• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од gokica

 1. gokica

  монитор VS телевизор

  Ако немаше разлика, до сега монитори веќе немаше да постојат за продажба. За гејминг, мултимедија и чат пат нешто фејсбук, јутуб, краток емаил нема гајле. Но за долги сесии работа со карактери / бројки е невозможно на ТВ. Прецизноста на бои, контраст, осветлување и сл. кај мониторите е на...
 2. gokica

  Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

  Ха, ха, не е тоа рејзерот за мене. Мислев дека е нешто едноставно. Испадна дека дури и да проработи ќе треба акробации во куќиште, кај да се постави, влечи кабел, па пази кога преместуваш... Немам додадок за 5.1.
 3. gokica

  Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

  Го вратив уште веднаш. Изгубив добри два часа и немав време да експериментирам повеќе. Кога ќе менувам плоча ќе барам со PCI слот. Или пак ќе купам Xonar STX.
 4. gokica

  Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

  Добро да се знае. Благодарам што сподели. Јас имам NX4 и гајле нема сега за сега. L30 го мислев ама не сум стигнал да купам до сега. Ете сум имал среќа.
 5. gokica

  Nikon AF-S 50mm 1.8

  Nikon AF-S 50mm f/1.8 G http://www.pixplus.com.mk/photography/lenses/slr-lenses/prime-lenses/nikkor-af-50mm-f1-8d.html Сликани едвај стотина фотки. Го купив за претходниот апарат но многу набрзо го ставив во фиока откако земав Sigma 17-50. На новиот апарат пробан со FTZ но ме чешаше џебот па...
 6. gokica

  Каде да се купи glorious model o во македонија?

  Една мала дигресија. Ги имамe AJAZZ AJ390 и Glorious Model D-. Ги користи син ми и ги преферира пред Logitech зашто се лесни и убаво глајдаат по подлогата. Меѓу двата јас не правам некоја разлика во поглед на квалитет. AJAZZ има повеќе можности за кастомизација на ледот. Филингот во поглед на...
 7. gokica

  Убавина за сите - слатки ритуали, Мислење?

  Само напред со сајтот. Како дизајн ми е допадлив и лесен. Само насловите на линковите ми се малку како клик & бејт т.е. како рекламен панел. Некој текст од содржините на насловна страна би додал многу на карактер на сајтот. Или некаква содржина, совет, кој ќе успее да го привлече вниманието...
 8. gokica

  Што по Nikon D3200?

  Да. мирорлес е преродба. Z6 има неверојатно добар 24-70 кит. Не можев да замислам таков рендер, бои контраст и острина од кит порано. Сега за сега сум со блиц и 50мм 1.8 F mount. Баш утре планирам да ја земам Z 50мм и да ја пензионирам оваа 50ка. Се нема многу време за фотографија за жал...
 9. gokica

  Водич за избор на објективи

  Рано и пред зори, но го зачекав видеово и сакав да го поставам: Пректично се однесува на кинематографски објектив. Но во само половина час ја објаснува целата филозофија зад добро стакло независно дали е видео или фотографска камера. Станува збор за едни од најскапите објективи и човек кој е...
 10. gokica

  Избор на трипод за камера

  Ја засакав ноќната фотографија па почнав да размислувам да земам еден трипод. Ама за нив многу малку знам. Апаратот со објективот е некаде 1.2kg. Евентуално може да ставам блиц па еве 1.5-2.0 kg да речеме. Немам намера да набавам некој значајно потежок објектив во догледна иднина. Буџетот е „не...
 11. gokica

  Колку долго издржавте без аналогни цигари?

  Честитки професоре. Сега наредно да пишеш дека од ДТЛ си се префрлил на МТЛ :)
 12. gokica

  Електронски цигари втор дел

  Како сте друштво? Дали има некој нов веб шоп во МК? Знам дека имаше најави за некои хрвати (ако не се лажам). Ама со коронава изгледа ништо. Инаку јас си свиркам со Spica цело ова време. Баш ми е драго што набавив два примероци. Се друго што купив е во фиока. Можда ќе го разработам и скајлан...
 13. gokica

  Продадено SanDisk EP UHS-I SDHC картица

  Продадено.
 14. gokica

  Продадено SanDisk EP UHS-I SDHC картица

  SanDisk Extreme PRO SDHC UHS-I картица од 32 GB. Нова. Отпакувана со намера да се користи но остана така. Нова во продавница е 1400 денари: Extreme Pro SDHC 32GB - 95MB/s Class 10 UHS-I Extreme Pro SDHC 32GB - 95MB/s Class 10 UHS-I , SanDisk www.pixplus.com.mk Ако некој ја сака може да е...
 15. gokica

  Продадено Nikon D3200 и објективи

  Сум заборавил да напишам дека е продаден целиот сет. Со здравје да си го служи новиот сопственик и многу убави моменти да овековечи.
На врв Дно