1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
  1. psyside

psyside
    Rising Star

24,960
    25,182
    4 Септември 2008
    Опа, спинович, Сега проблем е јазикот така? демек ти не гледаш што се случува на видеото?

Опа, спинович дел 2, На кого му е гајле за држење во меморија, збориме за брзина на стартување, тестот почна со 0 апликации во позадина, повторно на овие што немаат способност за детали ќе помине, кај гикови тешко. Друго, потсети не овде, нели ios користи и му треба двојно помалце рам, и тоа му е предноста???? ако тоа се знае, зошто е сега нагло лоша компарација кога се споредуба VS S10, а vlavot цитрони ги направи дека OP6T со 10гб рам изгубил од iПхоне со само 4 hehe, абе сдмс/вмро можат да ви подзавидат само. Друго, телефонот во видеотo нема 12гб, него 8, спин до спин до спин, бруки.

Опа, спинови4 дел 3, vlavot не се потруди да објасни ништо, vlavot проба да ни продаде BS, дека 6s е исто брз како Max што и можеби е точно кога скролаш низ менијата, но кога ќе влезеш во апликација или ја стартуваш, се случува газење, овие муабети не поминуваат кај било кој што има барем малце искуство со нови/стари телефони, плус јас го имав 6s, така да ако сакате спинови трк у парламент, овде не.

Опа спинович дел 4, Само што изгледа видео каде што не само што се споредија, него и дебакл доживеа iOS на споредбата.

Опа спинович дел 5, Не само што не се класа напред, него мораа буквално цел концепт од андроид телефните да го ископираат кај X/XS за да останат во трка, буквално во секој хардверски сегмент, сем чипсет каде што се најдобри потфрлаат, да не направија копи - паст, само уште Ким и старлети ќе ги купуваа, или ќе беа експонати на една брука наречена 2цм рамка, гимикот на андроид уредите.

Така да пред да кликнеш испрати мислење, прво види го името на форумот, вакви BS приказни може да поминат на други форуми, тука не.

Последна промена: 27 Февруари 2019
    На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

736
    821
    2 Март 2011
    Машко
    Fast charge го измислија во Apple? Не? Другиве го користат веќе 6 години.
    XR со HD резолуција во 2019та и една камера? 800 евра??
    Ringtone може да се смени во 2019та во IOS или сеуште се прави во ITune?

Никогаш нема да му опростам на APple што го воведе трендот на Nonremovable battery со цел да заштеди 1$ oд телефон. И другите за да заштедат 1$ од телефон го направија истото. Од 2017та или точно 10 години од најлошата иновација, сега сите смартфони имаат интегрирана батерија за една употреба, сега за да промениш батерија треба буквално да го уништиш телефонот. Тоа што траеше 10 секунди сега трае 2 часа и кошта 1000 денари.

3. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

500
    220
    7 oктомври 2014
    Пушти го ова низ вода за батериите и не се бламирај..

Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација

4. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

657
    697
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Од видеото на psyside, не се палите одма на резултатие од брзините да гледате тоа, колку од вас кажете ми го приметивте супериорниот екран на С10 како го прави екранот на ајфонот да делува како најефтин лцд панел .... крај. Гледаш во содржината на с10 и уживаш во контентот, боите контрастот...

5. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

979
    2,214
    28 Јануари 2017
    Машко
    Знам дека ги сакаш Самсунг ама не навлегувај во територијата на Ајфон фанбој коментари.

На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Skorp

Skorp
    Gaining Experience

312
    243
    25 Август 2016
    Машко
    Iphоnе како и сите телефони си има мани. Сепак најголема мана од сите му е... кога ќе купиш ипхоне, треба у наредниот период да слушаш фанбојс на Самсунг како телефонот нивни е technological marvel, како ние ајфонашите сме биле глупаци со пари за фрлање.Ова не зборам само за на форум и за во живо зборам.А на форумов имаше и бисер едно време тука, кажуваше дека дури и Blackview од АМЦ бил боље од ХЅ (исто рам хехе). Ако во иднина купам Самсунг, покрај тоа што е нели најбоље телефон на светот (првите 3-4 месеца, пред после да се укења хехе) ќе биде за мирна глава.

На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marick14

marick14
    Gaining Experience

158
    54
    2 Март 2011
    Јас не знам што добро гледате во Епл телефоните, или глумите лудило некое.
    Епл од година в година оди во надолна линија. Пристигнати се од Хуавеи, а наскоро очекувам да бидат престигнати и од Шаоми.

За тие што се потресуваат и палат сеуште на Епл, доволно е да ја знаат оваа информација.

8. Skorp

Skorp
    Gaining Experience

312
    243
    25 Август 2016
    Машко

На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. vlavot

vlavot
    Medicus

2,877
    2,817
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Шо не е јасно за рамот и колку е XS брз.

View: https://youtu.be/yqPXmwUiWWc

Како и да е, гледав неколку видеа на јутјуб, и уфф s10 делува како ѕвер коа отвара апликации и игри.
    И според неколку споредби побрз е од XS.
    Чекам официјални резултати од phonebuff затоа што прави најмалку бајас тест. Можеби ќе го симнат Xs од тронот конечно.
    Се додека не излезе новиот модел од Епл нели :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

128
    59
    19 Септември 2017
    Машко
    Да јазикот ми сметаше... :)
    Премногу се палиш на youtube видеа .

Извини неможев да го дочитам целиот пост ...
    Почнав да се смеам кај 2 спинович :).

Друже џабе се напињаш да побиеш нешто што не се побива.

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  11. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

500
    220
    7 oктомври 2014
    А тој ефтиниот панел самсунг го произведува.

12. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,674
    2,996
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
  13. psyside

psyside
    Rising Star

24,960
    25,182
    4 Септември 2008
  14. vlavot

vlavot
    Medicus

2,877
    2,817
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Auch, uf kako mi se dopagja s10+ сакам еден. Дали вреди да се премине конечно ид ios на Samsung. Teshka odluka.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Pane-G и Tomislav96 им се допаѓа ова.
  15. bagibmwm3

bagibmwm3
    Intern

14
    5
    14 Јануари 2009
    се ближи денот кога ќе пробам iPhone :)
    која е реална цена да се плати 7 или 7+ овој период?

16. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

500
    220
    7 oктомври 2014
    iph 7 , dobar 250 do 280.
    iph 7 plus, 350 do 380.

На bagibmwm3 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,030
    3,340
    7 ноември 2014
    Машко
    Ах, ми фалеа муабетиве и @psyside ... :)

Скоти, psyside и на Krk198 им се допаѓа ова.
  18. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

979
    2,214
    28 Јануари 2017
    Машко
    Искрено, не верувам дека ќе ти се бендиса транзицијата посебно за фан на Apple како тебе, озбилно го мислам ова. Не ја знам магијата во што е ама е тешко... го убедував еден другар да земи, по сите работи што ми кажа дека му требаат (во кои Андроид е супериорен) и пак Iphone.

Скоти, vlavot и на gokica им се допаѓа ова.
  19. krema

krema
    Professor

8,957
    8,709
    24 Јуни 2009
    Машко
    Еднаш ајфонџија - засекогаш ајфонџија. :)

20. Krk198

Krk198
    Gaining Experience

144
    154
    14 Септември 2016
    Машко
    Јас па скроз различна ситуација. Ајфонџија од 4s навака, цел живот се колне дека андроид не е телефон, купи S9+ кога излезе и сега целосно му се смени мислењето.

На Tomislav96 и Sharlovski им се допаѓа ова.
  21. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

979
    2,214
    28 Јануари 2017
    Машко
    Би одделил малку време да ми (ни) кажиш што најмногу ти се бендиса, баш ме интересира.

Последен ајфон што го имав беше 3ГС ама тогаш фалеа мноогу работи што на Андорид беа стандард (додека не излезе не мислам 4ка софтвер, немаше ни дроп даун мени) и не го можев едноставно, сега сигурно е друга приказната ама не ми се пробува.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  22. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,060
    1,331
    17 Јуни 2009
    Машко
    Се каам што ставив iOS 12 на iPhone 8. Супер си работеше со iOS 11, ама откако ставив iOS 12 телефонот и кога е скроз исклучен си троши по 5-7% дневно батерија.
    Додека бев на iOS 11 беа потребни цели 3-4 месеци за да се потроши скроз батеријата додека телефонот беше изгасен. Незнам дали да го носам на сервис или не, бидејки проблемов е софтверски а не хардверски. Додека телефонот е уклучен батеријата нема никакви абнормалности (battery health ми е 97%)
    Направив и целосен ресет со бришење на сите податоци но проблемот си остана.
    Овој чуден battery drain ми смета бидејки ајфончето ми е секундарен телефон кој го користам поретко.
    Ако некој знае некое чаре како да го оправиме, ќе му бидам многу благодарен ако ми помогне.

23. Skorp

Skorp
    Gaining Experience

312
    243
    25 Август 2016
    Машко
    Дали проба целосен ресет на батеријата? Да ја истрошиш до крај, па од кога ке се изгаси телефонот да го остаиш изгасен уште некој ден... ни за СОС да нема опција.

https://www.appledystopia.com/how-to/calibrate-iphone-battery/

24. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,063
    536
    9 Мај 2012
    Машко
    Подобро премини на ајфон 8 или 8+

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk

На bagibmwm3 и Speedster им се допаѓа ова.
  25. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,060
    1,331
    17 Јуни 2009
    Машко
    Неколку пати досега ми се има истрошено батеријата скроз до крај, ама проблемот си остана. Незнам што да правам, изгледа ќе морам да се помирам со проблемов и покрај тоа што знам дека нечини подолго време литиумска батерија да седи празна.

Сподели

Вчитување...