1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

1. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

604
    620
    15 Септември 2012
    Машко
    Би те советувал да му ја инсталираш од 0.00 (празен ссд - па да си го форматира сам) најновата верзија на виндовс 10 од ноември 2019 (таму нема дома или про - една верзија е).
    Јас на лаптпоче од 2009 година (делл некој модел) му ставив евтино еСеСДе, ново пенџерче (вин 10) и канцелариичка (офис 2019) и ене го лета... Ни драјвери, ни бутур. Се си позна, камера, микрофон, тачпад, еСеСДе, усб, бактерија. Се подига за 7-8 секунди, се гаси за секунда. Претходно се мачеше со вин ИксПе, на вклучување две минути, на гасење уште толку... Кор2Дуо, 4ГБ меморија...

Пробај, освен еден час од животот - што можеш друго да изгубиш?

На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

538
    397
    26 Март 2016
    https://www.askvg.com/master-tutorial-to-make-windows-10-super-fast/

за тие што сакаат да го убрзаат Win10. Гајд-ов вклучува неколку чекори коишто ќе ја зголемат респонзивноста на Win10, посебно за useri со послаби машини.

Значителен ефект имаат новите registry вредности

Последна промена: 23 Јануари 2020
    На WeiWuWei и PC_GAMER им се допаѓа ова.
  3. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Вашиот Office пакет сега доаѓа со malware. :)

4. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,467
    12,643
    2 Август 2012
    Машко
    А во меџувреме експериментираат со реклами во WordPad
    За кратко време рекламите ќе бидат all over

OS за девојчиња

bicikle, Daniel86 и на Ceco им се допаѓа ова.
  5. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

154
    77
    16 Јуни 2017
    Машко
    Искрено и јас размислував за алтернатива за 10-кава, како на пример, Linux Mint или Lubuntu што ми го предлагаш, ама пошо се работи за постаро лице кое веќе има работено и на претходни Windows системи не знам дали добро ќе се снајде со измените (иако не се којзнае колкави, односно незначителни). Така што мислам дека сепак ќе одам на 10-кава. Имено, претходно во неколку наврати имав прилика да му инсталирам и други оперативни системи и некако не се снаоѓаше баш добро, па затоа пак му инсталирав Windows. Во секој случај фала ти за предлогот.:)

На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
  6. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

154
    77
    16 Јуни 2017
    Машко
    Па всушност тоа и ми беше целта - една свежа инсталација буквално направена од нула. Патем, пошо он не знае да прави (ре)инсталации јас ќе му помогнам околу тоа. А ова новово пенџерче го има на сајтот на Мајкрософт или треба да го барам на друго место? Мислам прашувам пошо одамна не сум симнувал преку нивниот сајт пошо од памтивек:D си имам симнато 10-че Про и снимано на двд. А ова 32-битново планирав да го симнам од сајтот, ама еве ако ти не ми кажеше немаше да знам за овие измени/новости кои ги имало. За канцелариичка планирам да му ставам од 2010-та само Word и Excel (дури и ова ќе му биде многу, ама ако, нека му се најде нешто вакво ретро:D). Иначе и јас се соочував со такви предизвици со неговиов лаптоп претходно. Ахх... тој легендарен XP - главоболки до бескрај и непроспиени ноќи за да се доведе во ред.

7. Avid

Avid
    Guru

4,168
    6,210
    21 Јануари 2009
    Не, не се мачел со ИксПе-то. Се мачел со хардот.
    Стај му ИксПе на ссд-то и пак ќе биде топ.
    Да не звучиме така строго и да бидеме малку попрецизни.
    Бинг у броусер ја би го рачунал за PUP/PUA.
    Тоа е малвер у некоја теорија ама па малвер звучи ептен страшно :)

Последна промена: 23 Јануари 2020
  8. marv

marv
    Practice makes perfect

2,258
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    Е од кај сега ова? Лажат пак на сајт изгледа а?

Sent from my TELEFON using Tapatalk

9. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

604
    620
    15 Септември 2012
    Машко
    Опет криво.
    Претходно имаше самсунг 850 ево 250 гб со вин ИксПе и беше опишаната ситуација.
    Му ставив поголемо еСеСДе Адата од 480 гб. Ново. Па му инсталирав вин 10. Од нула.
    Па ја напишав пораката.

Лоша ти е претпоставката.
    Ама убав филм си направи.
    Ако де, барем интересно ти беше да не потсетиш дека ХаДеДе-то е побавно од еСеСДе-то (нели тоа требаше да заклучиме?)

10. borcep

borcep
    Practice makes perfect

840
    1,389
    12 Септември 2013
    Машко
    И 850ка ако нема трим а нема од XP нативна ќе има проблеми. Теоретски ама возможно.

11. Astro

Astro
    Guru

6,263
    8,659
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Нема никаква разлика каков ќе ставиш. Нема повеќе фичрс. Има потренцијално повеќе фичрс кои ти нема да ги користи во Домеин околина, така да нема никаква разлика,

12. Avid

Avid
    Guru

4,168
    6,210
    21 Јануари 2009
    Аха.
    Значи прово имаше 850 ево па после му стави евтино ссд.
    Океј, така било, ти верувам.

На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

604
    620
    15 Септември 2012
    Машко
    ?

14. moongose

moongose
    Unstoppable

2,063
    2,307
    19 Јули 2013
    Ако поминува од седмица на понов виндоус, полесна ќе му биде транзицијата на некоја од спомнатите линукс варијанти :)

15. Avid

Avid
    Guru

4,168
    6,210
    21 Јануари 2009
    Нема никаква логика лаптопот да ти имал појако ссд со икспе и после да си му ставил послабо ссд па да си ставал 10ка.
    Можеш да се извадиш дека појаково ссд-то ти требало за нешто друго или што знам ама џабе пак нема да ти верувам.
    Знам дека ти е гајле.
    Добро ај за просторот ти било.

16. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

604
    620
    15 Септември 2012
    Машко
    Само рефренот:
    View: https://www.youtube.com/watch?v=gmW8mdDNIk4

Оваа приказната со прогнозирање, досега лоши резултати ти даде. Пробај со друга стаклена кугла.
    На пример со оваа, градуирана, сертифицирана, речиси и нема грешка:

Толку од мене за темата виндоуз на послабо ПеЦе. Го пренесов личното искуство за тие што им треба.

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ticklah

Ticklah
    Intern

124
    47
    14 ноември 2014
    Некој да ме насочи по ПП како да активирам 10ка, со која алатка, последен пат кога активирав виндоус беше 2012 и тогаш актуелно беше она на Даз, сега го напунив лаптопот со вируси на тазе форматиран, се е scammaz што симнав. :oh:

18. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,181
    838
    1 Јуни 2016
    KMSpico од гет каемеспико дот ком.

Ragnar, PC_GAMER, Ticklah и на уште 1 им се допаѓа ова.
  19. Avid

Avid
    Guru

4,168
    6,210
    21 Јануари 2009
    KMS_VL_ALL на MyDigitalLife дот нет форумите ќе го бараш. Темата е креирана од abbodi1406. Симнуваш зип фајл со пасворд, го ексктрактираш, го пушташ, стискаш yes/y blabla и ќе си зарши работа

farkizz, PC_GAMER и на Ticklah им се допаѓа ова.
  20. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,803
    863
    3 Март 2018
    ^+ Alow, тамо на дефендерот, кај се праеше...

21. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

898
    613
    11 ноември 2015
    Машко
    Користам 3 монитори, дали некој знае како да направам секоја една апликација, софтвер инт кога ќе ја подигнам да се отвара само на мејн мониторот?

22. marv

marv
    Practice makes perfect

2,258
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    А како се отвара сега? Јас ништо не сум местел и баш така се отвара. Т.е. зависи од неколку работи. Ако имаш шорткат на десктоп или на таскбар онда се отвара на тој монитор кај што е шорткатот. У друг случај се отвара во прозорот каде последен пат бил затворен ама не максимизиран. Има исклучоци од ова и разни сценарија. Ако сакаш дефинитивна контрола со разни програмчиња.

23. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

898
    613
    11 ноември 2015
    Машко
    точно ова ми се случува, на кој монитор сум го затворил последно пак таму ми се отвара, а сакам да биде на мејн.

24. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

604
    620
    15 Септември 2012
    Машко
    Купи си од ибеј, 2-3 долари е активацискиот број и важи цел живот на матината плоча

На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
  25. marv

marv
    Practice makes perfect

2,258
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    Нема у самата 10ка подесување за тоа. Пробај на немаксимизиран прозор да направиш клоус на мејн екранот. Ама ќе трае се додека пак некој немаксимизиран на другиот монитор не го затвориш како последен. Така да ... Или програмче или ќе се навикнеш

На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...