• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Затвори го тој и отвори нов на друго име (роднина) или плати си за 5 години по 30 долари.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Затвори го тој и отвори нов на друго име (роднина) или плати си за 5 години по 30 долари.
Хмм, чудно некако што не ги повлекле тие 23 центи претходно. Никаква активност немаше од 2015та па тек во 2020та кога ја ставиле измената дека ако нема активност во 12 месеци наплаќаат 30 долари. Доколку тоа важи само за претходнава година, нема гајле да се само 30 долари, ама никако не можам да најдам колку им должам.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Хмм, чудно некако што не ги повлекле тие 23 центи претходно. Никаква активност немаше од 2015та па тек во 2020та кога ја ставиле измената дека ако нема активност во 12 месеци наплаќаат 30 долари. Доколку тоа важи само за претходнава година, нема гајле да се само 30 долари, ама никако не можам да најдам колку им должам.
Од тоа што го прочитав во нивното комјунити за секоја година рачунале. Е сега ако не пушти $35 па види што ќе се деси :)
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Од тоа што го прочитав во нивното комјунити за секоја година рачунале. Е сега ако не пушти $35 па види што ќе се деси :)
Им пратив мејл за затварање на акаунт, и ја искористив таа прилика да ги прашам колку би ми задржале доколку ми легнат средства на сметката. Ќе видиме што ќе вратат.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Можда си требал Live chat за побрзо ама и вака одговараат брзо.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Можда си требал Live chat за побрзо ама и вака одговараат брзо.
И вака се премачив со скрин ридеров, имаат проблеми со пристапност на сапорт страниците, никако не успеав да дојдам до лајв чат делот. Стално се вртев во круг во глупавото аск д комјунити. Ако не одговорат ќе пробам со лајв чат.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
@masterwu еве ти директен линк до четот да не се мачиш. Малце им е збутан.
Фала бато. Хмм, баш од тука направив сабмит на пораката прееска, можеби не беа достапни па автоматски се префрли на имејл... Ај ќе ѕирнам и покасно баш да видам дали ќе успеам да разговарам со некого на чат.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,693
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113

Candice

Intern
23 јули 2019
81
27
Освен на банкомат на стопанска, на кој друг банкомат не зима дополнителна провизија како НЛБ? Комерцијална добра е?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Од тоа што го прочитав во нивното комјунити за секоја година рачунале. Е сега ако не пушти $35 па види што ќе се деси :)
Океј, само една година ми наплатија од ноември 2020-та до декември 2021-ва. Е сеа претходнава картичка што ми беше истечена во 2017-та гледам дека ја блокнале на 25ти февруари 2021-ва (кога ги контактирав сега пред некој ден), претпоставувам истечените картички не може да се продолжат и треба нова картица да се нарача.

Да не знаеш случајно дали може да се добие виртуелна картичка без да се зема физичка?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10

AirScape

Intern
15 август 2018
3
0
Здраво,
планирам за прв пат да вадам средства од Payoneer и сакам да потврдам дека ја разбирам процедурата. Значи, имам средства на Payoneer во долари и сакам да ги извадам во долари на МК девизна сметка.

- ја пријавувам девизната сметка во Payoneer,
- по одобрување ги повлекувам сите пари (има лимит на сума?)
- по стигање на парите во МК вадам потврда од банка (треба нешто да се однесе во банката?)
- одам на ујп сајтот и пријавувам данок - епдд
- пријавувам како доход од работа - примања по основ на консултантски услуги
- прикачувам форма од Payoneer со изводот за средства (друго нешто тука треба? договор?)
- потврдувам и чекам да ми пресметаат колку треба да платам данок
- плаќам данок

Прашање:
На овој линк: https://blog.payoneer.com/how-to/access-funds/payoneer-withdrawal-fees/ имаат пишано дека: The bank account must be in a country where the official currency is the same as the bank account’s currency.
Дали тоа може да биде некаков проблем?

Благодарам многу.
Поздрав!
 

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
131
114
Регистрирав акаунт во 2018та, но не сум довршил со верификација на трансакциската, бидејќи испадна да немам потреба од Пајонир. Сега таа трансакциска веќе не ја поседувам и не можам да приложам никаков доказ како што бараат они. Ниту пак можам да ја избришам, или да внесам нова.

Пробав да стапам во контакт со Support-от, но 2 пати добивам автоматско решение кое не е решение на мојот проблем, односно бара да ја завршам постапката за верификација на сметката. Пробав и директно на мејл, но единствениот мејл кој што го најдов испадна да не е за тој сектор. Исто така пробав телефонски на еден International број кој го пронајдов на нивната страна, не успеав ни да завртам (како да е невалиден).

Додека пробував да го решам ова, ми стоеше дека треба да им пратам и личен документ, по што им испратив лична карта. Ова го сторив пред 1 недела, сеуште стои како submitted. Live chat, за кој погоре најдов линк, не постои како опција од кога ќе се логирам.

Дали имате некој email од нив каде што не проаѓа преку тоа ботовите, него директно да стапам во контак со некое лице? Јас стварно не знам што друго да направам...
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Здраво,
планирам за прв пат да вадам средства од Payoneer и сакам да потврдам дека ја разбирам процедурата. Значи, имам средства на Payoneer во долари и сакам да ги извадам во долари на МК девизна сметка.

- ја пријавувам девизната сметка во Payoneer,
- по одобрување ги повлекувам сите пари (има лимит на сума?)
- по стигање на парите во МК вадам потврда од банка (треба нешто да се однесе во банката?)
- одам на ујп сајтот и пријавувам данок - епдд
- пријавувам како доход од работа - примања по основ на консултантски услуги
- прикачувам форма од Payoneer со изводот за средства (друго нешто тука треба? договор?)
- потврдувам и чекам да ми пресметаат колку треба да платам данок
- плаќам данок

Прашање:
На овој линк: https://blog.payoneer.com/how-to/access-funds/payoneer-withdrawal-fees/ имаат пишано дека: The bank account must be in a country where the official currency is the same as the bank account’s currency.
Дали тоа може да биде некаков проблем?

Благодарам многу.
Поздрав!

1. Лимитот е 10000 долари по повлекување
2. Банката (препорачувам Комерцијална и НЛБ) може само да ти побара потврда дека парите се испратени од Пејонир, тоа се добива со притискање на трансакцијата кога правиш повлекување на пари, генерира ПДФ документ кај што пишува дека Пејонир ги испраќа парите, сума и датум кога се повлечени. Не ми текнува како се викаше документот.
3. УЈП- треба само да пријавиш приход под соодветната точка, и да приложиш доказ за приход, тоа може да биде извод од банка или од пејонир извод, мислам подобро е од банка кога веќе се легнати на сметка. Договор не бараат.

Тоа од линкот не е никаков проблем, јас повлекувам и нема проблеми.
 

AirScape

Intern
15 август 2018
3
0
1. Лимитот е 10000 долари по повлекување
2. Банката (препорачувам Комерцијална и НЛБ) може само да ти побара потврда дека парите се испратени од Пејонир, тоа се добива со притискање на трансакцијата кога правиш повлекување на пари, генерира ПДФ документ кај што пишува дека Пејонир ги испраќа парите, сума и датум кога се повлечени. Не ми текнува како се викаше документот.
3. УЈП- треба само да пријавиш приход под соодветната точка, и да приложиш доказ за приход, тоа може да биде извод од банка или од пејонир извод, мислам подобро е од банка кога веќе се легнати на сметка. Договор не бараат.

Тоа од линкот не е никаков проблем, јас повлекувам и нема проблеми.
Фала, значи не треба да прикачувам договор според ова што ми го кажа, нити пак фактури?
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
940
929
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Фала, значи не треба да прикачувам договор според ова што ми го кажа, нити пак фактури?
Јас стварно се чудам кај си прикачувал до сега изводи на e-pdd? Или сум ќор или вистина нема таква опција, а и да има не е битна пошто никогаш не било проблем. Доволно е да пријавиш приход и основ, имаат механизми да проверат по сметки ако треба.
 

AirScape

Intern
15 август 2018
3
0
Јас стварно се чудам кај си прикачувал до сега изводи на e-pdd? Или сум ќор или вистина нема таква опција, а и да има не е битна пошто никогаш не било проблем. Доволно е да пријавиш приход и основ, имаат механизми да проверат по сметки ако треба.
Па не сум прикачувал до сега, ова е се што сум читал и ми кажувале, прв пат повлекувам пари. Мене ми одговара целосно само да пријавам и да платам данок без посебно замарање :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,693
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кога пријавуваш има поле "Прикачи документи" и после има поле "Задолжителни документи", тамо прикачуваш извод од приливот.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,380
2,218
Другари, искрено, ме мрзи да скролам. Мрза сум.

1. Колку е лимитот за вадење од банкомат?
2. Колку се моменталните провизии?
3. Која банка е најповолна?
 

ssaso

Intern
25 ноември 2010
30
3
Другари, искрено, ме мрзи да скролам. Мрза сум.

1. Колку е лимитот за вадење од банкомат?
2. Колку се моменталните провизии?
3. Која банка е најповолна?
1. 5000 евра дневен лимит.(странство)
2. од НЛБ за 40000 извадени +300ден трошок ми повлече 683.32 евра - па ти сеа напрај си математика
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,097
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно