• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Ron0n

 1. Ron0n

  Препорака: Апарат/машина за еспресо (до 150 евра)

  Јас користам (и би ти препорачал) DeLonghi Caffe Venezia. Купен е 200евра од човек во Скопје (кој ги продава и сервисира - така што имаш peace of mind). Уредот е половен, нов претпоставувам дека бил платен доста поскапо. Мое (полуаматерско) познавање е дека овие уреди се класа до две над буџет...
 2. Ron0n

  IFIXIT или еквивалент

  Интересно... јас нарачав два Pro Tech Toolkit во февруари годинава и двата дојдоја до Македонија со шипинг на USPS. Не знам дали (и зошто) сега немаат достава кај нас. Инаку, китот е апсолутно феноменален! Ги користам за професионална употреба и се апсолутно одлични - топла препорака! EDIT...
 3. Ron0n

  Позитивни искуства со продажба на хардвер/предмети ( од членови на It.com.mk)

  Одлична соработка со @civikom за лаптоп! +1 Препорака за соработка
 4. Ron0n

  Цепки од огласи

  Аха! Значи он дава 120е да го земе некој од негови раце така? :D
 5. Ron0n

  Позитивни искуства со продажба на хардвер/предмети ( од членови на It.com.mk)

  +1 за @Serko. Процесорот за жал сеуште не го пробав иако примопредаја направивме пред некоја недела (без проблеми), ќе биде викендов тоа. +1 за @Ulrezaj. Конечно ја намеривме графичката (фала DelCo - што ме заборавија од понеделник...). Функционира беспрекорно! Топла препорака за соработка!
 6. Ron0n

  Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

  Пошто заклучивме дека се е ова штетно зрачењево, јас доброволно се пријавувам и се жртвувам да ви ги рециклирам дома уредите кои ви зрачат: мобилни, wifi, лаптопи, екрани, 95" телевизори (особено најновите модели на Samsung и Apple кои се директни предизвикувачи на радијација) Не дозволувајте да...
 7. Ron0n

  Позитивни искуства со продажба на хардвер/предмети ( од членови на It.com.mk)

  Супер искуство со @HocusPocus Микротикот е во одлична состојба, тестиран и се работи по пропис :) +1 за соработка
 8. Ron0n

  Interspace

  Благодарам многу ми помогна ова. Дали некогаш сте имале падови на интернет (периодов ни се случуваше телекабел да закашла и телеком да закашла со големи packet loss, пингови, падови на брзина = неупотребливо)? Цените се прилично разумни. Се размислувам да ги земам за примарен линк на помал...
 9. Ron0n

  Тестирајте ја Вашата брзина

  За 200 денари топло би ти препорачал да направиш апгрејд (нормално ако си во можност, мада не се страшни пари). Телеком се малку тешки за намалување пакети (можда и да неможе воопшто додека не ти истече договор), а и за зголемување се тешки. Но, земи го ова со резерва бидејќи ги користам како...
 10. Ron0n

  Interspace

  Има ли некој искуство со Interspace како интернет оператор (за бизнис потреби)? Дали имаат добар квалитет, чија мрежа користат, SLA..? Да не ги цимам по меилови и телефони за цени, ако имате некоја ориентациона цена на пакети би ми било од помош.
 11. Ron0n

  Тестирајте ја Вашата брзина

  200/200 За жал го нема на физички лица (колку што гледам на веб нивни), туку само за компании.
 12. Ron0n

  Тестирајте ја Вашата брзина

  До пред неколку месеци... пред да се отселам... (сликата е малку постара но немам понов speedtest за жал). Ова беше линк директно од datacenter на телекабел. Моментално од Телеком:
 13. Ron0n

  Позитивни искуства со продажба на хардвер/предмети ( од членови на It.com.mk)

  Супер искуство со @[email protected] Дечко од збор, се најдовме на паркинг, брзо се заврши размената, нормално хардверот е во супер функционална состојба. Препорака за соработка
 14. Ron0n

  Позитивни искуства со продажба на хардвер/предмети ( од членови на It.com.mk)

  @Sharlovski класика - tried and true комбинација. Пратено, примено без никакви забелешки. 10/10 @CyberTm се најдовме имењаците на форумот! Производот во одлична состојба - целосно исправен. Доставен до Скопје - благодарност! Препорака за соработка 10/10.
На врв Дно