1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,960
  25,182
  4 Септември 2008
  Опа, спинович, Сега проблем е јазикот така? демек ти не гледаш што се случува на видеото?

  Опа, спинович дел 2, На кого му е гајле за држење во меморија, збориме за брзина на стартување, тестот почна со 0 апликации во позадина, повторно на овие што немаат способност за детали ќе помине, кај гикови тешко. Друго, потсети не овде, нели ios користи и му треба двојно помалце рам, и тоа му е предноста???? ако тоа се знае, зошто е сега нагло лоша компарација кога се споредуба VS S10, а vlavot цитрони ги направи дека OP6T со 10гб рам изгубил од iПхоне со само 4 hehe, абе сдмс/вмро можат да ви подзавидат само. Друго, телефонот во видеотo нема 12гб, него 8, спин до спин до спин, бруки.

  Опа, спинови4 дел 3, vlavot не се потруди да објасни ништо, vlavot проба да ни продаде BS, дека 6s е исто брз како Max што и можеби е точно кога скролаш низ менијата, но кога ќе влезеш во апликација или ја стартуваш, се случува газење, овие муабети не поминуваат кај било кој што има барем малце искуство со нови/стари телефони, плус јас го имав 6s, така да ако сакате спинови трк у парламент, овде не.

  Опа спинович дел 4, Само што изгледа видео каде што не само што се споредија, него и дебакл доживеа iOS на споредбата.

  Опа спинович дел 5, Не само што не се класа напред, него мораа буквално цел концепт од андроид телефните да го ископираат кај X/XS за да останат во трка, буквално во секој хардверски сегмент, сем чипсет каде што се најдобри потфрлаат, да не направија копи - паст, само уште Ким и старлети ќе ги купуваа, или ќе беа експонати на една брука наречена 2цм рамка, гимикот на андроид уредите.

  Така да пред да кликнеш испрати мислење, прво види го името на форумот, вакви BS приказни може да поминат на други форуми, тука не.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2019
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  736
  821
  2 Март 2011
  Машко
  Fast charge го измислија во Apple? Не? Другиве го користат веќе 6 години.
  XR со HD резолуција во 2019та и една камера? 800 евра??
  Ringtone може да се смени во 2019та во IOS или сеуште се прави во ITune?

  Никогаш нема да му опростам на APple што го воведе трендот на Nonremovable battery со цел да заштеди 1$ oд телефон. И другите за да заштедат 1$ од телефон го направија истото. Од 2017та или точно 10 години од најлошата иновација, сега сите смартфони имаат интегрирана батерија за една употреба, сега за да промениш батерија треба буквално да го уништиш телефонот. Тоа што траеше 10 секунди сега трае 2 часа и кошта 1000 денари.
   
 3. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  500
  220
  7 oктомври 2014
  Пушти го ова низ вода за батериите и не се бламирај..

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 4. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  657
  697
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Од видеото на psyside, не се палите одма на резултатие од брзините да гледате тоа, колку од вас кажете ми го приметивте супериорниот екран на С10 како го прави екранот на ајфонот да делува како најефтин лцд панел .... крај. Гледаш во содржината на с10 и уживаш во контентот, боите контрастот...
   
 5. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  979
  2,214
  28 Јануари 2017
  Машко
  Знам дека ги сакаш Самсунг ама не навлегувај во територијата на Ајфон фанбој коментари.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  312
  243
  25 Август 2016
  Машко
  Iphоnе како и сите телефони си има мани. Сепак најголема мана од сите му е... кога ќе купиш ипхоне, треба у наредниот период да слушаш фанбојс на Самсунг како телефонот нивни е technological marvel, како ние ајфонашите сме биле глупаци со пари за фрлање.Ова не зборам само за на форум и за во живо зборам.А на форумов имаше и бисер едно време тука, кажуваше дека дури и Blackview од АМЦ бил боље од ХЅ (исто рам хехе). Ако во иднина купам Самсунг, покрај тоа што е нели најбоље телефон на светот (првите 3-4 месеца, пред после да се укења хехе) ќе биде за мирна глава.
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  158
  54
  2 Март 2011
  Јас не знам што добро гледате во Епл телефоните, или глумите лудило некое.
  Епл од година в година оди во надолна линија. Пристигнати се од Хуавеи, а наскоро очекувам да бидат престигнати и од Шаоми.

  За тие што се потресуваат и палат сеуште на Епл, доволно е да ја знаат оваа информација.
   
 8. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  312
  243
  25 Август 2016
  Машко
  [​IMG]
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,877
  2,817
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Шо не е јасно за рамот и колку е XS брз.

