• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

bookoo

Intern
12 декември 2017
55
18
Дечки Mi8 ца за 9к се исплати ли? ми треба да ми брка работа бар наредни година дена... дајте инфо кој користи дали има некои багови лагови чуда..? тенкју вери мач :D
Spored mene za 9000 Mi 8 e dobra zdelka, i da nema update mozes komotno da mu stavis nekoj custom rom ama ne e tolku problem kaj androidite koja verzija e najiskreno. Ama sepak za 9000 bolje nema sansa da najdes na novo.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
82
114
Spored mene za 9000 Mi 8 e dobra zdelka, i da nema update mozes komotno da mu stavis nekoj custom rom ama ne e tolku problem kaj androidite koja verzija e najiskreno. Ama sepak za 9000 bolje nema sansa da najdes na novo.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
значи да не се реметам веќе... нишо идам утре да си го земам ќе видиме што вика :) фала дечки убав ден :)
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
54
29
Само сакам да кажам дека имам одлично искуство со Xiaomi телефоните, користев Redmi note 3 pro цели 4 години, последната година веќе ептен почнав да осеќам дека е аутдејтед и батеријата почнав да ја користам по 2 пати на ден, ама телефонот не престана да работи, тенк :cool:, сакав да зеам Mi 9t Pro ама додека да средам со договорот на А1веќе го немаше на понуда и така завршив со Lenovo Z6 Pro кој што е еквивалент на mi 9t pro со полош UI и без подршка за нов OS. јебига штачеш, искрено размислувам да почнам да се замарам и да напраам комбинација (продажба) па доплата и да зеам poco f2 pro, ептен ми фаќа око.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,822
28,743
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Само сакам да кажам дека имам одлично искуство со Xiaomi телефоните, користев Redmi note 3 pro цели 4 години, последната година веќе ептен почнав да осеќам дека е аутдејтед и батеријата почнав да ја користам по 2 пати на ден, ама телефонот не престана да работи, тенк :cool:, сакав да зеам Mi 9t Pro ама додека да средам со договорот на А1веќе го немаше на понуда и така завршив со Lenovo Z6 Pro кој што е еквивалент на mi 9t pro со полош UI и без подршка за нов OS. јебига штачеш, искрено размислувам да почнам да се замарам и да напраам комбинација (продажба) па доплата и да зеам poco f2 pro, ептен ми фаќа око.
S855 базиран уред, лета сигурно.
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
54
29
S855 базиран уред, лета сигурно.
Одличен е, немам замерки да бидам искрен освен неколку мали гличови со ги има ZUI, меѓутоа камирете се затоа одлични, никогаш не сум се сметал себеси за човек што користи камера ама со новиов телефон почнав да ја користам, не се сомневам дека 855 ќе тера наредниве 2-3 години.
Ја убедив девојакми да си го земе mi 9t, одличен телефон за парите!! имав прилика да го расчешак малце и навистина тешко е да се забележи разлика у перфоманс на секојдневн користење.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,822
28,743
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Одличен е, немам замерки да бидам искрен освен неколку мали гличови со ги има ZUI, меѓутоа камирете се затоа одлични, никогаш не сум се сметал себеси за човек што користи камера ама со новиов телефон почнав да ја користам, не се сомневам дека 855 ќе тера наредниве 2-3 години.
Ја убедив девојакми да си го земе mi 9t, одличен телефон за парите!! имав прилика да го расчешак малце и навистина тешко е да се забележи разлика у перфоманс на секојдневн користење.
Стај му gcam, тек тогаш ќе гази. За MI9T никогаш не сум бил фан искрено.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
538
425
Битола
Еве, како што дискутиравме пред 10-на страни, и бев обвинуван за лажни информации дека RN9P сецка, кочи, се блокира,

Се работи за корисник кој имаше S6, а сега се двоумеше дали да земе Galaxy A41, или RN9P, нормално и покрај моето лошо искуство кое се подобри значајно после последниот апдејт, сепак тој уред за мене никогаш не беше ни блиску до MI Note 10, уред кој има горе доле ИСТ чипсет. Сепак разумно и заради долгорочно користење му препорачав RN9P vs A41, уред со 2x побрз чипсет, и 3x побрз нанд.

Значи S6, антички претходен негов - и A41 на неговата сопруга, се осетно побрзи од RN9P,

Погледнете го атачментот 97613

Погледнете го атачментот 97614


tI Heita6, sAmSunG FanBoi
Мислењето е автоматски споено:Види у темата за GCAM. Parrot обично најмногу детали и оштрина вади, додека Urnyx ако сакаш бои, динамика, и компатибилност.
РН8Про што ми го препорача лета сега за сега една година помина.
И Медијатек пак нечинел.
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
54
29
Стај му gcam, тек тогаш ќе гази. За MI9T никогаш не сум бил фан искрено.
еиии ти си втор шо ми го спомнува ова, пробав да побарам на playstore и некако гледајќи ја апликацијата не ми деливаше уверливо дека ке напраи голема промена и не ја инсталирав, ама сеа глеам видеа дека усвари тоа е тоа што прави pixel телефоните давадат добри слики,.
Ќе иснталирам и баш да видам колку подобри ќе бидат.
Фала!
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
еиии ти си втор шо ми го спомнува ова, пробав да побарам на playstore и некако гледајќи ја апликацијата не ми деливаше уверливо дека ке напраи голема промена и не ја инсталирав, ама сеа глеам видеа дека усвари тоа е тоа што прави pixel телефоните давадат добри слики,.
Ќе иснталирам и баш да видам колку подобри ќе бидат.
Фала!
Не барај gCam од play store, барај од друго место.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,822
28,743
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Е сеа има логика се, пошо овој gcam од playstore си нема врска.
Фала!

 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
Spored mene za 9000 Mi 8 e dobra zdelka, i da nema update mozes komotno da mu stavis nekoj custom rom ama ne e tolku problem kaj androidite koja verzija e najiskreno. Ama sepak za 9000 bolje nema sansa da najdes na novo.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Mi 8 јас не би го зел поради малата батерија,3400мАч
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,822
28,743
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,001
748
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,273
Битола
Некој да нарачувал телефони од Giztop? Mi 11ката е 699 доларос таму и може да се порача од 5ти јануари веќе. Mi Store ги контактирав ми рекоја крај на Април го добиваат и по цена НАД 50.000 ден.

 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
276
650
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Некој да нарачувал телефони од Giztop? Mi 11ката е 699 доларос таму и може да се порача од 5ти јануари веќе. Mi Store ги контактирав ми рекоја крај на Април го добиваат и по цена НАД 50.000 ден.

Мислам дека Flossy Carter од таму ги нарачува. За до Мкд не знам :)

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
82
114
Дечки едно прашање, кажете ми зашто на телеком или било кој друг оператор сим картица кога ке ставиш работи а од вип кога ќе повлече го заклучува телефонот као mi cloud некој момент... се средува ли трајно (да не треба после секој хард ресет да се отклучува) или да не го зимам телефонот?
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
55
18
Дечки едно прашање, кажете ми зашто на телеком или било кој друг оператор сим картица кога ке ставиш работи а од вип кога ќе повлече го заклучува телефонот као mi cloud некој момент... се средува ли трајно (да не треба после секој хард ресет да се отклучува) или да не го зимам телефонот?
Ne znam sto moze da e ova, inace porano imav iPhone 4s donesen od stranstvo i mislev zaklucen deka e na nekoja mreza ama posle reset kako se sredi pojma nemam. Taka da probaj pa moze ke bide okej.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
82
114
Ne znam sto moze da e ova, inace porano imav iPhone 4s donesen od stranstvo i mislev zaklucen deka e na nekoja mreza ama posle reset kako se sredi pojma nemam. Taka da probaj pa moze ke bide okej.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Пробано и со ресет и бутлоадер отклучен со TWRP флешнат, вајпнато комплет цела дата стаено фирмвер нов и пак штом повлече 4г од А1 одма појаува како на сликава во прилог... ако знае некој дали може трајно да се среди слободно и нека ми пише во ПМ... фала ви :)

IMG_20191206_104343.jpg
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
683
543
Пробано и со ресет и бутлоадер отклучен со TWRP флешнат, вајпнато комплет цела дата стаено фирмвер нов и пак штом повлече 4г од А1 одма појаува како на сликава во прилог... ако знае некој дали може трајно да се среди слободно и нека ми пише во ПМ... фала ви :)

Погледнете го атачментот 97770
Чекај сега, ова е Mi6, дали после ова на дисплеј можи да го употребуваш мобилниот? Нели прашуваше за Mi8?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
82
114
Чекај сега, ова е Mi6, дали после ова на дисплеј можи да го употребуваш мобилниот? Нели прашуваше за Mi8?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
сликата е рандом чисто да видите за што појавува телефонот уште не сум го ни земал затоа и прашувам дали се средува... мање више дали е ми8 ми6 или било кој друг модел кај секој модел може истово да се деси него прашањето ми е дали се прави трајно?
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
683
543
Ако е поврзан со ми акаунт и не е одлогирн мобилниот од акаунтот, подобро не си фаќај работа, не е можно со една мрежа да е во ред со А1 да не е...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
82
114
Ако е поврзан со ми акаунт и не е одлогирн мобилниот од акаунтот, подобро не си фаќај работа, не е можно со една мрежа да е во ред со А1 да не е...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
епа дечкото три телефона имаше и трите си работеа топ се додека не им стаивме А1 картица и одма го заклучува... нејсе знам дека е линкнат со акаунт не го одглогирал и го заклучува може и со друга картица да се деси не викам не... гледав негде оглас дека ги средувал дечко за 1500 па затоа прашувам дали се средува трајно пошо сигурно не е као кај ајфониве... :)
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
55
18
епа дечкото три телефона имаше и трите си работеа топ се додека не им стаивме А1 картица и одма го заклучува... нејсе знам дека е линкнат со акаунт не го одглогирал и го заклучува може и со друга картица да се деси не викам не... гледав негде оглас дека ги средувал дечко за 1500 па затоа прашувам дали се средува трајно пошо сигурно не е као кај ајфониве... :)
Mozda na custom rom ke tera bez gajle?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно