• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

nikolceeeeee

Intern
11 мај 2016
32
25
@gokica
Првичните импресии се супер.Вкус одличен,нема протекувања,нема "dry hits",а подетално ќе можам да го опишам после 10тина дена,кога ќе го испробам убаво.

@krema
Да,изгледот и боите и мене ми се супер.Повеќе импресии кога ќе му набијам малку километража,како што кажа ти.
Поздрав
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
@bicikle Не би требало да пукнат, најмногу затоа што амперите ќе се делат на пет, ама општо не се многу квалитетни и имаат малце реални mAh, а и во секое време Џока можел да ги смени батериите што ги премотува, никогаш нема да знаеш ако не си Муч. И најважно, во Умрела пишува дека ги нема веќе.

Со 5 батерии, ако се венчани, нема да има проблем со скоро ниеден вид батерии, но сепак јас не би зел некои со помалку од 15 ампери (за секој случај и за во иднина ако ги разведуваш).

Вапцел зедовме кратки (18350) и задоволни сме, иако јас мислам дека можеше да бидат и подобри, но не ги тестирав детално, можеби само ми се чини дека помалку држат од другите.

Сега гледам дека Муч најчесто високо ги оценува 18650-ките од нив, ама па и тие како да качиле цени... На хартија сите се добри од таму, но како што реков, не се знае дали ги смениле или ќе ги сменат, а и сепак не би ги земал најевтините од таму.

за Вапцел мислев, а во умрела може има и некои поефтини. Онда не ни помислувам да разведувам батерии, нека бидат вечи и нека владее мир во полигамијата :) Дури и би ги спарувал кога се нови по отпор и капцитет, што е можно да се поблиску. Амин :D
„Со 5 батерии, ако се венчани, нема да има проблем со скоро ниеден вид батерии, но сепак јас не би зел некои со помалку од 15 ампери (за секој случај и за во иднина ако ги разведуваш).“
Баш за тоа му се запнав на модов , добро не баш секакви ама голем дел од батериите може да ги користиш, барем до 30 вати по батерија, немам видено батерија со декларација испод 10А, мада секако не би одел со над 1/2 од тоа што пишал некој кинез.
@MikickoHC Каде бугарија, во кој град?
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@nikolceeeeee Не се лоши, но не знам многу за нив, само што сум читал (и пренел). И за тебе важи тоа за батериите и манџите. А и грифин многу се спомнувал во темава.

@bicikle Јас за да венчам батерии, ми требаат отприлика дупло од колку што собира во модот, понекогаш и повеќе (се разбира, тргнувам од иста марка и модел, купени заедно). Сами ќе си се издвојат поединечно некои што се празнат побрзо и повеќе од другите, не дека се расипани, туку ваљда имаат поголема внатрешна отпорност, и се гледа дека поради нив модот многу побавно се полни (ДНА балансира полнење, а тоа многу трае) и скоро никогаш не можам да ги наполнам сите до крај - поради една таа попразна, а другите полни, на крајот полни со 0,001 ампер (карикирам). Се гледа и во Device Monitor дека повеќе опаѓа волтажа на неа при пуцање (battery sag), па ќе ја елиминирам таа, подоцна друга ќе почне да ги појавува тие симптоми... Но тоа не трае вечно, на крај ќе си се најдат трите или двете што си се сакаат и ќе си се ќердосаат. :hay: А и послабите ќе отидат во друг мод и иако нема да бидат идеални една за друга, пак ќе бидат поприближни од обично.

Полнење во мод само во ДНА затоа што има добар полнач (повисоки бројки од 133).

Па почнаа да ми се разлабавуваат микроУСБ конекторите, па им ставив магнетни конектори, но со нив треба многу внимание да не шмелцаат... Но барем вратичките ги сочував. :rolleyes:
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Епа да, колку повеќе батерии, толку подобро, ама пак од 100 батерии да одбериш 4-5 е малце скапо :) Али сепак ако се сите нови подобро ќе спариш 3 батерии него да мешаш. Исто и колку си по далекуод максималнаа моќ на батеријата, толку повеќе временски трае. скоро за сите батерии е така, едино овие ни-кад се покажаа како дип сајкал со тормозење, ама па се потешки во однос на капацитетот. И мене ми се разлабави конекторот, па затоа ставив макро усб, ај да го видам сега :) 2A низ тоа фом*е може ама 5 минс, а 3*18560 тешко дека ќе ги наполниш за 5 минс :) Ugreen имаат дебели жили внатре, ама пак конекторите греат на моджтелефон. Е сега нека греее :)
„Полнење во мод само во ДНА затоа што има добар полнач (повисоки бројки од 133).“ - шчо е ова 133?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Да биде DNA133 (што е DNA200 со само 2 батерии), DNA166 (што е DNA250 со две), DNA200, DNA250, DNA250C.

Додека DNA75, DNA60 и пониските го немаат убавиот полнач. За DNA75C не сум сигурен, но мислам дека го нема.
 

nikolceeeeee

Intern
11 мај 2016
32
25
Дечки од каде да најдам полнач за 18650ките у мк?Има еден trustfire во умбрела ама не вреди ни најмалку за тие пари шо го нудат.Можеби има некој од вас и за продавање?
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Најверојатно сите имаме литокала, колку што ме држи сеќавање @MikickoHC (sry ако грешам) продаваше, онда имам направено за бормашина ваков, потачно со овие(плус имаат и заштита за истите пари која нема да ти треба, ама нема ни да смета), и овај држач, немаш мераш за капацитет, внатрешен отпор итн, но се задоволителни. Т.е. ако сакаш diy, ако не види во купи-продај... од мене толку :D
 
Последна промена:

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Најверојатно сите имаме литокала, колку што ме држи сеќавање @MikickoHC (sry ако грешам) продаваше, онда имам направено за бормашина ваков, потачно со овие(плус имаат и заштита за истите пари која нема да ти треба, ама нема ни да смета), и овај држач, немаш мераш за капацитет, внатрешен отпор итн, но се задоволителни. Т.е. ако сакаш diy, ако не види во купи-продај... од мене толку :D
Да литокала,имав вишок.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Вака поише го личи? :innocent:

IMG_20190323_012902.png

(но уште не е ставен Џуџуљакот во погон, ме мрзи да му барам гумичка за комората)
 

Tomica Jovevski

Gaining Experience
3 февруари 2019
182
303
Го има некој малиов мод?joyetech espion silk
FastTech - Gadgets and Electronics

Лесен е,батерија 2800mah,2amp полнење,али ценава му е преееголема споредено со други модови со внатрешна батерија.
9654428-7.jpg
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Го има некој малиов мод?joyetech espion silk
FastTech - Gadgets and Electronics

Лесен е,батерија 2800mah,2amp полнење,али ценава му е преееголема споредено со други модови со внатрешна батерија.
Погледнете го атачментот 73339
Го гледав и јас ама цена претерана. Кубоид мини имам исто со 2800mah вградена,80W топ си е . На Али се наоѓа кубоид мини за 16-17$

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Tomica Jovevski

Gaining Experience
3 февруари 2019
182
303
Го гледав и јас ама цена претерана. Кубоид мини имам исто со 2800mah вградена,80W топ си е . На Али се наоѓа кубоид мини за 16-17$

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Го имам во рака фатено,во умбрела го имаат,ептен лежи во рака плус као гумиран е,и е многу лесен. Кубоидот мини нели е 2400mah нели? Го имам и него,презадоволен сум од него.И сега на двата кога човек ке ги спореди цените,не треба многу мислење.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
obs и канго мини субтенк најцврст се покажаа од механички аспект.
За другите, како да барам овие гумени прстени од 22, 16, 35 и 28мм, како се викаат стручно ?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Вака, ако мислиш на нив.

OD = Outer Diameter = надворешен дијаметар
ID = Inner Diameter = внатрешен дијаметар
T = Thickness = дебелина

ID + 2xT = OD

Види и ова за материјалите.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тогаш вака, ама некако поинаку ги обележуваат, не е тоа што е очигледно (ID да ти биде OD на атомизерот/стаклото), на два-три пати земав додека ги погодив. Можеби е земано или не е земано предвид растегнувањето.

Веројатно да провериш во ривјуата дали фаќа на планираниот атомизер...
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Колеги,што се случува за Бугарија? Ќе оди ли некој? Да се организираме? Еве кој ке биде и поединци од УСА


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
79
127
Поздрав друштво .
Иако не сум актвивен во пишувањето ве пратам константно за сите новини и новите играчки.
Поради алармното ниско ниво на никотински резерви ми треба помош околу избор на никотин , од каде и кој .
Гледам го спомнувате Антитпд па би замолил за некој убав збор :blush:
 

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
131
114
Веќе неколку манџи зготвив со Антитпд, немам замерка. Малце ми е шубе некад што неможам да најдам никаков вид на документација за производот, ама сега за сега се е океј. Јас си земав 70вг/30пг 100мг/мл, и дека пушам со 3мг/мл ми излагаат некаде 8 литри база. Го немам разредено сеуште, ама во план ми ме да го разредам да ми искочи 1 литро база 3мг/мл. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,436
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно