• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Ivicakmk

 1. I

  Надувани цени на графичките заради mining

  https://www.techspot.com/article/2330-gpu-pricing-2021-update/
 2. I

  Роаминг на Телеком

  Мене ми се има случено 2 пати со Vip. Изгасен интернетот во роаминг + изгасен data. Во сметката имаше сесии од повеќе часа а со ептен ситна големина (неколку бајти, килобајти, не ми текнува). Првиот пат приговор телефонски, па демек услуга ми прават, во знак на добра соработка што ти знам, ќе ги...
 3. I

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  За 5G на 9ти Септември сум инсталирал update.
 4. I

  Телекабел оптички пакети

  Не си ме разбрал, не кажувам дека лошо си се изразил, баш напротив. Тоа со кратењето најверојатно го кажуваат како АПП, ако помине помине, па да те откачат. Во мојот случај практично му кажав на типот дека врска нема што зборува и за неколку дена средија. Една работа е да не можат да ти дадат...
 5. I

  Телекабел оптички пакети

  Кушлус со муабетов, едниот член барал јавна, другиот статичка. Заеднички проблем им се дечките во Телекабел, не знам зошто им кажувате дека не знаеле да се изразат. За тоа што ти рекле за брзината е тешка глупост, во договорот сигурно ти пишува дека ќе ти ја испорачаат максималната можна...
 6. I

  Прогресот во мобилната фотографија низ годините

  Кај S20 FE опцијата е различна во SN и Exynos. Дизајнот е ист, не е до агли и што и да е. Ако има некој со S21 Ultra со SN нека провери, личи дека и таму ќе биде истиот случај.
 7. I

  Прогресот во мобилната фотографија низ годините

  Да, 5G верзијата со snap, не знам дали обичната со exynos поинаку се однесува.
 8. I

  Прогресот во мобилната фотографија низ годините

  Има блиц на сликање со S20 FE, значи не е генерално на сите Самсунг телефони.
 9. I

  Power Plan после рестарт се враќа на Balanced Power

  Имаш инсталирано chipset driver? Ако имаш преинсталирај, по можност понова верзија. Ако ти трае проблемот сеуште пробај едитирај ги поставувањата и провери дали ќе останат истите.
 10. I

  Да живее WiFi-то во време на поевтин роаминг, кога 1 MB е 43 денари

  Најверојатно не, треба да значи дека ќе можеш со македонски броеви да зборуваш т.е. како да си дома. Доколку од дома би вртел на српски тогаш би платил.
 11. I

  Да живее WiFi-то во време на поевтин роаминг, кога 1 MB е 43 денари

  Нели поентата беше да нема роаминг? Зошто тогаш такви се сите наслови и изјави: „Укинување роаминг...“? Нели се стремеа да го постигнат тоа што го има во ЕУ? Ова дефинитивно не е тоа.
 12. I

  Телекабел оптички пакети

  Тоа што speedtest ти дава константна брзина значи дека дефинитивно домашната мрежа не ти е проблемот. И 50К евра да инвестираш нема да ти направи разлика. Ти предложив speedtest ком германски сервер за да видиш дали изворот или интернет врската е проблемот. Пробај да симнеш некое linux distro...
 13. I

  Телекабел оптички пакети

  Тогаш изворот ти е проблем. Edit: пинг 2 на speedtest би ти дало само кон серверот на телекабел. Пробај да тестираш кон некој германски сервер.
 14. I

  Телекабел оптички пакети

  Такви осцилации не се од домашната мрежа, или се од изворот (сајтот, торентот) или од интернет врската. Пробај да симнеш нешто од сајт што си сигурен дека ќе ти даде максимум брзина.
На врв Дно