• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Во европска продавница ако го најдеш ќе биде изгор скапо
Процедурално, професоре, овој е кинески „оригинал“ и како таков не може да биде премногу скап. Проблемот е што многу европски продавници, дури и без коронава, не испорачуваа до кај нас, или поштарината е скапа.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
945
890
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Igo AIO го користев порано по препорака на форумов но не бев нешто задоволен. Првото парче беше дефектно, пушташе течност низ усната каде што се вајпа. Ми пратија и второ парче и за некое време и кај него ми се повтори тој проблем па баталов вајпајне.

Сега сакам пак да земам нешто. Кај igo AIO ми се допаѓаше формата, портабилноста и солидната батеријата. Има нешто слично (да биде мало и цилиндрично) што ќе ми заврши работа?

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Зависи, но понекогаш течењето може да биде и од тоа што батеријата не е доволно силна (кога е при крај) и не ја испарува доволно брзо течноста, иако изгледа дека работи. Ако си сигурен дека тоа не било случај, би ја препорачал оваа батерија како мала и портабилна и цилиндрична. Но нема доволно капацитет и МИСЛАМ дека нема да издржи цел ден. Ја препорачувам (условно) затоа што има еден вид регулација, односно три степени на константна волтажа. Повеќето други цевки немаат константна волтажа или имаат една волтажа, што е добро, но веќе не можат да се најдат. Овие спомнати овде се 18/19-милиметарски. Можеби, ако се најдат, со нив тесната ендура.

Тоа имав на ум и при препорака за атомизер, претпоставувам дека сакаш со глави, па моја прва препорака е секогаш ендура. А ендурата мора да се спари со таква батерија со регулација затоа што има тесен опсег на работа. И повеќето други атомизери со глави ќе одат со првата мала батерија затоа што е 22-милиметарска.

Но може и на пример овој комплет/поединечно од кај нас (ако не е премногу скап), јас се` уште не би нарачувал од Кина, би почекал уште недела/две. Предност е големата батерија која сигурно нема да те остави на цедило, а и така ја држиш во рака и не се гледа. Или комплетот ендура што е со малку потесна батерија од него, а малку поширока од цевка, но сепак држи многу.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,308
2,976
Ресен
Нарачано од Инавера преку ДХЛ Експрес, 2500 ден пратка, 1750 ден ДХЛ шпедиција, со малку молење да не оди на додатни трошоци бидејќи ќе ги внесеа како додаток за харана (горе долу точно), со тоа оди и фито проверка.
Ако е така им реков слободно да ја задржат бидејќи тоа кошта 50тина евра плус и ќе ми дојдеше враг и пол, што направија не знам, ми ја пратија со доплата од 1750 ден.

Кај шефојте има доста Инавера ароми, за жал нема 555 и некои кои ги користам често.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,831
2,737
Струмица
Дали некој периодов порачувал од Кај Шефо и како оди доставата од Англија со РојалМејл?
Ако има проблеми да не се замарам уопште..
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
99
75
Дали некој периодов порачувал од Кај Шефо и како оди доставата од Англија со РојалМејл?
Ако има проблеми да не се замарам уопште..
Јас нарачував сега брзо....За 13 дена ми стигна нарачката со Ројал Мејл...Брзо и без проблеми со оглед на ситуацијава...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
Voopoo Drag X & Drag S
Voopoo во последно време знае да изненадува со нови генерации на вејп опрема. Станува збор за два нови Под системи кои верувам дека на секој ќе му се допадне дизајнот, изработката и неговите напредни функции кои Voopoo со огромно искуство од претходните модели на Drag и Vinci успешно ги надгради како во нивниот уникатен Gene chip така и во софтверот кој што е доста добро испеглан во однос на други конкурентни компании.

На самиот почеток би истакнал дека една од новините кај овие два модела е тоа што контролата на проток на воздух (AirFlow) е многу добро решен и лесно се пристапува кон подесување на истиот.
Овие два модела се доста слични, разликата помеѓу двата модела е во напојувачкиот дел, Drag X користи 1х18650 батерија додека Drag S има вградена батерија од 2500mAh. Во однос на максималната ватажа Drag X е во мала предност и може да достигне 80w, додека кај Drag S максимално оди ди 60w.
Кај оваа генерација унапредениот чип Voopoo го имат именувано како "Gene.TT" кој е надграден и развиен чип од неговите претходници на Drag и Vinci.

И двата модели користат ист тип на танк (4,5ml) со тоа што овојпат истиот е округол за разлика од танкот кај Vinci кој што е во четвртаста форма. Танкот лесно се вади и става во своето лежиште без никакво навртување а тоа го имат решено со силни магнети кои го држат цврсто без никакви забелешки. Дрип-типот (барем по мој вкус) е погоден и за двата начина на вејпање т.е. и за MTL и за DTL.

Во поглед на изработката морам да напоменам дека Voopoo овој пат посветиле големо внимание на самиот изглед и ергономичност, во предниот дел е искористено кожа која што е доста мека и на истата е натиснато името на подот, но не смее да се заборави и фактот дека многу убаво лежи во рака.

Во пакувањето кај Drag X доаѓаат два грејача 0.15Ω и 0.3Ω а кај Drag S грејачите се 0.2Ω i 0.3Ω. Опционално може да се набави и RBA грејач што за нас е доста интересен опција за самоградба.

Дисплејот со сите напредни информации околу сетирањето е со пристојна осветленост така да и преку ден на силна светлина убаво може да се отчита било кој параметар. Чинам дека имат ист или сличен дисплеј како кај моделот на Vinci но во недостаток на Vinci (пу јаз`к) не би сакал да шпекулирам. :)

И уште една битна работа за овие два лепотана е тоа што USB кабелот што доаѓа во кутијата е Type-C а со тоа и полнењето може да оди до 2А QC.

За повеќе информации и искуство со истите ќе пријавам во наредниот период бидејќи сеуште ми се тазе и мора да набијам малку километража. :)

Во продолжение следуваат неколку споредбени слики каде може да се види дека Drag X е малку повисок во однос на Drag S (разликата е само 8мм).

 
Последна промена:

Nistrix-

Gaining Experience
18 февруари 2017
104
194
Да не знае некој колку е соодносот на ВГ/ПГ на течностите од Умрела?
 

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
280
291
Толку се 50/50. А тие 30мл премиум во стаклено шише со капалка се
70/30-ВГ/ПГ.

Sent from my A7 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,074
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Момци, ми требаат итно шишенца од 10мл со спреј, пожелно стаклени, рамни (да нема испакнатини на самото шише како ромбови)

Ако некој знае пуштајте линк.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не користиме спреј (не прскаме ништо) :) и не знам каде би можеле да се најдат.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,074
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
Момци, батерииве се извадени од светло за велосипед. Во некои други времиња немаше да ги погледнам, ама сега криза па да си прашам. Дали мислите дека се безбедни за вејпање? Парам sub ohm, 0,7 om, 12 w
IMG_20200621_215836.jpg

Btw со raytracing се :)
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Нема шанси. Ова се онакви кинески на кои ќе ти пишат што сакаш (буквите не се важни, не се ознака на некој модел или што знам што добиен со некое истражување/развој, туку ги ставаат само за да се разликуваат моделите за продажба). Сигурен сум дека:

1. не се high drain (со висока струја на празнење, најважно за нас), можат да дадат максимум 1-3 ампери

2. со висока интерна отпорност (поради тоа ќе има огромен пад на напон)

3. можеби со експлозивна хемија (ICR или како беше)

4. подлажнуваат со капацитет (не толку важно, ама сепак)

За онаа намена за која што се предвидени сите овие работи не се страшни, но да ги буташ на 5 см од заби, се.
 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
505
972
Скопје
По 2 години и 3 месеци вејпање (а претходно по 25 години смрдливи) решив да пробам да се откачам скроз од никотинот и еве веќе 80 саати сум без никотин во никаква форма :) . Пафкам само 50/50 база без арома чисто умот да ми е "мирен" :) , сепак да се откачиш од некоја 27-28 години стара навика не е мала работа.
Сега за сега сум ОК и мислам дека ќе издржам уште 3-4 дена и ќе ги надминам кризите за никотин. Првиот ден ми беше најтежок и "изтегнав" преку 15 мл база а денес еве сум на дневна потрошувачка од 6-7мл (иста количина што ја трошев и со никотин). Уште утре сум на работа и после сум на одмор, така да мислам дека ќе бидам ОК да издржам до крај. Малку сум понервозен и коцентрацијата знае да падне, последниве 2 вечери потешко ме фаќа сон и често се будам ама добро се држам.
Решив да пишам чисто да добијам (а и да дадам) кураж знаејќи ги повеќето луѓе од подфорумов, можеби и некој друг размислува за ваков потег, нели сепак електронскиве се преодно решение до комплетно откажување од пушењето.
 
Последна промена:

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,067
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Само напред ако ја истераш првата недела тогаш веке нема назад. Ја сум веке неколку месеци без никотин и реално супер се чувствувам, портошувачката ми е идентична како и кога бев со никотин (10-15мл на ден).

Sent from my Lenovo TB-X605L using Tapatalk
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,420
11,717
youtu.be
Еве и од мене подршка, можеби јас би идел со намалување на никотинот од х до 0, но со оглед на тоа дека почнав со 24 и кратко после тоа на 12, па прејдов на 6 и моментално сум на 3 NIC е добра цифра за мене. И да, фактот дека смрдливите ги фрлив одамана е за мене огромен успех. :)
Мислам дека секој од нас може да оде и со 0 NIC, но сепак задоволството е баш тоа да те удри малку во грло. :)
Ако снема на пазарот никотин или е недостапен за нас, верувам дека лесно ќе прејдам на безникотински течности но сепак со ароми, не би можеш само база да теглам. :)
 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
505
972
Скопје
Целта ми е да ги оставам комплет, се надевам дека без арома ќе ми биде полесно и побрзо отколку со арома :) . Прв чекор може треба да биде продажба на готови течности (сигурно има едно 400-500 мл 6мг) и база (300-400 мл 6мг) што ги смешав пред месец дена, таман се узреани :)
 
Последна промена:

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
280
291
Кога е веќе збор за никотин јас година и нешто сум на 1мг никотин, а пред извесен период останав без никотин еден месец можеби и повеќе тегнев така 0 и искрено немаше голема разлика освен она маааало гребење во грло (викам маааало зошто не е исто 1мг и 3,6,9 или повеќе) едино тоа би ми фалело а за издржување се издржува без никотин, незнам дали дека долго користев 1мг па затоа ми беше лесно.

Ете и јас да кажам нешто

Sent from my A7 using Tapatalk
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
940
Сфе е до умот, ако си расчистил со него, физичката никотинската криза ќе ти помоне за една недела, притоа може да ти се појави во друг облик, мене на благо ми изби, имав постојано некој бомбони, неусетно ми помина ќеот и за ними. Со лесно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,721
Мислења
856,054
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно