• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

царина

 1. The_Red_Owl

  Xeon од AliEx Царина?

  Значи вака планирам да зеам едно Xeon-че од AliExpress ама ме занима дали се плаќа царина за процесори и колку би било у проценти ако се плаќа или како иде усвари царинирање пошо никад неам зимано нешо над 50 евра од нет! Иначе Xeon-чето иде околу некои 180 евра горе/доле! :)
 2. Gilfoyle

  Царинење на компјутерска опрема

  Темава ја отварам бидејќи се повеќе и повеќе на форумов се постираат мислења што не се поткрепени со некакви факти или докази. На форумов не има многу што нарачуваме или па сакаме да нарачаме компјутерска опрема од интернет но повеќето се откажуваат од таа постапка поради страв дека давачките за...
На врв Дно