1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет провајдер во 2019

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од gokica, 4 Март 2019.

 1. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Како да им објаснам на идиотите од vip/blizoo да ми дадат ваков пристап да гледам колку трансфер сум направил?
  Последниов месец зборев со 3 различни вработени во "tech support" сите некако наудрени се праат дека нема ваква опција т.е. пристап до овие податоци (GB download/upload).
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,187
  849
  1 Јуни 2016
  Не знам, кај мене под default беше кога го ставав нетот.
  За поновиве пакети, прашај го @123456
   
 3. 123456

  123456
  On your way to fame

  972
  527
  12 Април 2013
  Машко
  Нет од кога имаш вип или уште од близоо?

  Ако си од близоо, усер пасс мобилен број внеси
  https://clients.blizoo.mk/clients/
  @mihovkris јас нет имам уште од времето на cabletel кога беше, после близоо па сеа вип
   
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Не сака со мобилен.

  Инаку нет имам од кога беше Blizoo, па го продолжив после 2 години. Претпоставувам сега сум официјално под Vip па ја немам оваа можност или не функционира така?
   
 5. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,187
  849
  1 Јуни 2016
  Таман си. Исто и јас бев на Blizoo, па на вип сеа.
  Треба да ти работи страната погоре, таа е.
   
 6. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Пробав со мобилен да се логирам како што рече @123456 ама не бива (07ХХХХХХХ).
  На сајтот на mojot vip се логирам без проблем (мејл/пас) ама таму нема инфо што ми треба.

  Неколку пати ми имаат намалено брзина (над 500 гига, па над 750, па над 900, па над 1TB, нешто така) ама не можам тоа никако да го следам, и од техничка поддршка ова ми го кажаа, немало таква можност, што ми нема логика некако. Како ќе знам до кај сум без да терам „пешки“ со програми и сетинзи по рутери.
   
 7. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  54
  43
  19 Март 2014
  Машко
  Океј тоа, ама има разлика од модел до модел на ZTE.
  Ако може да проверите, под рутерот го пишува точниот модел, или преку default gateway на browser.

  Премногу зафркава нетот кај мене, па не знам дали е нешто поврзано со рутерот, некако стар модел ми делува (2012, произведен 2014).
   
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Јави се на Неотел и кажи што е проблемот, можда ке ти дадат понова ревизија на рутерот ако има уопште. Јас сум на ZTE F660 (HW 5.2) нема проблеми. Нема многу точни информации на интеренет за ONT-то. Wifi не е уопште добро, слаб домет ептен. Али па затоа 99.9 посто има хардверски NAT бидејќи немам проблем да извадам close to gigabit брзини со него и тоа искрено ми е најважно. Препорачувам откако ке го средиш проблемот со твојот ZTE, да си купиш било кој рутер најефтин со 100ка порти и да си ги ставиш позади него само Wifi уредите, а на ZTE ONT стави си го PC преку лан да вадиш топ брзини. Немам проблеми со оваа конфигурација, од 2016 возам вака со друго Xiaomi рутерче.
   
  На Foldalot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  55
  48
  5 Февруари 2019
  Машко
  ZXHN F660 е моделот.
   
  На Foldalot му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  227
  134
  25 Февруари 2017
  Машко
  Screenshot_2019-04-23-13-54-41.png
  Од денес, и кај мене е зголемена брзината :)
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мене ми е заглавен бројачот на телеком на 382GB веќе една недела. Од прилика кога ја сменија брзината. Треба да биде 780 според рутер.

  Или се во бафер па ќе ме заебат на крај на месец.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  10,026
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Баш највеќе кога ќе ти треба ќе те скастрат. :)
   
 13. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  192
  104
  7 Март 2015
  Да не има некој проблем со оптика на телеком? 2-3 пати во еден час, се губи интернетот неколку секунди и после пак се веаќа во нормала.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 14. 123456

  123456
  On your way to fame

  972
  527
  12 Април 2013
  Машко
  После 10мин пак потрошени 18гб одговор уште нема од неспособниве.

  Screenshot_20190424-001937.png
   
 15. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  На страницата што ти ја дадоа погоре функционираше до пред некое време. И ја згаснаа, т.е сега сметките од blizoo корисниците ги праќаат на e-mail за тие кои имаат активирано таква услуга, додека пак информации за потрошен интернет сеуште се ажурираат. Акаунтот мој беше со корисничко име и лозинка кое беше направено уште одамна додека беше blizoo па потоа се префрлија.

  Најдобро ќе биде да ги контактираш и на бројот и да им кажеш дека си заборавил лозинка и корисничко име и да ти генерираат ново:

  Еве ти скриншот, истечен им е сертификатот...:
  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...