• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Звучна изолација на ѕид

 • Ја почнал/а темата
 • #51

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
49
137
@triki123 глеам дека си арогантен и сакаш да докажеш нешто ама ништо паметно не си кажал во темава . Убаво што се исклучуваш.

Никој нема да се навреди, само сепак треба да ги послушаш советите - такви поединечни панели нема да бидат доволни, треба комплетно цел ѕид да се изолира, а можеби и повеќе од тоа.
Нема веќе да ти додевам, толку од мене.
Еве некој се навреди одма после тебе . Ти ги послушав сите совети до сега, мислам дека ова ќе биде доволно зашто ке абсорбира дел од звукот .Собата има само маса и еден кревет значи човекот е право со теписи и такви ствари . Ако има повеќе ствари да абсорбираат звук значи ке има помалку звук што ке оди во другиот стан .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #52

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
49
137
Ако некој исто бара решение за вакво нешто јас земав еластомерен каучук . Околу 420 денари е м2 13 мм дебелина .Од Гостивар ми го донесоа , ако некој е заинтересиран пишете ми порака за број .
Материјалов е лесен за местење има лепак од една страна за директно на ѕид .Не е запаливо и не прима вода и не изгледа лошо и да се остави така на ѕид .
 

Атачменти

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,615
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако некој исто бара решение за вакво нешто јас земав еластомерен каучук . Околу 420 денари е м2 13 мм дебелина .Од Гостивар ми го донесоа , ако некој е заинтересиран пишете ми порака за број .
Материјалов е лесен за местење има лепак од една страна за директно на ѕид .Не е запаливо и не прима вода и не изгледа лошо и да се остави така на ѕид .
Одлично испаднало.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
361
285
Колку е ефикасен?

Ако некој исто бара решение за вакво нешто јас земав еластомерен каучук . Околу 420 денари е м2 13 мм дебелина .Од Гостивар ми го донесоа , ако некој е заинтересиран пишете ми порака за број .
Материјалов е лесен за местење има лепак од една страна за директно на ѕид .Не е запаливо и не прима вода и не изгледа лошо и да се остави така на ѕид .
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #55

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
49
137
За гласно зборење да не кажам викање не се слуша у другиот стан . Сакав со музика да пробам немав време сабајле ке пробуваме вечер па ке ти кажам .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #56

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
49
137
Тестиравме и со доста гласна музика многу малку се слуша .Доста ефикасно е за тие пари.
 
13 декември 2020
23
16
Околу 420 денари е м2 13 мм дебелина.
Го има како табли ролни различни димензии или? Ради димензиите и начинот поставување како може да се комбинира да пробам да сплескам нешто
Од Гостивар ми го донесоа
Само таму го најде или?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #60

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
49
137
Го има како табли ролни различни димензии или? Ради димензиите и начинот поставување како може да се комбинира да пробам да сплескам нешто

Само таму го најде или?
Не знам дали го има на друго место, мене ми го понуди чоек што бил таму го видел .Иначе ролна е метар широка на квадрат продаваат, не се табли .
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
128
246
Материјалов е лесен за местење има лепак од една страна за директно на ѕид ....
Тестиравме и со доста гласна музика многу малку се слуша ...
Со среќа користење!
Мило ми е што ме послуша да го ставиш материјалот за изолација преку целиот ѕид (мој пост #49), вклучително и под масата. Само на тој начин се добива добра изолација - како што и самиот се увери.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,378
2,144
Шифоњер
За гласно зборење да не кажам викање не се слуша у другиот стан . Сакав со музика да пробам немав време сабајле ке пробуваме вечер па ке ти кажам .
Изолацијава функционира во два правци? Ако ја ставам на мој ѕид, нема да ме слуша комшијата или јас него?
И дали ја има во друга боја?
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #64

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
49
137
Изолацијава функционира во два правци? Ако ја ставам на мој ѕид, нема да ме слуша комшијата или јас него?
И дали ја има во друга боја?
Искрено не знам дали работи во два правци ,би требало ама неможам со сигурност да ти кажам. Јас тестирав само дали од кај мене ке се слуша . Нема друга боја има само различна дебелина.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
128
246
Изолацијава функционира во два правци? Ако ја ставам на мој ѕид, нема да ме слуша комшијата или јас него?
Дејството не е еднакво во двете насоки - поголемо дејство ќе има ако е сместено кај изворот на звукот (бучавата).
Односно, ако си ти тој што прави ѓурултија и ако материјалот е ставен кај тебе, тогаш твојот комшија ќе биде по-раат од тебе, отколку ти од него. :)
Мислењето е автоматски споено:

... Нема друга боја има само различна дебелина.
Препорачувам поголема дебелина.
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,957
1,873
Скопје
Искрено не знам дали работи во два правци ,би требало ама неможам со сигурност да ти кажам. Јас тестирав само дали од кај мене ке се слуша.
Ако не ви е проблем да пробате и обратно, па да споделиш искуство :)


П.С. Истиов пост го пишувам по втор пат, првиот пат некој ми го избришал, со објаснување „Офтопик“, па ако може да ми објасни момакот што го избришал што има Офтопик во прашањево? Се збори за звучна изолација на ѕид, прашувам за звучна изолација на ѕид, кога веќе го имаат монтирано, зошто да не пробаат и во обратен правец дали ќе изолира исто, дали ефектот ќе биде намален, и слично, едно е теорија, друго е реално да пробаат, и членот да сподели искуство.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
128
246
... едно е теорија, друго е реално да пробаат...
Многу често може да се слушне (и прочита) вакво погрешно тврдење, за различни области. Зборот „теорија“, ако не се сфати пејоративно туку во вистинската, научна смисла, значи објаснување за некоја појава, цврсто поткрепена со факти од реалноста, без ниту еден исклучок. Инаку не би била Теорија.
Така, она што го напишав во постот #65 е Теорија (со големо Т) која реално е проверена и докажана во реалноста. (Всушност, обратно е - проверките во реалноста довеле до таа Теорија.)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #69

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
49
137
Ако не ви е проблем да пробате и обратно, па да споделиш искуство :)


П.С. Истиов пост го пишувам по втор пат, првиот пат некој ми го избришал, со објаснување „Офтопик“, па ако може да ми објасни момакот што го избришал што има Офтопик во прашањево? Се збори за звучна изолација на ѕид, прашувам за звучна изолација на ѕид, кога веќе го имаат монтирано, зошто да не пробаат и во обратен правец дали ќе изолира исто, дали ефектот ќе биде намален, и слично, едно е теорија, друго е реално да пробаат, и членот да сподели искуство.
Не сум ги начекал комшииве да пробаме и обратно како ке биде . Ке видам викендов ке ти кажам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,053
Мислења
837,658
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно