1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,304
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Дали е PCI-e 3.0 или 4.0 во реалноста не прави никаква разлика ни за SSD...
   
  GGTT1, gremlin, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,182
  8 Декември 2009
  Целосно се согласувам, доколку некој толку е зависен од сториџ перформанси, може да иде со две samsung 970 pro во raid 0 доколку се работи со големи фајлови, видеа, 3д итн.
   
 3. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  Си има свои доста ограничени use cases моментално. Сервери со 10GBps мрежи кои работат со датабази. Видео едитори кои прават real time едит преку мрежа. Quadro графичките МИСЛАМ може да го искористат потенцијалот на gen4 PCIE slot, во мојот случај сакав Gen4 NVME на двата краја од сервер да поврзам за брзо префрлање на дата (не дека во животот ќе ми смени нешто ама брзините ќе ги видам имам мрежни такви). Ама за обичниот човек во право си дека нема бенефит. Се додека конзумерски графички не излезат што ќе го полнат gen3 lane-от нема видлив бенефит од gen4.

  ЕДИТ: За Ampere новите не сум сигурен ама можеби ќе сатурираат Gen3. Зборуваме прозумеристичките модели.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=TJcKYUTaBtg
   
  Последна промена: 22 Мај 2020
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  974
  1,703
  20 Јануари 2015
  Машко
  And now something completely different :)
  Случајно наидов на темава на форумов од пред 4 години, пази наслов АМД е мртов интересна дискусија за состојбите Интел vs АМД од пред 4 години кога се чита од денешна перспектива.
   
  На Rukfash, toshex, Astro и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,316
  24 Јуни 2009
  Машко
  Потребно е сега една контра тема Intel е мртов. :) ј/к
   
  На Rukfash и toshex им се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,304
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Зборавме за AM4, т.е. за десктоп системи. Перформансите кај моменталните SSD-а не се ограничени од протокот на интерфејсот со кој се поврзани туку од брзината на NAND-от и контролерите кои ги користат. Тоа што го прави едно SSD агилно и брзо е времето на пристап до одреден податок. Прв извод на ова се 4K перформансите кои за мене се репер за брзината на SSD-ата. Благодарение на драматично подоброто време на пристап на податоците, поточно благодарение на драматично поголемите 4K перформанси SSD-ата го прават системот неспоредливо пореспонсисивен во однос на истиот тој систем со HDD наместо SSD.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Добро време да си купел амд акција :D
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,304
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  2021 ќе биде убава година за Intel акции да купиш.
   
  На GGTT1 и mdeni им се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Нека помине 75$ и ќе таргетираме дупло 150 :)
  https://www.tradingview.com/x/rgqSFpvf/
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да му даам еден reply на @xenon ? :oh:
   
  goce03, mdeni и на Avid им се допаѓа ова.
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Река тече, камен влече.
   
  На DaVoRkNe и Astro им се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Каде е реплај за биткоин :D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,768
  27,481
  4 Септември 2008
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,795
  18 Септември 2013
  Машко
  TATA_MATA, goce03 и на StefAngel им се допаѓа ова.
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Да беше крипто ова да ама за 150 да стигнат акциите на интел ќе треба да измислат квантен компјутер и да бидат лидери во пазарот :))). или пак јас нешо не разбрав од чартов ...
  Или едино ако извадат нешто интересно во форма на GPU па да земат шер од тој пазар ...
   
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Cup and Handle
   
  Последна промена: 24 Мај 2020
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,768
  27,481
  4 Септември 2008


  Destroyed
   
  На toshex и Ate97 им се допаѓа ова.
 18. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  40
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer
  Уште и цените да беа кај нас вакви 420 за 3900х и 160 за 3600. Како и да е најдобар bang for the buck посебно што сега можно е matisse refresh и цените на постоечкиве да паднат.
   
 19. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Незнам по кој пат треба да се каже дека цените на Амазон, Newegg и останатите се без ДДВ. Кога ќе додадете ДДВ цените ќе дојдат исти, а можеби и пониски ќе бидат кај нас.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  40
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer
  Данокот за пц делови е од 4 до 6%. 3900x е 389 долари во microcenter додади уште 6% испаѓа 412 долари во денари 23300 негде наспроти 30к за 3900x кај нас.
   
  На Arkturus му/ѝ се допаѓа ова.
 21. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Токму така, ама вкалкулирај ја царината. А да не збориме дека пред неколку дена ги намалија цените на Ryzen 3xxx процесорите, така да споредбата не ти е баш на место.

  ЕДИТ: Сликата подолу си објаснува се.
   

  Прикачени датотеки:

  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  Затоа ќе си купиш од место каде и данок враќаат и царина нема да платиш бидејќи си купил испод 350 евра. 3800x во јануари го зедов од VisionStudio и ме чинеше 18.000 ден. Кај нас тоа време беше 24.000.
   
 23. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  40
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer
  Повеќе зборот ми беше за разликата во цените кај нас и во америка. Сега видов во анхоч 33к со ддв што е 10к поскап од америка со ддв. Ќе видиме со новите залихи дали и колку ќе се корегира но дефинитивно нема да биде приближно до 23к.
   
 24. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  163
  85
  26 oктомври 2019
  Машко
  Сакам да преминам од интел на амд па на мисла ми се 2600 или 1600af.Како што гледам перформансите немаат некоја голема разлика а 1600ката е поевтин,па сакам да ве прашам за ваши импресии или критики кон некој од овие процесори.Исто така имам gtx 1060 6gb и конфигурацијата ми е наменета исклучително само за 1080p gaming без стримање и слични работи.
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Што и да избереш нема да згрешиш.
   

Сподели

Вчитување...