена, не ми јасно, треба ли да им нагласам од оптиката да ми стават лол
Неотел изгледа супериорен а, или можда смрди нешто?
upload_2020-9-28_12-41-23.png
https://www.a1.mk/documents/20126/842966/2-4-Aktuelna-ponuda-fiksni-komb-26082020.pdf
 
Последна промена:

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
207
107
A1 оптика vs Неотел оптика

Што да зимам, дајте мислење ваши искуства, трето мислам дека нема(зaшто Телеком е поскап/има 600GB лимит а Неотел 5TB и A1 1TB wtf?)
Цел живот сум на А1, а ова не сум ни знаел дека има оптика и тоа по иста цена, не ми јасно, треба ли да им нагласам од оптиката да ми стават лол
Неотел изгледа супериорен а, или можда смрди нешто?
Погледнете го атачментот 91466
https://www.a1.mk/documents/20126/842966/2-4-Aktuelna-ponuda-fiksni-komb-26082020.pdf
Телеком има 5 ТБ лимит. Пред една недела потпишав договор.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
131
66
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
A1 оптика vs Неотел оптика

Што да зимам, дајте мислење ваши искуства, трето мислам дека нема(зaшто Телеком е поскап/има 600GB лимит а Неотел 5TB и A1 1TB wtf?)
Погледнете го атачментот 91466
https://www.a1.mk/documents/20126/842966/2-4-Aktuelna-ponuda-fiksni-komb-26082020.pdf
Помеѓу Телеком и Неотел, вториот ти е подобра опција за поефтини пари.
Телеком се повикуваат на „Политика на фер користење“ која е чиста глупост, рекламираат неограничен интернет а после искористувањето на тие 600 гига или колку и да се ќе треба да со докупиш интернет. Ем „неограничен“ ем ограничен.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
130
140
Помеѓу Телеком и Неотел, вториот ти е подобра опција за поефтини пари.
Телеком се повикуваат на „Политика на фер користење“ која е чиста глупост, рекламираат неограничен интернет а после искористувањето на тие 600 гига или колку и да се ќе треба да со докупиш интернет. Ем „неограничен“ ем ограничен.
Во цена Неотел и Телеком на договор потпишан на две години ти се скоро исти со цена. Телеком за 100/100 тие е 1.125 денари, Неотел ти е 1.190 денари. Двете понуди нудат 5ТБ интернет. Телеком малку е подобар во однос на загарантираната минимална брзина (мислам дека за пакетот 100/100 беше околу 30), Неотел минимално гарантира 2Мбпс со 2Мбпс. Ако сакаш да врзеш нешто дома што ќе го пристапуваш од надвор (сервер, впн итн.) не би одел со Неотел и А1 бидејќи технички нема да може да го изведеш тоа.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
131
66
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Во цена Неотел и Телеком на договор потпишан на две години ти се скоро исти со цена. Телеком за 100/100 тие е 1.125 денари, Неотел ти е 1.190 денари. Двете понуди нудат 5ТБ интернет. Телеком малку е подобар во однос на загарантираната минимална брзина (мислам дека за пакетот 100/100 беше околу 30), Неотел минимално гарантира 2Мбпс со 2Мбпс. Ако сакаш да врзеш нешто дома што ќе го пристапуваш од надвор (сервер, впн итн.) не би одел со Неотел и А1 бидејќи технички нема да може да го изведеш тоа.
Не можам да го најдам тој интернет на Телеком. Може линк?
Од искуство, Телеком е за нијанса подобар, ти даваат исто малку подобра брзина (споредени 50/50 пакети од двата провајдера), Телеком даваше во просек 59, Неотел дава 49. Меѓутоа со лимитот и цената што на Неотел беше (еве сега пак е иста) 790 со Неотел добиваш повеќе за парите.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
130
140
Не можам да го најдам тој интернет на Телеком. Може линк?
Од искуство, Телеком е за нијанса подобар, ти даваат исто малку подобра брзина (споредени 50/50 пакети од двата провајдера), Телеком даваше во просек 59, Неотел дава 49. Меѓутоа со лимитот и цената што на Неотел беше (еве сега пак е иста) 790 со Неотел добиваш повеќе за парите.
Повели линк. На оваа цена се добива 25% попуст за договор на две години плус првиот месец бесплатен.
https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet dopolnitelni informacii - 21.05.2020.pdf
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
201
180
Куманово
Во цена Неотел и Телеком на договор потпишан на две години ти се скоро исти со цена. Телеком за 100/100 тие е 1.125 денари, Неотел ти е 1.190 денари. Двете понуди нудат 5ТБ интернет. Телеком малку е подобар во однос на загарантираната минимална брзина (мислам дека за пакетот 100/100 беше околу 30), Неотел минимално гарантира 2Мбпс со 2Мбпс. Ако сакаш да врзеш нешто дома што ќе го пристапуваш од надвор (сервер, впн итн.) не би одел со Неотел и А1 бидејќи технички нема да може да го изведеш тоа.
од кај ова инфо?
еве на страната како е, тоа 1099 само за првите 2 месеци е 1400 редовно и 600gb? Makedonski Telekom
upload_2020-9-28_13-36-48.png
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
207
107

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
201
180
Куманово
Повели линк. На оваа цена се добива 25% попуст за договор на две години плус првиот месец бесплатен.
https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet dopolnitelni informacii - 21.05.2020.pdf
ова мислам дека не е тоа оптика, ова е тоа VDSL што се вика?

друго прашање:
Зошто би земал оптика ако ова VDSL е 100 Mbps / 100 Mbps и 5ТБ ?
Зошто е оптика боље?
 
Последна промена:

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
131
66
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Повели линк. На оваа цена се добива 25% попуст за договор на две години плус првиот месец бесплатен.
https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet dopolnitelni informacii - 21.05.2020.pdf
Ако има 25% попуст на оваа цена за целиот договор (а не само на одреден број месеци) тогаш е ок понуда.
И пак го имаат тој истиот момент, неограничен интернет ама имаш вклучено 5 TB и после тоа треба да купиш. Зошто се дозволува ваков лажен маркетинг?
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
932
859
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
ова мислам дека не е тоа оптика, ова е тоа VDSL што се вика?

друго прашање:
Зошто би земал оптика ако ова VDSL е 100 Mbps / 100 Mbps и 5ТБ ?
Зошто е оптика боље?
На VDSL 100/100 нема да добиеш тоа треба да си со најиедалните услови и тоа е пак знак на прашање ова ти го кажувам за наш телеком.
Оптиката е врв и не се рамни моментално ниеден кабел со оптички кабел.
На оптиката може да ти пуштат 1гигабит уп и довн и да немаш мака и да го добиваш цел пакет.
Оптиката ако е поставена добро грмење дождови невремиња снегови не и праат проблем освен ако не ти рикне струја осигурач или да си спржи се живо и диво дома сите уреди ама пак оптиката нема да има проблем, доколку на бакар се му смета дување, врнење , кородирање од вода, премногу преспојувања автоматски не чини , и ред други работи.
Оптиката е најдобро нешто моментално во македонија да имаа сите оптика провајдери т.е нивни кабли правиме муабет за нивни подземни кабли да не изнајмнувваат сите од телеком ќе беа уште поефтини пакетите.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
повеќе се плаќа за телефон и мобилна линија на Телеком, отколку за интернет, три телевизора и мобилна линија на А1...
со А1 во овој мојов регион сум веќе 13 години (иако нели од регион до регион зависи како им се развивала мрежата).,
сепак за во зградава конкретно пред да инсталираат оптика кога влечеа по реони секаде достапност,
правеа културно канали по цела зграда, и барем заличе на нешто, не висеа секаде кабли како претходно
(или оние што сеуште користат стара технологија, па и од другиве провајдери по зградава, грубат со појава)
наместија за саат и пол Huawei роутер со подршка на 2,4 и 5 како и три телевизора со новите ресивери Каон кои идат со оптички...
за се беа културни, се консултираа, каде, што, како, по која "траса" итн...
Сепак тоа зависи во кој реон си и колку време се вработени во А1 (претходно Vip, Blozoo,... итн да не набројувам)

сепак целава работа со провајдериве мислам дека е отрпилика лотарија,
иако во голема мера можам да претпоставам дека А1 сериозно си ја тера работата и со стандари и со комплет
моментално сум на некој договор од 1900мкд и не би се пожалил бидејќи во секое време можам, имам опција да сменам тарифа, иако не планирам во скоро...
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
207
107
За ова јас се заебав и си плаќам 1500 за нет како што пишува на сајтот ни Магента ни ТВ ни ништо, само нет :(
И јас не знаев за тоа. Од тука на форум разбрав. Ти нуди што сакаш, гратис имаш, ти праќа договор по пошта.. Ни да чекаш во салон ни да се нервираш. И плус цената е екстра.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
891
808
повеќе се плаќа за телефон и мобилна линија на Телеком, отколку за интернет, три телевизора и мобилна линија на А1...
со А1 во овој мојов регион сум веќе 13 години (иако нели од регион до регион зависи како им се развивала мрежата).,
сепак за во зградава конкретно пред да инсталираат оптика кога влечеа по реони секаде достапност,
правеа културно канали по цела зграда, и барем заличе на нешто, не висеа секаде кабли како претходно
(или оние што сеуште користат стара технологија, па и од другиве провајдери по зградава, грубат со појава)
наместија за саат и пол Huawei роутер со подршка на 2,4 и 5 како и три телевизора со новите ресивери Каон кои идат со оптички...
за се беа културни, се консултираа, каде, што, како, по која "траса" итн...
Сепак тоа зависи во кој реон си и колку време се вработени во А1 (претходно Vip, Blozoo,... итн да не набројувам)

