1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Интернет провајдер во 2019

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од gokica, 4 Март 2019.

1. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,436
    1,471
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Како да им објаснам на идиотите од vip/blizoo да ми дадат ваков пристап да гледам колку трансфер сум направил?
    Последниов месец зборев со 3 различни вработени во "tech support" сите некако наудрени се праат дека нема ваква опција т.е. пристап до овие податоци (GB download/upload).

2. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

738
    454
    1 Јуни 2016
    Не знам, кај мене под default беше кога го ставав нетот.
    За поновиве пакети, прашај го @123456

3. 123456

123456
    Gaining Experience

645
    282
    12 Април 2013
    Машко
    Нет од кога имаш вип или уште од близоо?

Ако си од близоо, усер пасс мобилен број внеси
    https://clients.blizoo.mk/clients/
    @mihovkris јас нет имам уште од времето на cabletel кога беше, после близоо па сеа вип

4. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,436
    1,471
    6 ноември 2012
    Машко
    Не сака со мобилен.

Инаку нет имам од кога беше Blizoo, па го продолжив после 2 години. Претпоставувам сега сум официјално под Vip па ја немам оваа можност или не функционира така?

5. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

738
    454
    1 Јуни 2016
    Таман си. Исто и јас бев на Blizoo, па на вип сеа.
    Треба да ти работи страната погоре, таа е.

6. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,436
    1,471
    6 ноември 2012
    Машко
    Пробав со мобилен да се логирам како што рече @123456 ама не бива (07ХХХХХХХ).
    На сајтот на mojot vip се логирам без проблем (мејл/пас) ама таму нема инфо што ми треба.

Неколку пати ми имаат намалено брзина (над 500 гига, па над 750, па над 900, па над 1TB, нешто така) ама не можам тоа никако да го следам, и од техничка поддршка ова ми го кажаа, немало таква можност, што ми нема логика некако. Како ќе знам до кај сум без да терам „пешки“ со програми и сетинзи по рутери.

7. Foldalot

Foldalot
    Intern

47
    39
    19 Март 2014
    Машко
    Океј тоа, ама има разлика од модел до модел на ZTE.
    Ако може да проверите, под рутерот го пишува точниот модел, или преку default gateway на browser.

Премногу зафркава нетот кај мене, па не знам дали е нешто поврзано со рутерот, некако стар модел ми делува (2012, произведен 2014).

8. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,651
    1,092
    16 Јуни 2010
    Машко
    Јави се на Неотел и кажи што е проблемот, можда ке ти дадат понова ревизија на рутерот ако има уопште. Јас сум на ZTE F660 (HW 5.2) нема проблеми. Нема многу точни информации на интеренет за ONT-то. Wifi не е уопште добро, слаб домет ептен. Али па затоа 99.9 посто има хардверски NAT бидејќи немам проблем да извадам close to gigabit брзини со него и тоа искрено ми е најважно. Препорачувам откако ке го средиш проблемот со твојот ZTE, да си купиш било кој рутер најефтин со 100ка порти и да си ги ставиш позади него само Wifi уредите, а на ZTE ONT стави си го PC преку лан да вадиш топ брзини. Немам проблеми со оваа конфигурација, од 2016 возам вака со друго Xiaomi рутерче.

На Foldalot му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anungunrama

Anungunrama
    Intern

18
    14
    5 Февруари 2019
    Машко
    ZXHN F660 е моделот.

На Foldalot му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

158
    95
    25 Февруари 2017
    Машко
    Screenshot_2019-04-23-13-54-41.png
    Од денес, и кај мене е зголемена брзината :)

На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Мене ми е заглавен бројачот на телеком на 382GB веќе една недела. Од прилика кога ја сменија брзината. Треба да биде 780 според рутер.

Или се во бафер па ќе ме заебат на крај на месец.

12. krema

krema
    Professor

8,516
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Баш највеќе кога ќе ти треба ќе те скастрат. :)

13. dule_

dule_
    Gaining Experience

161
    94
    7 Март 2015
    Да не има некој проблем со оптика на телеком? 2-3 пати во еден час, се губи интернетот неколку секунди и после пак се веаќа во нормала.

Sent from my MI 6 using Tapatalk

14. 123456

123456
    Gaining Experience

645
    282
    12 Април 2013
    Машко
    После 10мин пак потрошени 18гб одговор уште нема од неспособниве.

Screenshot_20190424-001937.png

15. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,113
    658
    8 Мај 2010
    Машко
    На страницата што ти ја дадоа погоре функционираше до пред некое време. И ја згаснаа, т.е сега сметките од blizoo корисниците ги праќаат на e-mail за тие кои имаат активирано таква услуга, додека пак информации за потрошен интернет сеуште се ажурираат. Акаунтот мој беше со корисничко име и лозинка кое беше направено уште одамна додека беше blizoo па потоа се префрлија.

Најдобро ќе биде да ги контактираш и на бројот и да им кажеш дека си заборавил лозинка и корисничко име и да ти генерираат ново:

Еве ти скриншот, истечен им е сертификатот...:

Сподели

Вчитување...