1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CAPTCHA и проблеми со NAT-ирање на VIP, повик до корисниците да се жалат и да бараат премин на ipv6

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од Lokvan, 9 Април 2018.

 1. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,537
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тогаш да почнеме од утре да им квичиме секој ден во кол центар:)
   
  На Lokvan и mrmarko4fun им се допаѓа ова.
 2. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  134
  94
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  Ми се јавија пак од 0771234, ке извршат дополнителни проверки кога ке сум дома, значи пријавувајте постојано и ќе се реши. И да сепак има дупло натирање, ми потврди дечкото.

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
 3. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  Лично од искуство мое, подобро ако не ве мрзи во детален мејл опишете го проблемот, и побарајте повратна информација. Така направив кога беше проблемот скоро со отварањето на страници, доцна вечерта им испратив со детален опис и со скриншотови и се, и сабајлето уште кај 8-9 ме бараа за истото директно од техничкиот оддел. Вака на 1234 може да ви се јави некој кој поима нема околу ова па да заглавите и ќе ви каже ако брзината е ОК и имаш нет, тогаш се е ОК. Ако не ви се јават т.е не ви дадат одговор, барајте ги. И чисто како за информација пишете овде вие што пријавивте што сте направиле, бидејќи лично деновиве не сум во можност да ги барам.
   
  На Nem_Akata му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Дечки ај пробајте некој радио сајт што стрима преко Shoutcast или други странски (еве за пример линк од наше радио, одма се пушта по вклучување на страната). Дали преку 3G/4G мрежата ви работи? Мислам дека некои порти блокираат, пример сајтот погоре и сите радио станици наши и странски што идат преко Shoutcast не работат на мобилната мрежа, стримот не стартува. Порано на One работеа како паметам.
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Пробано преку PC си отвара и си пее радиото, преку 3g/4g на Вип ја отвара страната но радиото не се пушта.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Исто ми се случува и мене, некои порти изгледаат блокираат. Фала за feedback :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,340
  23 oктомври 2012
  Машко
  Треба да кликнете плеј, кај мене работи. Види фото.
  Screenshot_20180411-184057_Chrome.jpg
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не е тоа, пробано е на неколку телефони. Не си на телеком нели? За телеком не сум сигурен можеби таму работи.
  Edit: Сега видов дека си на вип. Чудно...
   
 9. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,340
  23 oктомври 2012
  Машко
  Затоа ставив скриншот, пишува Vip MK најдоле.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  Некој кој пријави и има повратна информација од нивна страна за работава?
   
 11. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  134
  94
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  Јас пријавив и ми се бараа вчера, ми рекоа дека направиле некои промени и дека не би требало сега да излегува, за сега нема па ке видиме.
   
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Значи јас вака го решив проблемот. Бев на одмор и си бев оптегнат на гаќи у фотељата, така сурфајќи скоро на сите страници што користат cloudflare почна да ми појавува кепча поради приватните адреси. Во моментот ми дојде некоја нервоза, отворив vip.mk и отидов на контакт формата. Таму пишав дека поради приватните адреси неможам да сурфам и само бара кепча, сакам да ми се реши проблемот. После 30-40 минути додека сурфав снема интернет еднаш или два пати, отварам гледам се сменила адресата во јавна на мојот модем. После тоа си легнав, телефонот на муте и по неколку саата кога станав да го проверам гледам два пропуштени повици од вип, валјда да ме известат дека проблемот е решен. Тоа беше пред 2-3 месеца и еве сеуште си имам јавна адреса, толку.

  пс. Прво мислев да им ѕвонам ама бидејќи ме мрзеше да станам од фотелјата и го земам телефонот кој не беше при рака пишав преку нивната вебстраница.
   
  На StalkeR, mrmarko4fun, Lokvan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Да почнеме тогаш со масивен ddos на клаудфлер страни?
   
 14. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008
  Fala drugar, za infoo, i jas 3 dena so red po fb, i na 1234, gi pomasirav i denes mise javija i vikaat tija promenivme rutata sega e ok, gledam imam staticna javna ip, adresa ....
   
 15. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Дали приметувате разлика при сурфање и данладање по променета IP адреса?
   
 16. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,537
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не, исто е.
   
 17. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Исто и од мене пријавено. И ми се јавија телефонски дека проблемот бил глобален и дека работеле на тоа. Screenshot_20180501-001618.png
   
 18. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,537
  24 Јуни 2009
  Машко
  Им прати ли принтскрин?
   
 19. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Да
   
 20. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,537
  24 Јуни 2009
  Машко
  И ти ја променија ли во јавна IP?
   
 21. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не знам. Знам само дека една недела го немам тој проблем.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,537
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кои ти се првите 2 или 3 бројки од IP адресата, не ја пишувај целата!

  пример:
  100.ххх.ххх.ххх
  или
  64.ххх.ххх.ххх
   
 23. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  185. xxx. xxx. xx
   
 24. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,537
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова треба да е јавна адреса, ако грешам нека изгорам :D
  Нека ме поправи некој ако не е така.:)
   
 25. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,645
  4,133
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Че гориш уше тро :D
  Screenshot_20180501-010350.png
   

Сподели

Вчитување...