1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што се случува со Мебиус?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Vlecka, 19 Септември 2017.

 1. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  779
  664
  27 Јуни 2012
  од што пропаднаа дотолку?
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,490
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од конкуренција!
   
 3. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  325
  411
  20 Јуни 2012
  Машко
  Пошто имаа коректен однос према клиенти... очекувам исто ист епилог и за АМЦ за догледно време!
   
  farkizz, gOJDO, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,490
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зависи кој какви тендерчиња ќе си фати:)
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,130
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Долго време преку 5 години одеа само надоле, добрите вработени ( кои и онака ретко ги имаше ) им заминуваа а нови немаше, понудата последната година беше исклучиво распродажба на стар лагер. Што тргна надоле не сум 100% сигурен но најверојатно е лошата политика, лоша услуга во некој сегменти, ненаплатени долгови и слично.

  Не дека нема лоша услуга и кај други фирми но истото го компензираат со богата понуда ударни цени и слично.
  Генерално ИТ бизнисот во МК е многу слаб, маржите на лаптоп од 20к-30к порано беа преку 50еу сега за некој модели не се ни 500ден. Фирмите за ИТ полека се префрлаат( или навлегуваат ) повеке или помалку и во други блиски области, бела техника, телевизори, услужни дејности итн..
  Големите играчи се тие кои го расипаа бизнисот генерално, водејќи инает меѓусебе ги намалуваа маржите до екстремен минимум само да имаат најевтин лаптоп во флаерот. Имам видено ф-ра за лаптоп купен од увозник за 10К а истиот е во флаер 9999ден само за да има бомба понуда. Со таквата политика оние помалите и послаби секако ке згаснат побрзо или порано за жал се случи истото со Мебиус. Носеа специфични брендови и имаа малку поразлична понуда од другите, сега тој сегмент го нема на пазарот и реално тешко дека некој би ги заменил со сегашнава состојба.
   
  На worker_x, damil, DonFrozex и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  562
  934
  16 Јануари 2016
  Машко
  Сега за мене такви се Нексио, доста различна понуда а и услугата боље него Мебиус, малце слаби на маркетинг али за тие што веќе ги знаат топ. Се надевам нема да бидат проголтани од "големите играчи"..
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 7. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  460
  489
  23 Јуни 2010
  Да, замената им е Нексио. Момците работат турбо, иако можат да згазат уште повеќе со подобра организација и воведување на онлајн нарачки - лекции кои треба да ги имаат научено од Мебиус.
   
 8. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  362
  190
  18 ноември 2008
  Машко
  upload_2017-10-30_19-15-49.png

  Но сепак

  upload_2017-10-30_19-17-9.png

  Е сега дали активнава фирма е на исти сопственик тоа во тековна состојба треба да се види
   
  На olikomerc и kirev им се допаѓа ова.
 9. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,804
  19 Мај 2011
  Машко
  Еве ви го Мебиус:
  Назив: МЕБИУС ДОО Скопје
  ЕМБС: 5812178
  ЕДБ: MK4013003117935
  Сопственици: Игор Костовски, Сашко Атанасов.
  agaha.png
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не знам, ама битно со еден од погоре споменатите сопственици разговарав синојка и ми го кажа тоа што ви го кажав. :(

  Наводно многу ниски маржи и многу неплаќачи. Целиот профит е наводно заглавен во долгови спрема нив со милиони.

  Јас мислам дека не се најголемите играчи вистинските виновници. Секаде во развиениве општества каде купувачот има грам памет истиот ќе отиде таму каде добива најмногу за парите, каде ќе добие искрен совет, ќе добие персонализирана нарачка, ќе добие приказна како Lifetime guarantee, support, па и у најмала рака обичен муабет на тема ИТ.

  Кај нас наместо специфичен и иновативен пристап, продавачите на хардвер на купувачите им продаваат муда за бубрези и ручка од тупан. Не оставаат никаква причина купувачот да дојде кај нив наместо да отиде во Анхоч или Нептун и патем да к'сне кинеска храна во Сити мол.
   
  На ZzA+-, igor_bef, olikomerc и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  284
  234
  21 Мај 2017
  Машко
  Трендсетер
  Не кажувај што очекуваш следно, ќе нема од кај да купуваме после :hay:
   
  На Tegla, The-spiki, wolverine и уште 8 други им се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,127
  12,635
  23 Јануари 2008
  Манга
  Леле колнење...стринка не му е рамна...:D
   
  На Tegla, SlagjanIlik, ТАТА_МАТА и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  899
  1,540
  20 Јануари 2015
  Машко
  Постот е од 30. Октомври 2017 :)
  @Ulrezaj си размислувал за кариера за Брокер ?
  Во најмала рака почни да играш спортска на долгорочни прогнози.
   
  The-spiki, farkizz, Ulrezaj и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  762
  681
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Каква глупост ...
   
 15. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,130
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Каква глупост...
   

Сподели

Вчитување...