CAPTCHA и проблеми со NAT-ирање на VIP, повик до корисниците да се жалат и да бараат премин на ipv6

Дискусија во форумот 'Vip/Blizoo' започната од Lokvan, 9 Април 2018.

1. krema

krema
    Professor

6,007
    5,413
    24 Јуни 2009
    Машко
    Тогаш да почнеме од утре да им квичиме секој ден во кол центар:)

На Lokvan и mrmarko4fun им се допаѓа ова.
  2. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Intern

94
    49
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Ми се јавија пак од 0771234, ке извршат дополнителни проверки кога ке сум дома, значи пријавувајте постојано и ќе се реши. И да сепак има дупло натирање, ми потврди дечкото.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација

3. TexasUS

TexasUS
    Intern

49
    34
    25 Февруари 2017
    Машко
    Лично од искуство мое, подобро ако не ве мрзи во детален мејл опишете го проблемот, и побарајте повратна информација. Така направив кога беше проблемот скоро со отварањето на страници, доцна вечерта им испратив со детален опис и со скриншотови и се, и сабајлето уште кај 8-9 ме бараа за истото директно од техничкиот оддел. Вака на 1234 може да ви се јави некој кој поима нема околу ова па да заглавите и ќе ви каже ако брзината е ОК и имаш нет, тогаш се е ОК. Ако не ви се јават т.е не ви дадат одговор, барајте ги. И чисто како за информација пишете овде вие што пријавивте што сте направиле, бидејќи лично деновиве не сум во можност да ги барам.

На Nem_Akata му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sukhoi

Sukhoi
    On your way to fame

1,591
    953
    16 Јуни 2010
    Дечки ај пробајте некој радио сајт што стрима преко Shoutcast или други странски (еве за пример линк од наше радио, одма се пушта по вклучување на страната). Дали преку 3G/4G мрежата ви работи? Мислам дека некои порти блокираат, пример сајтот погоре и сите радио станици наши и странски што идат преко Shoutcast не работат на мобилната мрежа, стримот не стартува. Порано на One работеа како паметам.

5. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,525
    3,298
    4 ноември 2013
    Машко
    Пробано преку PC си отвара и си пее радиото, преку 3g/4g на Вип ја отвара страната но радиото не се пушта.

На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sukhoi

Sukhoi
    On your way to fame

1,591
    953
    16 Јуни 2010
    Исто ми се случува и мене, некои порти изгледаат блокираат. Фала за feedback :)

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Oktar

Oktar
    Guru

2,746
    6,842
    23 oктомври 2012
    Машко
    Треба да кликнете плеј, кај мене работи. Види фото.
    Screenshot_20180411-184057_Chrome.jpg

8. Sukhoi

Sukhoi
    On your way to fame

1,591
    953
    16 Јуни 2010
    Не е тоа, пробано е на неколку телефони. Не си на телеком нели? За телеком не сум сигурен можеби таму работи.
    Edit: Сега видов дека си на вип. Чудно...

9. Oktar

Oktar
    Guru

2,746
    6,842
    23 oктомври 2012
    Машко
    Затоа ставив скриншот, пишува Vip MK најдоле.

10. TexasUS

TexasUS
    Intern

49
    34
    25 Февруари 2017
    Машко
    Некој кој пријави и има повратна информација од нивна страна за работава?

11. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Intern

94
    49
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Јас пријавив и ми се бараа вчера, ми рекоа дека направиле некои промени и дека не би требало сега да излегува, за сега нема па ке видиме.

12. lynx

lynx
    Unstoppable

3,132
    2,560
    4 Септември 2008
    Значи јас вака го решив проблемот. Бев на одмор и си бев оптегнат на гаќи у фотељата, така сурфајќи скоро на сите страници што користат cloudflare почна да ми појавува кепча поради приватните адреси. Во моментот ми дојде некоја нервоза, отворив vip.mk и отидов на контакт формата. Таму пишав дека поради приватните адреси неможам да сурфам и само бара кепча, сакам да ми се реши проблемот. После 30-40 минути додека сурфав снема интернет еднаш или два пати, отварам гледам се сменила адресата во јавна на мојот модем. После тоа си легнав, телефонот на муте и по неколку саата кога станав да го проверам гледам два пропуштени повици од вип, валјда да ме известат дека проблемот е решен. Тоа беше пред 2-3 месеца и еве сеуште си имам јавна адреса, толку.

пс. Прво мислев да им ѕвонам ама бидејќи ме мрзеше да станам од фотелјата и го земам телефонот кој не беше при рака пишав преку нивната вебстраница.

На StalkeR, mrmarko4fun, Lokvan и уште 3 други им се допаѓа ова.
  13. Cika

Cika
    V.I.P

2,070
    562
    8 Декември 2009
    Да почнеме тогаш со масивен ddos на клаудфлер страни?

14. shemko

shemko
    Gaining Experience

227
    53
    15 Јули 2008
    Fala drugar, za infoo, i jas 3 dena so red po fb, i na 1234, gi pomasirav i denes mise javija i vikaat tija promenivme rutata sega e ok, gledam imam staticna javna ip, adresa ....

Сподели