1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  187
  208
  28 Декември 2014
  Само 18% ддв ако воопшто ти го проверат пакетот.
   
 2. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,960
  2,936
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Да треба и Хомологација, и А-тест да се плати :)
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ако е од приватно лице +15% царина. А лежарина - ДХЛ 1.500-3.000, пошта 100?
   
  На Triology му/ѝ се допаѓа ова.
 4. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  397
  311
  4 oктомври 2011
  Машко
  Најдобро ти е да се јавиш, да прашаш и тие ке ти одговорат затоа што понекогаш знаат да сменат некои работи без да ги апдејтираат на страната.
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,270
  6,398
  27 Март 2014
  za telefoni nema carina samo 18% ddv.
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Да. Ама ако ти се нарачани од фирма. Од приватно лице све е со 15% царина и 18% ДДВ
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,270
  6,398
  27 Март 2014
  kaj nas se e od firma. Nema privatno lice po prodavnicive po net. :)
   
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,953
  4,190
  28 oктомври 2008
  Штотуку ми дојде писмо од царина (пошта) за пратка од 180 долара, да однесам фактура или уплатница. Бев на шалтер и службеничката ми рече дека е доволен и скриншот, за да утврдат по која ставка ќе ме репнат. За Тоа со 200-те евра велат дека е чиста шпекулација. Останува да видам утре предпладне колку ќе излезе по нивно. Се работи за трипод за камера.
   
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,960
  2,936
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Изглеа ташак работава, се бунеле царинарниците.
   
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,270
  6,398
  27 Март 2014
  ocekuvaj 20-30 E da te repnat. :)
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Или увозниците.
   
  На borcep и vlavot им се допаѓа ова.
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,953
  4,190
  28 oктомври 2008
  Мал апдејт: вредноста на триподот е проценета на 8700 денари (ни по мое, ни по кинезите) и давачките испаднаа 3180 денари царина+данок и 180 денари непознати трошоци (за припрема на докуманти?:confused:) Се на се, скоро 40% од вредноста...
  П.С. По тарифарник е 18% ДДВ, и 8% царина.
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,270
  6,398
  27 Март 2014
  Убаво те репнале.. :(
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,960
  2,936
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Мноогу пари а им однесе фактура?
  И не мора да го земеш пакетот, ќе го вратат назад.
   
 15. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  397
  311
  4 oктомври 2011
  Машко
  Мене штотуку ми стигна пакетче од Франција, кое што кошта 5300 со се испорака, од царина ми праќаат писмо да им пратам колку кошта, им праќам, наредниот ден проверувам во тоа поштичето гледам 2240 треба да платам :D
  А предходниот пат го порачав истото и не ми наплатија царина.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,527
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сега плаќаш и за предходниот пат j/k :D
  Денес станале на лева нога цариниците :)
   
  На DrMTR и causevd им се допаѓа ова.
 17. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  397
  311
  4 oктомври 2011
  Машко
  Само една бомба е лекот. Исто и пред пола година, порачав маичка од Америка, ми стига за 1 месец и платив 80 денари за неа, после наредниот месец ја нарачувам истата маичка и не плаќам ништо.
   
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,270
  6,398
  27 Март 2014
  Zenata na carinikot ne mu dala prethodnata vecer zatoa si platil carina :)
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 19. drumalot

  drumalot
  Intern

  1
  2
  1 Март 2015
  Спрема прочитаното досега пробав да си ги пресметам трошоците за пратка од ибеј со дхл шипинг па ако имам грешка поправете ме:

  Производот кошта 60 фунти + 45 фунти за шипинг (ДХЛ). Е сега знам дека преку дхл тоа оди дирек на царина и се пресметува и шипингот како дел од вредноста на пратката т.е 105фунти.
  Значи 105 фунти + царина 15% = 121 фунти
  На сето тоа се удира 18% данок, значи 121 + 18% = 143 фунти
  И на сето тоа додатните трошоци (шпедиција, лежарина...) од ДХЛ околу 3000ден, значи вкупно 143 фунти + 3000денари. Ова под претпоставка дека нема да влечкаат повеќе од еден ден за да наплаќаат дополнителна лежарина.

  Од друга страна ако користам регуларна пошта шипингот е нешто поевтин (35 фунти), и ги избегнувам тие 3000ден во ДХЛ (а плаќам 200-300ден на поштата) и по некоја случајност можи да избегнам трошоци за царина/данок, а по некоја поголема случајност можи и да се "изгуби" пратката.

  Царината ја рачунам 15 посто пошто не знам во која категорија спаѓа производот. Ако е во категорија на музички инструменти мислам 9% е царината. Се работи за комплет од 5 падови за електронски тапани. Стар модел и употребувани, не се нови. Вака изгледаат:
  [​IMG]  @sp1on ?
   
  Последна промена: 1 Март 2015
  На Gajche-X и kirev им се допаѓа ова.
 20. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко

  најди си свој шпедитер за поефтино, он ке ја превземе од ДХЛ и немора да им плаќаш 3000 ден на нив. Јас така правам за скоро пола цена поефтино за шпедитер.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,527
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пред малку на Телма не зачув добро има некои новини во врска со царинењето.
  „Усна царинска декларација“ за пратки до 800 евра !
  Некој со повеќе инфо за ова?

  @sp1on
   
 22. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,349
  31 Јануари 2014
  Машко
  На kirev и krema им се допаѓа ова.
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Според ова, ДХЛ НАМЕРНО не ни кажувало дека може вакво царинење... Не ми се веруе!!!
   
  На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Kid_A

  Kid_A
  Intern

  9
  1
  6 Февруари 2015
  Машко
  Здраво момци,

  Би сакал да купам тегови за вежбање од Велика Британија. Вкупната тежина ми е 60 кг, значи 2 тега по 30 кг. Дали на ова се плаќа царина и ако се плаќа колку е?

  Ако некој е запознаен може да ми каже колку излегува shipping oд Британија до Македонија?

  Поздрав :)
   
  На Triology му/ѝ се допаѓа ова.
 25. damil

  damil
  On your way to fame

  677
  651
  2 Јануари 2015
  Машко
  Сигурно 3 пати поскап е шипингот него овде да ги купиш. 60 кг е сериозна тежина.
   

Сподели

Вчитување...