1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  740
  683
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  према првиот пост во темава би било следново:
  *Облека: Царина 0-10%, данок 18%*

  дали сеуште е така не сум сигурен ..
   
  На dino му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Да да го видов првиот пост ама дека е од 2010 мислев да не има промени.

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  740
  683
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Мали Пратки

  доколку е испраќач физичко лице како што праша членот, тогаш прагот е 45 евра. 22 евра важи само кога испраќач е фирма.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
 5. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Користен телефон и користена облека како ќе ми ја царинат?

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како ќе и текне - така!
  Нема правило кај нив.
   
 7. bakidota

  bakidota
  Intern

  76
  27
  21 Март 2017
  Машко
  Значи ако купиш телефон од голема корпорација кој чини 500евра не подлежи за царина само данок? Данок 5% или 18%??
   
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,182
  8 Декември 2009
  Па и од мала корпорација, т.н коперација имаш 18 отсто данок.
   
  На bakidota му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Значи може да ми ги царинат по цена на нов производ?

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не би требало, но кај нас се е можно.
   
 11. Andrei

  Andrei
  Intern

  5
  0
  22 Февруари 2016
  Машко
  Студент
  Ми требаше буткит од АМД, за да направам апдејт на биос на плоча, го праќаат преку DHL, кои им рекле дека јас треба да си платам Import duty customs, дали има позајмено некој буткит од АМД и колку му го царинеле? (Иако мислам дека на RMA делови не би требало да се царини)
  A8 9600 е процесорот.
   
 12. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  472
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Порачав поко ф1 од банггоод и му реков да го напишат како гифт и вредност 30 долари дали доколку ми барат фактура на царина со инспект елемнт можи да се направи да пишува пример 130 усд
   
  На aleksandarro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,133
  2,578
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ако оди на царина (99%), најдобро ти е да не ја влечиш ортомата за беља и да прикажиш колку си го платил.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можи, ама на твоја морална и кривична одговорност, немој после тука да ни дојш да плачиш! :)
  btw убаво и моќно телефонче за паричките си одбрал. Па пиши како си прошол.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mankanos

  mankanos
  Intern

  48
  14
  30 Септември 2017
  Машко
  Колку царина би платил на телефон од алиекспрес (10.000ден) , некој што има порачано и да знае?
   
 16. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,182
  8 Декември 2009
  Цирка 2000, може и нешто фазла.
   
  На mankanos му/ѝ се допаѓа ова.
 17. topic

  topic
  Intern

  35
  38
  29 ноември 2018
  Max 2000 (pisuvam od iskustvo)
   
  На mankanos му/ѝ се допаѓа ова.
 18. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Едно офтопик прашање али пак блиску до темава пошто верувам дека доста луѓе тука се разбираат од ова. Дали cashback сајтовиве се легални за страници како Алиекспрес, Амазон, Ибеј итн, бидејќи нели тие си имаат нели affiliate линк ама дали тоа е во заедничка соработка со сајтот или еднострано на своја рака па овие не можат да се заштитат од тоа, дали се можда во некој конфликт со сајтот ради ова или не знам, или пак се е тоа договорено? Не се разбирам и би сакал повеќе да знам за ова, да не можеби сајтовиве прават некој проблем за нарачки со cashback затоа што тоа им е некој вид на повреда врз сајтот, и дали тоа го погаѓа некако селерот? И уште една работа, дали има врска што банката преку која ти е картичката со која плаќаш, нема партнерство за cashback so компанијата преку која го користиш affiliate линкот? Фала однапред, и се извинувам на ова аматерство ама стварно немам познавања од темава.
   
 19. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Нарачав телефон од Алиекспрес, сакав да ми се декларира со вредноста која што е само колку да не ми преплатат на царина, селерот вика тие преферирале да ги испраќаат како 21 usd на име handset. Која е пофобра опција од овие две?
   
 20. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  541
  219
  14 ноември 2016
  Машко
  И мене ми имаат деклараирано како handset , mp4 player и што уште не ама ништо од тоа не пројде, се фанаа браќата. Ако ти го напише handset $21 , кога ќе го прегледат пакетчето ќе видат дека неможе да биде $21 и ќе ти дојде статусот "Nedostasuva faktura" , па ќе се замараш да им праќаш по меил, не би ти препорачал ама како сакаш.

  - Се исплаќа ако нарачаш телефон од 200евра и продавачот го декларира "Mobile phone" 70евра , обично нема да ти побараат фактура, ќе го оцаринат како 70евра да е платен, би ти рекол ова да го пробаш.
   
  На TATA_MATA и King Kong им се допаѓа ова.
 21. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Фала, а има некој проблем или казна ако е пишано 21 usd и на царина кога ќе го прегледаат видат дека не може да биде 21? Дали има некоја санкција за ова?
   
 22. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема.
   
  На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
 23. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Шо ви е филмов со кривичниве дела? Царина прави кривично дело на секој 10 минути, тоа не ви смета кога наплаќа царина по изворна цена, наместо попустната и тоа со доказ прикажан.... Е со такво размислување, го јадеме....кривично дело, jesus christ.

  Потем, што се случи , ти пристигна уредчето? @alekso666 ?
   
  На CBB_6 и krema им се допаѓа ова.
 24. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  И кај мене ми пишува на тракинг за една пратка дека недостасува фактура. Што точно да им испратам по меил за да помине глатко? Да не се ебавам да одам до царина и назад па пак за да си го земам пакетот...
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Скриншот од плаќање пејпал или од банка, и скриншот од плаќање кај продавачот.
  Пиши им обавезно и тракинг број во сабџект. :)
   

Сподели

Вчитување...