сепак целава работа со провајдериве мислам дека е отрпилика лотарија,
иако во голема мера можам да претпоставам дека А1 сериозно си ја тера работата и со стандари и со комплет
моментално сум на некој договор од 1900мкд и не би се пожалил бидејќи во секое време можам, имам опција да сменам тарифа, иако не планирам во скоро...
Чекај, три Каон рутери ти дадоа, оние што има можност да снима програма?

Sent from my Mi using Tapatalk
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Чекај, три Каон рутери ти дадоа, оние што има можност да снима програма?
Кога велиш чекај треба да нагласиш време... ;)

да тројца возрасни дома секој со свој вкус, иако некогаш се гледа фудбал на исто место...
Рутерот е 4 порти така да единствената слободна ојде у дополнителен рутер...
Телефон фиксен стандардно, заради носталгија...

NOTE: имено не се залетувај дека некогаш ќе снимаш нешто многу, иако постои опција,
сепак отсекогаш сум сакал да ги иам сите опции па иам и IPTV, така да сметки до кров само за дигитални услуги и струја
ајде водата што се вика суште ни е џабе (нем некој да ме чуе)...
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
891
808
Кога велиш чекај треба да нагласиш време... ;)

да тројца возрасни дома секој со свој вкус, иако некогаш се гледа фудбал на исто место...
Рутерот е 4 порти така да единствената слободна ојде у дополнителен рутер...
Телефон фиксен стандардно, заради носталгија...

NOTE: имено не се залетувај дека некогаш ќе снимаш нешто многу, иако постои опција,
сепак отсекогаш сум сакал да ги иам сите опции па иам и IPTV, така да сметки до кров само за дигитални услуги и струја
ајде водата што се вика суште ни е џабе (нем некој да ме чуе)...
ОК, ај сега културно, за која претплата користиш 3 Каон ресивери кои можат да снимаат и враќаат програма?

Sent from my Mi using Tapatalk
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ОК, ај сега културно, за која претплата користиш 3 Каон ресивери кои можат да снимаат и враќаат програма?
покултурно на форумов, здравје... ;)

имено си начекувам секогаш промоции, обично се случуваат окулу пред Нова Година и окулу родендените на А1 како и некогаш после Нова Година како задоцнет бран...
оваа година Февруари начекав промоција по повод пуштање во градов Оптички, барем така памтам, иако претходно често се информирам како и распрашувам кај пријател Агент за продажба во моментално А1...
опцијата на договорот не ја знам точно или името, меѓутоа ја искомбинирав од повеќе опции.. 50/50,3 телевизора, најевтин мобилен без интернет како и фиксна 1900мкд ме фаќа месечно...
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
891
808
покултурно на форумов, здравје... ;)

имено си начекувам секогаш промоции, обично се случуваат окулу пред Нова Година и окулу родендените на А1 како и некогаш после Нова Година како задоцнет бран...
оваа година Февруари начекав промоција по повод пуштање во градов Оптички, барем така памтам, иако претходно често се информирам како и распрашувам кај пријател Агент за продажба во моментално А1...
опцијата на договорот не ја знам точно или името, меѓутоа ја искомбинирав од повеќе опции.. 50/50,3 телевизора, најевтин мобилен без интернет како и фиксна 1900мкд ме фаќа месечно...
Пак не ми одговори, на трите ресивера можеш да враќаш програма? Само Да или Не, не барам ништо повеќе како инфо.

Sent from my Mi using Tapatalk
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Пак не ми одговори, на трите ресивера можеш да враќаш програма? Само Да или Не, не барам ништо повеќе како инфо.
ах бре Мишко ние додека да се разбериме влезе Македонија во Европа...

да тие се... сега не знам дали А1 има повеќе верзии на Каон, ама ако има може да ти пишам и модел...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,686
Мислења
830,517
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно