• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Да живее WiFi-то во време на поевтин роаминг, кога 1 MB е 43 денари

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Овакви виртуелни оператори секад се тиња, ќе треба са бркаш конкретни мрежи, па ќе бидат лимитирани на брзина па незнам што. Ја не би земал.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
979
618
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Овакви виртуелни оператори секад се тиња, ќе треба са бркаш конкретни мрежи, па ќе бидат лимитирани на брзина па незнам што. Ја не би земал.
Мислам дека не работи на принцип виртуелен оператор. Туку си врзан на Космоте и цепаш.
Во секој случај, на А1 понудата е најдобра. 999 денари 10гб, за едно идење е таман.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv
13 декември 2020
39
26
Така му доаѓа. Дополнително телеком се корегираа во чет, откако прво кажаа небитно во која држава си - саати подоцна ми пишаа пак:

Погледнете го атачментот 102205
Ги имаш сите скриншоти освен тој "откако прво кажаа небитно во која држава си" неко овде меџу нама није наш или во најмала рака симптоматично ;)
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Во тој случај најдобро исклучи се од интернет периодов додека си во грчка и ќе си го поминеш најубавиот летен одмор. ;)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Во тој случај најдобро исклучи се од интернет периодов додека си во грчка и ќе си го поминеш најубавиот летен одмор. ;)
Јас мојот случај го решив уште пред тргнување. А поради XYZ причини интернерот ми е неопходен. Сум плаќал низ годиниве и повеќе.


Sent from Телефон using Tapatalk
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,337
1,437
И јас си реков одлична понуда 1000 денари за 10 GB на А1, на крајот излезе џабе фрлени пари.

Ја вклучив на наша граница, морав истовремено да вклучам и опција интернет во роаминг, при што веднаш ми украдоа 300 денари од сметката (по втор пат се случува).

Опцијата е лимитирана само на Vodafone, мрежа како пајакова не можеш да ја видиш и да ја фатиш. Ако успееш да се конектираш, за неколку минути снемуваш мрежа. Пробав и по автопат и пак исто, во најдобра опција 5-6 минути имаш мрежа потоа ја снемува.

Друг пат би земал нешто локално кога би знаел дека има добар сигнал.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
И јас си реков одлична понуда 1000 денари за 10 GB на А1, на крајот излезе џабе фрлени пари.

Ја вклучив на наша граница, морав истовремено да вклучам и опција интернет во роаминг, при што веднаш ми украдоа 300 денари од сметката (по втор пат се случува).

Опцијата е лимитирана само на Vodafone, мрежа како пајакова не можеш да ја видиш и да ја фатиш. Ако успееш да се конектираш, за неколку минути снемуваш мрежа. Пробав и по автопат и пак исто, во најдобра опција 5-6 минути имаш мрежа потоа ја снемува.

Друг пат би земал нешто локално кога би знаел дека има добар сигнал.
Како реков, грциве се тарабука со мрежна покриеност. Светлосни години сме пред нив. Плус ако во Х место има многу на тие базни станици нивни корисници нормално нив ги преферира во однос на роаминг луѓето. Мобилниот интернет исто им е крш по туристички места, исто најверојатно ради пребукираност, мада и Солун не е баш најсјајно насекаде.

Правило годиниве што сум научил е идеш, се сместуваш, срчаш мрежи која како е со сигнал, после одлучуваш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
979
618
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
979
618
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Апдејт за прво користење еСим.
MobiMatter профи работи на Космоте во Грција на прв крак. 4Г одлично… препорачувам.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,441
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно