• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

Chaeld10_8

On your way to fame
29 март 2011
957
781
Нај веројатно да денес ми стигна 2 пратки во пошта Битола нарачани пред 120 дена а можи и грешка да сум можи ги чувале во Скопје Али дури денес ми се смена статусот на 17Track
Пуштија ародроми и комерцијални летој нашиве ?
Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
Момци, ми треба мод со вградена батерија што ќе се користи на 12w и од она што видов за Eleaf iStick Power 80W 5000mAh се одлучив. Нешто подобро за слична цена или да го нарачувам?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
Олдсхул е овој, но е неприкосновен. Повеќето го имат овде и мислам дека се задоволни, го имам и јас и го користам на 30w цел ден интензивно до последниот атом, на твоите 12w треба да ти трае 2 дена интензивно користење. Секако го препорачувам, но незнам за подобро со слична цена (почекај некој друг да даде мислење - кодот важи цел ден).
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Супер е тој, има се` што му треба на човек, само нели беше на Али многу поевтин? Особено затоа што сега на ФТ ептен го качиле шипингот.

Edit: Не се многу поповолни, особено затоа што најевтините се непознати (за мене) продавници.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
Супер е тој, има се` што му треба на човек, само нели беше на Али многу поевтин? Особено затоа што сега на ФТ ептен го качиле шипингот.
Не дека многу купувам, ама моето чувство е дека Aли прилично падна со снабденост за vaping опрема. Овој мод на али го имаат само двајца продавачи со 11 нарачки вкупно, за двајцата. Со цена се речиси исти, така да ќе го пуцнам на FT.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
Јас го земав лани во мај месец од али за $28, но тој продавач не праќа веќе за МК, моментално има цена од $30 но џабе.
Е сега јбг, FT најдобрата опција во моментов но не знам дали со SG или NL пошта, и двете се регистрирани. :)
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
940
И кубоидот е добар за 12w, по мал е. На елаф ајстик пауер обавезно стај овие магнетниве усбиња, нежен порт имаат.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
После тестирањето од 2-3 недели на овие два мод-под-а Drag S и Drag X можам да кажам дека покажаа многу добри резултати.
Грејачот кој моментално го користам е PnP-VM1 0.3Ω во комбинација со бренд течности 50/50 кои се на база на никотински соли ~35mg/ml (ми се чини дека никотинот и не е баш 35 туку е испод 30mg/ml).
Вкусот е добар и вади доста солидна и малку топла пареа, инаку слободно ќе кажам дека и со 50/50 се прават убави облаци. :)
За овој грејач препорачана снага е од 32-40w, но лично мене најдобро ми одговара на 30w а можеби и помалку од тоа.Друго што е интересно е тоа што и кај двата модела во Smart режим ватажата сама си се подесува според тоа каков грејач има монтирано (во мојот случај со грејач PnP-VM1 0.3Ω модот автоматски ватажата ја сетира на 35w), но пошто мене ми одговара 30w секогаш кога полнам танк снагата ја намалувам од 35w на 30w, воопшто не ми смета тоа бидејќи со пет клика доаѓам до посакуваната ватажа, инаку во RBA режимот ова не се случува.


Иновативниот Airflow систем се покажа како добра солуција за подесување на протокот на воздух и работи совршено, кај мене е секогаш ~50% отворен бидејќи преферирам рестриктивен DTL и овде добивам најдобри резултати.

Во однос на полнење на батеријата можам да кажам дека е доста брзо, отприлика за ~90 минути се полни од 0-100%, но морам да напоменам дека модот се загрева умерено но тоа не е никаков проблем бидејќи Gene.TT чипот се грижи за тоа и има повеќе заштити а и сепак станува збор за QC полнење преку USB Type-C кабел. :) Ова важи за Drag S, додека кај Drag X батеријата ја полнам надвор од него затоа што така сум навикнат 18650 батерии да си ги полнам на полнач (користам Nitecore D4).
Едно полнење издржува малку помалку од два полни танка и според мене тоа е добро, е сега ако се оди со друг грејач и поголеми снаги тогаш батеријата ќе трае помалку.

Реакцијата кога ќе го стиснам power копчето е моментална така да во тој момент пареата е спремна за вејп, исто се случува и во режимот "auto mode" . :)Освен тоа што се разликуваат овие два модела (батеријата и висината) е и различноста на двата режима на работа (Smart и RBA). Кај Drag X во двата режима (Smart и RBA) мора да се користи копчето power за да почне да работи загревањето на грејачот, додека кај Drag S во Smart режимот може да се користи и "auto mode" т.е. кога почнуваш да влечеш грејачот автоматски добива струја за работа (голем дел од Под-овите на пазарот го имат овој автоматски систем за power), а во RBA режимот активирањето мора да оди класично преку стискање на power копчето.

Копчињата за сега работат одлично без никаква маана, за во иднина ќе видеме. ;)

Танкот од 4,5ml за мене е сосема доволен за подолго користење мада јас дополнувам двапати во еден ден, толку трошам. :D


Дрип-типот кој што е фиксен убаво си лежи за вејп, е сега тоа што е прозирен е малку непријатно затоа што се гледат ситни капки кои се насобираат од самата пареа, но тоа воопшто не ми пречи.


Доколку нешто имам пропуштено а тоа ве интересира, слободно прашајте ме. :cool:
 
Последна промена:

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
99
75
Ништо од Аромаши....Пред 9 дена ја пратија нарачката.И денес ми стига на меил ова...
Unfortunately, the Polish Post does not send parcels to Macedonia and
they were returned.
I can send DHL but you have to pay € 11 to my Pay Pal account:
[email protected]
Тешка мизерија...Па нарачував од Smash E Liquid сега..Се надевам ќе стигне..
 
19 мај 2020
1
0
Луѓе, дали во последно време сте порачувале од Фасттек? Јас порачав нешто уште пред 2 месеци од нив со Singapore Post и се уште стои Ready to ship. Им пишав и еве го одговорот:
Thanks for your kind reply, it is a pity that the shipping way to your country has not been restored, so sorry.
Сега сакам да пуцнам RPM80, но не знам дали би било добра идеја да порачувам од кај нив :(
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
За жал, од Фастек нема шипинг метод за до кај нас моментално. Мене ми откажаа нарачка и ми ги вратија парите пред неколку дена. Ги прашав дополнително дали има некоја пошта што носи до кај нас, како сингапурска или холандска, рекоа дека нема. :(
 

Nikola230

Intern
28 август 2019
22
12
Здраво на сите,
Сакав да прашам дали некој има проблем со густ шлајм од вејпањево што се собира а никако не искача, буквално едно чувства како нешто мн опако густо на крајот од грлото(иако од цигари имав шлајм, не се споредува со ова некако) почнав со електронска од октомври 2019, немам запалено цигара од тогаш, со течности сум опремен од шарловски од по 9мг никотин тутунски ароми,е сеа коа имам физичка активност тогаш искача заебаното, дали има некој слично искуство
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не би требало, но само со медицински испитувања ќе знаеш со сигурност.

Јас не сум доживеал или прочитал за такво нешто (толку густ шлајм, инаку понекогаш имам „нормален“). Може триста работи да бидат, еве и нов вирус имаме (не дај Боже да е тоа). :)

Пример: ВГ се разложува (метаболизира) во белите дробови (како што читав многу одамна, може и да не е точно), па на пример тоа се метаболити на ВГ-то - намали ВГ;

ПГ може да иритира слузокожа - намали ПГ;

Исто и некоја арома или компонента на аромата да не ти одговара, или никотинот да е прејак - намали ги нив;

Грејачот насобрал гареж - иритира - смени грејач...

- Е па што да конзумирам?! :hay: - Ќе намалуваш една по една компонента па ќе видиш.

Ова се тие причини што ги знам потенцијално од електронските цигари. Но како што реков, има многу други причини надвор од тоа...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
А можно е и да ти е побавен процесот на чистење од аналогните и да имаш уште остатоци, мада повеќе верувам во она што го одговори @Metuzalem.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
Момци, дали знае некој од Inawera. цом кога се нарачува со DHL Service Express дали кај нас стига преку DHL или преку брза пошта (EMC)? Не сакам да ме заколат со давачки.

BTW, ги контактирав и ми кажа дека со обичната пошта сега за сега нема можност за достава, ама со DHL може да се нарача.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,831
2,737
Струмица
Чим е Експрес значи со ДХЛ е. Ич да не е ќе те изделкаат 1500че како најдобро можно сценарио.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,721
Мислења
856,053
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно