1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  892
  699
  29 Март 2011
  На Saso Trpenoski, fis1976, krema и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко

  Нарачани 3 комада во комплет стакленца од Vapesoon и стигнаа. Новото стакленце лежи убаво како и оригиналот.
  Добро е што има резервни стакленца за поголемиот дел на атомизери. :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  Може сега да удреме на кршење. :D
   
  На DennyMK, Ace Lud, Sharlovski и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,354
  11,530
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Известување: Базата за брзо пребарување на Фастек ([FTDB] FastTech Tech Specs Database) е повторно пуштена во функција и обновена. Првпат спомната пред многу години. :)

  Кога сме кај тоа, јас и за Алиекспрес си користам друго пребарување, најчесто ми дава подобри резултати од вграденото во Али. :annoyed:
   
  На Ace Lud и krema им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова алисекс било многу добро, ќе си ги ставам и двата линка во букмарк.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,791
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  RY44 и RY6

  Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,791
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Димензии прати, имам по дома разни

  Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,354
  11,530
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Конечно ја скротив и Арктичката лисица, односно во случајов Црвената панда, што му доаѓа на исто.

  Clipboard01.png

  Црвената линија е она што е важно и таа не се одлепува од другата црвена линија. Можеби ќе расте побрзо ако и` дадам повеќе вати или повеќе preheat, но супер е и вака.

  Релевантните сетинзи се овие:

  Clipboard02.png Clipboard03.png

  Главен беше TCR-то, порано го возев на околу 92, си викам тоа е вистинскиот, но можеби од тоа што жицата е кинеска (УД) или самиот мод си бара повеќе морав да го кренам и веќе линијата не беше исецкана. Исто и P и I вредностите ги кренав затоа што е обична жица и мора побрзо да реагира.

  Еспионот веќе покажува проблемчиња, иако е користен скоро ич: конекторот е малку разлабавен и прекинува и при најлесно мрдање со рака (вејпање со брцнат кабел, дури и ако пазам), а мислам дека кабелот е добар. Во живот максимум 5 пати да имам брцнато и извадено УСБ кабел во него. И многу се загрева во горниот дел, се чувствува кога го држиш во рака, не е да не можеш да го држиш, но сепак е забележително топол.
   
  На Astraion, Chicco69, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,791
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Со еден збор: Гуру!
  Човек кој секогаш несебично помага и дели мислења.
  VIVA Metuzalem

  Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  80
  77
  21 Мај 2019
  Машко
  Прв билд

  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Chicco69, fis1976, Chaeld10_8 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  80
  77
  21 Мај 2019
  Машко
  И само шо се прибрав ето се алатите

  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како во забна ординација алатите. :)


  Sent from my иПхоне using Tapatalk
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 12. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,541
  1,754
  25 Март 2013
  Машко
  Момци во што беше подобро да биде растворен никотинот во PG или во VG? Што ако е во 50-50%? Благодарам
   
 13. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако е во PG подобро се манипулира со него пошто е потечен, нели најдобро е на ладно да се чува, ако е во VG тогаш е многу густо.
  Нема некоја разлика ако е во 50-50.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 14. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  467
  893
  15 Март 2016
  Машко
  Стигнаа Французите, 16-17 дена од нарачката. Пратени во пликце, 2 од шишенцата протекле при транспорт, ама ништо страшно. Со оглед на тоа какви се шишенцата супер е :) . Едните (3) се меки и со кратки врвови и од нив се протечените, другите 2 се од потврда пластика и со подолги врвови. Сега да почекаме едно 3-4 недели па да видиме што ќе излезе од манџава :) . [​IMG][​IMG]

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
  На Sharlovski, Saso Trpenoski, Chicco69 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,791
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Само повеќе ќе мучкаш да се раствори

  Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
   
 16. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,541
  1,754
  25 Март 2013
  Машко
  Им ја знам густината и што треба да правам, ама се ми се чини дека имаше некои хемиски разлики ако никотинот е првично растворен во ПГ и во ВГ, ама грешка сум изгледа
   
 17. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,791
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  До сега имам користено никотин во ПГ, ВГ и 50:50 Пг/Вг и никотинот е ист. Само во ПГ се раствара најлесно

  Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
   
 18. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  Ве пече ли јазикот ако претерате со вајпање? Мене последниве 2 дена ме уби. Намалив ама кој го знае, се надевам ке се смири, Овака ми беше од цигарите и тоа стриктно од марлболо core кога пушев, после тоа сменив на давидов и се се врати у нормала.
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,354
  11,530
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пече, понекогаш кога ќе претерам, понекогаш сам од себе (мислам дека е циклус на регенерација на клетките во јазикот). Второво не многу.
   
 20. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  како се викаат грејачите за ендура т22? барам ама само ова ми дава FastTech - Gadgets and Electronics а сакам да нарачам само грејачи резерва нека ми стојат. исто така и глава само сакам да нарчам за не дај боже оваа да не се расипе.
   
 21. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  80
  77
  21 Мај 2019
  Машко

  $5.99 Authentic Innokin Endura T18 Coil Head (5-Pack) 5-pack - 1.5ohm at FastTech - Worldwide Free Shipping

  $11.05 Authentic Innokin Prism T22 Tank Clearomizer - 4.5ml / 1.5ohm / stainless steel + glass at FastTech - Worldwide Free Shipping


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
 22. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  исти се со т22? овде пишува т18, за т22 нема.
   
 23. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  80
  77
  21 Мај 2019
  Машко
  Исти се јас ги порачвев дур ја користев ендурата


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко
  T18 И Т22 користат исти грејачи, разликата е само во големината на танкот, Т18 е помал додека Т22 е поголем и збира троа повеќе манџа. :)
   
  На MikickoHC му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  892
  699
  29 Март 2011
  Имаш на AliExpress за 13-14 усд 10 :)
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На crcic му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...