• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новите Магента пакети?

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,168
8,373
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Супер е бакарот кај мене, 200 метри до централа, линиска можност до 90/30. Неможе да се вадат на тоа во заградата. Техничка можност има, ама тераат инат.

Хаха, за бојата месинџерот е таков, појма немам, од пред месец дена со некој апдејт стана таков. Не се плаши, добар ти е мониторот :geek:
Беа и кај една баба во ѓорче во куќа, не сакаа да пуштат повеќе од 15/1, после 3 приговори пуштија 30/5 ама они не гледаат ХД канали.
 
Изменето од модератор:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Само писмен приговор, мислам дека може и електронски да се поднесе, само осигурај се дека го добиле. Пушти телевизија на најјако и во различни делови од деноот направи спидтест до нивни сервер, зачувај и прати им заедно со приговорот. Приговарај дека не ја добиваш договорената брзина. Ако те откачат, имаш основ за жалба до АЕК, со што ќе добиеш прилика „ако немаш техничка можност, да не им ја платиш сметката“.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,193
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,168
8,373
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да но договорената брзина не е важна, они се бранат со тоа што пишува дека минимално се должни да пуштат 7.5Мбит.
Абе ако досаѓаш ќе пуштат. Ти викам ја кај таа бабата и пуштив 3 пати приговор во салон, и едно 20 мејла на

Бабата е со внучко со онлајн настава затоа се ангажирав, иначе не дека и треба на бабата. Ако ве копка што е со бабата - тоа е.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Да но договорената брзина не е важна, они се бранат со тоа што пишува дека минимално се должни да пуштат 7.5Мбит.
Не смее да не е важна. Мора да стои во договорот кој минимум од времето ќе го испорачуваат договореното. Освен ако не си се договорил за 7,5.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
447
120
Не смее да не е важна. Мора да стои во договорот кој минимум од времето ќе го испорачуваат договореното. Освен ако не си се договорил за 7,5.
Мислам дека нема време за таа брзина а за минимална испорачана што ти е загарантирана оваа од 7,5 што е, мислам дека е 6 (а не 7.5) треба да е 95% од времето.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
Мислам дека нема време за таа брзина а за минимална испорачана што ти е загарантирана оваа од 7,5 што е, мислам дека е 6 (а не 7.5) треба да е 95% од времето.
Проблемот е во тоа што си имав јас само Интернет веќе некое време за илјадарка 30/5 и брзината беше камен, значи никогаш не е паднала под 29, бидејќи сум доста осетлив за тоа, доста гледам во Таск Менаџер и цело време е права линија, исто имам и мерач на телефонот упалено и знам ако не добивам целосна брзина во било кое ќоше во соба или слично. И ме излажаа тоа агентите нивни без да ми објаснат како функционира бидејќи јасно ги прашав дали се намалува Интернетот ради телевизијата, ми рекоа не ( можеби мислеле на Интернетот вклучен во пакетот тие 3ТБ што се) друг интернет си е тоа. И ми кажа ќе има спорт, ама qrac тоа само во Магента било, за ова немало Спорт, дури ни Спорт клуб нема што е како стандард кај било кој оператор.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,168
8,373
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Проблемот е во тоа што си имав јас само Интернет веќе некое време за илјадарка 30/5 и брзината беше камен, значи никогаш не е паднала под 29, бидејќи сум доста осетлив за тоа, доста гледам во Таск Менаџер и цело време е права линија, исто имам и мерач на телефонот упалено и знам ако не добивам целосна брзина во било кое ќоше во соба или слично. И ме излажаа тоа агентите нивни без да ми објаснат како функционира бидејќи јасно ги прашав дали се намалува Интернетот ради телевизијата, ми рекоа не ( можеби мислеле на Интернетот вклучен во пакетот тие 3ТБ што се) друг интернет си е тоа. И ми кажа ќе има спорт, ама qrac тоа само во Магента било, за ова немало Спорт, дури ни Спорт клуб нема што е како стандард кај било кој оператор.
Koj TV пакет го имаш? На М треба барем Арена 1 и SK+SKHD (различни канали се).
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
324
236
А типциве што прават со пола од СД каналите? Сите од FOX групацијата ги пуштија во 1080i со битрејт како СД канал па при движења коцки беше се. Сега гледам валда ги даваат во 720p со битрејт како СД канал да компензираат за кога има брзи движења. Исто СК 1 SD нешто измеѓу е, СК2, СК3 СД се нормално СД. Попара направиле . Па 2020 е човеку, тие што имаат вистински HD сигнал пушти како посебна верзија. Неможам да сфатам светов секаде 4К воведува овде за 1080 се ценкаат крпат и доплаќаат у пакети. :cautious:
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,677
3,570
А типциве што прават со пола од СД каналите? Сите од FOX групацијата ги пуштија во 1080i со битрејт како СД канал па при движења коцки беше се. Сега гледам валда ги даваат во 720p со битрејт како СД канал да компензираат за кога има брзи движења. Исто СК 1 SD нешто измеѓу е, СК2, СК3 СД се нормално СД. Попара направиле . Па 2020 е човеку, тие што имаат вистински HD сигнал пушти како посебна верзија. Неможам да сфатам светов секаде 4К воведува овде за 1080 се ценкаат крпат и доплаќаат у пакети. :cautious:
Еден од ретките што си го приметил ова, браво. И јас од неодамна одма видов на SK1, ниту SD ни HD.

Иначе цел ден се препуцавам со тие на фејсбук околу брзината, ќе скоцкам и пуштам и приговор деновиве, знам дека ќе одбијат, после барем да имам документација и до АЕК да пробам.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
324
236
Еден од ретките што си го приметил ова, браво. И јас од неодамна одма видов на SK1, ниту SD ни HD.

Иначе цел ден се препуцавам со тие на фејсбук околу брзината, ќе скоцкам и пуштам и приговор деновиве, знам дека ќе одбијат, после барем да имам документација и до АЕК да пробам.
Да, првично на Нат Гео имаше HD икона си викам супер браво, резолуцијата дефинитивно беше 1080, ама веднаш на движења пиксели и пиксели... Сега валда се 720, крпат како и се друго.

Нејсе, него пријави и информирај овде како ќе иде. Него друга работа, зарем АЕК немаше со уредба донесено дека минималната гарантирана мора да е 50% од рекламираната? Овде рекламираат 30/5, 100/100. Или пак се вадат со она ако нема техничка 15/1, 30/5 или колку и да беше па од тоа земаат 50%? Или па ако си ни убав може ќе ти пуштиме повеќе.

Како ми иде да седнам еден ден еден мејл да скоцкам убаво уреден до АЕК и комисија за потрошувачите за регуларноста на ова. Јебем ти и закон и се. Различно нудиш, исто плаќаат, се само џеб да си полнат.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
140
99
Дали знаете кога ќе го врата дискавери каналот, или дали воопшто планираат да го вратат?
Од сите тв канали, само дискавери гледав, па и тоа го скинаа.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
447
120
Дали знаете кога ќе го врата дискавери каналот, или дали воопшто планираат да го вратат?
Од сите тв канали, само дискавери гледав, па и тоа го скинаа.
Дискавери го има земено телекабел и телеком не може да го емитува а на колку години е тоа не знам.
 

Westelce

Intern
21 април 2020
9
16
Знае ли некој што се случува со фокс ,национална итн,ги пуштија во хд сега тоа хд го тргнаа од сите...демек доста ви е 2 недели хд гледавте хаха
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,189
1,290
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Знае ли некој што се случува со фокс ,национална итн,ги пуштија во хд сега тоа хд го тргнаа од сите...демек доста ви е 2 недели хд гледавте хаха
Па што знам, пак подобро изгледа Фокс од претходно :).
Инаку што е финтава со ова Android Box од Телеком? Треба да им го замени досегашниот рисивер? Дали игра влијае на квалитетот на сликата и звукот таков уред? Штета колку што гледам нема можност сите канали да се гледаат преку боксот, не знам зошто.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
Не знам дали е до мене но приметувам поголем пинг и латенција со вклучено МаксТв, како рутерот да дава предност на пакетите на Лан4/3 отколку на останатиот Интернет сообраќај, така да го тестирам преку Оокла на Телеком серверот со тв упаљено ми дава 53пинг, со исклучено ТВ е околу 13 пингот. Слична ситуација е и со Гефорс Нау со ТВ пинг има променлив 40-60,без ТВ околу 18-20.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Телеком скоро секаде послаб од А1. Дали е можно ?

 

HoLfElDeR

Gaining Experience
13 октомври 2010
151
74
Непозната
Корисник сум на Магента М пакет, бакар - брзина 12/1. Пред малку вртев и прашував за обнова на договорот и дали постои можност за зголемување на брзината на пакетот, т.е. со хибрден рутер. Ми велат дека и хибридните биле со таа брзина, толку ќе било и со хибридниот рутер. Велат дека не постои опција за побрз интернет. Вистина е ова?
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,677
3,570
Корисник сум на Магента М пакет, бакар - брзина 12/1. Пред малку вртев и прашував за обнова на договорот и дали постои можност за зголемување на брзината на пакетот, т.е. со хибрден рутер. Ми велат дека и хибридните биле со таа брзина, толку ќе било и со хибридниот рутер. Велат дека не постои опција за побрз интернет. Вистина е ова?
Нема врска одговорот, така му дошло на некој онака петочки да те откачи.
Прво треба да се провери дали има VDSL опрема во твојот реон, ако има ќе те префрлат на 30/5 брзина. Ако нема ВДСЛ, со хибридниот рутер сигурно ќе има брзини 25-30 Mbps, ама и тоа треба да се провери.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Денес обновен договор за 3 магента М мобилни линии и фиксна линија М. Конечно куртулив од макс тв. Е сега, го искористив фамилијарниот буџет за блек фрајдеј промоцијата што ја имаа за Ми Ноте 10 Лајт, ама откако го нарачав во апликацијата пишува дека цената на магента М мобилна линија кошта 899 денари, додека во договорот што го потпишав пишува 799 денари бидејќи се 2 или повеќе броја на магента М. Им се јавив на контакт центар да ги прашам зошто во апликацијата пишува 899 денари, ми вика нема везе тоа на сметка ќе ти дојде 799 чим имате повеќе броеви. Кој ќе се замара сега ако наплатат 899 денари по линија месечно...

П.С. Мобилната апликација им е крш невиден. Се отепавме со брат ми со еден куп ерор пораки додека нарачавме.
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
447
120
Корисник сум на Магента М пакет, бакар - брзина 12/1. Пред малку вртев и прашував за обнова на договорот и дали постои можност за зголемување на брзината на пакетот, т.е. со хибрден рутер. Ми велат дека и хибридните биле со таа брзина, толку ќе било и со хибридниот рутер. Велат дека не постои опција за побрз интернет. Вистина е ова?
Технички е возможно поголема брзина ама практично не возможно поради човечки фактор. Јас имам хибрид и обично од 1мб до 1.4мб е брзина на доунлоад, ја ограничуваат тие брзината. Техничарот кога го намести се јави го тргнаа лимитот и првиот ден беше 35мбпс ама после рестарт истиот тој ден си падна и техничарот кажа дека е ограничена и не може ништо...
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,189
1,290
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Денес обновен договор за 3 магента М мобилни линии и фиксна линија М. Конечно куртулив од макс тв. Е сега, го искористив фамилијарниот буџет за блек фрајдеј промоцијата што ја имаа за Ми Ноте 10 Лајт, ама откако го нарачав во апликацијата пишува дека цената на магента М мобилна линија кошта 899 денари, додека во договорот што го потпишав пишува 799 денари бидејќи се 2 или повеќе броја на магента М. Им се јавив на контакт центар да ги прашам зошто во апликацијата пишува 899 денари, ми вика нема везе тоа на сметка ќе ти дојде 799 чим имате повеќе броеви. Кој ќе се замара сега ако наплатат 899 денари по линија месечно...

П.С. Мобилната апликација им е крш невиден. Се отепавме со брат ми со еден куп ерор пораки додека нарачавме.
Во право си. Некако не ми е јасна апликацијава за обнова на договор, кој знае дали бонусот ќе ми го дадат. Ќе си одам во салон, ризик јак ама бонусот си е бонус. :)
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Во право си. Некако не ми е јасна апликацијава за обнова на договор, кој знае дали бонусот ќе ми го дадат. Ќе си одам во салон, ризик јак ама бонусот си е бонус. :)
Бонусот за телефоните не го добиваш во салон. Мора да се направи преку апликацијата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,646
Мислења
829,603
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно