• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.232
3.079
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Дадов шанса на 11-кава ама ова веќе не се трпи, багови, memory leaks, шкарт драјвери, максимално успорување на компјутерот, споро вчитување на дисковите, неигривост на игри со намалување на фпс, па дури и монитор flicker ми се појави. Интересен UI ама се друго тиња, а јас дефинитивно си се враќам назад на 10ка !!!
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.233
Потсредија нешто со апдејти или сеуште има багчиња?

Багчиња има и ќе има уште долго, но сепак мислам дека поголемите багови се more or less средени.

Лично го користам за работа и не сум имал некои проблеми. За гејминг исто не сум осетил разлика во споредба со 10-ката.

Еве денес инсталирав последен апдејт (KB5007262) без никаков проблем и главење.

Да напоменам дека сум со Intel конфигурација.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.385
1.881
Неготино
Инсталирав 11ка по вторпат, овој пат без поголеми проблеми. 7 фрејма помалку на Forza Horizon 5.
Но имам проблеми со маусот. Рандом му се дешава да забега од еден крај на друг. Најмногу се приметува на ФПС игри каде го мериш некого во глава и камерата наеднаш забегува во небото.

Не знам зошто се случува, но нека си го ајде.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.043
8.228
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Screenshot_20211206-153219_Gallery.jpg

Можеби ќе му се најде на некого.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Циркузов не престанува
https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/pizp74 View: https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/pizp74/anyone_else_noticed_nvme_4k_write_speeds_almost/https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/pjkw81 View: https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/pjkw81/windows_11_slows_nvme_writes_greatly_on_small/
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.534
6.995
Циркузов не престанува
https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/pizp74 View: https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/pizp74/anyone_else_noticed_nvme_4k_write_speeds_almost/https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/pjkw81 View: https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/pjkw81/windows_11_slows_nvme_writes_greatly_on_small/

Јас го приметив ова уште веднаш, стартање на програми е минимум 3-4 пати поспоро од десетката. Искрено ме мрзи да преинсталирам, да им ебам матер...
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Јас го приметив ова уште веднаш, стартање на програми е минимум 3-4 пати поспоро од десетката. Искрено ме мрзи да преинсталирам, да им ебам матер...
Абе ај молимте! Нека се гонат у три лепе.
Лансиран OS за крајни корисници кој има багови како да се работи за алфа верзија.

Безвезни побарувања, поспори Ryzen версус Intel процесори, ретардиран UI, спори дискови..
Ама во гејминг ќе бил побрз!
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
762
826
Струга
Абе ај молимте! Нека се гонат у три лепе.
Лансиран OS за крајни корисници кој има багови како да се работи за алфа верзија.

Безвезни побарувања, поспори Ryzen версус Intel процесори, ретардиран UI, спори дискови..
Ама во гејминг ќе бил побрз!

Тоа е финтата, ни во гејминг не е побрз, нуди само Auto HDR.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Ама во гејминг ќе бил побрз!
Побрз во Loading благодарение на Direct Storage, ама ни тоа уште не е имплементирано, така да сега за сега нема ниедна причина за користење на овој OS.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.628
1.348
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Едно нешто што не ми се допаѓа а можеби е дискутирано во претходните страни е preview делот на табот.

Да речеме имам отворено 2 notepads и кога кликам на иконата во табот не прикажува кој да го отвори туку едноставно не го отвара, па морам да држам CTRL и да кликнам на notepad во таскбарот и да ми го отвори првиот па вториот.

Ова ме иритира многу поготово кога имам отворено повеќе прозорци на прелистувачот па морам да ги барам со ALT + Tab.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
645
534
Мене ми е таман еден баг што го има е кога стишкаш доле кај саатот за да отвори календар, кога сака го отвара кога сака не само тоа ме нервира другото дали си на Windows 10 или 11 не ми прави разлика
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Мене ми е таман еден баг што го има е кога стишкаш доле кај саатот за да отвори календар, кога сака го отвара кога сака не само тоа ме нервира другото дали си на Windows 10 или 11 не ми прави разлика
И ја ова го имам заприметено. Task Manager рестарт на Explorer и се средува.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.382
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно