1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

каде можам да купам добра,не профи штрафилица

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од maci, 1 ноември 2016.

 1. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Метабото сеуште треба да си го заслужи своето за да е на топ листата. Не дека се нешто многу лоши ама сепак.
   
 2. Damjan Angelkovski

  Damjan Angelkovski
  Intern

  28
  2
  31 oктомври 2018
  Машко
  hmm chudno mi e malku da se rasipe samo za 1den zoshto metabo e ubava marka germanska
  a od kade gi imash zemeno tie metabo hiltite?
   
 3. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  200
  28 ноември 2015
  Машко
  Германија и во Германија ги стопив,не вреде метабото...

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
 4. Damjan Angelkovski

  Damjan Angelkovski
  Intern

  28
  2
  31 oктомври 2018
  Машко
  neznam iskreno shto da ti kazam ama eve ti kazav i pogore tatko mi koristi hilta od metabo znachi ja ima izgoreno od rabota i seushte trae da ne ja urocham
   
 5. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  200
  28 ноември 2015
  Машко
  Дај да и ставам 16-ка бургија со должина 1 метар и да ја опнам у бетон мешан со камења,ако издрже добра е

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Кој пробал.. знае :)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Damjan Angelkovski

  Damjan Angelkovski
  Intern

  28
  2
  31 oктомври 2018
  Машко
  za do tolku ne e probana ama mislam deka kje izdrzi plus toa taa nee neshto mnogu snazna eve ti i slika od nea slichna kako ovaa e(nemozam da najdam bash slika od taa zoshto ne go znam modelot)
  [​IMG]
   
 8. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Оваа ако помине низ тоа што кажа @riki_staff ја поклон хитлито ќе ти го дам.
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Damjan Angelkovski

  Damjan Angelkovski
  Intern

  28
  2
  31 oктомври 2018
  Машко
  ne rekov deka kje pomine zoshto nee e ni probana mislam nemam potreba od tolku ama mozda bi probal
   
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,129
  11 Март 2011
  Да додадам во листата од марки и Black and Decker, гледам не се споменува, но еве да пишам лично добро искуство со нив. Ако погорниве марки се професионален алат, B&D спаѓа веројатно во полу-професионален. Со квалитет се одлични, гаранција локална, а со цена некаде на средина меѓу но-нејм и професионалните брендови. Штрафилица, хефталица, бушилица, се имам од нив и 5+ години still going strong. Најмногу штрафилицата (Ni-Cd) ја имам тормозено и иако изгуби дел од убавината, сеуште работи одлично и за чудо и батериите држат.

  Да додадам дека за било кој бренд во Хубо со нивна картица се добива попуст 5%.
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  Јас би рекол дека Dewalt е една од поквалитетните марки на електричен алат што се нуди кај нас. Исто пофални зборови има и од роднина кој е архитект (и работи надзор) во европите, во Dewalt се колне.

  Јас го имам D25012K моделот и го користам за бушење дупки во бетонски таван, одлично работи и трпи ќутек. Ама не би го користел за буткање ѕидови, за тоа имам доста поголем Einhell.

  Топла препорака за D25012K.

  Исто може да се погледне и Bosch плава линија.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Damjan Angelkovski

  Damjan Angelkovski
  Intern

  28
  2
  31 oктомври 2018
  Машко
  za B&D neznam nikogash ne sum koristel ali ne me vleche nekako taa marka a vaka izgledaat dobro
  a imam slushano neshto deka B&D ne bil kako nekogash shto bil,takaa da ako neshto gresham slobodno popravete me :)
   
 13. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  @bxxxn B&D толку многу ги запустија веќе не би сакал во исти ранг со подобриве марки, толку слаби пластики, толку неквалитетна изработка незз стварно сум разочаран. Доколку ги споредиме со таа B&D што некогаш беа поим за алат сегашниве се нула.
  @smole за DeWalt-от посебно сум импресионирал, не сум го имал во алати но сум го користел посебно тие со Brushless Motor и бев задоволен. За Einhell-от не ни станува муабет, тој го редам во ранг со Workzone, Raider etc.
   
  На vlavot и bxxxn им се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  Сега не знам каков му е квалитетот на ајнхелот, оваа хилта е купена 2004 бела со плаво и нема смрт, еднаш сменет е кабелот за струја.

  Не знам каде е произведена, треба да проверам ако уште пишува и има стикер.
   
 15. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Некаде во Германија претпоставувам. Досега сум имал 2-3 на поправка и да ти кажам не ни се трудев, слаб материјал, доволни за некој лесни работи така колку да завршиш работа.
   
 16. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,129
  11 Март 2011
  Исто лично мислам дека DeWalt >>> B&D, кога ми требаше нешто алат одев во ГММ, додека беа кај собрание. Застапници се и за двата бренда и самите велеа дека DeWalt е подобар, но како беше двојно поскап купував B&D. За чудо одлично се покажа. Не се до толку лоши во изработката, но веројатно имаат кренато раце од тој премиум сегмент :)
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  B&D и DeWalt се под иста групација, различна целна група на потрошувачи:

  [​IMG]
   
  На bxxxn и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 18. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Кренато не само раце него и нозе, го одбегнувам тој бренд реално заради лошо искуство, зборувам за поновите, за постарите не би ги менувал, имам една бормашина од нив произведена W.Germany па ден денес ја користам за помали работи. Е тоа бормашинче е тврдоглаво и не се одкажува ко жена ми.


  @smole Кратко и јасно! Кога ќе го видам AEG солзи ми идат, каков бренд само.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Damjan Angelkovski

  Damjan Angelkovski
  Intern

  28
  2
  31 oктомври 2018
  Машко
  a stolbna burmashina kade moze da se najde??
  nekolku pati imav pominuvano vo merkur hubo gm i drugi prodavnici kade shto imaat elektrichni alati ali nigde ne vidov stolbna burmashina
   
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,890
  2,823
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Истото ќе го пишев, B&D ептен го запустија, einhell е далеку од професионален алат.
  Да таму со ingco rider, за во Мкд ако купувам од овде, Dewalt i Makita, и како поефтина варијанта Bosch, однадвор батериски алат би избрал Milwaukee, ударен Хилти и Dewalt.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 21. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,129
  11 Март 2011
  Наводно имаат во Електрометал, но како сајтот, продавницата и магацинот им се дисхармонични мораш да провериш (од лично искуство)

  http://elektrometal.com.mk/43481
   
 22. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  449
  350
  26 Јуни 2012
  Машко
  Провери во електрометал, сигурен сум дека видов столбна таму. Исто и имаше некои така по џанк во брико.
   
 23. Damjan Angelkovski

  Damjan Angelkovski
  Intern

  28
  2
  31 oктомври 2018
  Машко
  mhm bash kje razgledam denovive bidejki tatko mi bara takva nemora da e golema nekoja...
  sredna golemina e dosta i negde do 1000watt ako ima super kje bide a ako nema izgleda kje moram preku oglasive na reklama5 pa mozebi tamu kje najdam neshto sepak fala :)
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  ајдее, на тор браусер ми отвара „следи пратки“, на хром не. Него може према тракинг да се најде адреса ?На моја адреса се со друго име :S
  RB106066440MK
  RB108785302MK
  пише пренасочено. Фала
  грешка, бриши
   
 25. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  765
  1,232
  12 Септември 2013
  Машко
  Бицикле, врти нула, префрли централата.
   
  smole, Aleksandar!, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...