  View: https://youtu.be/yqPXmwUiWWc


  Како и да е, гледав неколку видеа на јутјуб, и уфф s10 делува како ѕвер коа отвара апликации и игри.
  И според неколку споредби побрз е од XS.
  Чекам официјални резултати од phonebuff затоа што прави најмалку бајас тест. Можеби ќе го симнат Xs од тронот конечно.
  Се додека не излезе новиот модел од Епл нели :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  Да јазикот ми сметаше... :)
  Премногу се палиш на youtube видеа .

  Извини неможев да го дочитам целиот пост ...
  Почнав да се смеам кај 2 спинович :).

  Друже џабе се напињаш да побиеш нешто што не се побива.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  500
  220
  7 oктомври 2014
  А тој ефтиниот панел самсунг го произведува.

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,674
  2,996
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,960
  25,182
  4 Септември 2008
 14. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,877
  2,817
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Auch, uf kako mi se dopagja s10+ сакам еден. Дали вреди да се премине конечно ид ios на Samsung. Teshka odluka.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Pane-G и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 15. bagibmwm3

  bagibmwm3
  Intern

  14
  5
  14 Јануари 2009
  се ближи денот кога ќе пробам iPhone :)
  која е реална цена да се плати 7 или 7+ овој период?
   
 16. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  500
  220
  7 oктомври 2014
  iph 7 , dobar 250 do 280.
  iph 7 plus, 350 do 380.

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
  На bagibmwm3 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,030
  3,340
  7 ноември 2014
  Машко
  Ах, ми фалеа муабетиве и @psyside ... :)
   
  Скоти, psyside и на Krk198 им се допаѓа ова.
 18. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  979
  2,214
  28 Јануари 2017
  Машко
  Искрено, не верувам дека ќе ти се бендиса транзицијата посебно за фан на Apple како тебе, озбилно го мислам ова. Не ја знам магијата во што е ама е тешко... го убедував еден другар да земи, по сите работи што ми кажа дека му требаат (во кои Андроид е супериорен) и пак Iphone.
   
  Скоти, vlavot и на gokica им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Еднаш ајфонџија - засекогаш ајфонџија. :)
   
 20. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  144
  154
  14 Септември 2016
  Машко
  Јас па скроз различна ситуација. Ајфонџија од 4s навака, цел живот се колне дека андроид не е телефон, купи S9+ кога излезе и сега целосно му се смени мислењето.
   
  На Tomislav96 и Sharlovski им се допаѓа ова.
 21. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  979
  2,214
  28 Јануари 2017
  Машко
  Би одделил малку време да ми (ни) кажиш што најмногу ти се бендиса, баш ме интересира.

  Последен ајфон што го имав беше 3ГС ама тогаш фалеа мноогу работи што на Андорид беа стандард (додека не излезе не мислам 4ка софтвер, немаше ни дроп даун мени) и не го можев едноставно, сега сигурно е друга приказната ама не ми се пробува.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 22. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,060
  1,331
  17 Јуни 2009
  Машко
  Се каам што ставив iOS 12 на iPhone 8. Супер си работеше со iOS 11, ама откако ставив iOS 12 телефонот и кога е скроз исклучен си троши по 5-7% дневно батерија.
  Додека бев на iOS 11 беа потребни цели 3-4 месеци за да се потроши скроз батеријата додека телефонот беше изгасен. Незнам дали да го носам на сервис или не, бидејки проблемов е софтверски а не хардверски. Додека телефонот е уклучен батеријата нема никакви абнормалности (battery health ми е 97%)
  Направив и целосен ресет со бришење на сите податоци но проблемот си остана.
  Овој чуден battery drain ми смета бидејки ајфончето ми е секундарен телефон кој го користам поретко.
  Ако некој знае некое чаре како да го оправиме, ќе му бидам многу благодарен ако ми помогне.
   
 23. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  312
  243
  25 Август 2016
  Машко
  Дали проба целосен ресет на батеријата? Да ја истрошиш до крај, па од кога ке се изгаси телефонот да го остаиш изгасен уште некој ден... ни за СОС да нема опција.

  https://www.appledystopia.com/how-to/calibrate-iphone-battery/
   
 24. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,063
  536
  9 Мај 2012
  Машко
  Подобро премини на ајфон 8 или 8+


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  На bagibmwm3 и Speedster им се допаѓа ова.
 25. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,060
  1,331
  17 Јуни 2009
  Машко
  Неколку пати досега ми се има истрошено батеријата скроз до крај, ама проблемот си остана. Незнам што да правам, изгледа ќе морам да се помирам со проблемов и покрај тоа што знам дека нечини подолго време литиумска батерија да седи празна.
   

Сподели

Вчитување...