1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за смартфон од а1

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од dejan_str, 6 Декември 2019.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,087
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Да но само јас сум на пост пејт во фамилијава и сите го користеме интернетот и општо за јавување.20 гига ке се тамам пошто со 10 гига сум а последните 5 дена од месецот стално останувам без интернет пошто не секаде каде одам има вифи.А и време е да сменам смартфон, галакси с6 го имам од првиот месец кога излезе, кај и да е батеријата ке почне да попушта пошто имам 1700 полненња до сега.Така да се надевам и наредниот ке ме служи исто добро како s6.
  Ps. Се извинувам за дупли пост заборавив како се правеа одговори на повеке постови во еден пост.
   
  Последна промена: 8 Декември 2019
  На GGTT1 и psyside им се допаѓа ова.
 2. sostius

  sostius
  On your way to fame

  181
  531
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Дали е заклучен Ми Микс 2s на мрежата на А1 и ако да, колку е лесно да се отклучи?

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  [​IMG]

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На sostius му/ѝ се допаѓа ова.
 4. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,319
  1,108
  26 Април 2013
  Машко
  Dual SIM телефон до сега не сум ни видел ни слушнал да биди заклучен на мрежа.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е сè ќе видиш и ќе слушнеш. на Пример Самсунг А50 во Телеком е заклучен. Барем СИМ1 колку сум проверил, не сум пробал у СИМ2 да ставан нешто.

  Телеком А50
  Clipboard01.jpg
   
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,114
  797
  1 Јуни 2016
  Јас Ми а3 земав од А1 и ми рекоа дека работи само на нивна картичка. Не пробав до душа.
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,087
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Дури си добив специјална понуда на нео л, наместо 20гб добивам 30гб нет и сеф опција за зачувување на неискористениот интернет! Браво за А1
  Телефонот mi mix 2s го уплатив денес така да се надевам дека најкасно за 7 дена ке пристигне. Ке пишам импресии тогаш.
  И голема благодарност до A1 mk.
   
  Последна промена: 10 Декември 2019
  На mnikolce и Dimitar77 им се допаѓа ова.
 8. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  97
  114
  23 Август 2017
  Машко
  Со здравје да си го користиш, супер избор.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sostius

  sostius
  On your way to fame

  181
  531
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Како го уплати? Нели на рака се плаќа кеш кога ќе го донесат?
  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,087
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Ми пратија по мејл линк за уплата. А да прво кога прашав околу плаќањето ми кажаа дека тоа се реализирувало во момент на достава на пакетот во готово, е сега дали се изменети процедурите или погрешно ме информираа стварно не знам. Битно сега уплаќаш преку линк со картица и тоа мора да се уплати во рок од 48 часа од добивањето на мејлот со линк а и по тел те известуваат за последна потврда.
   
 11. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  727
  670
  31 Мај 2011
  дали премина од некоја стара непостоечка тарифа на нова тарифа, и ти понудија екстра GB нет? ја ради нетот не мењам најмногу, 20 гига имам во месецот уште од One времињата. ако даваат да се премине на нова тарифа со истиот нет + да си зеам телефонче исто вака, тоа е супер.
   
 12. Робсо

  Робсо
  Intern

  35
  17
  1 Септември 2018
  Машко
  20 гига на М и 30 гига на Л, нема тука ништо екстра или специјално.

  Постпејд тарифи - A1

  И мистериозната Неон иста како М со бонус од нетарифирање на интернетот од 00:00 до 06:00, шо ја прај М тотално непотребна.
   
 13. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,319
  1,108
  26 Април 2013
  Машко
  Па провери сим 2 дали работи на сите мрежи или не.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  Kako rekov ne mi doslo

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 15. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,319
  1,108
  26 Април 2013
  Машко
  Епа ај ко ке ти дојде иди види па ми јави

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 16. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  350
  177
  11 Јануари 2010
  Сакам да обновам М тарифа и да доплатам до кај 10.000 и само Ноте 8 про ми доаѓа прв на памет. Дали има некој подобар избор од овој?
  Приоритет брзина и батерија.

  И ме интересира дали ако го нарачам по онлајн цена ќе можам да го исплаќа преку сметка на 24 рати?
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,658
  26,260
  4 Септември 2008
  Евентуално Mix 2S
   
  Borsa, Banjifiko и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 18. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,947
  4,179
  28 oктомври 2008
  Не ја гледам логиката за купување на телефон од провајдер. Во последните неколку години цените за апарати ги покачија и ги калибрираат по формула: цена во продавница + бонус = цена кај провајдер. Посебно кај најчесто користената М тарифа.
  На пример Redmi Note 8 Pro во продажба е 12900, во А1 е 16999 (-5000 бонус излегува 12000 денари) Па за 1000 денари разлика не се врзувам со никого на недела дена а не пак на две години. Настрана фактот дека секое обновување на договор носи повисока цена на истата тарифа.

  Во конкретниот случај, 8 Pro има дополнителни 2000 денари попуст за онлајн плаќање, што е малку попривлечна цена. Но, ако се земе дека за истата доплата го имаш и Mix 2S, изборот е no-brainer...:)
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  350
  177
  11 Јануари 2010
  Моментално не ми се дава кеш за телефон, па да искористам и да го плаќам преку сметка, но како и да е не го даваат овој модел на рати преку сметка, туку само преку НЛБ. Фала им тогаш.
  Не би го купил од мобилара, во Ми Стор, Нептун, Анхоч е 16-17.000 ден

  Зошто поголема тарифа на истата претплата? Сега плаќам 799, пак ќе ми биде исто само наместо сегашните 5гб ќе имам 20гб интернет што ми одговара.
   
 20. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  359
  284
  1 Февруари 2017
  Машко
  A1 Alpha,Alcatel 1C,Alcatel 1S,Alcatel U3 2018
  Honor 20 lite,Honor 7s,Honor 8s
  HTC Desire 12
  Motorola One,Motorola One 3/32,Motorola One Macro + Moto E6 plus
  Nokia 2.2,Nokia 4.2
  Samsung Galaxy A20e,Samsung Galaxy S10,Samsung Galaxy S10+
  Sony Xperia 10,Sony Xperia L3
  Wiko Lenny 3,Wiko Y80
  Xiaomi Mi A3,Xiaomi Mi Max 2,Xiaomi Redmi 7A,Xiaomi Redmi 8

  на рати само овие тел преку A1 на сметка
   
 21. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  264
  246
  9 Јули 2018
  Машко
  Види П30 лајт го имаа пред 1 недела на рати
   
 22. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  350
  177
  11 Јануари 2010
  Приоритет ми е батерија. Redmi Note 8 Pro или еве Mix 2S кој има подобра?
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,658
  26,260
  4 Септември 2008
  Хмм, најверојатно N8P.
   
 24. freebird

  freebird
  Intern

  27
  17
  30 ноември 2016
  Без договор ќе плаќаш 650 за истото...
   
Слични теми
 1. TATA_MATA
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,020
 2. Enigma
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,082
 3. Sukhoi
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  847
 4. Enigma
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  682
 5. loc geek
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  185
Вчитување...

Сподели

Вчитување...