1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

1. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

671
    1,035
    3 Јануари 2019
    Машко
    Кое од мислењата е сега точно. Сакаш слушалка до 50Е, или сакаш слушалка што е поевтина.

Зашто не ги разгледаш како опција AKG-то што ти ги препорачав. Цената име 3700 денари, на тоа ќе добиеш 20% попуст. Бидејќи моментално Болин имаат акција и ќе ти дојдат 2960. Одлични слушалки за тие пари. За продажба треба да им се јавиш по телефон, затоа што не им работи продавницата.

Не можам да најдам мерења од Kugo или Koto - за да ти кажам каков звук имаат. Ако ги најдеш негде Samson SR850, ќе ти бидат најдобра опција за до 2000 денари. Јави се утре во Артист види дали ги имаат.

Но, ако целта ти е да купиш headset, односно слушалки што имаат вграден микрофон. Тогаш иди на Kugo/Koto.

2. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

191
    94
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    Не знам ни ја што сакам да кажам, можда и слухот ми е оштетен дека заспивам со музика на 100ка секој ден некој 3 месеци

Фала што ги спомна Anker, овие дефинитивно ќе ги биде за апгрејд за Qcy t5 - US $53.19 30% OFF|Anker Soundcore Life P2 TWS True Wireless Earphones with 4 Microphones, CVC 8.0 Noise Reduction, 40H Playtime, IPX7 Waterproof|Bluetooth Earphones & Headphones| | - AliExpress

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IgorYNWA

IgorYNWA
    Intern

18
    5
    22 oктомври 2014
    Машко
    Па да по можност и микрофон, моментално гледам Redragon Zeus тие ми изгледаат како прилично добри барем на јутуб србиве ги фалат.

4. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,067
    4,355
    28 oктомври 2008
    Моето скромно мислење е дека ретко кој headset може да биде подобар од комбинација слушалки плус микрофон. Како и да е, сметам дека се испод 3К нема претерана разлика, може да биде само прашање на шминка. Redragon Zeus се за 400 денари поевтини од Logitech G332 или 700 денари поевтини од SteelSeries Arctis, за кои два модела верувам дека ќе ти пружат покомлетно гејмерско искуство.

5. IgorYNWA

IgorYNWA
    Intern

18
    5
    22 oктомври 2014
    Машко
    Моментално Redragon Zeus имаат попуст и се околу 2400денара. Затоа ми е но сепак сакам некое искуство мислење од вас.

6. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

191
    94
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    Јас ги имам добри се, можат да ти завршат работа според мене, многу убаво лежат на глава, звук е океј имаш 7.1 сараунд саунд за гејминг, програмот за нив е многу за никаде и outdated ама ќе се снајдеш, за тиа пари се добри слушалки

7. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,067
    4,355
    28 oктомври 2008
    Пушти линк за попустот.

8. Tomashevski.Aleksandar

Tomashevski.Aleksandar
    Intern

58
    43
    31 Јули 2016
    Машко
    Некои препораки за DAC и AMP(Ценовен ранг од 5-10к) , конкретно за слушалките АКГ К240Студио-55ОМ

9. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

671
    1,035
    3 Јануари 2019
    Машко
  10. alexmk

alexmk
    Intern

39
    19
    28 Јануари 2017
    Ubav izbor no koga i dali ke stignat do MK e golemo prasanje.

11. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

671
    1,035
    3 Јануари 2019
    Машко
    Topping-от би требало да му стигне за 2-3 недели. Бидејќи веќе Македонска Пошта почна да функционира со одреден капацитет. Но, за Atom-от не знам, би требало повеќе од месец да му треба. Но, ќе му стигнат.

Инаку @Tomashevski.Aleksandar - да се надоврзам на моето претходно мислење.

Topping E30 е нов DAC, што излезе пред десетина дена. Според првичните (објективни) рецензии има доста добри разултати. Практично ги гази повеќето DAC-ови до $300. Моментално е best-buy уред и тоа што добиваш за таа цена од $130 е најдобро. Моментално, не би разгледувал друга опција за DAC во тој буџет.

Кога сме кај засилувачите, практично не можеш да направиш утка дали ќе купиш Topping A50, JDS Atom или Magni 3. Сите овие уреди со царина и давачки би те фатиле околу $140-150. Ако ти се чека уште малку, за некоја недела би требало да искочи новиот засилувач на Topping. Што се шпекулира дека ќе биде Atom Killer. Ако не си во брзање почекај уште малку.

Инаку, дали планираш да користиш студиски монитори (звучници) во иднина или сеуште немаш планирано за тоа. Доколку тоа ти е во план направи некое од тие combos што ти ги препорачав. Стварно нема да имаш грешка во што и да купиш од тие препораки.

Ако буџетот ти беше 5000-10000 за целосно комбо, ова иде накај 15.000 денари. Што е доста над буџетот.

Во игра може да ти влезе и овa DAC/AMP комбо уредче:
    https://www.aliexpress.com/item/329...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Што целосно влегува во твојот буџет.

Сепак, имаш 55 омски слушалки, сигунро и матичната може да ти ги вози. Таман кога ќе се одлучиш што да купиш, ќе можеш подобро да осетиш разлика.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gokica

gokica
    Модератор

8,552
    10,654
    13 Јуни 2009
    Од мене уште еднаш топла препорака за Topping NX4 DSD. DAC и AMP во едно мало (кутија слим цигари) уредче. Со батерија која дозволува преносливост па може да се користи со телефон, лаптоп, десктоп итн.

Има доволно моќ да вози 300 омски слушалки. Секој ден му се воодушевувам. За парите нуди многу.

gremlin, TheMarshal и на Tomashevski.Aleksandar им се допаѓа ова.
  13. Tomashevski.Aleksandar

Tomashevski.Aleksandar
    Intern

58
    43
    31 Јули 2016
    Машко
    Фала на одговорот, ми изгледаат добри опцииве и најверојатно ќе се одлучам за тој DAC, не сум во брзање чисто онака се обидувам да влезам во Hi-FI светот и секако би почекал ако искача нешто квалитетно што ги шие другите конкуренти за дадената цена, инаку не, засеа не планирам да користам студиски монитори.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

671
    1,035
    3 Јануари 2019
    Машко
    Да и NX4 е интересна опција. Посебно за цената. Али па, Меизуто е интеренса опција за $40 и portable е. Боље за буџетот што го има, да отиде на нешто од повисока класа.

Не заборавај дека за слушаки ќе ти треба и DAC и AMP, или еден уред што ги содржи и двете.

На Tomashevski.Aleksandar и gokica им се допаѓа ова.
  15. gokica

gokica
    Модератор

8,552
    10,654
    13 Јуни 2009
    Сакав да земам Меизу. Го знаев одговорот нормално ама сепак за да се разубедам ај си реков онака нубски ќе го потпрашам amirm:

MEIZU Hifi Pro USB-C Phone Dongle DAC Review

Ако имаш крш матична или телефон и сакаш ете нешто да се подобри звукот (пред се за IEM слушалки), тогаш ОК. Меѓутоа не би го земал како главен и единствен уред на кој ќе возам посолиден модел на слушалки. Колку моќ може да испорача тоа донглче? Јас сум скептик. Мислам дека не е паметна инвестиција за студиски слушалки.

На TheMarshal и Tomashevski.Aleksandar им се допаѓа ова.
  16. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

671
    1,035
    3 Јануари 2019
    Машко
    Тука си во право. Ама е одлично уредче доколку моментално не распологаш со поголем буџет, па да прикршиш додека да присобереш да купиш подобро комбо. Меизуто има и доста подобар DAC и AMP од доста матични. На пример, кај мене без meizu, басот е многу чуден ако ги возам слушалките директно на матичната. Но мислам дека проблемот е со impedance sensing во реалтек драјверите.

Рачунај на форумов се до пред некое време се препорачуваа:
    Sound Blaster PLAY! 3
    Anhoch PC Market Online - Sound Blaster Creative X-Fi Go! PRO USB

Што искрено Меизуто ги кине во секој аспект.

Но да, ако е на буџет и му се брза, NX4 е феноменална опција. Ама пошто Александар е решен да чека, Topping E30 и Topping L30 ќе биде нешто неверојатно добро за цената.

На gokica и Tomashevski.Aleksandar им се допаѓа ова.
  17. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,067
    4,355
    28 oктомври 2008
  18. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,465
    2,678
    9 Февруари 2011
    Да не знаеш како се носи сигналот на десната слушалка? Тенка жица протната во тие металните рамки? Или?

AKG_K72_RestingAngle.jpg

19. InSides

InSides
    Gaining Experience

175
    361
    21 Февруари 2009
    Да.

20. krema

krema
    Professor

10,793
    10,344
    24 Јуни 2009
    Машко
    Друга опција и нема. :)

21. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

191
    94
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    Не секој би го рекол тоа

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  22. InSides

InSides
    Gaining Experience

175
    361
    21 Февруари 2009
    Кул, кој ќе се понуди да ги растури?

23. Goran995

Goran995
    On your way to fame

338
    524
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Кога сме кај Samson SR850... ја најдов оваа понуда на Али. Со велур падови (претходно, фабрички беа fake leather) и со изменета (бела) кутија. Не е фејк, има видеа од рецензери на Јутјуб со кутијава.

https://www.aliexpress.com/item/325...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  24. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

605
    573
    26 Јуни 2012
    Машко
    Имам отворено разни слушалки и или е жица или што ми текнува кај суперлукс кога имав, баш двете метални делови ги користат за пренос на сигналот.
    Од левата страна ако се отвори капакот се гледаше дека жиците се директно залемени на металните делови и така го носат сигналот до другиот драјвер. Фак интерференција:D.

Најдов и слика од нет

На Gaston и CBB_6 им се допаѓа ова.
  25. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,067
    4,355
    28 oктомври 2008
    Јас ги земав од истата продавница, ама без retail box, дојде доста поевтино. За парите се бонбонче. Малку се помеки на долни фреквенции, ама мене тоа ми одговара.

На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...