1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  604
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Би те советувал да му ја инсталираш од 0.00 (празен ссд - па да си го форматира сам) најновата верзија на виндовс 10 од ноември 2019 (таму нема дома или про - една верзија е).
  Јас на лаптпоче од 2009 година (делл некој модел) му ставив евтино еСеСДе, ново пенџерче (вин 10) и канцелариичка (офис 2019) и ене го лета... Ни драјвери, ни бутур. Се си позна, камера, микрофон, тачпад, еСеСДе, усб, бактерија. Се подига за 7-8 секунди, се гаси за секунда. Претходно се мачеше со вин ИксПе, на вклучување две минути, на гасење уште толку... Кор2Дуо, 4ГБ меморија...

  Пробај, освен еден час од животот - што можеш друго да изгубиш?
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  537
  397
  26 Март 2016
  https://www.askvg.com/master-tutorial-to-make-windows-10-super-fast/

  за тие што сакаат да го убрзаат Win10. Гајд-ов вклучува неколку чекори коишто ќе ја зголемат респонзивноста на Win10, посебно за useri со послаби машини.

  Значителен ефект имаат новите registry вредности
   
  Последна промена: 23 Јануари 2020
  На WeiWuWei и PC_GAMER им се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Вашиот Office пакет сега доаѓа со malware. :)
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,466
  12,641
  2 Август 2012
  Машко
  А во меџувреме експериментираат со реклами во WordPad
  За кратко време рекламите ќе бидат all over

  OS за девојчиња
   
  bicikle, Daniel86 и на Ceco им се допаѓа ова.
 5. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Искрено и јас размислував за алтернатива за 10-кава, како на пример, Linux Mint или Lubuntu што ми го предлагаш, ама пошо се работи за постаро лице кое веќе има работено и на претходни Windows системи не знам дали добро ќе се снајде со измените (иако не се којзнае колкави, односно незначителни). Така што мислам дека сепак ќе одам на 10-кава. Имено, претходно во неколку наврати имав прилика да му инсталирам и други оперативни системи и некако не се снаоѓаше баш добро, па затоа пак му инсталирав Windows. Во секој случај фала ти за предлогот.:)
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 6. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Па всушност тоа и ми беше целта - една свежа инсталација буквално направена од нула. Патем, пошо он не знае да прави (ре)инсталации јас ќе му помогнам околу тоа. А ова новово пенџерче го има на сајтот на Мајкрософт или треба да го барам на друго место? Мислам прашувам пошо одамна не сум симнувал преку нивниот сајт пошо од памтивек:D си имам симнато 10-че Про и снимано на двд. А ова 32-битново планирав да го симнам од сајтот, ама еве ако ти не ми кажеше немаше да знам за овие измени/новости кои ги имало. За канцелариичка планирам да му ставам од 2010-та само Word и Excel (дури и ова ќе му биде многу, ама ако, нека му се најде нешто вакво ретро:D). Иначе и јас се соочував со такви предизвици со неговиов лаптоп претходно. Ахх... тој легендарен XP - главоболки до бескрај и непроспиени ноќи за да се доведе во ред.
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,165
  6,204
  21 Јануари 2009
  Не, не се мачел со ИксПе-то. Се мачел со хардот.
  Стај му ИксПе на ссд-то и пак ќе биде топ.
  Да не звучиме така строго и да бидеме малку попрецизни.
  Бинг у броусер ја би го рачунал за PUP/PUA.
  Тоа е малвер у некоја теорија ама па малвер звучи ептен страшно :)
   
  Последна промена: 23 Јануари 2020
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е од кај сега ова? Лажат пак на сајт изгледа а?
  [​IMG]

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 9. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  604
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Опет криво.
  Претходно имаше самсунг 850 ево 250 гб со вин ИксПе и беше опишаната ситуација.
  Му ставив поголемо еСеСДе Адата од 480 гб. Ново. Па му инсталирав вин 10. Од нула.
  Па ја напишав пораката.

  Лоша ти е претпоставката.
  Ама убав филм си направи.
  Ако де, барем интересно ти беше да не потсетиш дека ХаДеДе-то е побавно од еСеСДе-то (нели тоа требаше да заклучиме?)
   
 10. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  838
  1,386
  12 Септември 2013
  Машко
  И 850ка ако нема трим а нема од XP нативна ќе има проблеми. Теоретски ама возможно.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,255
  8,653
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема никаква разлика каков ќе ставиш. Нема повеќе фичрс. Има потренцијално повеќе фичрс кои ти нема да ги користи во Домеин околина, така да нема никаква разлика,
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,165
  6,204
  21 Јануари 2009
  Аха.
  Значи прово имаше 850 ево па после му стави евтино ссд.
  Океј, така било, ти верувам.
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  604
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  ?
   
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
  Ако поминува од седмица на понов виндоус, полесна ќе му биде транзицијата на некоја од спомнатите линукс варијанти :)
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,165
  6,204
  21 Јануари 2009
  Нема никаква логика лаптопот да ти имал појако ссд со икспе и после да си му ставил послабо ссд па да си ставал 10ка.
  Можеш да се извадиш дека појаково ссд-то ти требало за нешто друго или што знам ама џабе пак нема да ти верувам.
  Знам дека ти е гајле.
  Добро ај за просторот ти било.
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  604
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Само рефренот:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=gmW8mdDNIk4


  Оваа приказната со прогнозирање, досега лоши резултати ти даде. Пробај со друга стаклена кугла.
  На пример со оваа, градуирана, сертифицирана, речиси и нема грешка:
  [​IMG]

  Толку од мене за темата виндоуз на послабо ПеЦе. Го пренесов личното искуство за тие што им треба.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ticklah

  Ticklah
  Intern

  124
  47
  14 ноември 2014
  Некој да ме насочи по ПП како да активирам 10ка, со која алатка, последен пат кога активирав виндоус беше 2012 и тогаш актуелно беше она на Даз, сега го напунив лаптопот со вируси на тазе форматиран, се е scammaz што симнав. :oh:
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,181
  835
  1 Јуни 2016
  KMSpico од гет каемеспико дот ком.
   
  Ragnar, PC_GAMER, Ticklah и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Guru

  4,165
  6,204
  21 Јануари 2009
  KMS_VL_ALL на MyDigitalLife дот нет форумите ќе го бараш. Темата е креирана од abbodi1406. Симнуваш зип фајл со пасворд, го ексктрактираш, го пушташ, стискаш yes/y blabla и ќе си зарши работа
   
  farkizz, PC_GAMER и на Ticklah им се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  ^+ Alow, тамо на дефендерот, кај се праеше...
   
 21. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  612
  11 ноември 2015
  Машко
  Користам 3 монитори, дали некој знае како да направам секоја една апликација, софтвер инт кога ќе ја подигнам да се отвара само на мејн мониторот?
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  А како се отвара сега? Јас ништо не сум местел и баш така се отвара. Т.е. зависи од неколку работи. Ако имаш шорткат на десктоп или на таскбар онда се отвара на тој монитор кај што е шорткатот. У друг случај се отвара во прозорот каде последен пат бил затворен ама не максимизиран. Има исклучоци од ова и разни сценарија. Ако сакаш дефинитивна контрола со разни програмчиња.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 23. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  612
  11 ноември 2015
  Машко
  точно ова ми се случува, на кој монитор сум го затворил последно пак таму ми се отвара, а сакам да биде на мејн.
   
 24. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  604
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Купи си од ибеј, 2-3 долари е активацискиот број и важи цел живот на матината плоча
   
  На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нема у самата 10ка подесување за тоа. Пробај на немаксимизиран прозор да направиш клоус на мејн екранот. Ама ќе трае се додека пак некој немаксимизиран на другиот монитор не го затвориш како последен. Така да ... Или програмче или ќе се навикнеш

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...