1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Не, може било кој дури и Ми8, но сакав да кажам ценовно се многу блиску, еве Ми9СЕ е исто како К20. Со тоа што Шаоми постепено ја зголемуваат цената на Ми серијата кога ќе се погледнат Ми5,6,8.
   
 2. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Имаш Англиски јазик на Кинескиот Ром, но ете нема Гугл, а порано можеше било кој да го флешнеш, но во последно време има рестрикции, бидејќи многу луѓе купуваа поефтини Кинески модели. Е сега не сум толку упатен во овие рестрикции и како се заобиколуваат, но можеш да го отклучиш и да флешнеш ЕУ ром (кој е доста сличен со Глобалниот).
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  918
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  mdeni, Banjifiko и на Mayson им се допаѓа ова.
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,981
  4,217
  28 oктомври 2008
  А испорачува до Бугарија, Србија,Албаниа... Ова е затоа што на пошта и "снемува" пола од пратките...
   
 5. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Добро де таа продавница на али не испорачува за мк ама испорачуваат fantasy technology и xiaomi online store.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 6. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  918
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Точни сте и двајцата.

  Но кога порачувам онлајн, особено важно ми е продавницата да има СУПЕР предобар фидбек и техничка подршка.
  Не би си играл заебанции кога порачувам телефони од 500-600евра.
  Доволно е само малце да се не-респонзивни и автоматски почнуваат проблемите (доколку не дај боже ги имаш стварно)

  Со Goldway, GlobalStore сум имал предобра комуникација и соработка, и секогаш сме решавале дури и најмал спор.
  Не би можел истото да го потврдам за Фантази, Тонке и некои други "секундарни" продавници од кои се имам изгорено во минатото.

  Xiaomi Online Store се исто добри.

  Инаку за поштата и за снемувањето пратки, делумно се криви поштарите (тие што си лапаат работи, на другите алал им вера), делумно дечиња наши македончиња кои отвараат диспјути за се и сешто, или намерно пријавуваат фалични продукти иако истите се супер добри.

  интересна сторија имам со Goldway, имам преку 50-на телефони порачано од нив, не сакаат и не сакаат за жива глава да ми ги пуштат во Македонија.
  Имам директен контакт од нивни агенти на Whatsapp, и една вечер се објаснувавме пола саат дека сум јас тој истиот што ги подига пратките во Македонија и во Бугарија.
  Али си остана на своето, во МК пратка вика јас од 500евра не ти пуштам.
   
  На Jordan1994, DrMTR, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Се јасно, нормално дека нема да порачуваш од било која продавница, ама тие две што ги пишав погоре се со висок рејтинг и се проверено добри. Од нив имам земено неколку телефони и не сум имал никаков проблем.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  630
  258
  9 Август 2018
  Машко
  Стерео Звучници не ни ми требаат искрено.
  Ти кога играш на компјутер,со звучници играш или слушалки ???
  SD Slot не ни ми треба, шо кога ќе имам, и така и така после секој апдејт на апликација (ова е баг со самиот Андроид,кој што мало сутра да се среди), таа од External си се враќа во Internal Memory.
  Еве Messenger обично, како и сите други социјални мрежи ми се на SD картица, али после секој апдејт морам мануелно да ги префрлам пак.
  А и плус 256GB е прилично доста меморија.

  Знам, Xiaomi се познати по тоа што ставаат IR blasters на скоро сите уреди, што е кул, али на волку со џек и камера што се мрда, гејминг телефон со топ цена, мислам дека нема ни да треба у опште потреба за IR blaster. Другар имам S6 има, никад нема користено IR Blaster.
  Друг другар, Mi A2 Lite, ретко, скоро ич не го користи IR blaster - от.
  Него ајде, гледајте од гледна точна на евтин но добар уред. Па еве, К20/К20 Pro дефинитивно се врв за таа цена.
   
 9. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Екстерна меморија се користи обично за слики видеа и музика. Јас телефон со 128 Gb, после 6 месеци имам уште 5 Gb слободни. Ама нормален човек да речеме не му треба меморија. За апликации секако не се користи екстерна меморија од други причини (како што напомна ти, неколку од нив)

  Стерео звучки... Нема тука заебанции телефон од 2015 има од 7400 денари, а овие на флагшип килер ке кратат. 60% од времето гледам видеа или пуштам музика за син ми. Поко ф1 има. Нема пардон. Слушање музиче у туш итн.

  IR Blaster и така и така, ама зашто да го нема. 100$ телефон има, ама ете од моторот нема место, разбирливо.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На The Geek Boy и mnikolce им се допаѓа ова.
 10. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  61
  83
  3 oктомври 2018
  Машко
  Ми стигна пред 2 дена МИ9.Одличен телефон за таа цена. Претходно користев МИ8 и разликата во батерија за мене е околу 1 час повеќе сот што е одлично. Исто и 3те камери се голема предност поради повеќе опции. Инаку да се надоврзам на претходните постови и МИ8 и МИ8 ги нарачав преку Xiaomi Online Store. Одлична комуникација и брзо праќање преку Сингапур пост. МИ9 беше во преднарачка но го пратија штом имаше залиха.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На cipiripi и dule_ им се допаѓа ова.
 11. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  192
  104
  7 Март 2015
  Плати царина?

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 12. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  918
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  The million dollar question :D :D

  Нема "правило" кој ќе плати кој нема да плати.
  Зависи како му писнало на тој во пошта/царина.
  Сум имал телефони од 500евра сум плаќал царина, сум имал телефони од 150евра не сум плаќал. И обратно. Нема правило во ова.

  Она што го приметив, пред да го сменам начинот на достава, е дека од последните 20-на телефони дури порачував во МК - 19 ми ги "фатија" на царина.

  Така да кога веќе правете онлајн нарачка, вкалкулирајте си ја цената со царина, значи + 18% и некои 200 мкд за препакување.. за после да не ви е мака или џабе да си го ебете денот...
  А ако ви излезе да не ве царинат, ќе се почастете самите едно кафанче ;)
   
  На dule_ и psyside им се допаѓа ова.
 13. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  630
  258
  9 Август 2018
  Машко
  Добро, те сваќам од една страна.
  Али ако веќе збориме за стерео звучки, има доста уреди што еве у 2019 немаат стерео, што ако гледаме е Must, али исто како и Type - C, овие две ствари веќе еднаш за секогаш мора да станат Must во секој уред. Еве гледам Oppo, Vivo одлични уреди, ама жити се, на 80% од нивните уреди сеуште налупале Micro USB. Срамота е, и не ми се допаѓа тоа, али тоа е. Едни гледаат да ти шибнат малце а да ти наплатат многу, а други обратно. Ретко да се најде некој што е измеѓу двете ствари...
   
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Type - C реална примена? Сум имал телефони побрзо што полнат со микро усб. Обично одат стално со 3.5мм џек што е предност. Кога сме кај тоа. Еве кои работи за мене лично се небитни кај телефон кога купувам: usb c, glass back, amoled или LCD битно да има добар резултат на тестови, curved screen. Сите овие работи по мене имаат повеќе негативности од колку придобивки и преферирам да ги нема доколку е можно.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 15. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  61
  83
  3 oктомври 2018
  Машко
  Платив 4800 денари царина. Од последниве нарачани пратки се ми има отидено барем на проверка. Така да за телефон одма вкалкулирајте 18% ддв.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012


  Колку испаѓаат цениве за K20 128+ и к20 про 128+ кај нас?
   
  Последна промена: 31 Мај 2019
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Цареви. a retailer transforms the Xiaomi Mi 9 into a 6500 mAh battery phone

  Јас за мојот Ноте 4 си имам Extended Battery со задно капаче друго за да ја собере.

  Ова е прекрасно ако полека фати замав и за други телефони, само батеривка 5-6000мах и задно капаче убаво осмислено и топ.
   
 18. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Нема да ги има кај нас, ќе бидат ребрендирани, инаку 260€ со 325€ во Кина или Аљи+18%ДДВ. Кај нас ќе бидат Покофоне Ф2 и Ми 9Т, ако не се лажам.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Ќе каже донфрозекс и нека дојдат под друго име, не е толку важно името. Ама убавото е што се прекрасни телефони. Мене многу ми се бендисува што е коцкаст дизајнот со рамен екран. Ми Микс 3 на пример многу ми е убав, само веќе му е поминато времето и со мала батерија.
  Голема батерија и сите чешити, згора на тоа и опција за 855 или 730 снапдрагон, што вториот треба да нуди многу фин скрин тајм, башка Амолед. Ако е 20-24000 ќе е врв. Само камерата не е стабилна, ама тоа е тоа.
   
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,307
  6,429
  27 Март 2014
  Ни го потече таквото со батеријата..
   
  На drifter, alexandar11, The Geek Boy и уште 5 други им се допаѓа ова.
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
 23. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  K20 е Mi 9T за глобален пазар, ама K20 Pro уште го нема за глобален пазар. За тој се шпекулира дека ќе биде Mi 9T Pro или Pocophone F2.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 24. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Не ми се допаѓа што ја ребрендираат Редми линијата во Ми. Се знае дека Редми е буџет линија на телефони. Имаа најава дека ќе се поделат Шаоми и Редми, како посебни делови, слично како Хонор и Хуавеи, РеалМе и Оппо, Зте и Нубиа.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 25. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,601
  1,831
  25 Март 2013
  Машко
  Епа ете веќе ги двојат на Шајоми и Редми. Не сум сигурен но Шајоми треба да биде глобален бренд со глобален ром, а К20 треба да биде поефтиниот кинески бренд со кинески ром кој ќе го гледаме на продажба на геарбест, geekbuying, banggood... Со тоа ќе го решат и проблемот за rollback protection, ако си земал Ми9Т ќе си тераш со глобален ром, ако си земал К20 ќе си тераш со кинески освен ако не си сигурен што правиш
   

Сподели

Вчитување...