1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  178
  97
  26 oктомври 2019
  Машко
  у план ми е доколку веќе нема голема разлика,таа 1000ка или 2 да ги додадам за подобра и поквалитетна матична за понатаму.Со оглед на тоа што сите се ам4 сокет.Понатаму ќе можам да префрлам на 3600 на пример без да има потреба од екстра 100 евра за нова матична
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,844
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Со таа графичка нема да осетиш никаква разлика од било кој процесор :)
  --- Споени мислења, 24 Мај 2020 ---

  View: https://youtu.be/vysaag8zhM0
   
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  таман сакав да глеам руска видео пародија во вид на анимација поврзана со копање и intel amd
   
  На itstheigyg и toplel им се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,468
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 5. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  41
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer

   
  toshex, 1s3ct0wN и на igor_igor им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,786
  9,439
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На hehexd, mdeni, toshex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,583
  21 Април 2016
  Машко
  Best CPUs of 2020 So Far (Gaming, Workstation, Overclocking, Budget, & Disappointment)

  View: https://youtu.be/VDZQCcDMcfw

  И покрај тоа што е повеќе пејпр ланч, го има и Интел, особено во категоријата 'Biggest Disappointment'.

  Рајзен 2 процесорите веќе понираат со цените, а додека новата генерација на Интел стане широко достапна, веќе ќе присуствуваме на премиерата на Рајзен 3 (во народот повеќе познат како 'Intel Grave Digger'). :innocent:

  Мене лично, најпозитивно изненадување до сега ми е R3 3300X. Освен што си е одличен 4c/8t CPU, ни даде наговестување што да очекуваме од новата Рајзен генерација - еден CCX, унифициран L3 кеш, намалени латенции, подобар IPC, повисоки фрекфенции...

  Што убаво вака кога има сериозна конкуреција. :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,786
  9,439
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема сериозна конкуренција, Интел се сосем мртви, so it seems. Intel gen10 vs gen9 има 0 подобрување, само нов сокет.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 9. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  197
  162
  8 oктомври 2016
  Се надевам дека интел сериозно работи на нова генерација. Оваа што излезе за жал е мртвороденче и ниту еден ентузијаст нема да купи од неа.

  Sent from my Redmi
   
 10. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  Едвај чекам да донесат сокет 1200 за да бидам ап ту дејт. :)
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,844
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  200 евра плоча 280 евра 10600к процесор и рам наспроти
  100 евра б450/550 плоча 180 евра процесор и рам.
  Изборот е јасен :) за 250 евра ќе си земеш подобра графичка и мирна глава.
   
 12. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,786
  9,439
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Intel watching

  [​IMG]
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  636
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  What are you looking for? Go back to the hole!
   
 15. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,221
  1 Септември 2011
  Машко
  Дечки имам i5 3450 со ддр3 рам 16гб 1600mhz lga 1155,па имам комбинација да земам нов i3 9100f со 8гб 2x4 рам ддр4 на 2400mhz lga 1151,нормално во иднина би ставил 2х8гб ддр4.Прашањето ми е дали е подобра опција со i3 9100f?

  Да напоменам имам графичка карта Radeon Rx 570,конфигурацијата ми е наменета за гејминг.
   
  Последна промена: 1 Јуни 2020
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Дефинитивно.
  Мада една плочка рам и гејминг не иде.
  Таа иднина ќе биде ден-два после гејмингот зш ќе имаш статери кои ваљда ќе ти пречат.
   
  Tenny, igor_igor и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 17. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,221
  1 Септември 2011
  Машко
  Моментално рамот е 2х4гб на 2400mhz,а планирам да ставам 2х8гб на 2400mhz.
   
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Ах, не прочитав убаво, сори. Пак, гејминг со само 8 без разлика што е 2x4 е малку кнап.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,221
  1 Септември 2011
  Машко
  Моментално 16гб што ги имам,никогаш не биле ни 10гб искористени.Али како што кажав,секако ке ставам понатака 2х8гб.Ме интересираше дали е подобро комбо I3 9100f со ддр4 рам,од моменталната i5 3450 со ддр3 рам.
   
 20. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  Дефинитивно подобар избор. Ако не друго, скоро нова платформа, со веќе изумрена платформа.
  Едино, ако не си у план да го продадеш цпу то за 6,500 денари... :D
   
  На StefAngel и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 21. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,221
  1 Септември 2011
  Машко
  Кое цпу?Па тоа ми беше и прашањето,дали е подобро комбо и3.
   
 22. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  216
  160
  18 Септември 2013
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,221
  1 Септември 2011
  Машко
  и3 9100ф е најдобриот буџет моментално во Светот.Иначе сум Интел 20 години,и не ги менувам за ништо :)
   
  Pane-G, igor_igor и на toplel им се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,844
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Веќе ако си интел 10100 е подобар избор
   
 25. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,221
  1 Септември 2011
  Машко
  Имам приметено 90% на форумов,прашуваш за 2 опции која е подобра,добиваш 10 комбинации подобри.Што глупи сме демек незнаеме што е најдобро?и не е интел 10100 подобро,него е и9 најдобро и завршена работа за наредни 10 год.Ве прашав за и5 3450 и и3 9100ф,ништо повеќе.Фала
   
  boro1, toplel и на igor_igor им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...